22.12.11, 20:40

Brian Allen: Polscy artyści mają szansę by zaistnieć za granicą

Rozmowa z Brianem Allanem, pomysłodawcą projektu „Esotiqpresents… Poland Why Not”, producentem i kompozytorem oraz współwłaścicielem wytwórni muzycznej Rokket Music.

Rozmowa z Brianem Allanem, pomysłodawcą projektu „Esotiqpresents… Poland Why Not”, producentem i kompozytorem oraz współwłaścicielem wytwórni muzycznej Rokket Music.

Kuba Wajdzik: Skąd pomysł na „Poland…Why Not”? Czy na rynkach muzycznych Polacy mają wogóle szansę na zaistnienie?

Brian Allan: Pomysł powstał w wyniku obserwacji rynku międzynarodowego - praktycznie żaden polski artysta muzyczny nigdy na nim nie zaistniał. Naszym zdaniem najwyższy czas to zmienić i pokazać, że w Polsce istnieją artyści z międzynarodowym potencjałem - a istnieją,jak wszędzie na świecie. Trzeba im tylko stworzyć odpowiednie możliwości. Projekt "Poland... Why Not?" ma na celu właśnie stworzenie takich możliwości. Chcemy, aby polscy artyści mieli możliwość współpracy z najlepszymi na świecie specjalistami z branży muzycznej - umożliwiliśmy im pracę z najlepszymiproducentami na rynku RobemHoffman’em, Jimem Beanz’em, udostępniliśmy studia w Berlinie i Filadelfii, zaangażowaliśmy najlepszych reżyserów clipów. Chcemy, by polscy artyści zaangażowani w projekt dostali takie same wsparcie, jakie mają artyści np. ze Stanów Zjednoczonych. Tak – polscy artyści jak Patricja i Natasza, mają szansę i wszelkie predyspozycje, by zaistnieć za granicą.

KW: Projekt zakłada promocję artystów, którzy do tej pory w Polsce nieodnosili sukcesów. Dlaczego akurat zostali wybrani artyści mało popularni, a nie ci, którzyodnieśli sukces na naszym rynku?

BA: Wybrani zostali artyści, którzy naszym zdaniem posiadają potencjał na zaistnienie na rynku międzynarodowym -sukcesy czy brak sukcesów w Polsce nie miały tu znaczenia.

KW: Zmienia się sposób konsumpcji muzyki, zwłaszcza wśród młodych osób. Jakprojekt „Poland…Why Not” zamierza do nich dotrzeć?
BA: Chcemy zaproponować profesjonalny produkt światowej klasy.Taki, który z powodzeniem mógłby być wydany na rynkach zachodnich. Dobry produkt musisię sprzedać. Chcemy postawić na jakość produktu. Oczywiście wykorzystamy również wszystkie dostępne drogi dystrybucji, w tym internetową.

KW: Wiele lat temu, kiedy Edyta Górniak była intensywnie promowana w Europie,wchodząc do jednego z największych sklepów muzycznych w Amsterdamie,witała mnie tekturowa postać piosenkarki. Ani płyta Górniak, ani promocja artystki, nie przełożyły się na sukces. Gdzie zatem tkwił błąd?
BA: Edyta za bardzo przypominała Celine Dion, a żeby zaistnieć na rynku międzynarodowym – trzeba się wyróżniać. Poza tym, jej piosenki nie były amerykańskimi hitami, ale utworami ‘drugiego sortu’. Nikomu nie zależało i nie zależy na artystach z Polski - niezależnie od tego, jak bardzo są utalentowani. Gdyby Edyta miała lepszy management, być może osiągnęłaby sukces… Zamiast zatrudniać do producenta Celin Dion, powinna spróbować bardziej oryginalnych dźwięków.

KW: Na ile dzisiaj sukces artysty to utwór i piosenka, a na ile czysty marketing?
BA: Show-biznes to w 10% show i w 90% biznes. Bardzo dużo zależy od marketingui promocji. Ale rzeczywiście punktem wyjścia jest artysta i piosenka. Artysta z pomysłem na siebie, wizerunkiem spójnym z twórczością oraz przebojowymi numerami to klucz do sukcesu w tym biznesie.

KW: Jak ocenia Pan nasz polski i europejski rynek muzyczny? Bardzo różniąsię od amerykańskiego? Z jednej strony sprzedaż płyt ciągle spada, a zdrugiej strony niezwykle popularne są telewizyjne rozrywkowe formaty, w którychmuzyka odgrywa kluczową rolę.
BA: Polski rynek różni się zarówno od rynku zachodnioeuropejskiego, jak i amerykańskiego. To zupełnie inne światy. W Polsce dominuje - nazwałbym to – centralno-europejski styl show-biznesu, gdzie bardziej niż talent i jakość liczą się znajomości. Nie można też porównywać nakładów finansowych na promocję w Polsce i innych krajach. Telewizyjne formaty muzyczne są popularne, ponieważ to czysta rozrywka - rywalizacja,walka o główną nagrodę z muzyką w tle zawsze sprzedadzą, jednak wokaliści wygrywający te programy tuż po ich zakończeniu są bardzo brutalnie weryfikowani przez rynek. Owszem, zyskują chwilową popularność, jednak to jaką pójdą drogą, czy zdołają osiągnąć sukces i zrobią karierę, zależy wyłącznie od nich.

KW: Dziękuje za rozmowę.

Komentarze

Powiązane

30.08.23, 20:30
| kultura » teatr
VIII Międzynarodowego Festiwalu Ulicznych Teatrów Lalkowych „Lalka na Scenie” 2023
W najbliższy weekend, 2-3 września br. w Warszawie na Rynku Nowego Miasta po raz ósmy zawita „Lalka na Scenie”. To coroczna teatralna uczta dla każdego. Wszystkie dwudniowe wydarzenia festiwalowe są bezpłatne.
29.08.23, 19:30
| internet » informacje | kultura » film
Influencerzy po raz pierwszy na dużym ekranie. Trwają zdjęcia do dokumentu Krystiana Kuczkowskiego
Trwają zdjęcia do filmu dokumentalnego opowiadającego o życiu najbardziej znanych polskich influencerów. Głównymi bohaterami dokumentu są Natalia Karczmarczyk „Natsu”, Kamil Labudda „Budda” oraz Michał Baron „Boxdel”.
20.08.23, 17:00
| kultura » książki
Pociąg do czytania. Wakacyjna Strefa NPRCz 2.0 na dworcach kolejowych
4 sierpnia 2023 r. na Dworcu Wschodnim w Warszawie ruszyła akcja "Pociąg do czytania". Pasażerowie będą mogli czytać książki i korzystać z aktywności przygotowanych przez bibliotekarzy. Akcja odbędzie się także w Katowicach, Gdyni, Krakowie i we Wrocławiu.
19.08.23, 08:00
| kultura » film
Przysięga Ireny. Światowa premiera na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto
„Przysięga Ireny”, polsko-kanadyjska koprodukcja, zakwalifikowała się do udziału w tegorocznym 48. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto. Koproducentem filmu jest Telewizja Polska.
16.08.23, 09:00
| kultura » książki
Niełatwo mnie zabić. Opowieść o Joannie Chmielewskiej pod koniec września w sprzedaży
27 września ukaże się powieść biograficzna pt. "Niełatwo mnie zabić. Opowieść o Joannie Chmielewskiej" autorstwa Katarzyny Drogi.
12.08.23, 22:00
| kultura » informacje
Muzyczne Konstelacje na Dziedzińcu Kultury. Kto jeszcze wystąpi?
Od 7 lipca do 25 sierpnia br. dziedziniec Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego stanie się muzycznym obserwatorium. Gwiazdy rocka, electro, jazzu i popu przeniosą swoich gości w różnorodne sfery muzycznego wszechświata.
11.08.23, 10:06
| kultura » książki
Rozpoczął się III nabór wniosków do konkursu Infrastruktura bibliotek 2021-2025 w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Można już składać wnioski na zadania dotyczące budowy, przebudowy, modernizacji i adaptacji obiektów bibliotecznych. W ramach konkursu „Infrastruktura bibliotek 2021-2025” Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 do dyspozycji jest ponad 84 mln zł.
11.08.23, 07:30
| kultura » informacje
15. edycja SOLANINA zbliża się wielkimi krokami. Kto będzie gościem specjalnym?
23 sierpnia br. wystartuje 15. Solanin Film Festiwal 2023 w Nowje Soli. W czterech konkursach weźmie udział 32 niezależne filmy. W ramach wydarzenia zaplanowano także pokazy przedmierowe i sekcje specjalne.
05.08.23, 22:38
| kultura » informacje
Czas apokalipsy z kobiecej perspektywy. Kulczyk Foundation wspiera pamięć o Powstaniu Warszawskim
2 sierpnia 2023 roku odbył się wernisaż wystawy "Podróż bohaterek" w Muzeum Powstania Warszawskiego, który pokazywał doświadczenia kobiet podczas wojny. Kulczyk Foundation jest partnerem wystawy.
04.08.23, 10:20
| kultura » informacje
Cyfrowa Sowa. Rusza projekt Izby Gospodarki Elektronicznej
„Cyfrowa Sowa” Izby Gospodarki Elektronicznej to seria zajęć online przygotowali profesjonaliści z branży, pod okiem pedagogów. To ludzie, którym zależy na wykształceniu wartości i wiedzy w pokoleniu Z i Alfa, które będą potrzebne młodzieży do bezpiecznego i odpowiedzialnego poruszania się w cyfrowym świecie.
Subskrybuj RSS działu kultura: rss
Oferty pracy

Animator Kultury w obszarze czytelnictwa

Biblioteka publiczna w Dzielnicy Bemowo m.st.Warszawy | Warszawa

Przejdź do oferty

Kierownik Działu Komunikacji

Muzeum Sztuki w Łodzi | Łódź

Przejdź do oferty

Specjalista/specjalistka ds. marketingu

Muzeum Getta Warszawskiego | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 20.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 18.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 14.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.