09.08.11, 18:24

Raport Millera zdominował serwisy informacyjne

Polski raport dotyczący przyczyn katastrofy smoleńskiej zdominował przekazy najważniejszych serwisów informacyjnych. Z analizy agencji informacyjnej „PRESS-SERVICE Monitoring Mediów” wynika, że najbardziej monotematyczne okazały się „Fakty” i „Wiadomości”.

Polski raport dotyczący przyczyn katastrofy smoleńskiej zdominował przekazy najważniejszych serwisów informacyjnych. Z analizy agencji informacyjnej „PRESS-SERVICE Monitoring Mediów” wynika, że najbardziej monotematyczne okazały się „Fakty” i „Wiadomości”. W dodatku, redakcje telewizyjnych dzienników częściej głosu udzielały politykom niż ekspertom.

„Reakcja na raport Jerzego Millera” – edycja specjalna badania „Cztery Stacje” - dotyczy wyjątkowo treści pięciu serwisów informacyjnych – „Faktów” TVN, „Informacji Dnia” TV Trwam, „Panoramy” TVP2, „Wiadomości” TVP1 oraz „Wydarzeń” Polsatu. Analitycy wzięli pod uwagę główne wydania w dniach 29-31 lipca 2011. Łącznie na temat raportu pokazano w tym czasie aż 43 materiały trwające w sumie niemal dwie i pół godziny.

W dniu publikacji raportu serwisy TVN-u i TVP1 wyemitowały aż po siedem takich materiałów. W pełnym okresie badania, czyli przez cały weekend, „Fakty” poświęciły sprawie najwięcej czasu – łącznie 35 min i 52 s. O ponad cztery minuty mniej przeznaczyły „Wiadomości”. Dalej znalazła się „Panorama” oraz „Wydarzenia”. Najmniej czasu na te doniesienia wyznaczyły „Informacje Dnia” TV Trwam – 22 min i 4 s. Należy jednak zaznaczyć, że wyemitowały one znacznie mniejszą liczbę materiałów, przy czym były one dłuższe.

Mimo tego, że raportowi z katastrofy poświęcono piątkowe wydania niemal w całości, w sobotę wszystkie poddane analizie dzienniki nadal informowały o konsekwencjach zdarzenia. Dopiero w niedzielę jedynie „Panorama” zrezygnowała z tego tematu.

Co ciekawe, najwięcej w kontekście raportu do powiedzenia mieli politycy (15 min i 45 s), którzy zdominowali niezależnych ekspertów (9 min i 16 s), członków komisji (7 min i 1 s), a także rodziny ofiar (4 min i 34 s). Politykom najczęściej głos oddawali redaktorzy „Informacji Dnia” (18), „Faktów” (17) i „Wiadomości” (16). W Telewizji Trwam zaobserwować można było również największy rozdźwięk pomiędzy wypowiedziami polityków (18) i ekspertów (1). Specjaliści najczęściej wypowiadali się w „Faktach” (13) i „Wiadomościach” (12).

Spośród środowisk politycznych najczęściej wypowiadali się członkowie PiS-u, którzy wyprzedzili stronę rządową. Na trzecim miejscu znalazł się SLD, a na czwartym PO. Łączna długość wyemitowanych wypowiedzi członków PiS-u wyniosła 5 min i 40 s, a obozu rządowego 5 min i 10 s. Dla porównania PSL zajął tylko 59 s, a PJN 19 s.

Znacząco różnił się także czasowy rozkład wypowiedzi w poszczególnych serwisach. Wypowiedzi premiera i rządu stanowiły aż 52 proc. czasu poświęconemu wypowiedziom w „Wydarzeniach”. Udziały PiS-u ukształtowały się na poziomie 30 proc. Z kolei w TV Trwam miażdżącą przewagę miała partia Kaczyńskiego – 53 proc. przy 29 proc. strony rządowej. PiS miał większe udziały również w „Faktach”, „Panoramie” i „Wiadomościach”, jednak w tych serwisach rozkład ten był zdecydowanie bardziej równomierny.

Komentarze

Powiązane

28.05.24, 19:00
| telewizja / VOD » seriale
Prosta Sprawa. Pierwszy odcinek nowego serialu za darmo na Youtube i TikToku
Gangsterski serial akcji od twórców filmu “Furioza” zadebiutował w CANAL+ online 17 maja br. Pierwszy odcinek “Prostej sprawy” będzie dostępny bez opłat w serwisie Youtube oraz pierwszy raz w przypadku polskich seriali także w aplikacji TikTok.
28.05.24, 18:00
| telewizja / VOD » seriale
Sztuczna inteligencja promuje serial Algorytm Miłości
Ruszyła kampania promująca najnowszą produkcję CANAL+ „Algorytm Miłości”. W ramach promocji wystartował specjalny landing page algorytmmilosci.pl, gdzie dzięki sztucznej inteligencji, użytkownicy mogą porozmawiać o serialu, jak również o swoich sercowych rozterkach.
28.05.24, 12:41
| telewizja / VOD » ludzie
Arkadiusz Pawlik i Damian Ruciński pokierują Agencją Kreacji Filmu i Serialu Telewizji Polskiej
Telewizja Polska S.A. w likwidacji zmieniła model funkcjonowania Agencji Kreacji Filmu i Serialu. Zmianie ulegnie, m.in. proces zamawiania, budżetowania oraz nadzoru nad produkcją filmów i seriali.
28.05.24, 11:47
| telewizja / VOD » wydarzenia branżowe
OKTEL Ogólnopolska Konferencja Telekomunikacyjna
12-14 czerwca 2024 r. w Długopolu.
28.05.24, 10:11
| telewizja / VOD » informacje
Kino Polska. Zmiany, zmiany, zmiany
3 czerwca br. kanał Kino Polska dedykowany wyłącznie polskim filmom i serialom, pojawi się w nowej odsłonie. Stacja zyska nową identyfikację wizualną i muzyczną, a na antenie zagości cykl filmowy „Kino pokoleń”, który zabierze widzów w podróż filmową od lat 80. do współczesności.
27.05.24, 17:30
| telewizja / VOD » ludzie
Paulina Chylewska po siedmiu latach powraca do Telewizji Polskiej
Paulina Chylewska – dziennikarka i prezenterka po siedmiu latach wraca do TVP. Przez ostatni okres pracy zawodowej związana była z Polsatem.
27.05.24, 11:55
| telewizja / VOD » informacje
Viasat True Crime zadebiutuje na polskim rynku we współpracy z CANAL+
Międzynarodowa grupa medialna Viasat World ogłosiła start nowego kanału telewizyjnego o tematyce kryminalnej. Viasat True Crime zadebiutuje na polskim rynku we współpracy z CANAL+.
26.05.24, 21:00
| telewizja / VOD » informacje
Magdalena Schejbal gospodynią cyklu Pokochaj mnie w Pytaniu na śniadanie
17 maja br. do ekipy programu „Pytanie na śniadanie” dołączyła Magdalena Schejbal. Aktorka będzie gospodarzem cyklu „Pokochaj mnie”, który jest emitowany dwa razy w miesiącu, w piątki.
24.05.24, 06:30
| telewizja / VOD » informacje
Grupa Kino Polska w I kwartale 2024 r.: wzrost przychodów z reklam o ponad 30 proc.
Grupa Kino Polska opublikowała wyniki finansowe za I kwartał 2024 r. Spółka osiągnęła znaczący wzrost przychodów reklamowych. Wzrósł zysk netto Grupy.
23.05.24, 07:30
| telewizja / VOD » informacje
Unlimited. Krzysztof Machajski gospodarzem wideocastu Polsat Box Go
Polsat Box Go uruchomił wideocast Unlimited, w którym gośćmi będą osoby z szeroko rozumianego showbiznesu. Program prowadzi dziennikarz Krzysztof Machajski.
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

do 29.06.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

12-14 czerwca 2024 r. w Długopolu.