25.10.11, 17:54

Zarządzanie płatnościami w firmie w okresie kryzysu gospodarczego

W czasach kryzysu wiele dobrze prosperujących przedsiębiorstw zostało zmuszonych do zakończenia swojej działalności i ogłoszenia upadłości. Przyczyną tego zjawiska była m.in. niewypłacalność ich partnerów biznesowych. Co zrobić, by uniknąć takich sytuacji? Artykuł Doroty Bal z firmy ALPOL – rozwiązania IT.

W czasach kryzysu wiele dobrze prosperujących przedsiębiorstw zostało zmuszonych do zakończenia swojej działalności i ogłoszenia upadłości. Przyczyną tego zjawiska była m.in. niewypłacalność ich partnerów biznesowych, którzy dla ratowania własnej skóry zdecydowali się przerzucić swoje problemy finansowe na innych. Co zrobić, by uniknąć takich sytuacji? Jak zabezpieczyć własną firmę przed poważnymi stratami, wywołanymi nieuregulowanymi płatnościami?

Każdemu klientowi może zdarzyć się opóźnienie w uregulowaniu płatności. Jeżeli jednak taka sytuacja pojawia się nagminnie, a niezapłacone faktury kumulują się i są powodem strat, firma staje przed trudną decyzją: czy zrezygnować ze współpracy z nierzetelnym partnerem, czy dać mu jeszcze jedną szansę? Czasem wystarczy na jakiś czas zablokować dostęp do usługi czy towaru, by kontrahent „przypomniał sobie” o zaległych płatnościach. W najbardziej skrajnych przypadkach jedynym wyjściem staje się przekazanie sprawy do windykacji. Niezależnie jednak od wybranej metody postępowania z dłużnikami, kontrola nad sytuacją finansową przedsiębiorstwa jest konieczna w każdym momencie działalności.

Płynność finansowa
Aby utrzymać płynność finansową, konieczny jest stały monitoring comiesięcznych płatności. W przypadku mikroprzedsiębiorstwa, obsługującego kilku klientów, nie jest to sprawa szczególnie skomplikowana, jednakże wymaga ona sporego nakładu czasu. Nie ulega jednak wątpliwości, że nadzór nad spłacaniem należności przez partnerów biznesowych w firmie obsługującej już kilkunastu klientów stanie się problematyczny. A co w przypadku przedsiębiorstw współpracujących z dużo większą liczbą partnerów?

Zarządzanie dużą ilością płatności będzie wymagało zatrudnienia całej brygady pracowników, odpowiedzialnych nie tylko za nadzorowanie terminowości regulowania faktur przez kontrahentów, ale także pilnowanie, by dalsza współpraca z niewypłacalnymi dłużnikami nie naraziła przedsiębiorstwa na kolejne straty. Może się okazać, że firma nie chce lub nie jest w stanie utrzymywać koniecznej do tego celu liczby pracowników. Co więc zrobić, by zarządzanie płatnościami w przedsiębiorstwie nie generowało dużych kosztów?

Zarządzanie płatnościami
Ten obszar działalności firmy wymaga od pracowników wykonywania wielu rutynowych, często powtarzających się czynności, takich jak np. nadzorowanie wpływów i wydatków (w tym – kontrolowanie stanu rachunków bankowych), wyszukiwanie przeterminowanych płatności, wysyłanie kolejnych powiadomień do dłużników i inne. Te działania z reguły są bardzo czasochłonne, szczególnie w przypadku, gdy firma obsługuje większą ilość kontrahentów bądź wystawia faktury za usługi cząstkowe.

I teraz pojawia się pytanie: czy jest sens marnować cenny czas pracowników na wykonywanie czynności, które z łatwością można zautomatyzować? Odpowiedź jest chyba oczywista dla każdego przedsiębiorcy: należy wybrać tę opcję, która w dłuższej perspektywie okaże się bardziej opłacalna.

Automatyzacja

Czynności rutynowe mają to do siebie, że usypiają czujność pracownika, co z kolei może być częstym źródłem pomyłek. Z drugiej strony dzięki swojej powtarzalności łatwo można przenieść wykonywanie takich czynności na mechanizm (w tym przypadku – system informatyczny), który będzie pracować zgodnie z ustaloną w przedsiębiorstwie procedurą. Oczywiście, konieczne stanie się zainwestowanie pewnej sumy pieniędzy w nowoczesne rozwiązanie IT. Jak jednak dobrze wie każdy przedsiębiorca, należy na swoją firmę patrzeć przyszłościowo: oszczędności, które wynikną z wdrożenia systemu informatycznego, znacznie przewyższą koszty inwestycji, ponieważ inwestycja jest jednorazowa, a oszczędności będą generowane przez nieograniczony okres czasu.

Systemy IT przeznaczone do obsługi firmy umożliwiają zminimalizowanie ingerencji pracownika w wiele rutynowych procesów, wykonywanych samodzielnie przez program. Dzięki temu rośnie wydajność wykorzystania czasu pracy personelu, co z kolei jest źródłem oszczędności dla pracodawcy. Dużym plusem wykorzystania takiego oprogramowania jest także eliminacja błędów, które wynikają np. z niedopatrzenia, niedokładności czy zmęczenia pracownika.

Profesjonalny system będzie zawierał funkcjonalności zapewniające kompleksową obsługę finansów w firmie, w tym m. in. pełną ewidencję wydatków i wpływów, prowadzenie wszelkiego rodzaju rozliczeń, obsługę operacji kasowych i bankowych, zarządzanie należnościami i zobowiązaniami, tworzenie raportów kasowych, zaczytywanie wyciągów bankowych i wiele innych. Wszystkie one powinny być maksymalnie zautomatyzowane, ponieważ pozwala to na ograniczenie konieczności stałego nadzoru nad procesami, które nie wymagają bezpośredniej ingerencji pracownika.

Analizy finansowe

Oprócz funkcjonalności umożliwiających konkretne czynności, niezwykle ważne są te możliwości systemu, które pozwalają na pełną kontrolę płynności finansowej przedsiębiorstwa. Stały dostęp do zawsze aktualnych i kompletnych informacji o wydatkach i wpływach w postaci zaawansowanych analiz, możliwość planowania i prognozowania przyszłych płatności z wykorzystaniem preliminarza płatności, dostęp do raportów archiwalnych, szczegółowe analizy ponoszonych kosztów – wszystko to umożliwia skuteczne zarządzanie należnościami oraz zobowiązaniami w przedsiębiorstwie.

Windykacja należności

Dobry system do zarządzania płatnościami będzie zawierał także funkcjonalności umożliwiające monitorowanie rozliczeń z dłużnikami i wierzycielami, ponieważ jest to nieodłączna część obszaru finansów w każdej firmie. Listy przeterminowanych płatności czy największych dłużników mogą być podstawą do zawieszenia współpracy z konkretnym kontrahentem, gdy jej kontynuacja stanie się nieopłacalna.

Nie oszukujmy się – nieuregulowane w terminie faktury to codzienność w każdej firmie. Zgodnie z danymi dostarczonymi przez dobryplatnik.pl, z tym problemem boryka się aż 100% ankietowanych przedsiębiorców.

Dużym udogodnieniem w momencie pojawienia się problemów z nieuregulowanymi płatnościami jest automatyczna blokada sprzedaży do kontrahentów, którzy przekroczyli ustalony limit zadłużenia. Dzięki wykorzystaniu tej funkcjonalności wyeliminowane zostaje ryzyko omyłkowego zrealizowania nieopłacalnej transakcji, która naraziłaby firmę na straty. Jeżeli blokada sprzedaży jest dla nas wyjściem zbyt restrykcyjnym, zawsze możemy wykorzystać mechanizm ostrzeżeń, wyświetlanych użytkownikowi podczas próby realizacji sprzedaży do klientów niewypłacalnych. W takim przypadku pracownik samodzielnie podejmuje decyzję, czy chce wziąć na siebie odpowiedzialność za transakcję.

Dużą popularnością wśród użytkowników systemów do zarządzania finansami cieszą się także programy, które pozwalają na automatyzację windykacji należności, jak na przykład ALPOL PaymentChecker. Pierwszy etap windykacji, polegający na wystawianiu not odsetkowych i przypomnień o zaległych płatnościach może być wykonywany samodzielnie przez system, ponieważ nie wymaga on nadzoru ze strony pracownika. Generowanie ponagleń zapłaty odbywa się automatycznie na podstawie dostępnych w systemie informacji o przeterminowanych należnościach. Przypomnienia te są następnie wysyłane przez program do kontrahenta oraz jego opiekuna w formie wiadomości e-mail, co pozwala na zainicjowanie kolejnego kontaktu.

Dzięki mechanizmowi przypomnień wyeliminowany zostaje problem zagubionych faktur, niezależnie od tego, czy dokument rzeczywiście się gdzieś zapodział, czy jest to tylko wymówka, by opóźnić płatność. System powiadomień o przeterminowanych płatnościach ma również inną zaletę – pełni on rolę strażnika, przestrzegającego przed niepłaceniem. Firmy, które borykają się z problemami finansowymi, muszą lawirować pomiędzy nieuregulowanymi fakturami, wybierając te, za które muszą zapłacić w pierwszej kolejności. Jeżeli otrzymają ponaglenie, z pewnością poważniej potraktują daną płatność.

Inwestycja w oprogramowanie

Aby firma mogła przetrwać kryzys, optymalne zarządzanie finansami przedsiębiorstwa staje się koniecznością. Stała kontrola wydatków i wpływów pozwala na bardziej efektywne wykorzystanie zasobów finansowych firmy. Do tego celu warto wykorzystać narzędzia, umożliwiające zwiększenie wydajności pracowników, eliminację błędów oraz zapewniające stałą kontrolę nad kondycją finansową firmy. Systemy IT obsługujące obszar finansów w firmie gwarantują minimalizację czasu poświęcanego na stały nadzór nad płatnościami oraz windykację należności, dzięki czemu generują spore oszczędności. Wykorzystanie profesjonalnego oprogramowania do zarządzania płatnościami pozwala na utrzymanie ciągłości płynności finansowej w przedsiębiorstwie, ponieważ ułatwia ono planowanie wpływów i wydatków. Inwestycja w system informatyczny zwraca się szybko, a firma może kontynuować swój rozwój zgodnie z planem właściciela.

Dorota Bal
ALPOL – rozwiązania IT
www.alpol.net.pl

Komentarze

Powiązane

27.08.23, 09:00
| internet » e-commerce | biznes i technologie » informacje
Oferteo ze wzrostem przychodów o 43 proc. w roku obrotowym 2022/2023
Platforma Oferteo, internetowy marketplace dla szerokiego spektrum usług działający w modelu na żądanie, w roku obrotowym 2022/2023 (kwiecień 2022 r. – marzec 2023 r.) wypracowała przychody netto na poziomie 42 mln zł. Oznacza to wzrost o 43 proc. w porównaniu z rokiem 2021/2022. 
19.08.23, 20:00
| biznes i technologie » informacje
Circle K Polska kontynuuje ekspansję na polskim rynku. Otwarcie 400. stacji paliw
Sieć Circle K rozwija się na polskim rynku. Miniony rok kalendarzowy spółka zamknęła z liczbą 393 stacji paliw, a z końcem lipca br. otworzyła swój 400. punkt w Woźnikach przy autostradzie A1. 
16.08.23, 10:10
| biznes i technologie » wydarzenia branżowe
ORLEN paliwową marką numer 1 w Czechach
Do końca roku blisko 90 proc. stacji, działających dotychczas w Czechach pod marką Benzina, rozpocznie funkcjonowanie pod marką ORLEN. 
14.08.23, 07:00
| biznes i technologie » artykuły
Sztuczna inteligencja poza prawem. Co mają teraz zrobić firmy? Komentarz Sebastiana Drzewieckiego (SoftServe Poland)
Parlament Europejski przegłosował tzw. AI Act, który będzie regulował możliwe sposoby korzystania z technologii sztucznej inteligencji. Jednak do momentu opublikowania obowiązujących zapisów prawnych w ostatecznym kształcie, rynek będzie regulował się samodzielnie. Komentarz Sebastiana Drzewieckiego z SoftServe Poland.
11.08.23, 16:00
| biznes i technologie » informacje
InPost rozszerza partnerstwo z Vinted w UK
Firma InPost, platforma dostaw dla e-commerce w Europie, rozszerzyła podjętą w 2022 r. współpracę z Vinted, wprowadzając InPost Shop – nową usługę odbioru przesyłek w Wielkiej Brytanii.
05.08.23, 09:13
| biznes i technologie » informacje
GfK Polonia: Polski rynek gastronomiczny rośnie wartościowo, ale jest w złej kondycji
Polska gastronomia wciąż nie wyszła z zapaści po pandemii. Choć 57 proc. Polaków deklaruje, że przynajmniej raz w roku korzysta z usług restauracji i barów, to obecnie odwiedzają oni mniej lokali niż jeszcze rok temu - takie wnioski płyną z Raportu Gastronomicznego opracowanego przez Panel Gospodarstw Domowych GfK Polonia.
04.08.23, 20:15
| biznes i technologie » informacje
Wzrosły obroty i odpowiedzialność centrów handlowych w maju 2023 r.
W maju 2023 r. obroty najemców w centrach handlowych były o 3,8 proc. wyższe niż w maju 2022 r. W największych galeriach (powyżej 60 tys. mkw. GLA) obroty wzrosły o 2,3 proc. Duże obiekty (40-60 tys. mkw. GLA) notowały wzrosty o 4,9 proc., średnie (20-40 tys. mkw. GLA) o 1,9 proc., a najmniejsze (5-20 tys. mkw. GLA) o 4,9 proc. 
30.07.23, 18:00
| biznes i technologie » informacje
InPost umacnia pozycję w Wielkiej Brytanii
Grupa InPost kupiła 30 proc. udziału w Menzies Distribution Group Limited za 49,3 mln funtów. To wiodąca firma logistyczna w Wielkiej Brytanii i Irlandii. InPost i Menzies są także strategicznymi partnerami. InPost ma opcję nabycia pozostałego 70 proc. udziału w Menzies.
27.07.23, 20:46
| biznes i technologie » informacje
Eksport produktów SPAR Polska i nowa sieć w Izraelu
SPAR wejdzie na izraelski rynek detaliczny dzięki porozumieniu z lokalnym operatorem, Shufersal, największą siecią supermarketów w Izraelu. SPAR i Shufersal uruchomią wspólnie operatora, który będzie pracować nad otwarciem sklepów SPAR w Izraelu, a także dostarczał produkty SPAR do sieci Shufersal. 
24.07.23, 10:29
| biznes i technologie » artykuły
Jacek Bogocz (Capgemini Polska): Google Bard ma potencjał do osiągnięcia sukcesu
Google zaktualizował Barda - opartego na sztucznej inteligencji chatbot'a mającego być konkurencją dla ChatGPT. Aktualna wersja Google Bard przyniosła wiele zmian. Nową wersję Google Bard ocenia ekspert - Jacek Bogocz, AI & Analytics Consultant w Capgemini Polska.
Subskrybuj RSS działu biznes i technologie: rss
Oferty pracy

Animator Kultury w obszarze czytelnictwa

Biblioteka publiczna w Dzielnicy Bemowo m.st.Warszawy | Warszawa

Przejdź do oferty

Specjalista/specjalistka ds. marketingu

Muzeum Getta Warszawskiego | Warszawa

Przejdź do oferty

Kierownik Działu Komunikacji

Muzeum Sztuki w Łodzi | Łódź

Przejdź do oferty
Konkursy
do 20.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 18.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 14.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.