XI Europejski Festiwal Filmowy

29 maja w Łodzi rozpoczęła się już przedostatnia odsłona 11. edycji Europejskiego Festiwalu Filmowego.
29 maja w Łodzi rozpoczęła się już przedostatnia odsłona 11. edycji Europejskiego Festiwalu Filmowego. Miejscem imprezy niezmiennie pozostają kina sieci Silver Screen, ale nie tylko (w Łodzi też po raz pierwszy, jest to aż siedem kin studyjnych). Silver Screen, tak jak i w ubiegłych latach, jest także głównym organizatorem całego przedsięwzięcia.

11. edycja Europejskiego Festiwalu Filmowego to pokazy około czterdziestu filmów. W tym roku EFF objął swym zasięgiem aż siedem miast polskich:
Warszawa (9-14 maja)
Kraków (15-20 maja)
Poznań (19-24 maja)
Toruń (22-27 maja)
Gdynia (26-31 maja)
Łódź (29 maja - 3 czerwca)
Wrocław (2-4 czerwca)

Tegoroczna edycja imprezy rozpoczęła się 9 maja w Warszawie i zakończy 4 czerwca we Wrocławiu.

W tym roku w ramach EFF przedstawionych zostanie ponad 30 filmów. Program festiwalu zawiera trzy główne sekcje:
- Konkurs (ok. 12 filmów) - najnowsze produkcje kina europejskiego, filmy nigdy wcześniej nie prezentowane w Polsce
- Panorama Kina Europejskiego (ok. 12 filmów) - najciekawsze filmy ostatnich lat, pokazywane premierowo lub znane z innych imprez filmowych.
- Otwarte Granice (ok. 6 filmów) - filmy powstałe w koprodukcjach, przedstawiające miejsce Europy we współczesnym świecie

Główną ideą Europejskiego Festiwalu Filmowego jest przedstawienie ciekawych i różnorodnych filmów europejskich, które rzadko trafiają do kinowej dystrybucji w Polsce. Chcą pokazać filmy, które w szczególny sposób pozwalają widzom poznać siebie, ludzi oraz świat, w którym żyjemy.

W Głównym Konkursie jury przyznało już swoją nagrodę, którą jest 2000 euro. Werdyktem z 15 maja, nagrodę jury 11. Europejskiego Festiwalu Filmowego za najlepszy film i nagrodę pieniężną dla reżysera, otrzymał belgijsko-francuski film "Ultranova" w reżyserii Bouli Lanners. Komentarz do werdyktu brzmiał: "Za przejmujący obraz ludzi żyjących w świecie konsumpcyjnej presji i egzystencjonalnej pustki; między stagnacją i iluzją brakiem marzeń i próbą zmiany. A także za artystyczną konsekwencję i przemyślaną formę, która pozostawia człowiekowi otwartą przestrzeń dla jego własnych poszukiwań."

JURY 11. EFF obradowało w składzie:
Jan Olszewski - Przewodniczący (Kino)
Małgorzata Sadowska (Przekrój)
Bartosz Żurawiecki (Film)
Paweł Felis (Gazeta Wyborcza)

Tradycyjnie, swoją nagrodę przyzna też publiczność (jest to 3000 euro). Patronem Honorowym 11. Europejskiego Festiwalu Filmowego jest znakomity aktor, Andrzej Seweryn.
Festiwal powstał przy współpracy Ambasady Francji, Ambasady Portugalii oraz Włoskiego Instytutu Kultury.

Komentarze

Powiązane

05.04.24, 17:12
| kultura » książki
10 książek w finale Nagrody Ryszarda Kapuścińskiego
Siedem polskich książek oraz trzy przetłumaczone z języków obcych ma w tym roku szansę na Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego. Finał jubileuszowej, 15. edycji konkursu odbędzie się pod koniec maja br. Jego organizatorami są Miasto Stołeczne Warszawa oraz redakcja „Gazety Wyborczej”. 
27.03.24, 19:04
| radio » informacje | telewizja / VOD » informacje | kultura » teatr
Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry powraca do Sopotu
27 marca br. w Sopocie odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca XXIII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”. Wydarzenie jest konkursem słuchowisk radiowych i spektakli telewizyjnych, które miały premierę w roku poprzedzającym daną edycję. Sopot będzie gospodarzem tegorocznego wydarzenia.
13.03.24, 14:07
| radio » informacje | kultura » informacje
Mirosław Baka Człowieka Roku. MocArty 2023 wręczone
W warszawskim Muzeum POLIN odbyła się uroczysta gala, w trakcie której przyznano MocArty 2023 – nagrody radia RMF Classic. Statuetki wręczono w czterech kategoriach, dodatkowo redakcja stacji przyznała jedną nagrodę specjalną.
11.03.24, 14:28
| telewizja / VOD » informacje | kultura » muzyka
Wojciech Waglewski zagra w ramach MTV Unplugged
W 16. edycji MTV Unplugged pojawi się Wojciech Waglewski. Artysta wystąpi „bez prądu” przed publicznością i kamerami 10 kwietnia br.
11.03.24, 11:30
| telewizja / VOD » informacje | internet » informacje | kultura » informacje
Przyznano O!Lśnienia – Nagrody Kulturalne Onetu i Miasta Krakowa. Galę transmitowała TVP Kultura
Joanna Kuciel-Frydryszak, Lech Janerka, L.U.C., Bartłomiej Topa, Krzysztof J. Czyżewski, Rafał Ochęduszko i Natalia Koziara-Ochęduszko oraz Mateusz Pakuła zostali laureatami VIII edycji plebiscytu O!Lśnienia - Nagrody Kulturalne Onetu i Miasta Krakowa. 
10.03.24, 22:41
| radio » informacje | kultura » informacje
Uwspółcześnione powieści Kornela Makuszyńskiego w gwiazdorskiej obsadzie w ofercie Empik Go
Nikodem Rozbicki, Aleksandra Domańska, Antonina Litwiniak, Zbigniew Zamachowski i Martyna Byczkowska pojawili się jako bohaterowie buntowniczych historii Kornela Makuszyńskiego. Kultowe powieści dla dzieci i młodzieży powracają w nowej odsłonie na platformie Empik Go.
28.02.24, 06:30
| telewizja / VOD » informacje | kultura » film
Dom Dobry. Wystartowały zdjęcia do nowego filmu Wojciecha Smarzowskiego
Ruszyły zdjęcia do najnowszego filmu Wojciecha Smarzowskiego „DOM DOBRY”. W rolach głównych grają, m.in.: Tomasz Schuchardt, Agata Turkot, Agata Kulesza, Arkadiusz Jakubik.
21.02.24, 13:04
| telewizja / VOD » informacje | kultura » film
220 tysięcy widzów zobaczyło w weekend otwarcia film Sami Swoi. Początek
16 lutego br. do kin w całej Polsce trafiła najnowsza koprodukcja TVN Warner Bros. Discovery "Sami swoi. Początek", prequel kultowej trylogii o waśni dwóch sąsiadów - Pawlaka i Kargula. W pierwszy weekend film przyciągnął przed białe ekrany ponad 220 tys. widzów.
17.02.24, 12:00
| internet » informacje | kultura » informacje
Rusza ósma edycja Plebiscytu O!Lśnienia – Nagród Kulturalnych Onetu i Miasta Krakowa
Po raz ósmy zostaną przyznane O!Lśnienia, nagrody kulturalne Onetu i Miasta Krakowa. Zwycięzców wybiorą internauci, a głosowanie potrwa do północy 1 marca br. 
17.02.24, 08:00
| radio » informacje | kultura » informacje
Nagrody MocArty RMF Classic 2023. Znamy pełną listę nominowanych
RMF Classic ogłosiło nominowanych do tegorocznej nagrody kulturalnej MocArty. Spośród propozycji nadesłanych przez słuchaczy redakcja wybrała 21 osób, wydarzeń i inicjatyw z dziedziny kultury i sztuki w czterech kategoriach.
Subskrybuj RSS działu kultura: rss
Oferty pracy

Specjalista do spraw promocji i komunikacji

Muzeum Narodowe w Poznaniu | Poznań

Przejdź do oferty
Konkursy
do 09.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 09.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 04.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy