16.05.11, 19:13
Andrzej Brzoska laureatem nagrody przyznawanej przez AES
13. maja w Londynie Andrzej Brzoska, związany z Teatrem Polskiego Radia, został nagrodzony przez Audio Engineering Society (AES) – międzynarodowe stowarzyszenie inżynierii dźwięku, za doskonałość i osiągnięcia w produkcjach dźwiękowych.
13. maja w Londynie Andrzej Brzoska, związany z Teatrem Polskiego Radia, został nagrodzony przez Audio Engineering Society (AES) – międzynarodowe stowarzyszenie inżynierii dźwięku, za doskonałość i osiągnięcia w produkcjach dźwiękowych. "Każde nagranie traktuję jak nowe wyzwanie i cieszą mnie dowody uznania słuchaczy. Nagroda Audio Engineering Society to dla mnie nadzwyczajne wyróżnienie przyznane przez profesjonalistów światowej klasy" – powiedział Andrzej Brzoska.
AES po raz pierwszy przyznało nagrodę pracownikowi Polskiego Radia. Dotychczas w Polsce laureatami tego prestiżowego wyróżnienia zostało kilku pracowników naukowych. Wśród osób, które doceniło Stowarzyszenie, znajdują się m.in. znani na całym świecie George Martin, producent i aranżer większości nagrań zespołu The Beatles oraz Georg Neumann – wynalazca, pionier fonograficzny oraz założyciel firmy zajmującej się produkcją mikrofonów studyjnych.
Andrzej Brzoska jest reżyserem dźwięku z 30-letnim stażem zawodowym, a także członkiem-założycielem polskiej sekcji AES, która w tym roku obchodzi swoje 20-lecie. Jego zainteresowania zawodowe skupione są wokół artystycznych form radiowych i fonograficznych, ze szczególnym uwzględnieniem nagrań słuchowisk oraz z użyciem transformacji dźwięku przy zastosowaniu najnowszych technologii nagrań. Laureat jest prekursorem licznych nowatorskich rozwiązań technologicznych stosowanych w studiach słuchowiskowych Teatru Polskiego Radia, m.in. opracował i wdrożył wielośladową technologię nagrań - zaczynał pod koniec lat 70. od 4-śladu J37 firmy Studer. Z jego inicjatywy i według jego pomysłów wciąż modernizowane są i podlegają specjalizacji studia słuchowiskowe, które obecnie są wizytówką Polskiego Radia. Aktywnie zabiega o wykorzystanie i stosowanie w praktyce najnowszych możliwości technologicznych nagrań i emisji radiowej. Spośród jego inicjatyw na szczególną uwagę zasługują nagrania surroundowe.
W roku 2009 Andrzej Brzoska zainicjował emisję na antenie Programu 1 Polskiego Radia specjalnego cyklu słuchowisk, który nagrywa w technice dźwięku przestrzennego 5.0, a następnie przygotowuje do emisji w systemie Dolby Pro Logic II do odbioru poprzez system kina domowego. Opracował oryginalną technologię nagrań, posługując się mieszaną techniką mikrofonową w systemie XY, AB i MS z uwzględnieniem specyfiki nagrań słuchowisk. Dotychczas zrealizował kilkanaście słuchowisk surroundowych po ok. 75 minut każde. Organizuje także publiczne, pozaantenowe prezentacje nagrań przestrzennych i popularyzuje słuchowiska wielokanałowe na antenie Polskiego Radia. Udziela się też dydaktycznie. Prowadzi zajęcia ze studentami na Wydziale Reżyserii Dźwięku Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie. Potwierdzeniem jego dokonań są liczne nagrody na festiwalach krajowych i zagranicznych. Jego nagrania trzykrotnie zdobyły nagrodę Prix Italia (1989, 1992, 1996). Jest także laureatem festiwalu Ostankino Prize (Moskwa 1996) oraz Prix Marulić (Hvar 2002). Andrzej Brzoska jest również dwukrotnym laureatem Nagrody Akademii Fonografii "Fryderyki" oraz Złotego Mikrofonu – nagrody przyznawanej przez Polskie Radio.
AES powstało w 1948 roku w Nowym Jorku i jest międzynarodowym stowarzyszeniem inżynierii dźwięku, zrzeszającym osoby zawodowo związane z techniką foniczną, a także studentów uczelni technicznych i muzycznych takich specjalności jak: elektroakustyka, multimedia i reżyseria dźwięku oraz sympatyków i hobbystów techniki fonicznej. Obecnie liczy ono ponad 15 tysięcy członków zgrupowanych w ponad 110 sekcjach w ośmiu rejonach, rozlokowanych na całym świecie. Stowarzyszenie umożliwia członkom i twórcom niezrzeszonym m.in. poznanie najnowszych osiągnięć z zakresu techniki fonicznej, prezentację swoich osiągnięć oraz uzyskanie wsparcia dla inicjatyw o znaczeniu rozwojowym. AES prowadzi szeroką działalność naukową, normalizacyjną, wydawniczą i wystawienniczą. Przyznaje również nagrody i wyróżnienia za szczególny wkład w rozwój techniki i technologii audio, dorobek publikacyjny i zasługi dla stowarzyszenia. Dwa razy w roku organizuje kilkudniowe konwencje, podczas których prezentowane są referaty techniczne i odbywają się tzw. warsztaty. Konwencje są także miejscem spotkań doświadczonych inżynierów audio różnych specjalności z całego świata.
Polska Sekcja AES powstała w 1991 roku, wśród założycieli znajdują się m.in. prof. Marianna Sankiewicz – jej pierwsza przewodnicząca, prof. Gustaw Budzyński. Została powołana w celu rozwijania inżynierii dźwięku, popularyzowania inżynierii dźwięku jako dziedziny naukowej, ze szczególnym uwzględnieniem dziedzin ważnych dla nauki, kultury, społeczeństwa, gospodarki narodowej i ochrony środowiska oraz w celu nawiązania łączności naukowej z osobami pracującymi twórczo w dziedzinie inżynierii dźwięku i dziedzinach pokrewnych.
Specjalistka/Specjalista ds. promocji i obsługi widowni
Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera | Warszawa
Przejdź do ofertyStanowisko ds. promocji i komunikacji
Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow w Krakowie. Niemiecki nazistowski obóz pracy i obóz koncentracyjny (1942-1945) (w organizacji) | Kraków
Przejdź do ofertyKierownik Działu Komunikacja Społeczna i Promocja
Regionalny Instytut Kultury im. Wojciecha Korfantego | Katowice
Przejdź do ofertyKonferencja Digital Gamechangers — Harbingers Data: 3 października 2024 Miejsce: Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie.
Od wirtualnej rozrywki i (nie)etycznych zagrywek w marketingu po historie opowiedziane za pomocą liczb. Ruszyły zapisy na pierwszy tej jesieni webinar w ramach cyklu DIMAQ Voice.
Komentarze