24.11.11, 18:45
Kolejny Wielki Test z Historii w TVP1
W dzień poprzedzający 30. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, Jedynka razem z widzami przypomni polską drogę do wolności 1980-1989.
W dzień poprzedzający 30. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, Jedynka razem z widzami przypomni polską drogę do wolności 1980-1989. Nowa, piąta edycja Wielkiego Testu z Historii odbędzie się 12. grudnia 2011 r., o godz. 20.25, w TVP1.
Tym razem Program 1 TVP zaprasza do Katowic. Dla osób, które 12. grudnia zgłoszą się do Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek będzie to okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę z tego przełomowego dla kraju okresu. W "Wielkim Teście z Historii" mogą wziąć udział osoby pełnoletnie (należy mieć ze sobą dokument tożsamości), które w dniu konkursu przyjdą do Centrum Kultury Katowice, Plac Sejmu Śląskiego 2. Rejestracja uczestników rozpocznie się 12. grudnia w poniedziałek od godz. 11.00. Zwycięzca otrzyma Nagrodę Prezesa Zarządu TVP S.A. w wysokości 30 tys. zł.
Konkurs w Katowicach będzie częścią widowiska o tematyce historycznej emitowanego na żywo w Programie 1 TVP, o godz. 20.25. W warszawskim studiu sprawdzać swoją wiedzę historyczną będą znane osobistości życia publicznego, reprezentujący cztery grupy zawodowe. Wśród artystów test rozwiązywać będą m.in. Jerzy Zelnik, Wojciech Pszoniak, Krzysztof Cugowski, Robert Gonera, wśród dziennikarzy zobaczymy: Marcina Orłosia, Hirka Wronę, Odetę Moro-Figurską, Krzysztofa Ziemca. W studiu pojawią się także politycy, m.in. Joanna Mucha, Jan Rulewski, Ryszard Kalisz, Beata Szydło, Henryk Wujec, Józef Zych i sportowcy Artur Partyka, Władysław Kozakiewicz, Radek Zawrotniak, Agnieszka Wieszczek, Szymon Kołecki.
W programie wystąpią również gwiazdy polskiej estrady - zespoły Big Cyc i Pectus. Nie zabraknie archiwalnych wspomnień, które przypomną klimat lat 80-tych. Program poprowadzą: w studiu w Warszawie - Paulina Chylewska i Piotr Kraśko oraz Przemysław Babiarz w Katowicach.
Test będzie składał się z 24 pytań podzielonych na 4 serie. Do każdego pytania podane zostaną 4 warianty odpowiedzi, z których tylko jedna będzie prawidłowa. Autorami pytań są historycy specjalizujący się w tej tematyce. Widzowie Jedynki mogą rozwiązywać test przed telewizorami drukując ze strony internetowej specjalnie przygotowaną kartę do odpowiedzi.
To już piąta edycja Wielkiego Testu z Historii. Poprzednie poświęcone były: odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 r., biografii Jana Pawła II, Polsce i Polakom w II wojnie światowej oraz czterem zwycięskim bitwom polskiego oręża (pod Grunwaldem, Kłuszynem, Bitwie Warszawskiej oraz Bitwie o Anglię). Zwycięzcami poprzednich edycji byli: Witold Więcek, maturzysta z Nowego Sącza, Mariusz Solecki, elektronik z Gdańska, Kamil Bańkowski, maturzysta z Dębicy i Bartosz Szczurowski, prawnik z Milanowa. Do tej pory o nagrodę walczyło ponad tysiąc osób.
W poprzednich edycjach do rywalizacji stanęło ponad sto znanych i lubianych osobistości życia publicznego. Najlepiej na pytania odpowiedzieli: Szymon Kołecki (wicemistrz olimpijski w podnoszeniu ciężarów), Radek Zawrotniak, (wicemistrz olimpijski w szermierce), Marek Zając (dziennikarz TVP).
Specjalistka/Specjalista ds. promocji i obsługi widowni
Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera | Warszawa
Przejdź do ofertyKierownik Działu Komunikacja Społeczna i Promocja
Regionalny Instytut Kultury im. Wojciecha Korfantego | Katowice
Przejdź do ofertyStanowisko ds. promocji i komunikacji
Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow w Krakowie. Niemiecki nazistowski obóz pracy i obóz koncentracyjny (1942-1945) (w organizacji) | Kraków
Przejdź do ofertyKonferencja Digital Gamechangers — Harbingers Data: 3 października 2024 Miejsce: Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie.
Komentarze