28.06.11, 19:38

Kalina Jędrusik w podróży – inauguracja wystawy

Otwarcie wystawy poświęconej Kalinie Jędrusik w 20 rocznicę śmierci i 80-te urodziny artystki odbędzie się 30. czerwca br. o godz. 18.00 w Galerii Instytutu Teatralnego w Warszawie.

Otwarcie wystawy poświęconej Kalinie Jędrusik w 20 rocznicę śmierci i 80-te urodziny artystki odbędzie się 30. czerwca br. o godz. 18.00 w Galerii Instytutu Teatralnego w Warszawie. Ekspozycję autorstwa Zbigniewa Dzięgiela i Michała Budnego będzie można zwiedzać do października br. Organizatorem wystawy jest Fundacja Artystyczna im. Kaliny Jędrusik Kalinowe Serce oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Kalina Jędrusik w wywiadzie ze Zbigniewem Dzięgielem z 1988 r. powiedziała: "Gdy się rodzimy, wyruszamy w nieznaną podróż daleką. Dokładnie zatem wiemy, kiedy i jak się rozpoczęła, ale nie wiemy, kiedy i jak się zakończy. Chcąc podróżować dalej musimy często się przesiadać z jednej stacji na drugą, aby dotrzeć do celu. Towarzyszą nam w tej wędrówce różni ludzie, ci dobrzy i ci źli. Tak jak w podróży zdarzają się niebezpieczeństwa, tak w życiu człowieka są chwile ciężkie, niosące strach oraz lęk przed jutrem. Na szczęście są też chwile radosne i piękne. Dlatego warto żyć pięknie i mądrze i uśmiechać się również do swoich smutnych myśli. Przy tym, śmierć nie oznacza przerwania naszej podróży, lecz jest bramą do jej kontynuowania na innym poziomie istnienia. Jeżeli zrozumiemy, czym naprawdę jest życie, to śmierć przestanie budzić lęk".

Podróż ziemska Kaliny Jędrusik zakończyła się w nocy, 7. sierpnia 1991 r., w jej domu na warszawskim Żoliborzu. Mimo upływu 20 lat od jej nagłej śmierci Kalina wciąż żyje. Żyje dla tych, którzy ją znali i nadal pamiętają. Jednym z nich jest Zbigniew Dzięgiel, pomysłodawca wystawy "Kalina Jędrusik w podróży". Kalinę poznał w 1988 r. przeprowadzając z nią wywiad dla Programu 3 Polskiego Radia.

To w jego prywatnych zbiorach znajduje się kilkanaście przedmiotów po Kalinie i spora kolekcja zdjęć aktorki. 20. rocznica śmierci i 80-te urodziny Kaliny przypadające w 2011 r. stanowią doskonałą okazję zaprezentowania "Kaliny nieznanej".

Zbigniew Dzięgiel zapowiadając wystawę "Kalina Jędrusik w podróży" powiedział: "Chcemy zaprezentować "inną" Kalinę – nie kobietę wampa, nie nimfomankę, nie sexbombę polskiego kina, nie "dyżurną skandalistkę" czasów PRL. Pokażemy Kalinę – skromną, delikatną, domową, prywatną. Przypomnimy, że była utalentowaną aktorką teatralną i filmową, żoną Stanisława Dygata, niezwykłą osobowością, wielką miłośniczką zwierząt, wspaniałą kucharką i dobrym człowiekiem".

Istotnym elementem wystawy będą nieznane fotografie Kaliny Jędrusik, m.in. zdjęcia z dzieciństwa, ze ślubu ze Stanisławem Dygatem, z planów filmowych i telewizyjnych, fotosy ze spektakli teatralnych, fotografie z podróży (Kalina uwielbiała podróżować), fotografie Kaliny w kuchni, a także ostatnie zdjęcie artystki z 4. sierpnia 1991 r.

Na wystawie znajdą się też inne przedmioty po Kalinie a wśród nich, m.in. sweter Merylin Monroe (kupiony przez Kalinę w Ameryce w 1973 r.), dwa portrety Kaliny, które przez lata wisiały w salonie Dygatów (jeden jest autorstwa Lucyny Legut, drugi pędzla Zofii Góralczyk), listy Kaliny do Stanisława Dygata, osobisty kalendarzyk; czy też krzyżyk z rubinami – "kultowy" ozdobnik dekoltu Kaliny.

Wystawa nie będzie jednak "składowiskiem rupieci", ani też tradycyjną prezentacją fotek i pamiątek ku czci. Stanowić będzie ściśle zakomponowaną całość, swoistą „instalację”, rzeźbę, autorstwa Michała Budnego. Jego sztuka, wysoko ceniona przez krytyków, należy do najbardziej nośnych zjawisk w dziedzinie polskiej rzeźby z XXI w. Budny od kilku lat tworzy z kartonu i papieru ascetyczne w formie obiekty, dla których wzorem są prawdziwe przedmioty, określająca je przestrzeń i wypełniające ją zjawiska.

Zaproszenie go do współpracy nie jest przypadkowe. Michał Budny od lat interesuje się Kaliną Jędrusik. O swojej koncepcji wystawy powiedział: "Łącząc proste formy często niewielkich rozmiarów z bogatymi w treść eksponatami, myślę o stworzeniu dla nich wspólnego środowiska o otwartej, nieprzypadkowej kompozycji wystawienniczej, z jej własnym charakterem, barwą i rytmem. Wszystkie te cechy ważne są w moich pracach plastycznych, także w przypadku tej aranżacji. Planowana przestrzeń dzieli się tematycznie, lecz bez widocznych granic. Wystawa składa się z kilku części. Na przykład w części "podroży" eksponatami są fotografie z podroży i slajdy z podroży kulinarnych zebrane wokół pamiątkowego globusa, a wszystko to umieszczone na umownej formie okrągłego blatu stołu. Forma kola powtórzona nad tymi eksponatami przenosi nas wyżej, w wyprawę do wrażliwości Jędrusik, którą reprezentuje jej kolekcja guzików. Guziki niczym gwiazdy rozwieszone nad pamiątkami z podróży wyznaczają odwieczną mapę na „niebie". W części „sentymentalnej", tuż przy zmęczonym wiklinowym fotelu Kalinowych zwierzaków, leniwie przelewa się na „huśtawce" miękki, wełniany sweter, pamiątka po Jędrusik, ale też po Marylin Monroe, która była jego wcześniejszą właścicielką".

Komentarze

Powiązane

04.05.24, 20:00
| kultura » informacje
Alior Bank mecenasem Festiwalu Wodecki Twist
Alior Bank został partnerem strategicznym oraz mecenasem Festiwalu WODECKI TWIST. Wydarzenie organizowane siódmy rok z rzędu stanowi hołd dla twórczości Zbigniewa Wodeckiego. Tegoroczna edycja odbędzie się 7 i 8 czerwca br. w ICE Kraków.
26.04.24, 16:15
| kultura » muzyka
Yeat i The Prodigy na Orange Warsaw Festival 2024
Yeat, jeden z najbardziej rozpoznawalnych raperów na świecie, oraz The Prodigy, legenda muzyki elektronicznej, będą głównymi gwiazdami pierwszego dnia festiwalu Orange Warsaw Festival 2024.
12.04.24, 20:45
| kultura » informacje
Filip Pobocha przeszedł do SBM Label przeszedł do SBM Label
Na początku marca br. do zespołu wytwórni muzycznej SBM Label dołączył Filip Pobocha i objął stanowisko Label Director. Pobocha będzie odpowiedzialny za kierunek artystyczny i działania operacyjne wytwórni.
12.04.24, 15:12
| kultura » informacje
Helios pierwszą siecią kinową w Polsce z energią z odnawialnych źródeł
Sieć kin Helios, należąca do Grupy Agora, podpisała z firmą Respect Energy strategiczną umowę dotyczącą dostarczania zielonej energii do multipleksów Helios. Dzięki tej współpracy ponad połowa kin sieci jest zasilana przez odnawialne źródła energii, co pozwala zmniejszyć emisję CO2 aż o 10 761 104 kg rocznie.
12.04.24, 13:00
| telewizja / VOD » seriale | kultura » film
Warner Bros Discovery oraz Mennica Gdańska wprowadzają na rynek kolekcjonerskie monety „Rick and Morty”
9 kwietnia br. swoją premierę miała moneta kolekcjonerska, która powstała dzięki współpracy Mennicy Gdańskiej z Warner Bros Discovery Global Consumer Products. W ramach umowy licencyjnej, Mennica Gdańska wprowadza na rynek numizmat z bohaterami animowanego serialu komediowego “Rick i Morty”.
10.04.24, 13:50
| telewizja / VOD » informacje | kultura » muzyka
Bo źródło wciąż bije… Koncert poświęcony pamięci Jacka Kaczmarskiego w TVP1
W środę, 10 kwietnia br. o godz. 21:10 w TVP1 zostanie wyemitowany koncert „Bo źródło wciąż bije…” poświęcony pamięci Jacka Kaczmarskiego w 20. rocznicę jego śmierci. W repertuarze znajdą się słynne utwory artysty w interpretacji, m.in.: Jacka Wójcickiego, Katarzyny Dąbrowskiej, Janusza Radka, Krzysztofa Iwaneczki czy Krzysztofa Szczepaniaka. Koncert zrealizowano w industrialnych wnętrzach Stoczni Gdańskiej.
05.04.24, 20:00
| kultura » informacje
Margaret i Organek gwiazdami Co jest Grane Festival
Co jest Grane Festival 14 i 15 czerwca 2024 r. wypełni muzyką i atrakcjami Park przy Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Wśród wykonawców znajdą się m.in.: Margaret, Organek, Natalia Przybysz, Zalewski, The Dumplings, Błażej Król, Daria ze Śląska i duet Smolik//Kev Fox.
05.04.24, 17:12
| kultura » książki
10 książek w finale Nagrody Ryszarda Kapuścińskiego
Siedem polskich książek oraz trzy przetłumaczone z języków obcych ma w tym roku szansę na Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego. Finał jubileuszowej, 15. edycji konkursu odbędzie się pod koniec maja br. Jego organizatorami są Miasto Stołeczne Warszawa oraz redakcja „Gazety Wyborczej”. 
27.03.24, 19:04
| radio » informacje | telewizja / VOD » informacje | kultura » teatr
Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry powraca do Sopotu
27 marca br. w Sopocie odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca XXIII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”. Wydarzenie jest konkursem słuchowisk radiowych i spektakli telewizyjnych, które miały premierę w roku poprzedzającym daną edycję. Sopot będzie gospodarzem tegorocznego wydarzenia.
13.03.24, 14:07
| radio » informacje | kultura » informacje
Mirosław Baka Człowieka Roku. MocArty 2023 wręczone
W warszawskim Muzeum POLIN odbyła się uroczysta gala, w trakcie której przyznano MocArty 2023 – nagrody radia RMF Classic. Statuetki wręczono w czterech kategoriach, dodatkowo redakcja stacji przyznała jedną nagrodę specjalną.
Subskrybuj RSS działu kultura: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 22.05.24

Ważna informacja dla biorących udział w konkursach na stronach portalmedialny.pl. 

do 20.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 16.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy