29.06.11, 20:30

Prasa o politykach: im więcej, tym gorzej

"PRESS-SERVICE Monitoring Mediów" wydał kolejny raport z badań wypowiedzi w prasie na temat polskiej sceny politycznej. Z analizy wynika, że żaden z liderów politycznych nie może liczyć na przychylną prasę.

"PRESS-SERVICE Monitoring Mediów" wydał kolejny raport z badań wypowiedzi w prasie na temat polskiej sceny politycznej. Z analizy wynika, że żaden z liderów politycznych nie może liczyć na przychylną prasę. Żaden nie ma możliwości trafić na prawy, najbardziej korzystny róg mapy benchmarkingowej, który obrazuje wartość przekazu medialnego pod wieloma kątami. Jeżeli gazety dużo piszą o jakimś polityku, to głównie dlatego, że przyciągnął on masową krytykę lub z racji pełnienia ważnej funkcji. W tym drugim przypadku większość publikacji jest neutralna. Prasa nie drukuje wielu pozytywnych dla polityków materiałów, co wynika z jej podstawowej, informacyjnej funkcji.

Z porównania przekazu prasowego na temat polityków  wynika, że im więcej informacji i opinii pojawiało się o danym polityku, tym większy był odsetek publikacji negatywnych. Z zależności tej wyłamuje się jedynie Waldemar Pawlak (wicepremier i lider PSL), który miał zarówno większą liczbę publikacji ogółem, jak i mniejszy odsetek publikacji negatywnych od Joanny Kluzik-Rostkowskiej. Jego indeks kontekstu wizerunkowego najbardziej zbliżył się do wartości 1, która jest równoznaczna z przekazem neutralnym. Pozostałym politykom - w ostatecznym rozrachunku - prasa kreuje wizerunek bardziej lub mniej negatywny. Należy jednak pamiętać, że podejście odbiorcy do nacechowanych negatywnie tekstów o politykach, a do tekstów o firmach, czy produktach jest zdecydowanie odmienne. Ciężar gatunkowy tych pierwszych jest znacznie niższy ze względu na powszechny charakter zjawiska.

Zdecydowanie najczęściej w maju docierał do nas przekaz o Donaldzie Tusku. Względem kwietnia zanotowano o 36% artykułów więcej (łącznie było ich 2,7 tys.) Jarosław Kaczyński, który jeszcze w ubiegłym miesiącu okazał się najbardziej medialnym liderem, schował się nieco w cień. Analitycy stwierdzili aż 43-procentowy spadek ilościowy tekstów (1,2 tys.). Na trzecim miejscu uplasował się Grzegorz Napieralski (0,5 tys.), a na czwartym Waldemar Pawlak (0,4 tys.). Ostatnia była Joanna Kluzik-Rostkowska (0,2 tys.).

"PRESS-SERVICE Monitoring Mediów" zbadał także wydźwięk publikacji w dziennikach ogólnopolskich. Największy odsetek negatywnych informacji mieli również premier Tusk (28%), Jarosław Kaczyński (27%) i Grzegorz Napieralski (23%).

Tusk krytykowany był za cięcia w programie finansowania "schetynówek", metody walki ze stadionowym chuligaństwem, a także w związku z reformą służby zdrowia. To właśnie w maju Kaczyński zapowiedział wotum nieufności wobec Ewy Kopacz, którą ocenił, jako najgorszą minister zdrowia. Duży oddźwięk wywołała akcja ABW przeciwko właścicielowi strony antykomor.pl, również będąca podstawą do krytyki metod sprawowania władzy. Z kolei Kaczyńskiemu dostawało się głównie za bojową retorykę i ostry język.
   
158 razy w tym miesiącu na pierwszych stronach gazet pojawił się Donald Tusk. To najwięcej od stycznia tego roku. Osiągnął też najlepszą spośród liderów relację artykułów czołówkowych do artykułów ogółem (5,9%). Wśród partii miał ją SLD – 15,5%. Oznacza to, że najczęściej sprawy, w kontekście których opisywany był SLD, stały się ważne dla mediów. To jeden z istotnych mierników skuteczności działań PR w polityce. Trzeba jednak pamiętać, że to czy publikacje te są korzystne dla partii, czy też nie, jest zupełnie oddzielną kwestią.

Tak dobrej relacji artykułów czołówkowych do artykułów ogółem nie osiągnął lider SLD – Grzegorz Napieralski. W jego wypadku tylko 4,6% z publikacji pojawiło się na pierwszych stronach. Odsetek ten jest jednak zdecydowanie wyższy niż przed miesiącem. W dodatku w maju zdecydowanie urosła liczba publikacji prasowych ogółem na jego temat – o 112%. To najwyższy wzrost któregokolwiek z liderów od początku prowadzenia badania, czyli od września 2010 roku. Specjaliści od wizerunku Napieralskiego nie mają się jednak z czego cieszyć, ponieważ jednocześnie wyraźnie (do 23%) wzrosła liczba publikacji negatywnych o liderze partii w największych dziennikach ogólnopolskich. Szef Sojuszu był jedynym liderem partii parlamentarnej, o którym w maju napisano więcej tekstów negatywnych niż w kwietniu. Najgorszy dla Napieralskiego był koniec miesiąca. To właśnie wtedy został ostro skrytykowany za "żenujące" (jak to określił Władysław Frasyniuk) zachowanie podczas spotkania liderów partii oraz opozycji antykomunistycznej z Barackiem Obamą. Przewodniczącemu SLD zarzucano, że publicznie sugerował, na jakie tematy Obama powinien rozmawiać z Tuskiem, a także robił zdjęcia telefonem komórkowym. Negatywne teksty na temat lewicy pojawiły się także w związku z tematem jej kłopotów finansowych, trudności w spłacie kredytów i zbliżającej się kosztownej kampanii wyborczej.

Komentarze

Powiązane

22.06.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 22 czerwca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 22 czerwca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
21.06.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 21 czerwca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 21 czerwca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
20.06.24, 21:30
| prasa » informacje
Nowe wydanie Pani Domu "Tarczyca"
19 czerwca br. ukazało się kolejne wydanie magazynu "Pani Domu poradnik" - „Tarczyca” (Wydawnictwo Bauer.) W magazynie czytelnicy mogą znaleźć obszerne kompendium wiedzy na temat choroby Hashimoto wraz z dietą, która łagodzi jej objawy. 
20.06.24, 18:30
| prasa » informacje | internet » informacje
Adam Pawlukiewicz z własnym projektem mediowym podczas EURO 2024
Adam Pawlukiewicz na okres UEFA EURO 2024 rozszerza współpracę z „Przeglądem Sportowym”. Jego analizy ukazują się we wszystkich papierowych wydaniach dziennika w poniedziałki i piątki. Pawlukiewicz relacjonuje także Mistrzostwa Europy za pośrednictwem vlogów i materiałów wideo publikowanych na założonym przez siebie kanale Total Sport.
20.06.24, 14:30
| prasa » informacje
Wyborcza powołała zespół do spraw wzrostu, który odpowiada za strategiczne projekty dla rozwoju serwisu
Od czerwca br. w strukturach spółki Wyborcza działa zespół ds. wzrostu – multidyscyplinarna grupa, która zajmuje się projektami związanymi z rozwojem treści cyfrowych wszystkich serwisów „Wyborczej”. Zespół ds. wzrostu odpowiada za projekty dotyczące treści, które są strategicznie ważne dla rozwoju i wizerunku „Wyborczej”.  
20.06.24, 12:30
| prasa » informacje
Wydawnictwo Bauer inauguruje Świat Wiedzy Extra SMART
Na rynku prasowym ukazał się adresowany głównie do młodzieży „Świat Wiedzy Extra SMART” (Wydawnictwo Bauer).
20.06.24, 10:30
| prasa » informacje
Gazeta Uchodźców po raz trzeci. Gazeta Wyborcza ochodzi Światowy Dzień Uchodźców
W czwartek, 20 czerwca br. po raz trzeci ukazała się „Gazeta Uchodźców”. W ten sposób dziennik chce obchodzić przypadający tego dnia Światowy Dzień Uchodźców. Specjalne wydanie gazety zostanie przygotowane przez dziennikarzy i ich partnerów: osoby z doświadczeniem uchodźczym oraz imigrantów żyjących w naszym kraju.
20.06.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 20 czerwca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 20 czerwca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
19.06.24, 07:30
| radio » informacje | telewizja / VOD » informacje | prasa » informacje
Raport Reuters Institute: RMF FM siódmy raz wygrywa ranking mediów cieszących się największym zaufaniem Polaków
Radio RMF FM już po raz siódmy rzędu zajęło pierwsze miejsce w rankingu mediów cieszących się największym zaufaniem Polaków, w badaniu prowadzonym przez Reuters Institute for the Study of Journalism. Co istotne, RMF FM jest liderem tego zestawienia od początku jego istnienia.
19.06.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 19 czerwca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 19 czerwca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
Subskrybuj RSS działu prasa: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

do 24.07.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 22.07.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.