27.11.11, 13:48

Po atakach dziennikarze chcą spotkania z ministrem spraw wewnętrznych i Komendantem Głównym Policji

Echa ostatnich ataków na ekipy telewizyjne.

W związku z ostatnimi atakami na ekipy telewizyjne, Stowarzyszenie Twórców Obrazu Telewizyjnego zwróci się z prośbą o spotkanie do szefa MSW i Komendanta Głównego Policji. Stowarzyszenie Fotoreporterów popiera zaś zmianę przepisów zwiększającą ochronę prawną dziennikarzy.

W ostatnich miesiącach doszło do kilku aktów przemocy wobec przedstawicieli mediów podczas wykonywania ich obowiązków służbowych - przypomnijmy, że podczas zamieszek 11 listopada w Warszawie spalony został wóz transmisyjny TVN24, pobito pracownika Polsatu w Poznaniu, skopano kamerzystkę podczas zamieszek na stadionie w Bydgoszczy oraz napadnięto na ekipę Polsatu, która w lipcu w Częstochowie relacjonowała pielgrzymkę Rodziny Radia Maryja.

W oświadczeniu przekazanym w sobotę do Polskiej Agencji Prasowej, Stowarzyszenie Twórców Obrazu Telewizyjnego (STOTv), skupiające operatorów i realizatorów telewizyjnych głównych stacji działających na polskim rynku wyraziło "głębokie zaniepokojenie" atakami na ekipy telewizyjne. "Te akty brutalnej agresji, skierowane przeciwko naszym kolegom, wykonującym swój zawód profesjonalnie i obiektywnie, stanowią zagrożenie naszego zdrowia i życia" - podkreśliło stowarzyszenie. Jednocześnie zapowiedziało, że zwróci się do prezydenta Bronisława Komorowskiego, premiera Donalda Tuska, marszałek Sejmu Ewy Kopacz oraz wszystkich klubów poselskich "o podjęcie zdecydowanych działań prawnych" umożliwiających "bezpieczne, a jednocześnie rzetelne i obiektywne" wykonywanie zawodu. STOTv poinformowało również, że "jako stowarzyszenie twórcze, reprezentujące grupę zawodową niezbyt liczną, ale społecznie ważną" poprosi o rozmowę z ministrem spraw wewnętrznych i Komendantem Głównym Policji. "Spotkanie miałoby na celu wypracowanie zasad pracy ekip telewizyjnych w warunkach zagrożenia, a więc podczas demonstracji, wieców, marszy, masowych imprez sportowych, meczów piłkarskich, zarówno ligowych jak i rozgrywanych w ramach Euro 2012" - podkreśla STOTv.

Także Stowarzyszenie Fotoreporterów chce zwiększenia bezpieczeństwa pracowników mediów. W oświadczeniu przekazanym również w sobotę do Polskiej Agencji Prasowej, stowarzyszenie podkreśliło, że popiera inicjatywę Press Clubu Polska zmiany przepisów w celu zwiększenia ochrony prawnej dziennikarzy i pracowników mediów podczas wykonywania przez nich obowiązków dziennikarskich i służbowych. "Jesteśmy zaniepokojeni rosnącą agresją i bandyckimi atakami wobec ludzi mediów. Fotoreporterzy, którzy ucierpieli 11.11.2011 nie byli przypadkowymi ofiarami, byli celem ataków bandytów tylko dlatego, że reprezentowali media. Doszło do kilku przypadków pobicia oraz kradzieży lub zniszczenia sprzętu" - zaznaczyło stowarzyszenie. W jego ocenie, nigdy wcześniej fotoreporterzy nie spotkali się z "taką falą przemocy". "Specyfika zawodu fotoreportera wymaga od nas bycia blisko wydarzeń. Dlatego wspieramy działania, zmierzające do zapewnienia dziennikarzom, fotoreporterom oraz pracownikom mediów możliwie jak największej ochrony prawnej." - napisano w oświadczeniu.

Taką zmianę przepisów przygotowuje Press Club Polska. Prezes klubu Marcin Lewicki powiedział, że inicjatywa powstała z powodu ataków i narastającej fali agresji wobec dziennikarzy i pracowników mediów. Przedstawiciele Press Clubu zapowiadają, że gdy projekt będzie gotowy, zwrócą się do prezydenta, by skorzystał z przysługującej mu inicjatywy ustawodawczej i skierował go do Sejmu. Według niego, obecnie przepisy nie chronią dziennikarzy dostatecznie. Prawo prasowe przewiduje karę dla kogoś, kto używa przemocy lub groźby w celu zmuszenia dziennikarza m.in. do opublikowania lub nie materiału prasowego. Jedynie uczestnik częstochowskiej pielgrzymki dostał zarzut złamania tego przepisu. Jednak - podkreślił Lewicki - ataki na dziennikarzy w Bydgoszczy, Poznaniu i Warszawie nie miały takiego celu, lecz były chuligańskimi wybrykami.

Komentarze

Powiązane

27.11.23, 19:54
| telewizja / VOD » informacje
Super Polsat wyemituje reality show Dagmara szuka męża
Super Polsat 11 grudnia br. rozpocznie emisję nowego reality show, w którym Dagmara Kaźmierska poszukuje swojej drugiej połówki.
27.11.23, 11:53
| telewizja / VOD » informacje
Fajbusiewicz: rozmowy o zbrodni. Nowy sezon w Crime+Investigation Polsat
29 listopada br. na antenie Crime+Investigation Polsat rozpocznie się emisja nowego sezonu programu „Fajbusiewicz: rozmowy o zbrodni”. Emisja w każdą środę o godz. 22:30.
27.11.23, 07:30
| telewizja / VOD » informacje
Faceci ze stali. Nowy polski format w History Channel
28 listopada br. na antenie HISTORY Channel odbędzie się premiera pilotowego odcinka programu „Faceci ze stali”, w którym guru bursztynnictwa Tomasz Ołdziejewski i jeden z najlepszych polskich knifemakerów Artur Szyngwelski odwiedzą pracownię Michała Sielickiego, znanego jako Trollsky.
26.11.23, 20:54
| telewizja / VOD » informacje
Player.pl pokaże cykl dokumentów Martyny Wojciechowskiej
Player pokaże serię dokumentów Martyny Wojciechowskiej pod marką Player Original. Premiera pierwszego z nich - "Czas na taniec" odbyła się 26 listopada br.
25.11.23, 19:00
| telewizja / VOD » seriale
Polowanie na ćmy z nominacją na najlepszą środkowoeuropejską produkcję w 2023 roku w III edycji NEM Zagreb
Od 6 do 8 grudnia 2023 r. w stolicy Chorwacji odbędzie się 3. edycja NEM Zagreb. „Polowanie na ćmy”, serial kostiumowy wyprodukowany przez Telewizję Polską, znalazł się wśród 12 produkcji telewizyjnych Europy Środkowo-Wschodniej nominowanych do nagrody NEM AWARDS przyznawanej dla najlepszego serialu telewizyjnego tego regionu.
24.11.23, 14:30
| telewizja / VOD » badania rynku
1,2 mln widzów w jesiennym sezonie programu Kuba Wójewódzki
Talk-show stacji TVN „Kuba Wojewódzki" wciąż jest chętnie oglądany przez telewidzów. Ostatnia odsłona programu rozrywkowego zgromadziła średnio przed telewizorami prawie 700 tys. widzów w grupie docelowej 20-54 oraz ponad 1,2 mln w grupie ogólnej (dane: Nielsen Media).
23.11.23, 14:15
| telewizja / VOD » informacje
Twoja Twarz Brzmi Znajomo bez Pawła Domagały. Aktor odchodzi z jury programu
Paweł Domagała odchodzi z jury programu „Twoja twarz Brzmi Znajomo” (Polsat). Na razie nie wiadomo, kto zastąpi aktora w jury formatu.
23.11.23, 13:09
| telewizja / VOD » informacje
Podcast Eurosportu. Adam Małysz pierwszym gościem Piotra Karpińskiego
22 listopada br., na kanale YouTube Eurosportu zadebiutował nowy format – Podcast Eurosportu.
23.11.23, 12:00
| telewizja / VOD |
20 Mikołajów i Mikołajek promuje Mikołajkowy Blok Reklamowy w Polsacie
6 grudnia br. o 18:45, tuż przed „Wydarzeniami”, Polsat tradycyjnie wyemituje specjalny Mikołajkowy Blok Reklamowy, z którego całkowity dochód, obliczany na podstawie wyników oglądalności, zostanie przeznaczony na pomoc podopiecznym Fundacji Polsat.
22.11.23, 14:17
| telewizja / VOD » informacje
Decydujące mecze Copa Argentina 2023 na platformie Pilot WP
Platforma Pilot WP pozyskała prawa do pokazywania decydujących meczów Copa Argentina, czyli pucharowych rozgrywek w Argentynie.