23.08.11, 20:42

Politycy na Facebooku czyli kampania wyborcza w social mediach

Social media stają się coraz ważniejszym kanałem komunikacji z wyborcami i miejscem debaty politycznej. Jednak nie wszyscy potrafią ten potencjał tkwiący w mediach społecznościowych umiejętnie wykorzystać - pisze w swoim artykule Maciej Dutkowski, Community Manager z Agencji interaktywnej MRM Worldwide.

Social media stają się coraz ważniejszym kanałem komunikacji z wyborcami i miejscem debaty politycznej. W trakcie trwającej właśnie kampanii, politycy zaczynają zdawać sobie sprawę, że obecność w sieci pozwala na szybki, tani i nieograniczony kontakt z wyborcą. Jednak nie wszyscy potrafią ten potencjał tkwiący w mediach społecznościowych umiejętnie wykorzystać.

Polityk – wyborca, czyli social media bez barier

Polscy politycy coraz częściej zaczynają zdawać sobie sprawę z popularności Internetu i jego ogromnego potencjału. W przeciwieństwie do telewizji, prasy, czy radia, tutaj mogą mieć nieograniczony wręcz dostęp do interesującej ich grupy odbiorców oraz niereglamentowany  „czas antenowy”. Bez wielkich nakładów finansowych, korzystając z najpopularniejszych serwisów społecznościowych, mogą zbudować szeroki zasięg swoich działań poprzez aktywizację odbiorców i ich późniejsze zaangażowanie. Z jednej strony mamy więc wolność słowa i możliwość formowania swoich myśli bez ingerencji osób trzecich, z drugiej  - wyborcę, który decyduje, czy chce mieć bezpośredni kontakt z tym, co napisał polityk i czy chce podjąć z nim interakcję poprzez dodanie komentarza otwierającego dyskusję. Dzięki temu burzona jest bariera między wyborcą a politykiem, którą do tej pory można było częściowo przekroczyć jedynie na wiecach wyborczych. To tłumaczy stale rosnącą aktywność polityków w social mediach.

Czas na Naczasa, czyli social media made in Poland
Kampania wyborcza póki co toczy się jednak nadal dosyć wolno i to głównie w telewizji oraz outdoorze. Nie oznacza to jednak, że w mediach społecznościowych brakuje aktywności kandydatów na posłów i senatorów. Szczególnie widoczna jest ekspansja polityków z lewej strony sceny politycznej. Hitem Internetu ostatnich dni jest piosenka wyborcza kandydata Sojuszu Lewicy Demokratycznej Łukasza Naczasa, która stylistycznie nawiązuje do teledysku ze słynnymi „Aniołkami Napieralskiego”. Sam polityk intensywnie korzysta z kanałów social media, a zwłaszcza popularnych mikroblogów. Posiada również swój profil na Facebooku, a także kanał na Youtube. Kandydat SLD buduje tym samym wizerunek młodego, nowoczesnego i otwartego polityka, którego mają „polubić” przede wszystkim właśnie ludzie młodzi.
Innym przykładem jest postać Bartosza Arłukowicza, który jest jednym z najaktywniejszych użytkowników social media wśród polityków. Jako jeden z pierwszych zaczął korzystać z Google+, aktywnie działa też na Facebooku nie ograniczając swojej komunikacji tylko i wyłącznie do życia politycznego. W dużym stopniu właśnie dzięki aktywności w social mediach Arłukowicz zyskał status celebryty politycznego. Potwierdzeniem tego były emocje internautów i tysiące komentarzy w sieci wywołane jego słynnym transferem do Platformy Obywatelskiej.
Biorąc pod lupę natomiast działalność samych partii politycznych w social media nie można nie wspomnieć o oficjalnej stronie na Facebooku Platformy Obywatelskiej, którą obserwuje ponad 16 tysięcy użytkowników. Co ważne, działania najpopularniejszej partii to nie tylko jednostronna komunikacja, ale również narzędzia aktywizujące społeczność czego przykładem jest ostatnia gra „Platformuła” zaprojektowana specjalnie na czas kampanii wyborczej. W przypadku Sojuszu Lewicy Demokratycznej, czy Prawa i Sprawiedliwości – brakuje natomiast wspólnej platformy komunikacji. Nacisk położono widocznie na okręgi lokalne, czy samych polityków.

Social media - niewykorzystany potencjał
Na Facebooku znajdziemy również prywatne profile m. in. europosła Marka Migalskiego, posłanki Joanny Kluzik – Rostkowskiej, ministra sprawiedliwości - Krzysztofa Kwiatkowskiego, posła Adama Szejnfelda, czy wreszcie oficjalną stronę rzecznika rządu – Pawła Grasia. Każdego z wymienionych polityków obserwuje od kilkuset do kilku tysięcy użytkowników mniej lub bardziej zainteresowanych dyskusją z nimi.  Na tych profilach dominują jednak głównie zaproszenia na konferencje, czy spotkania z wyborcami, promocje artykułów na blogach, czy wreszcie krótkie i niezbyt liczne komentarze dotyczące bieżących spraw. Trudno nie odnieść wrażenia, że większości tych działań brakuje pomysłu, polotu oraz prawdziwego zaangażowania samych polityków, którzy niezmiernie rzadko sami biorą udział w dyskusji z użytkownikami.
Sama obecność w mediach społecznościowych to zdecydowanie za mało - z tego kanału trzeba korzystać umiejętnie. Nie możemy zapomnieć, że młodzi ludzie regularnie korzystający z tego typu serwisów są często negatywnie nastawieni do życia politycznego w Polsce i trudno się dziwić, że nie zawsze kampanie wizerunkowe polityków spotykają się z pozytywnym odbiorem. Internauci szczególnie wyczuleni są właśnie na fałsz i  brak pomysłu na obecność w sieci. Najczęstszym błędem jest więc nieprowadzenie profilu przez samego polityka (np. profil Jarosława Kaczyńskiego), niska, a czasami zerowa częstotliwość wpisów (np. profil ministra rolnictwa – Marka Sawickiego) czy wreszcie brak interakcji z użytkownikami (np. profil prezydenta Bronisława Komorowskiego). A przecież social media to głównie interakcje i powstające na ich podstawie relacje międzyludzkie. Przed politykami jeszcze sporo więc pracy. Szczególnie wśród tych reprezentujących starsze pokolenie, dla których nowe technologie i nowe media nie są do końca zrozumiałe. Mimo to należy docenić fakt, że część z nich decyduje się na ten „wizerunkowy eksperyment” i próbuje z lepszym lub gorszym skutkiem prowadzić tego typu działania. Być może wyborcy to docenią.


Maciej Dutkowski
Community Manager
Agencja interaktywna MRM Worldwide

MRM Worldwide jest agencją interaktywną full service funkcjonującą w strukturach McCann Worldgroup. Agencja działa zarówno na rynku marketingu interaktywnego, jak i bezpośredniego. Oferuje rozwiązania nastawione na konsumenta, które z jednej strony angażują go w komunikację marki, a z drugiej pozwalają uzyskać precyzyjną wiedzę na temat jego zachowań.

Komentarze

Powiązane

23.11.23, 17:45
| internet » informacje
Ruszyła III edycja Plebiscytu As Sportu Interii. W zeszłorocznej akcji oddano ponad 600 tys. głosów
20 listopada br. ruszyła trzecia edycja Plebiscytu Interii, w którym internauci wybierają najlepszego sportowca roku.
22.11.23, 06:30
| internet » informacje
WP Holding rośnie dynamicznie w III kwartale 2023 r. dzięki turystyce
Skonsolidowane przychody ze sprzedaży Wirtualnej Polski Holding S.A. w III kwartale 2023 r. wyniosły ponad 405 mln zł. To oznacza wzrost o niemal 50 proc. w porównaniu do tego samego okresu rok wcześniej. Największy wpływ na wyniki miał przede wszystkimniemal trzykrotny wzrost zysków w obszarze turystyki.
21.11.23, 16:00
| internet » e-commerce
Supermocje.pl. Nowy Serwis Gazeta.pl ma informować o wyprzedażach i promocjach
Gazeta.pl przed Black Week uruchomiła serwis Supermocje.pl, który ma informować o wyprzedażach, promocjach i zniżkach.
21.11.23, 09:47
| telewizja / VOD » informacje | internet » informacje
Finałowy turniej Davis Cup 2023 na platformie Pilot WP
21 listopada br. rozpocznie się kolejna edycja finałowego turnieju Davis Cup 2023. Wszystkie mecze będą rozgrywane w hiszpańskiej Maladze od 21 do 26 listopada br.
20.11.23, 08:30
| internet » informacje
WP inwestuje w Legimi. Spółka kupiła 12,5 proc. akcj
Spółka Wirtualna Polska Media nabyła mniejszościowy pakiet akcji spółki Legimi S.A. Działającej na rynku ebooków w Polsce. Za pakiet 12,5 proc. akcji spółki zapłaciła 5,3 mln zł.
19.11.23, 22:15
| telewizja / VOD » informacje | internet » informacje
Andrzej Sołtysik w Iberionie. Poprowadzi dwa formaty video
Do grupy mediowej Iberion dołączy Andrzej Sołtysik. To siódmy i ostatni z zapowiedzianych przez firmę transferów, które ogłaszane są w ramach procesu rebrandingu.
18.11.23, 08:00
| internet » e-commerce | biznes i technologie » informacje
DHL Parcel zmienia się DHL eCommerce
DHL Parcel, firma działająca na rynku usług kurierskich w Polsce, rozpoczyna proces zmiany nazwy.
17.11.23, 19:45
| internet » e-commerce | biznes i technologie » informacje
Answear.com na dwunasty rynek. Tym razem do Włoch
Answear.com, e-commerce oferujący modę i produkty Home & Lifestyle w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, rozszerza działalność o rynek włoski.
17.11.23, 16:48
| internet » informacje
Wirtualna Polska wesprze strażników puszczy w ramach Strategii Zrównoważonego Rozwoju WP
Wirtualna Polska współpracuje z Fundacją Dziedzictwo Przyrodnicze i Funduszem Obywatelskim im. Henryka Wujca. Wspólnie realizują projekt wsparcia strażników lasów działających w całej Polsce. To kolejny projekt wpisujący się w realizację zobowiązań zawartych w Strategii Zrównoważonego Rozwoju WP na najbliższe lata.
17.11.23, 07:30
| prasa » informacje | internet » informacje
Dla ludzi o zdrowym rozsądku tylko prawda jest ciekawa. Kampania reklamowa e-tygodnika Wprost i Wprost.pl
„Wprost” ruszył 15 listopada br. z kampanią promocyjną prowadzoną pod hasłem „Dla ludzi o zdrowym rozsądku tylko prawda jest ciekawa. Najważniejsze to mówić o niej WPROST”.