XI Europejski Festiwal Filmowy

29 maja w Łodzi rozpoczęła się już przedostatnia odsłona 11. edycji Europejskiego Festiwalu Filmowego.
29 maja w Łodzi rozpoczęła się już przedostatnia odsłona 11. edycji Europejskiego Festiwalu Filmowego. Miejscem imprezy niezmiennie pozostają kina sieci Silver Screen, ale nie tylko (w Łodzi też po raz pierwszy, jest to aż siedem kin studyjnych). Silver Screen, tak jak i w ubiegłych latach, jest także głównym organizatorem całego przedsięwzięcia.

11. edycja Europejskiego Festiwalu Filmowego to pokazy około czterdziestu filmów. W tym roku EFF objął swym zasięgiem aż siedem miast polskich:
Warszawa (9-14 maja)
Kraków (15-20 maja)
Poznań (19-24 maja)
Toruń (22-27 maja)
Gdynia (26-31 maja)
Łódź (29 maja - 3 czerwca)
Wrocław (2-4 czerwca)

Tegoroczna edycja imprezy rozpoczęła się 9 maja w Warszawie i zakończy 4 czerwca we Wrocławiu.

W tym roku w ramach EFF przedstawionych zostanie ponad 30 filmów. Program festiwalu zawiera trzy główne sekcje:
- Konkurs (ok. 12 filmów) - najnowsze produkcje kina europejskiego, filmy nigdy wcześniej nie prezentowane w Polsce
- Panorama Kina Europejskiego (ok. 12 filmów) - najciekawsze filmy ostatnich lat, pokazywane premierowo lub znane z innych imprez filmowych.
- Otwarte Granice (ok. 6 filmów) - filmy powstałe w koprodukcjach, przedstawiające miejsce Europy we współczesnym świecie

Główną ideą Europejskiego Festiwalu Filmowego jest przedstawienie ciekawych i różnorodnych filmów europejskich, które rzadko trafiają do kinowej dystrybucji w Polsce. Chcą pokazać filmy, które w szczególny sposób pozwalają widzom poznać siebie, ludzi oraz świat, w którym żyjemy.

W Głównym Konkursie jury przyznało już swoją nagrodę, którą jest 2000 euro. Werdyktem z 15 maja, nagrodę jury 11. Europejskiego Festiwalu Filmowego za najlepszy film i nagrodę pieniężną dla reżysera, otrzymał belgijsko-francuski film "Ultranova" w reżyserii Bouli Lanners. Komentarz do werdyktu brzmiał: "Za przejmujący obraz ludzi żyjących w świecie konsumpcyjnej presji i egzystencjonalnej pustki; między stagnacją i iluzją brakiem marzeń i próbą zmiany. A także za artystyczną konsekwencję i przemyślaną formę, która pozostawia człowiekowi otwartą przestrzeń dla jego własnych poszukiwań."

JURY 11. EFF obradowało w składzie:
Jan Olszewski - Przewodniczący (Kino)
Małgorzata Sadowska (Przekrój)
Bartosz Żurawiecki (Film)
Paweł Felis (Gazeta Wyborcza)

Tradycyjnie, swoją nagrodę przyzna też publiczność (jest to 3000 euro). Patronem Honorowym 11. Europejskiego Festiwalu Filmowego jest znakomity aktor, Andrzej Seweryn.
Festiwal powstał przy współpracy Ambasady Francji, Ambasady Portugalii oraz Włoskiego Instytutu Kultury.

Komentarze

Powiązane

30.08.23, 20:30
| kultura » teatr
VIII Międzynarodowego Festiwalu Ulicznych Teatrów Lalkowych „Lalka na Scenie” 2023
W najbliższy weekend, 2-3 września br. w Warszawie na Rynku Nowego Miasta po raz ósmy zawita „Lalka na Scenie”. To coroczna teatralna uczta dla każdego. Wszystkie dwudniowe wydarzenia festiwalowe są bezpłatne.
29.08.23, 19:30
| internet » informacje | kultura » film
Influencerzy po raz pierwszy na dużym ekranie. Trwają zdjęcia do dokumentu Krystiana Kuczkowskiego
Trwają zdjęcia do filmu dokumentalnego opowiadającego o życiu najbardziej znanych polskich influencerów. Głównymi bohaterami dokumentu są Natalia Karczmarczyk „Natsu”, Kamil Labudda „Budda” oraz Michał Baron „Boxdel”.
20.08.23, 17:00
| kultura » książki
Pociąg do czytania. Wakacyjna Strefa NPRCz 2.0 na dworcach kolejowych
4 sierpnia 2023 r. na Dworcu Wschodnim w Warszawie ruszyła akcja "Pociąg do czytania". Pasażerowie będą mogli czytać książki i korzystać z aktywności przygotowanych przez bibliotekarzy. Akcja odbędzie się także w Katowicach, Gdyni, Krakowie i we Wrocławiu.
19.08.23, 08:00
| kultura » film
Przysięga Ireny. Światowa premiera na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto
„Przysięga Ireny”, polsko-kanadyjska koprodukcja, zakwalifikowała się do udziału w tegorocznym 48. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto. Koproducentem filmu jest Telewizja Polska.
16.08.23, 09:00
| kultura » książki
Niełatwo mnie zabić. Opowieść o Joannie Chmielewskiej pod koniec września w sprzedaży
27 września ukaże się powieść biograficzna pt. "Niełatwo mnie zabić. Opowieść o Joannie Chmielewskiej" autorstwa Katarzyny Drogi.
12.08.23, 22:00
| kultura » informacje
Muzyczne Konstelacje na Dziedzińcu Kultury. Kto jeszcze wystąpi?
Od 7 lipca do 25 sierpnia br. dziedziniec Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego stanie się muzycznym obserwatorium. Gwiazdy rocka, electro, jazzu i popu przeniosą swoich gości w różnorodne sfery muzycznego wszechświata.
11.08.23, 10:06
| kultura » książki
Rozpoczął się III nabór wniosków do konkursu Infrastruktura bibliotek 2021-2025 w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Można już składać wnioski na zadania dotyczące budowy, przebudowy, modernizacji i adaptacji obiektów bibliotecznych. W ramach konkursu „Infrastruktura bibliotek 2021-2025” Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 do dyspozycji jest ponad 84 mln zł.
11.08.23, 07:30
| kultura » informacje
15. edycja SOLANINA zbliża się wielkimi krokami. Kto będzie gościem specjalnym?
23 sierpnia br. wystartuje 15. Solanin Film Festiwal 2023 w Nowje Soli. W czterech konkursach weźmie udział 32 niezależne filmy. W ramach wydarzenia zaplanowano także pokazy przedmierowe i sekcje specjalne.
05.08.23, 22:38
| kultura » informacje
Czas apokalipsy z kobiecej perspektywy. Kulczyk Foundation wspiera pamięć o Powstaniu Warszawskim
2 sierpnia 2023 roku odbył się wernisaż wystawy "Podróż bohaterek" w Muzeum Powstania Warszawskiego, który pokazywał doświadczenia kobiet podczas wojny. Kulczyk Foundation jest partnerem wystawy.
04.08.23, 10:20
| kultura » informacje
Cyfrowa Sowa. Rusza projekt Izby Gospodarki Elektronicznej
„Cyfrowa Sowa” Izby Gospodarki Elektronicznej to seria zajęć online przygotowali profesjonaliści z branży, pod okiem pedagogów. To ludzie, którym zależy na wykształceniu wartości i wiedzy w pokoleniu Z i Alfa, które będą potrzebne młodzieży do bezpiecznego i odpowiedzialnego poruszania się w cyfrowym świecie.