27.09.11, 20:21

Co nowego na Facebooku?

W minionym tygodniu, podczas dorocznego spotkania developerów Facebooka F8, Mark Zuckerberg ogłosił kilka spodziewanych zmian. Komentarz Tomasza Czajkowskiego z pionu Invention w domu mediowym Mindshare Polska.

W minionym tygodniu, podczas dorocznego spotkania developerów Facebooka F8, Mark Zuckerberg ogłosił kilka spodziewanych zmian. Ogólne przesłanie konferencji to zasadnicza zmiana sposobu, w jaki użytkownicy korzystają z Facebooka oraz komunikują się z innymi. Wszystko po to, aby zachęcić nas do jeszcze większej wymiany, udostępniania informacji i treści. Potwierdziły się także przypuszczenia integracji serwisów multimedialnych z Facebookiem. Za dostarczanie muzyki będzie odpowiedzialny Spotify, a za wideo Hulu i Netfix. Komentarz Tomasza Czajkowskiego z pionu Invention w domu mediowym Mindshare Polska.

Facebook pozostaje drugim po NK serwisem społecznościowymi w Polsce. Liczba użytkowników jest bliska 7 milionom, ale dynamika wzrostu tego serwisu w Polsce w ostatnich miesiącach nie jest już tak huraganowa jak przed rokiem. Na nasyconych rynkach takich jak USA czy Wielka Brytania widać już nawet trend spadkowy, jeśli chodzi o liczbę użytkowników. Niezmiennie jednak jest to medium stale wywołujące emocjonujące dyskusje. 

Zmiany, jakie zachodzą w ostatnim czasie na Facebooku to z jednej strony ewolucja, z drugiej – rewolucja. Facebook jest konsekwentny w tym, że próbuje być dla nas swoistym „Internetem w Internecie”. Dąży do tego, by wszystko, czego będziemy potrzebowali, jeśli chodzi o kontakty międzyludzkie, przyswajanie informacji i rozrywkę odbywało się na ich platformie. Służą temu partnerstwa z dostawcami treści, jak i Ticker, dzięki któremu jesteśmy jeszcze bliżej naszych znajomych, choć jednak ciągle za pośrednictwem komputera. Ewolucja Facebooka to także coraz głębsza integracja biznesu z platformą. Teraz to Mark Zuckerberg mówi nam jak mamy budować nasze własne strony www i prowadzić interesy, by były bardziej „przyjazne” Facebookowi i jego użytkownikom. Rewolucją jest ogrom zmian, jakie zachodzą w tym samym czasie. Timeline – czyli nowy profil użytkownika to prawdziwa rewolucja w konsumpcji naszego życia zapośredniczonego przez społeczności. Tylko czekać jak Facebook zacznie pokazywać nam historię naszych związków na osi czasu…

Wszyscy spodziewają się, że nowy wygląd stron brandowych będzie inspirowany Timeline. To zapowiada duże zmiany w strategiach społecznościowych dla biznesu na Facebooku. Można się założyć, że wprowadzony dla wszystkich w październiku nowy wygląd profilu wzbudzi fale niezadowolenia i dezaprobaty. Możemy się spodziewać powstania akcji protestacyjnych, popieranych przez konserwatywnych użytkowników. Z drugiej strony, dla wielu znudzonych użytkowników jest to tchnięcie nowego ducha w design informacji na Facebooku, który na jakiś czas pozwoli im ekscytować się poznawaniem nowości i na nowo przyciągnie do społeczności.

Zmiany z bliska
•    Timeline (wehikuł czasu): kompletna odmiana wyglądu profilu użytkownika. Teraz wszystkie statusy, zdjęcia, logowania się w miejscach czy wydarzenia zaprojektowane są jak album z wycinankami. Największą zmianą jest możliwość przewijania naszego „życia” na Facebooku do tyłu w prosty i wygodny sposób. Strony dla firm będą prawdopodobnie podobnie zaprojektowane.
•    Ticker (aktualności na żywo): Facebook podzieli nasze aktywności widoczne na wallu na dwa obszary. Treści lżejszej wagi tj. komentarze naszych znajomych, aktywności w grach czy zmiany w statusach związków będą się teraz pojawiały na żywo w okienku ponad listą czatu. Na bieżąco możemy tam obserwować „życie” naszych znajomych i stron, które lubimy.
•    Open Graph (wykres naszej działalności na Facebooku): siłą napędowa nowych aplikacji, która pozwala komercyjnym aplikacjom w czasie rzeczywistym na jeszcze lepsze targetowanie oraz większe możliwości kreatywne dla twórców.
•    Partnerstwa: użytkownicy mają teraz możliwość słuchania tej samej muzyki, w tym samym czasie, co ich znajomi poprzez serwis Spotify. Dzięki partnerstwu z Netfix, znajomi na Facebooku mogą w czasie rzeczywistym oglądać filmy i reagować na nie na żywo.
•    Wtyczki społecznościowe: firmy mają od tej pory możliwość całkowicie dostosować swoje strony www i dzięki wtyczkom, sprawić by były jeszcze bardziej społecznościowe. Marka ma teraz większą kontrolę nad tym jak i kiedy wtyczki pokazują się odwiedzającymi ich stronę oraz w jaki sposób z nich korzystają.
•    Konfigurowalny przycisk „Lubię to”: nie będzie więcej zwykłego przycisku „Lubię to” na zewnętrznych stronach www. Możemy teraz zmienić nazwę przycisku odnośnie do treści, jaką dajemy do polubienia. Dostawca tekstu może nazwać swój przycisk „Przeczytałem”, a serwis z muzyką może mieć swój przycisk „Przesłuchałem” – zamiast tradycyjnego „Lubie to”. Nie jest możliwe, by treścią przycisku była nazwa marki.
•    Reklama społecznościowa: nowe możliwości reklamowe pozwalają na promowanie każdego pojedynczego statusu, dzięki czemu „sponsorowane historie” (format reklamowy na Facebooku) możemy teraz wykorzystywać do przeróżnych celów tj. sprzedaż, odtwarzanie muzyki czy oglądanie filmu. Sponsorowane historie od teraz będą pokazywały „poparcie” naszych znajomych dla produktów czy usług bezpośrednio w profilu użytkownika.

Podsumowanie
Nowe ulepszenia Facebooka to duży krok naprzód do połączenia treści (informacje, muzyka czy filmy) z grafem społecznościowymi na Facebooku. Oznacza to jednak większą konkurencję: marka musi ciągle dbać o jakość treści na swoim likepage’u, strona www musi być dostosowana do możliwości promocji na Facebooku m.in. przez własne przyciski społecznościowe oraz umożliwienie fanom dzielenie się treściami, które znajdą na naszej stronie.

Nowości takie jak odnowiony profil użytkownika zachęcają także użytkowników do udostępniania większej liczby informacji „z życia wziętych”, co daje markom nowy poziom możliwości połączenia się z obecnymi i potencjalnymi fanami. Dalej jednak nie wiadomo czy zmiany, jakie proponuje Facebook nie będą zbyt intruzywne dla użytkowników. Przypomina się Orwellowska antyutopia, w której człowiek był pod ciągłą kontrolą i nie maił nic do ukrycia.

Facebook ogłosił publicznie, że dociera już do 800 milionów ludzi na całym świecie, z czego 50 proc. korzystała z platformy przynajmniej przez jeden dzień. Dzięki nowym funkcjom, Facebook walczy teraz, by stać się pierwszym medium konsumpcji treści przez użytkowników. Google dostarcza treści dzięki swoim algorytmom, natomiast Facebook robi to dzięki naszej i naszych znajomych aktywności, nie tylko na podstawie tego, co lubimy, ale także tego, co w tej chwili robimy.

