16.10.11, 14:31

Liderzy szklanego ekranu

Mimo, że w Polsce działają tysiące polityków, a setki z nich zasiadają w parlamencie, na ekranach telewizorów codziennie widzimy te same twarze.

Mimo, że w Polsce działają tysiące polityków, a setki z nich zasiadają w parlamencie, na ekranach telewizorów codziennie widzimy te same twarze. Analitycy "PRESS SERVICE Monitoring Mediów" sprawdzili, kto najczęściej wypowiada się dla najważniejszych dzienników informacyjnych i w jakiej skali. Prezentujemy klasyfikację najczęściej słuchanych i oglądanych polityków.

Pierwsze miejsca nie mogą być zaskoczeniem, gdyż przewaga liderów czołowych partii jest mocno odczuwalna przez przeciętnego odbiorcę. Najczęściej zabierający głos polityk to Jarosław Kaczyński, którego wypowiedzi w ciągu jednego miesiąca (od 1 do 31 sierpnia 2011) były emitowane niemal sto razy. Prezes PiS tylko nieznacznie wyprzedził premiera Donalda Tuska (89). Trzecie miejsce zajął Waldemar Pawlak (59). Poza podium znalazł się prezydent – Bronisław Komorowski, którego mogliśmy oglądać ponad dwukrotnie rzadziej aniżeli pierwszego w klasyfikacji Kaczyńskiego. W pierwszej piątce zmieścił się także drugi przedstawiciel PiS-u, rzecznik Adam Hofman, dystansując lidera SLD – Grzegorza Napieralskiego.

W pierwszej dwudziestce natomiast znalazło się aż sześciu przedstawicieli Platformy. Nie licząc premiera, byli to kolejno Małgorzata-Kidawa Błońska, Paweł Olszewski, Jacek Protasiewicz, Jacek Rostowski oraz Grzegorz Schetyna. W zestawieniu figuruje czterech członków PiS-u. Oprócz Kaczyńskiego i Hofmana najczęściej oglądaliśmy Mariusza Błaszczaka oraz Zbigniewa Girzyńskiego.

Spośród przedstawicieli SLD redakcje najczęściej prosiły o opinie Grzegorza Napieralskiego. Szef Sojuszu na wizji występował prawie dwukrotnie częściej niż Ryszard Kalisz i Tomasz Kalita (po 23). Tuż za nimi uplasował się Stanisław Wziątek (22). Swoich przedstawicieli w czołówce miały także pozostałe partie. W PSL za plecami najbardziej medialnego lidera znalazł się Stanisław Żelichowski, natomiast w PJN najczęściej wypowiadał się Paweł Kowal (28 razy) oraz Elżbieta Jakubiak (16). Blisko dwadzieścia wystąpień zanotował  Janusz Palikot, zajmując 16. lokatę.

Cykliczne badanie "Cztery Stacje" dotyczy wszystkich materiałów wyemitowanych od 1 do 31 sierpnia 2011 w "Faktach", "Panoramie", "Wiadomościach" i "Wydarzeniach".

Komentarze

Powiązane

03.12.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 3 grudnia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 3 grudnia?
02.12.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 2 grudnia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 2 grudnia?
01.12.23, 15:51
| prasa » ludzie | internet » ludzie
Michał Piasecki zastępcą redaktora naczelnego dziennika Fakt
Michał Piasecki w roli zastępcy redaktora naczelnego Faktu dołączył do redakcji 1 grudnia br. Nowy wicenaczelny ma odpowiadać za kwestie online oraz za dalszy rozwój serwisu Fakt.pl.
01.12.23, 11:02
| prasa » informacje
Małgorzatą Rozenek- Majdan na okładce magazynu Twój Styl - Kobieta w biznesie
1 grudnia br. na rynku prasowym ukaże się wydanie specjalne „Twojego Stylu” – „Kobieta w biznesie” (Wydawnictwo Bauer).
01.12.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 1 grudnia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 1 grudnia?
30.11.23, 15:00
| prasa » informacje
Matematyka jest wszędzie. IX edycja Festiwalu Matematyki od Wyborczej
W sobotę, 2 grudnia br. w siedzibie Agory i „Wyborczej” w Warszawie (przy ulicy Czerskiej 8/10) matematyki odbędzie się dziewiąta edycja “Festiwalu Matematyki” skierowanego do dzieci, rodziców i nauczycieli. W tym roku impreza odbywać się będzie pod hasłem “Matematyka jest wszędzie”.
30.11.23, 13:48
| prasa » informacje
Grupa Bauer Media z nową identyfikację wizualną
Grupa Bauer Media wprowadziła 30 listopada br. nową identyfikację wizualną, która ma odzwierciedlać sposób, w jaki firma ewoluowała w czasie i ambicję dalszego przyspieszania jej transformacji.
30.11.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 30 listopada (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 30 listopada?
29.11.23, 20:57
| prasa » informacje
Mateusz Damięcki na okładce wydania specjalnego Twojego Stylu MAN
29 listopada br. na rynku prasowym ukazało się wydanie specjalne "Twojego Stylu" MAN (Wydawnictwo Bauer).
29.11.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 29 listopada (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 29 listopada?