14.11.06, 23:22
Ametria, Coffins i Lethal Dose w Klubie Progresja
2 Grudnia 2006 w Klubie PROGRESJA odbędzie się koncert zespołów AMETRIA, COFFINS, LETHAL DOSE, start 19.00, wstęp 10 zł.
Będzie to pierwszy koncert AMETRII w Warszawie w nowym składzie, na którym zespół zaprezentuje utwory przygotowane na nową płytę AMETRII „Ciemna Strona Mocy”, wystąpi również pierwszy raz w Warszawie zespół COFFINS z Krasnegostawu oraz stołeczna formacja LETHAL DOSE
AMETRIA
AmetriA, działa od roku 1993, pierwszy sukces zespołu przyszedł z rokiem 1998, XIII Piastowska Wiosna Muzyczna 1.miejsce dla zespół AMETRIA, przyznali Marek Wiernik i Artur Orzech. Po wygraniu przeglądu znalazł się Wydawca na debiutancką płytę Ametrii –Tattoo. Firma fonograficzna MIL .
Materiał zawarty na albumie „Tattoo” to nowoczesne ciężkie rockowe granie zdradzające fascynację muzyków Ametrii takimi nutami jak hardcore, rock-metal czy hiphop. Na płycie znalazło się 11 kompozycji – dziewięć anglo języcznych i dwa żarty muzyczne – Pszczółka Maja oraz Czterej Pancerni. Nagrania z tego albumu dosyć często gościły na antenie radiowej i zajmowały czołowe miejsca na listach w branżowych audycjach m.in. Radiostacji i 3 Polskiego Radia i wielu innych. Teledysk do utworu Radio Sinner pojawił się w Atomic TV, Viva Polska i kilku innych stacjach telewizyjnych. Album Tattoo dostał wiele pochlebnych recenzji w takich magazynach jak Brum, Tylko Rock, Metal Hammer. Przełomowym momentem w historii Ametrii w roku 2001, było spotkanie z Tomkiem Lipą Lipnickim byłym wokalistą zespołu Illusion, a obecnie gitarzysta i wokalistą zespołu Acid Drinkers i Lipali, Tomek Lipnicki zdecydował się wesprzeć wokalnie zespół gościnnym udziałem w utworze Każdy z nas w tym czasie zespół nawiązał współprace z nową wytwórnią New Project Production, efektem było wydanie utworu na składance Plaga Rocka, obok takich Gwiazd jak Ania Orthodox, Marek Raduli, Wojciech Pilochowski, Andrzej Nowak TSA. Na gwiazdkę 2001, Ametria przygotowała prezent dla swoich fanów, którzy dotychczas pozbawieni byli możliwości zdobycia pierwszego albumu Tattoo. Od 24 grudnia 2001 cały materiał był legalnie dostępny do darmowej konsumpcji w formacie mp3 na stronie Codziennej Gazety Muzycznej 30ton ,która także ma patronat medialny nad zespołem. W dniu udostępnienia płyty Tattoo na portalu cgm.pl w formie mp3 odnotowano 12 tysięcy ściągnięć płyty w dniu premiery. Koniec roku 2001 to moment w którym zespół podpisał umowę z wytwórnią Universal Music Polska, pierwsze kroki jakie zapoczątkowała wytwórnia to wydawnictwo Nowa Energia. Ametria do tego wydawnictwa zrealizował teledysk do utworu Zazdrość, który gościł na antenie Viva Polska i utrzymywał się przez 6 miesięcy na czołowych miejscach listy Viva Rock, niestety brak zainteresowania zespołem ze strony wytwórni Universal Music Polska spowodował odejście zespołu od Wydawcy i nawiązanie od roku 2003 ponownej współpracy z Wytwórnią New Project Production, która to zaproponowała wydanie całego nowego albumu zespołu Ametria – Piątek3nastego na rok 2004, dystrybucją materiały zajęła się Firma Pomaton EMI
„Piątek3nastego” to 13 numerów plus 5 remixów, w tym dwa covery, a wszystko to utrzymane w charakterystycznym, dobrze znanym fanom zespołu klimacie. Większość utworów wykonana jest w języku ojczystym, zaś dwa w wersji eksportowej. Nastrój kompozycji oscyluje i przenika się w trzech alternatywnych obszarach muzycznych, dominują oczywiście wątki rock-metalowe i hardcore, a momentami wtóruje im hip-hop`owy beat. Usłyszycie też sporą dawkę elektroniki, loopy, skrecze oraz wiele elementów nadających nowy charakter czadowemu graniu.
Na płycie pojawili się bardzo ciekawi goście z czołówki polskiego alternatywnego grania czy sceny hiphop, tacy jak: Vienio&Pele czyli ½ Molesta Ewenement, Tomek Lipa Lipnicki (Illusion, Acid Drinkers, Lipali)Funky Filon, DeMonique, Przemek Witkowski (Hedfirst), Alan Stępień i Piotr Dygasiewicz na instrumentach klawiszowych.W autorskim nagraniu Pniaka na przeszkadzajkach gościnnie wystąpił Rafał Dziubiński. Remiksy - za sprawą wydawnictwa „Estrada i Studio” - wykonali niezależni muzycy.
Na charakter płyty duży wpływ wywarły zmiany personalne w zespole. We wrześniu 2003 roku do zespołu dołączył jeden z najlepszych w kraju perkusistów Piotr „PNIAQ” Pniak. Wcześniej można go było usłyszeć w takich zespołach jak Proletaryat, Terytorium, Pain, Sidney Polak znany jest też ze współpracy z Reni Jusis, Wojtkiem Pilichowskim oraz wieloma innymi muzykami, a także z Filharmonią Łódzką.
„Piątek3nastego” to wybuchowa mieszanka łącząca wiele gatunków muzycznych, a do jej eksplozji przyczyniło się wielu polskich producentów muzycznych, dystrybutorów sprzętu „grającego”, przedstawicieli mediów. Jej brzmienie podjął się wykreować znany realizator i ekspert w dziedzinie pracy w studio, redaktor branżowego magazynu „Estrada i Studio” Krzysztof Maszota.
Dzięki wszystkim, którzy w jakiejkolwiek formie wsparli ten projekt, nie będzie to kolejna - z braku czasu i funduszy - na szybko zrealizowana produkcja. Liczymy, że płyta ta będzie stanowić dopracowaną wizytówką polskiego, nowego, rockowego grania.
„Piątek3nastego” była płytą nominowaną do nagrody Fryderyki 2004 w kategorii rock/metal u boku takich zespołów jak TSA, Acid Drinkers, Vader, Behemoth. Utwór Hispański Hicior Ametrii, przez 8 tygodni znajdował się na 1 miejscu Radia 94 (ANTYRADIO), i był utworem, który najdłużej utrzymywał się w czołówce na liście w roku 2004, AmetriA dostała się na pierwsze miejsce w większość alternatywnych list przebojów w wielu stacjach radiowych. W sierpniu 2005 roku zespół AmetriA wystąpił na największym festiwalu muzycznym Woodstock 2005, ich energiczny i charyzmatyczny koncert został bardzo dobrze przyjęty, co było nominacją do nagrody „Złotego Bączka 2005” przyznawaną przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy , planowana jest 3 płyta zespołu. „Ciemna Strona Mocy” bo taki tytuł będzie nosić nowa płyta zespołu, jest przygotowywana już w nowym 5-osobowym składzie, od 1 maja 2006 z zespołem AmetriA współpracuję wokalistka „Marta „Selma” Ciecierska jest to czwarty głos w zespole AmetriA, a zarazem pierwszy damski, od tego momentu AmetriA będzie prezentowała się z czterema wokalami na scenie.
Zespół AmetriA występuje na wielu trasach koncertowych i koncertach w całej Polsce grając razem z takimi zespołami jak L’ESPRIT DU CLAN (Francja), BORN FROM PAIN (Holandia), ILLUSION, ACID DRINKERS, FRONTSIDE, NONE, HUNTER, HEDFIRST, IRA. LIPALI, POGODNO, IRA, COMA
AmetriA miała przyjemność występować na Festiwalach Muzycznych tj. WĘGORZEWO 1999, WĘGORZEWO 2003, PRZYSTANEK WOODSTOCK 2005, YOUNG LIFE 2006 (Frankfurt – Niemcy ) HUNTERFEST 2006 i wielu innych.
LETHAL DOSE
Zespół LETHAL DOSE powstał na przełomie maja i czerwca 2003 roku w Warszawie. Zespół tworzyli: Paweł Kafara – gitara, vokal; Maciek Powojewski – perkusja; Przemek Łucyan – gitara. W listopadzie 2003 dołączył do nas basista Radek Budniak. W tym składzie zespół przygotował materiał na pierwsze demo. W połowie lutego 2004 roku Radek z powodów osobistych zmuszony był opuścić LETHAL DOSE. Ponieważ jednak materiał był już gotowy – 6 utworów – zespół postanowił nie zwlekać dłużej i rozpocząć nagrywanie bez stałego basisty.
I tak pomiędzy marcem a majem 2004 w studiu Narocz ST w Warszawie, LETHAL DOSE zarejestrował pierwszy materiał demo – „Insane Like You...”. Partie basu gościnnie dograł Piotr Rzępołuch. W czerwcu do zespołu dołączył nowy basista – Marian Lech i tak oto LETHAL DOSE jest znów kompletny.
W drugiej połowie 2005 roku zespół zarejestrował w Janos Studio oraz Narocz ST Studio w Warszawie drugi materiał – „Niedaleko Stąd”, na którym znalazło się 6 nowych utworów oraz nowa wersja numeru „Ty Albo Ja” z pierwszego demo.
W 2005 roku LD miał przyjemność supportować takie zespoły jak ACID DRINKERS, LIPALI czy HEDFIRST. LD wystąpił też na HUNTER FEST 2006. Utwór „Upon My Feet” z promo „Niedaleko Stąd” ukazał się na kompilacyjnym wydawnictwie „Praska Fala Dźwięku”. Obecnie zespół koncertuje oraz pracuje nad nowymi utworami.
LETHAL DOSE to:
Paweł Kafara: gitara, wokal
Maciek Powojewski: perkusja
Przemek Łucyan: gitara
Marian Lech: bas
COFFINS
Zespół powstał w 1998 roku. Obecnie tworzą go: Maya (gitara, vocal), Olas (gitara), Piorun (bas, back vocal) i Irass (perkusja).
Działalności każdej kapeli jest zawsze efektem połączenia różnych koncepcji muzycznych. Inspiracje poszczególnych członków zespołu są bardzo rozległe i nie zamykają się w stylistyce metalowej.
Muzyka i treści tekstów nie mają za zadanie kogokolwiek moralizować, pouczać, ale uwidocznić i przekazać pozytywny charakter muzyki. Ten związek formalno-treściowy poparty jest odpowiednią postawą na scenie. Emanująca energia, którą podkreślają zmasowane i ciężkie brzmienia gitar, uwydatnione połamanymi tempami perkusji. „Staramy się wciągnąć do wspólnego szaleństwa publiczność” - spontaniczność i gwałtowność zachowań, luźna zabawa w żywiole sceny to najlepsza okazja, aby wyzbyć się negatywnych uczuć. Wszyscy gromadzimy je w sobie kontaktując się z konfliktową rzeczywistością. „Chcemy, aby nasze koncerty dawały możliwość bezpiecznego ujścia, wyrzucenia z siebie tych negatywnych uczuć, i zwrócenie uwagi na pozytywne wartości ludzkiego życia, bo wciąż jest ich niestety za mało. Warto chociaż na kilkadziesiąt minut odłożyć na bok zaślepiającą nienawiść, czy złość i spróbować zastąpić ją - przypomnieć sobie o przyjemności jaką daje wspólne obcowanie z muzyką. Dlatego sposób, w jaki reżyserujemy nasze koncerty jest dla nas bardzo ważny.”
Zespół jest bardzo aktywny koncertowo. Do tej pory z powodzeniem, wielokrotnie supportował takie grupy jak: Acid Drinkers, Ametria, Hey, Hunter, FlapJack, Kult, None, Anastasis, Pneuma, Mold, Guess Why czy Hedfirst.
Coffins był gościem podczas tras koncertowych „Acidofilia Tour” (2003), „EestPack TOUR” (2004), trasa koncertowa „T.E.L.L.I” (2005),występ na fesiwalu Union of Rock Węgorzewo (2006), oraz na pięciu odsłonach wielkiego widowiska „TWIERDZA”. W ramach promocji drugiego materiału, odbyła się się trasa promująca „No Compromise East Tour Everywhere” (2003). Zespół odwiedził wiele miast w tym : Kraków, Dęblin, Tarnobrzeg, Zamość, Lubartów, Lublin, Olsztyn oraz kilka mniejszych miejscowości.
Dyskografia: „Pain”(2002), „No Compromise”(2003/04), który wzbogacono o utwór "Hate Machine",jest podsumowaniem dotychczasowej działalności. Na przełomie stycznia i lutego 2006, został zarejestrowany utwór „Seven master sins”, który jest przedsesją najnowszego albumu o roboczym tytule „No time to lose”. Na nagranie czeka już gotowy materiał
Komentarze