Komentarze

Powiązane

15.01.25, 10:55
| internet » informacje | reklama & PR » informacje
Tomasz Ćwiąkała ambasadorem marki Betclic
Tomasz Ćwiąkała, dziennikarz, komentator sportowy oraz youtuber, autor wielu formatów poświęconych piłce nożnej dołączył do grona ambasadorów marki Betclic.
14.01.25, 17:09
| internet » ludzie
Nowe twarze w redakcji Bankier.pl: zastępca redaktora naczelnego i redaktor newsroomu
Z początkiem stycznia br., Bankier.pl powiększył swój zespół redakcyjny. Nowym zastępcą redaktora naczelnego został Tomasz Goss-Strzelecki, który obejmuje również stanowisko drugiego wicenaczelnego portalu, a do działu newsroom dołączył Jędrzej Sikora.
14.01.25, 07:15
| internet |
Rozjazd. Nowy program publicystyczny w Super Expressie z Joanną Miziołek i Łukaszem Warzechą
„Rozjazd” to nowy program publicystyczny „Super Expressu”, który prowadzić będą znani dziennikarze – Joanna Miziołek i Łukasz Warzecha. Premiera odbędzie się 14 stycznia 2025 r., a nowe odcinki będą pojawiać się co tydzień, we wtorki o godzinie 21:00 na kanale YouTube „Super Ring”.
09.01.25, 12:09
| internet » e-commerce | biznes i technologie » informacje
Enterprise Investors inwestuje w eTravel. Firmy zapowiadają konsolidację rynku
Enterprise Investors Fund IX wspólnie z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju jako współinwestorem mniejszościowym, podpisał umowę w ramach której obejmie znaczący mniejszościowy pakiet akcji eTravel - największej w Europie Środkowo-Wschodniej firmy technologicznej specjalizującej się w zarządzaniu podróżami służbowymi.
07.01.25, 20:17
| internet » informacje
Bądź widoczny w sieci. Instytut badawczy NASK promuje domeny .pl
7 stycznia br., ruszyła kampania „Bądź widoczny w sieci” przygotowana przez instytut badawczy NASK. Celem działań jest promocja domeny .pl.
06.01.25, 18:34
| internet » informacje | reklama & PR » informacje
Superbet oficjalnym partnerem kanału Meczyki
Superbet (bukmacher) na początku br. został oficjalnym partnerem kanału YouTube Meczyki.pl.
27.12.24, 06:00
| internet » informacje
Wirtualna Polska Holding kupuje Invia Group za miliard złotych
WP Holding podpisała ramową umowę nabycia 100 proc. akcji Invia Group, działającej głównie w Niemczech, ale posiadającej również serwisy w Austrii, Szwajcarii, Czechach, Słowacji, Węgrzechi w Polsce. Po połączeniu ze spółkami wchodzącymi w skład WP Holding, powstanie jedna z największych grup turystycznych w Europie. Wartość transakcji to ponad 1 mld zł.
20.12.24, 17:36
| internet » informacje | reklama & PR » informacje
Aleksandra Mirosław ambasadorką WeNet
Mistrzyni olimpijska z Paryża 2024 we wspinaczce sportowej, dwukrotna mistrzyni świata i Europy oraz aktualna rekordzistka świata, rozpoczęła współpracę z Grupą WeNet i stała się oficjalnym partnerem marki.
19.12.24, 14:00
| radio » informacje | prasa » informacje | internet » informacje
Inwestor Wojtek kolejny podcast audio w ofercie Pulsu Biznesu
„Puls Biznesu” uruchomił kolejny podcast. Audycję „Inwestor Wojtek”, która ma uzupełniać długoterminowy program edukacyjny o tej samej nazwie, poprowadzi dziennikarz Kamil Zatoński. Partnerem podcastu i całego projektu „Inwestor Wojtek” została Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie.
19.12.24, 09:00
| internet » ludzie
Filip Springer, Andrzej Kohut i Leszek Jażdżewski nowymi publicystami portalu Interia
Interia intensyfikuje swoją uwagę na tematyce zagranicznej i społecznej, Andrzej Kohut skupi się na podziałach w amerykańskim społeczeństwie w kontekście drugiej kadencji Donalda Trumpa. Filip Springer zbada kryzys mieszkaniowy w Polsce, natomiast Leszek Jażdżewski przyjrzy się rywalizacji polskich polityków przed wyborami prezydenckimi w 2025 roku.