02.10.11, 16:00

Janusz Palikot na podium. Przedwyborczy ranking

Donald Tusk, Jarosław Kaczyński, Janusz Palikot – to pierwsza trójka najczęściej występujących w prasie liderów polskich partii politycznych.

Donald Tusk, Jarosław Kaczyński, Janusz Palikot – to pierwsza trójka najczęściej występujących w prasie liderów polskich partii politycznych. Ofensywa medialna tego ostatniego jest na tyle ostra, że wyprzedza nawet przedstawicieli partii parlamentarnych – wynika z przedwyborczej edycji badania „Scena Polityczna”.

W wydaniu specjalnym raportu analitycy „PRESS-SERVICE Monitoring Mediów” wzięli pod uwagę te ugrupowania oraz ich liderów, których komitety zarejestrowały kandydatów we wszystkich okręgach wyborczych. Badanie ilościowe dotyczy publikacji, jakie ukazały się w 1100 tytułach prasowych od poniedziałku 19 września do niedzieli 25 września 2011. W badaniu wydźwięku przeanalizowano publikacje z dzienników ogólnopolskich („Dziennik Gazeta Prawna”, „Fakt”, „Gazeta Wyborcza”, „Metro”, „Nasz Dziennik”, „Polska the Times”, „Rzeczpospolita”, „Super Express”) w tym samym okresie.

Na dwa tygodnie przed wyborami najbardziej medialna okazała się Platforma Obywatelska, która wyprzedziła Prawo i Sprawiedliwość. Warto przypomnieć, że w miesięcznych rankingach medialności na przestrzeni ostatniego roku to PiS za każdym razem plasował się na pierwszej pozycji. O partii rządzącej opublikowano 1605 tekstów, a na temat PiS-u 1581. Na trzecim miejscu znalazł się SLD (999), a dalej PSL, PJN, Ruch Poparcia Palikota i Polska Partia Pracy.

Wśród liderów politycznych na zdecydowanym prowadzeniu był premier (916 materiałów), który zdecydowanie zdystansował Jarosława Kaczyńskiego (574). Szef największej partii opozycyjnej o dziwo tylko nieznacznie częściej występował w prasie aniżeli Janusz Palikot (442). Ponad dwukrotnie mniej publikacji traktowało o Grzegorzu Napieralskim. Na dalszych pozycjach znalazł się Waldemar Pawlak, Paweł Kowal oraz Bogusław Ziętek.

Wizerunek medialny Grzegorza Napieralskiego tuż przed wyborami nie należy do najlepszych. Przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej nie dość, że nie może pochwalić się zbyt dużym szumem wokół własnej osoby, to stał się najczęściej krytykowanym liderem partii. Aż 46 proc. publikacji na jego temat miało wydźwięk negatywny. Dziennikarze publikują nieprzychylne informacje o szefie Sojuszu częściej niż na temat premiera (43 proc.). Trzecie miejsce w klasyfikacji należy do Janusza Palikota (36 proc.). Dopiero na czwartej pozycji znalazł się Jarosław Kaczyński (32 proc.), który w ostatnich miesiącach wielokrotnie był najczęściej krytykowanym liderem (m.in. w lipcu, czerwcu, kwietniu oraz marcu 2011).
 
Dziennikiem który najczęściej pisał o Donaldzie Tusku była „Gazeta Polska Codziennie”. W pierwszym tygodniu swojego funkcjonowania redakcja opublikowała na temat premiera 59 tekstów negatywnych i jeden neutralny. 96 proc. negatywnych tekstów o Tusku opublikował też „Nasz Dziennik”. Prócz tych tytułów krytykował go także „Super Express” (46 proc.).

Z kolei o Jarosławie Kaczyńskim w „Gazecie Polskiej Codziennie” ukazało się tylko 12 proc. negatywnych treści, a w „Naszym Dzienniku” - 0 proc. Najczęściej krytykowały go „Super Express” (54 proc.), „Fakt” (49 proc.) oraz „Polska” (41 proc.). Najbardziej nieprzychylne dla Janusza Palikota było „Metro”, „Gazeta Polska Codziennie” oraz „Nasz Dziennik”. Z kolei wyłącznie neutralnie lub pozytywnie pisali o nim dziennikarze „Polski”.

Komentarze

Powiązane

23.05.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 23 maja 2024 r. (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 23 maja?
22.05.24, 20:41
| prasa » informacje
Tele Tydzień Ekstra – Euro. Niezbędnik kibica od Wydawnictwa Bauer
22 maja br. na rynku prasowym ukazał się magazyn „Tele Tydzień Ekstra – „Euro” (Wydawnictwo Bauer) – poświęcony Mistrzostwom Europy w piłce nożnej.
22.05.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 22 maja 2024 r. (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 22 maja?
21.05.24, 10:26
| prasa » ludzie
Marcin Madej przeszedł do Grupy INFOR PL. Będzie odpowiedzialny za rozwój obszaru cyfrowych subskrypcji DGP
Na początku maja br. stanowisko Head of Subscription w Dzienniku Gazecie Prawnej objął Marcin Madej. Blisko dwie dekady doświadczenia na rynku wydawniczym będzie wykorzystywać w Grupie INFOR PL jako osoba odpowiedzialna za rozwój obszaru cyfrowych subskrypcji DGP.
21.05.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 21 maja 2024 r. (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 21 maja?
19.05.24, 19:16
| prasa » informacje
Lidia Garbaczuk, była szefowa Biura Strategii Medialnych PAP, dołącza do Newserii
Lidia Garbaczuk w maju br. dołączyła do zespołu Newserii jako osoba odpowiedzialna za rozwój oferty agencji oraz współpracę ze strategicznymi klientami. Przez ostatnie cztery lata była szefową Centrum Prasowego Polskiej Agencji Prasowej oraz pełniła funkcję dyrektora Biura Strategii Medialnych PAP. 
19.05.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 19 maja 2024 r. (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 19 maja?
18.05.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 18 maja 2024 r. (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 18 maja?
17.05.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 17 maja 2024 r. (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 17 maja?
16.05.24, 16:00
| prasa » informacje
35. urodziny miesięcznika Pani
Magazyn „PANI” to jeden z najstarszych magazynów kobiecych w Polsce. Powstał w 1989 r. , kiedy wydawca pisma „Kobieta i Życie” postanowił stworzyć nowy kwartalnik poradniczo-relaksowy. 17 maja br. na rynku ukaże się urodzinowe wydanie pisma.
Subskrybuj RSS działu prasa: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 22.05.24

Ważna informacja dla biorących udział w konkursach na stronach portalmedialny.pl. 

do 20.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 16.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy