28.05.11, 21:47

Media o AntyKomor.pl

W polskiej polityce nadal wrze po niedawnej wizycie funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego u 25-letniego właściciela strony AntyKomor.pl. Firma NEWTON Media Sp. z o.o. zbadała, jak w prasie pisano o tym wydarzeniu.

W polskiej polityce nadal wrze po niedawnej wizycie funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego u 25-letniego właściciela strony AntyKomor.pl. Firma NEWTON Media Sp. z o.o. zbadała, jak w prasie pisano o tym wydarzeniu. Przeanalizowano wszystkie publikacje, które ukazały się w wybranych mediach od 21. do 26. maja bieżącego roku.  W sumie odszukano 123 artykuły spełniające powyższe kryteria. Podobna liczba artykułów znalazła się zarówno w dziennikach ogólnopolskich, jak i regionalnych (odpowiednio 61 i 62). Najwięcej informacji ukazało się, wbrew pozorom, nie bezpośrednio po tym, jak wiadomość dotarła do mediów (a więc w sobotę), ale 23 maja.

Początkowo, w kontekście akcji ABW, informowano przede wszystkim o decyzji Roberta Frycza o zamknięciu strony AntyKomor.pl, przytaczano także krytyczne opinie polityków (zwłaszcza PiS). W poniedziałek dziennikarze m.in. powoływali się na informacje pochodzące od samej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a dotyczące obecności na stronie gier "Komor-killer" i "Komor-szoter", które pozwalały na strzelanie do wizerunku prezydenta. Przytaczano również wypowiedzi głowy państwa, wyrażające zdumienie działaniami ABW. 24. maja informowano, że  premier Donald Tusk zadeklarował usunięcie przepisów umożliwiających „nadgorliwość służb”. Podawano także, że Trybunał Konstytucyjny ma zbadać konstytucyjność przepisu kodeksu karnego o znieważeniu prezydenta oraz, że sprawa Roberta Frycza trafiła do Rzecznika Praw Obywatelskich. W środę skupiono się przede wszystkim na doniesieniu do prokuratury na ABW, jakie złożył autor strony AntyKomor.pl. Na publikacje, jakie znalazły się na łamach badanych gazet 26. maja, składają się głównie komentarze i opinie.

Najczęściej na temat akcji ABW pisał Super Express (13 publikacji). Po 11 artykułów zamieszczono w Gazecie Wyborczej, Naszym Dzienniku i Rzeczpospolitej. Osiem artykułów znalazło się na pierwszych stronach gazet (w tym siedem 23. maja), trzynaście na trzecich i dwadzieścia dziewięć na stronach drugich. Nazwisko Roberta Frycza wymieniono w 46  publikacjach, a nazwę prowadzonej przez niego strony internetowej – w 106.

28% publikacji miało charakter publicystyczny. Większość komentatorów (26 z 35) skrytykowała akcję ABW w domu Frycza, uznając ją za nieuzasadnioną i niewspółmierną do popełnionego przez autora serwisu czynu: "Prokuratura, zamiast zadać sobie pytanie o społeczną szkodliwość strony AntyKomor.pl, posłała do autora ABW" (GW, komentarz Ewy Siedleckiej do artykułu "ABW przychodzi o świcie", 21. maja). "W niedzielę, już po napisaniu felietonu na poniedziałek, przeczytałem, co minister powiedział o aferze ze stroną AntyKomor.pl. Że to sprawa dla dzielnicowego, nie dla ABW. Racja – to tak, jakby strzelać do wróbla z armaty, zamiast z wiatrówki" (Polska Dziennik Łódzki, Jerzy Witaszczyk, "Fekalia w Internecie", 24. maja).

Pojawiły się także głosy o próbach ograniczania wolności słowa, zamachu na demokrację: "Wkroczenie uzbrojonych funkcjonariuszy ABW i policji do mieszkania autora satyrycznej strony internetowej Antykomor. pl było przesadą. To początek łamania praw człowieka i wolności słowa w naszej ojczyźnie. Wcześniej czy później takie postępowanie źle się dla władzy skończy. Działania urzędu cenzury już kiedyś przeżywaliśmy w Polsce" (Fakt, Marek Wikiński, "Nie wierzę, by prezydent był aż tak małostkowy", 24. maja). "Choć politycy PO tłumaczą, że ABW przeszukało mieszkanie internauty na polecenie prokuratury, która jest niezależna od państwa, a komendanci policji ścigający za antyrządowe hasła wykazali się nadgorliwością, takie wyjaśnienia nie przekonują. W działaniach zarówno bowiem warszawskich służb miejskich, policji, prokuratury, jak i ABW jest szczególny wspólny rys – represje za wygłaszanie antyrządowych haseł" (Rzeczpospolita, Michał Szułdrzyński, "Kontrola najwyższą formą zaufania", 23. maja).

Choć ilość publikacji na omawiany temat w ostatnich dniach wyraźnie malała, można się spodziewać, że to nie koniec afery, a odniesienia do niej będą się pojawiać jeszcze przez jakiś czas i w wypowiedziach polityków i dziennikarskich komentarzach. Sprzyjać temu będzie niewątpliwie gorący przedwyborczy okres.

Komentarze

Powiązane

15.05.24, 07:30
| prasa » ludzie
Dorota Kruk szefową komunikacji i PR spółki Wyborcza
Z początkiem maja br., Dorota Kruk została szefową nowo utworzonego obszaru komunikacji i PR spółki Wyborcza. Będzie odpowiadać za zbudowanie strategii komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej, relacje z mediami oraz działania public relations związane z działalnością spółki Wyborcza, w tym “Gazety Wyborczej”.
15.05.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 15 maja 2024 r. (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 15 maja?
14.05.24, 15:48
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 14 maja 2024 r. (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 14 maja?
14.05.24, 07:30
| prasa » ludzie
Łukasz Grzymisławski nowym redaktorem naczelnym Książek. Magazynu do czytania
Od maja br. Łukasz Grzymisławski objął kierownictwo nad redakcją dwumiesięcznika „Książki. Magazyn do czytania”, będącego częścią portfolio wydawniczego spółki Wyborcza.
13.05.24, 07:30
| prasa » ludzie
Agnieszka Holland Człowiekiem Roku 2024 Gazety Wyborczej
„Gazeta Wyborcza” przyznała tegoroczny tytuł Człowieka Roku Agnieszce Holland. Redakcja uhonorowała reżyserkę w uznaniu dla jej artystycznych dokonań i obywatelskiej odwagi. Rozmowę i sylwetkę laureatki będzie można przeczytać w gazecie i na stronie internetowej „Wyborczej”.   
13.05.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 13 maja 2024 r. (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 13 maja?
12.05.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 12 maja 2024 r. (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 12 maja?
11.05.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 11 maja 2024 r. (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 11 maja?
10.05.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 10 maja 2024 r. (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 10 maja?
09.05.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 9 maja 2024 r. (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 9 maja?
Subskrybuj RSS działu prasa: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 22.05.24

Ważna informacja dla biorących udział w konkursach na stronach portalmedialny.pl. 

do 20.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 16.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy