10.08.11, 18:05

Press-Service: Mocny start polskiej prezydencji

Na podstawie liczby doniesień medialnych można wnioskować, że społeczny poziom wiedzy na temat polskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej powinien być wysoki.

Na podstawie liczby doniesień medialnych można wnioskować, że społeczny poziom wiedzy na temat polskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej powinien być wysoki. Przeciętnie w lipcu 2011 roku statystyczny Polak miał szansę zetknąć się z informacją na temat prezydencji aż 821 razy – podała agencja informacyjna „PRESS-SERVICE Monitoring Mediów”. Zdecydowanie największy udział miały w tym wyniku portale internetowe.

Opinię Polaków na temat prezydencji kształtowały głównie materiały, które ukazały się w pierwszym tygodniu lipca, na który przypada aż 57 proc. całości przekazu analizowanego miesiąca. Dla porównania informacje z ostatniego tygodnia stanowiły niecałe 2 proc. wszystkich materiałów. Łącznie w lipcu opublikowano 19 573 informacje na temat polskiej prezydencji, przy czym najwięcej w mediach internetowych (13 734), a zdecydowanie mniej w stacjach radiowych i telewizyjnych (4142). Najmniejszą aktywnością wykazali się dziennikarze prasowi, publikując tylko 1697 tekstów.

Radio i telewizja wyemitowały podobną liczbę materiałów, natomiast pod względem czasu wyraźną przewagę wykazały stacje tv – ich udział w całości przekazu audiowizualnego wyniósł ponad 65 proc.

Na potrzeby raportu „Polska Prezydencja w UE” analitycy „PRESS-SERVICE Monitoring Mediów” przebadali materiały pochodzące z monitoringu ponad 1100 tytułów prasy ogólnopolskiej, regionalnej, branżowej oraz specjalistycznej oraz ponad 2000 portali internetowych i głównych kanałów RTV.
 
Badanie lipcowych doniesień obrazuje również poziom zaangażowania największych polskich miast, które od początku prezydencji starają się jak najlepiej wykorzystać wizerunkowy potencjał wydarzenia. Z podsumowania wynika, że aż 43 proc. publikacji na badany temat zawierało nazwę jednego z analizowanych miast. Niekwestionowanym liderem jest pod tym względem Warszawa. Nazwę stolicy wymieniono w blisko 32 proc. materiałów, drugiego w tej klasyfikacji, Krakowa, tylko w nieco ponad 6 proc. publikacji, a zamykającego podium Gdańska – w 5 proc.

Nieco większym udziałem w przekazie dotyczącym przewodnictwa w UE wykazali się politycy – aż 48 proc. materiałów zawierało co najmniej jedno nazwisko przedstawiciela tej grupy. Co ciekawe, politycy tak samo często gościli w doniesieniach radiowych i telewizyjnych (49,5%), co w Internecie (49,2%). Najpopularniejszym politykiem w kontekście polskiej prezydencji jest Donald Tusk, obecny w prawie 32 proc. publikacji. Rzadziej wymieniano prezydenta Bronisława Komorowskiego (blisko 13 proc.). Lider opozycji, Jarosław Kaczyński pojawiał się w doniesieniach ponad trzykrotnie rzadziej niż premier.

Analitycy zbadali również, które z państw Unii Europejskiej było w lipcu najbardziej medialne. Najczęściej wzmiankowano o Węgrzech, Grecji i Niemczech, najrzadziej wymieniano Maltę.

Łącznie wartość doniesień medialnych na temat polskiego przewodnictwa w UE oszacowano na ponad 91 mln złotych. Najwięcej warte były ogółem informacje w pierwszym tygodniu lipca (prawie 53 mln zł). Przeciętnie najcenniejsze były jednak materiały z ostatniego tygodnia – wartość jednej publikacji oszacowano na 5600 zł, podczas gdy w pierwszym tygodniu kształtowała się ona na poziomie 4700 zł.

Komentarze

Powiązane

07.09.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 7 września (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 7 września? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć. 
06.09.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 6 września (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 6 września? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć. 
05.09.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 5 września (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 5 września? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć. 
04.09.24, 19:33
| prasa » informacje
Domowa kuchnia jak u mamy i babci. Wydanie specjalne magazynu Przyjaciółka ekspert
5 września br. na rynku prasowym ukaże się wydanie specjalne „Przyjaciółka ekspert” - „Domowa kuchnia jak u mamy i babci” (Wydawnictwo Bauer).
03.09.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 3 września (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 3 września? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć. 
02.09.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 2 września (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 2 września? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć. 
31.08.24, 15:34
| telewizja / VOD » seriale | prasa » informacje
Super Seriale. Nowy format wideo Super Expressu
W sobotę, 31 września br. zadebiutuje seria wideo „Super Seriale”. Nowy format „Super Expressu” prowadzą Filip „Rudanacja” Antonowicz i Agnieszka Pyź.
31.08.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 31 sierpnia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 31 sierpnia? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć. 
30.08.24, 07:45
| radio » informacje | prasa » informacje
30/30. Jubileuszowy podcast magazynu Architektura-murator
Miesięcznik „Architektura-murator” uruchomił podcast „30/30”, który ma być cyklem rozmów z okazji jubileuszu 30-lecia pisma. Zaproszeni goście podsumowują ostatnie dekady w polskiej architekturze i opowiadają o wyzwaniach, jakie stoją przed branżą.
30.08.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 30 sierpnia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 30 sierpnia? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
Subskrybuj RSS działu prasa: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

Konferencja Digital Gamechangers — Harbingers Data: 3 października 2024 Miejsce: Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie.