19.05.11, 18:34

Festiwal Filmów Afrykańskich AfryKamera 2011

Festiwal Filmów Afrykańskich "AfryKamera 2011" odbędzie się w dniach od 26. maja do 2. czerwca w warszawskiej Kinotece oraz na www.iplex.pl. Festiwalowe pokazy odbywać się będą w ramach sekcji: AFROSELEKTA (filmy fabularne), AFRODOCS (sekcja dokumentalna), AFROSZORTY (sekcja krótkometrażowa) oraz  "AfryKamera Repliki" – lokalne edycje festiwalowe w wybranych miastach Polski.

Festiwal Filmów Afrykańskich "AfryKamera 2011" odbędzie się w dniach od 26. maja do 2. czerwca w warszawskiej Kinotece oraz na www.iplex.pl. Festiwalowe pokazy odbywać się będą w ramach sekcji: AFROSELEKTA (filmy fabularne), AFRODOCS (sekcja dokumentalna), AFROSZORTY (sekcja krótkometrażowa) oraz  "AfryKamera Repliki" – lokalne edycje festiwalowe w wybranych miastach Polski.
Będzie to 6. edycja festiwalu AfryKamery - jedynego w regionie Europy Środkowo-Wschodniej festiwalu filmowego, który zajmuje się promowaniem oraz upowszechnianiem kina afrykańskiego. W ramach festiwalu zostaną pokazane filmy fabularne, krótkometrażowe i dokumenty. Tegoroczne pokazy zostały wyselekcjonowane z listy ponad 150 filmów, które zostały zgłoszone przez dystrybutorów i reżyserów z całego kontynentu afrykańskiego.

Tegoroczny festiwal odbywa się pod hasłem "Duma Afryki" – znużeni przedstawianiem czarnego kontynentu wyłącznie w negatywnym świetle, organizatorzy podjęli kroki, by zaprezentować przede wszystkim filmy pokazujące osiągnięcia i sukcesy, ważne postaci w historii Afryki oraz jej pozytywne oblicze wypełnione niedocenionymi bohaterami. Tym samym AfryKamera będzie miała dużo silniejszy, niż zwykle, rys historyczny, który pozwoli pokazać dumę i siłę mieszkańców kontynentu.

Jednym z ważniejszych tytułów jest film "Atleta" ("Atletu"), w reżyserii Rasselas Lakew, Davy Frankel (Etiopia). Zdobywca Nagrody Publiczności na MFF w Edynburgu oraz na MF Afrykańskim w Taryfie, opowiada niesamowitą historię zwycięstwa etiopskiego biegacza Abele Bikila wbrew wszelkim przeciwnościom losu - pierwszego w historii złotego medalisty olimpijskiego z Afryki, który zaszokował świat w 1960 roku wygrywając maraton na boso. Jest to historia wielkiego triumfu, ale i tragicznego upadku, który nie złamał siły ducha wielkiego sportowca.

"Przede wszystkim życie" ("Life, Above All"), w reżyserii Olivier Schmidt (RPA) to wzruszająca opowieść o losach matki i córki na terenach wiejskich w Republice Południowej Afryki. Film pokazywany był w konkursie "Un Certain Regarde" na MFF w Cannes w zeszłym roku i był jednym z najbardziej entuzjastycznie przyjętych obrazów - poruszył widzów, zdobył ich serca i otrzymał 10-minutową owację na stojąco. Pomimo znacznej konkurencji w RPA w 2010 zgarnął u siebie w kraju wszystkie możliwe nagrody (DIFF, SAFTA) i znalazł się na krótkiej liście nominacji do Oskara w kategorii Najlepszego Filmu Obcojęzycznego.  

"Pegaz" ("Pegase"), w reżyserii Mohamed Mouftakir (Maroko) to tegoroczny zdobywca najważniejszej afrykańskiej nagrody filmowej, czyli Etalon d'Or de Yennenga. Jest to przepięknie zrealizowany debiut filmowy, który w sposób intrygujący, a zarazem niejednoznaczny i wielowarstwowy snuje opowieść z pogranicza jawy i snu (niczym z kina Davida Lyncha).

W programie festiwalu znadą też coś dla siebie młodsi widzowie - film "Africa United!", w reżyserii Debs Gardner-Paterson. Niezwykle ciepły i przesiąknięty optymizmem film opowiada historię trójki dzieci, które nieświadome realnej odległości, decydują się na pieszą wędrówkę o długości 5000 km z Rwandy w celu uczestniczenia w Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w RPA.

W tym roku po raz pierwszy odbędzie się wybór najciekawszych tytułów z afrykańskiego mainstreamu. Tu mowa między innymi o nigeryjskim zagłębiu filmowym Nollywood. Jako fenomen na skalę kontynentu i dynamicznie rozprzestrzeniający się nie tylko w Afryce przemysł filmowy, wzbudza coraz większe zaciekawienie także w Polsce. Nowa generacja twórców filmowych odrzuca niskobudżetowe produkcje robione w trzy tygodnie, ale zachowując estetykę i tematykę, zwraca się bardziej ku jakości niż ilości, podobnie jak było w przypadku indyjskiego Bollywood. Poza nigeryjskim mainstreamem jak "Inale" - musical, który kosztował milion dolarów, czy "Figurka" - esencjonalnie nigeryjski horror, pokazany nieco zawadiacki melodramat z Ghany "Elmina" oraz niskobudżetowy przebój kasowy DVD z Angoli "Kuduro - wojny uliczne".

Lokalne edycje festiwalowe odbędą się w następujących miastach:

Gdańsk: Kino Kameralne – 1 czerwca – 5 czerwca
Kraków: Kino Pod Baranami - 30 maja - 5 czerwca
Poznań: Kino Muza i Kino Rialto – 27 maja – 2 czerwca
Wrocław: Kino Warszawa, Sala NOT – 2 czerwca – 5 czerwca

Komentarze

Powiązane

05.07.24, 14:30
| kultura » książki
Lista nominowanych do Nagrody Literackiej Nike 2024. Wyróżniono zaledwie trzy powieści
28 czerwca br. ogłoszono 20 książek nominowanych do tegorocznej nagrody Nike. Wśród dzieł wyróżnionych przez kapitułę są cztery tomy poetyckie i tylko trzy powieści.
04.07.24, 10:59
| kultura » muzyka
Rzeszów celebruje Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko. Będą koncerty i wystawa
W tym roku po raz szósty Rzeszów będzie celebrować twórczość pochodzącego z Rzeszowa trębacza jazzowego, Tomasza Stańko. 13 lipca br. odbędzie się Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko, który w tym roku poprzedzi cykl wyjątkowych wydarzeń. Wydarzenia organizowane są przez Estradę Rzeszowską.
29.06.24, 08:00
| kultura » informacje
Kino plenerowe na Cytadeli pod hasłem Jesteśmy na wczasach
Od lipca br. w parku przy Muzeum Historii Polski w Warszawie, pod hasłem „Jesteśmy na wczasach”, rusza kino plenerowe. W wybrane soboty będzie można zobaczyć ciekawe filmy z różnych dekad, takie jak “Rejs”, “Hydrozagadka” czy “Jak żyć?”. Wstęp do kina plenerowego jest bezpłatny. 
27.06.24, 20:00
| kultura » informacje
Kinga Zaborowska laureatka nagrody CineEurope Gold Award 2024
Kinga Zaborowska, dyrektorka działu filmbookingu w sieci kin Helios, otrzymała wyróżnienie CineEurope Gold Award. To nagroda przyznawana profesjonalistom z branży kinowej za wybitne osiągnięcia w ich dziedzinie. 20 czerwca br. podczas ceremonii rozdania nagród CineEurope w Barcelonie, złote statuetki odebrało osiem osób z całego świata. 
26.06.24, 17:45
| radio » informacje | kultura » informacje
XXIII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry – Sopot 2024. Lista laureatów w kategorii słuchowisko
Słuchowisko „Siostra Hioba” Marty Rebzdy w reż. Waldemara Modestowicza zdobyło Grand Prix XXIII Festiwalu „Dwa Teatry - Sopot 2024”, dla najlepszego utworu w kategorii słuchowisk. Wielkimi Nagrodami Festiwalu za wybitne kreacje aktorskie w TPR i Teatrze TV uhonorowani zostali Joanna Szczepkowska i Adam Ferency.
21.06.24, 21:00
| biznes i technologie » informacje | kultura » film
Po 25. latach Multikino Ursynów zamyka swoje drzwi 18 sierpnia 2024 r.
Multikino Ursynów zakończy działalność 18 sierpnia br. Spółka sprzedała prawa użytkowania wieczystego do działki na której funkcjonuje multipleks.
21.06.24, 06:30
| reklama & PR » informacje | kultura » film
Agencji K+Group odpowiada za promocję filmu Rodzina Treflików
Trefliki, bohaterowie serialu animowanego „Rodzina Treflików”, w listopadzie br. trafią na wielki ekran. Szczegóły świątecznej produkcji zostaną ujawnione dwa miesiące przed premierą, ale już teraz rozpoczynają się działania związane z kinowym debiutem Treflikowych bohaterów. Za działania związane z promocją filmu będzie odpowiedzialna agencja K+Group.
13.06.24, 16:00
| radio » informacje | kultura » informacje
Nie do wiary. 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik
15 czerwca br. na PGE Narodowym w Warszawie odbędzie się 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia oraz Centrum Nauki Kopernik. W tym roku motywem przewodnim wydarzenia jest hasło: „Nie do Wiary!”. 
11.06.24, 13:04
| kultura » muzyka
Wolne Duchy. Męskie Granie Orkiestra prezentuje tegoroczny singiel promujący trasę Męskie Granie. Obejrzyj teledysk
Daria Zawiałow, Mrozu oraz Kacperczyk, czyli Męskie Granie Orkiestra 2024, nagrali utwór „Wolne Duchy”, promujący tegoroczną, 15. edycję trasy Męskie Granie. Singlowi towarzyszy teledysk, w którym monumentalne głowy artystów – podobnie jak każdego lata sponsorowana przez markę Żywiec trasa – przemierzają Polskę, prezentując jej różne oblicza.
08.06.24, 07:00
| kultura » film
Warner Bros Discovery oraz Mennica Gdańska wprowadzają na rynek kolekcjonerską monetę „Superman”'
3 czerwca br. swoją premierę ma nowa moneta kolekcjonerska, która powstała dzięki współpracy Mennicy Gdańskiej z Warner Bros Discovery Global Consumer Products. W ramach umowy licencyjnej, Mennica Gdańska wprowadza na rynek numizmat z Supermanem. Moneta wykonana jest z czystego srebra próby 999, waży 2 uncje (62,2 g) i ma wartość nominalną pięciu dolarów.