30.05.11, 20:40
Katastrofa smoleńska medialnym tematem kwietnia - Najbardziej opiniotwórcze media IV 2011 [raport]
Kwiecień to czas medialnych powrotów – na szczyt zestawienia „Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce” powraca „Rzeczpospolita”, a wśród najbardziej popularnych tematów znów króluje katastrofa smoleńska.
Kwiecień to czas medialnych powrotów – na szczyt zestawienia „Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce” powraca „Rzeczpospolita”, a wśród najbardziej popularnych tematów znów króluje katastrofa smoleńska.
Zwycięstwo „Rzeczpospolitej” (832 cytowania) w kwietniowym zestawieniu, wbrew pozorom nie jest efektem publikacji na temat katastrofy smoleńskiej i jej pierwszej rocznicy. Dziennik wydawany przez Presspublicę cieszył się cytowalnością wśród innych mediów przede wszystkim za sprawą informacji na temat umorzenia śledztwa w sprawie afery hazardowej (to „Rz” po raz pierwszy opublikowała stenogramy CBA dotyczące nieprawidłowości przy pracach nad tzw. ustawą hazardową). Zainteresowanie mediów wzbudziły także rankingi i sondaże przygotowane na zlecenie dziennika.
Kolejne miejsca na podium zajęła „Gazeta Wyborcza” (659) i TVN24 (390). Media te przede wszystkim były źródłem doniesień i cytowań w kontekście katastrofy Tu-154M pod Smoleńskiem. Podobna tematyka dominowała w przekazie kolejnych mediów w zestawieniu – najwyżej notowanej rozgłośni radiowej (RMF FM 225 powołań).
W najbardziej opiniotwórczej piętnastce kwietnia 2011 roku znalazło się 10 tytułów prasowych, 2 stacje telewizyjne (TVN24, TVN) oraz 3 stacje radiowe (RMF FM, Radio ZET, TOK FM).
Rocznica katastrofy smoleńskiej zdominowała tematykę medialną (841 doniesień). Często informowano także w sprawach polskiej polityki (766) i ekonomii (379). W kwietniu nie zanotowano innych bieżących tematów ( pominięciem stałych kwestii jak sport, życie towarzyskie, etc.), które budziły większe zainteresowanie mediów.
Raport „Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce w kwietniu 2011 roku” przygotował Instytut Monitorowania Mediów na podstawie analizy 5464 przekazów mediowych (wycinków prasowych, programów radiowych i telewizyjnych), które ukazały się pomiędzy 1, a 30 kwietnia 2011 r. Dziennikarze odnosili się do wiadomości podawanych na łamach innych mediów 5 483 razy (3675 razy w prasie, 1010 w telewizji i 798 w radio).
Komentarze