10.04.11, 13:26

Doodle 4 Google – polscy uczniowie przemalują logo Google

„Każdy wie, że w Polsce…” to hasło konkursu na specjalne logo Google, które ma uświetnić objęcie przez Polskę Prezydencji w Unii Europejskiej 1 lipca 2011.

Google ogłosiło rozpoczęcie pierwszej polskiej edycji konkursu Doodle 4 Google. Celem konkursu jest wyłonienie zwycięskiego doodle’a – specjalnego okazyjnego logo Google, które pojawi się na głównej stronie Google.pl 1 lipca 2011 - w dniu objęcia przez Polskę Prezydencji w Unii Europejskiej. Konkurs organizowany jest pod hasłem „Każdy wie, że w Polsce…”, a wziąć w nim udział mogą wszyscy uczniowie szkół podstawowych z całego kraju. Poza umieszczeniem swojego projektu na głównej stronie najpopularniejszej wyszukiwarki internetowej w Polsce, zwycięzca otrzyma stypendium na rozwój artystyczny w wysokości 15 000 złotych oraz grant technologiczny w wysokości 25 000 złotych dla swojej szkoły. Finaliści konkursu mają otrzymać sprzęt komputerowy.

Partnerem artystycznym konkursu Doodle 4 Google jest Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski w Warszawie. Konkurs organizowany jest także we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, które koordynuje przygotowania do objęcia przez Polskę Prezydencji w UE. W procesie selekcji prac konkursowych weźmie udział jury, w skład którego wejdą: Tomasz Bagiński, nominowany do Nagród Akademii polski rysownik i animator, Przemek Bogdanowicz, Prezes Klubu Twórców Reklamy i dyrektor kreatywny agencji BBDO Warszawa, Fabio Cavallucci, Dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Szymon Majewski, dziennikarz i prezenter telewizyjny oraz Marek Raczkowski, rysownik „Przekroju”.

Konkurs ma także wymiar charytatywny – za każdego zgłoszonego do konkursu doodla, Google przekaże 10 zł dla Fundacji TVN „nie jesteś sam” i potrzebujących dzieci. W czasie trwania konkursu swoje doodle malowały będą także znane osoby – trafią one na aukcję charytatywną, z której dochód również wesprze podopiecznych Fundacji.

Doodle, czyli logo, które potrafi zaskoczyć
Doodle, czyli wariacje na temat logo najpopularniejszej na świecie wyszukiwarki, łączące znak firmowy z grafikami ilustrującymi globalne święta czy też bardzo lokalne wydarzenia, mają już ponad 10-letnią tradycję. Większość z nich zaprojektował Dennis Hwang, webmaster Google, którego „gryzmoły” (‘gryzmolić’ to polskie tłumaczenie słowa ‘doodle’) wypracowały już sobie status kultowych.
Na początku był jednak… przypadek. Właściwie wyjście awaryjne. Larry Page i Sergey Brin, twórcy internetowego giganta, pozostawili swoją skromną jeszcze wówczas wyszukiwarkę bez opieki i pojechali na obchody Burning Man Festival. Aby jednak dać znać pierwszym „googlerom”, że obsługa witryny na wypadek awarii jest poza zasięgiem, do tradycyjnego logotypu dołączyli charakterystyczną dla festiwalu figurkę człowieka. Tak właśnie powstał pierwszy doodle.
Od kiedy jednak Page i Brin odkryli w 2000 r. Dennisa Hwanga, to jemu przypada rola kreatora okolicznościowych logotypów Google. Przyjęły one nazwę doodle, czyli gryzmoły, choć często bliżej im do artystycznych kreacji, czy małych dzieł sztuki. Jak przyznał sam Hwang, pierwszy doodle, zaprojektowany przez niego na Dzień Bastylii, był mało interesujący, bowiem przedstawiał logo firmy z dołączoną do niego francuską flagą. Potem szło mu już o wiele lepiej, choć nie obyło się bez kontrowersji. Oburzenie na południowej półkuli wywołał indyk z plikiem banknotów, towarzyszący doodlowi przygotowanemu na Święto Dziękczynienia. Echem odbiło się również uświetnianie urodzin Michała Anioła Doodlem z nagą figurą Dawida.
Dotąd spod ręki Hwanga wyszło ponad 150 wariacji na temat logo Google, w tym takie majstersztyki, jak napis Google wpleciony w „Krzyk” Muncha (przygotowany na rocznicę urodzin Edwarda Muncha - 12 grudnia) czy Google na pięciolinii z „o” ubranym w perukę, jaką nosił Mozart (doodle przygotowany z okazji 250. rocznicy urodzin kompozytora). Google celebruje także imprezy sportowe, takie jak Igrzyska Olimpijskie, czy Mistrzostwa Świata w piłce nożnej. Doodle autorstwa Hwanga upamiętniły również  Dzień Matki i Dzień Zakochanych.
Dzisiaj w projektowanie i rysowanie doodli zaangażowany jest międzynarodowy zespół grafików i rysowników. Dotychczas powstało łącznie ponad 300 międzynarodowych doodli (widocznych ze strony google.com) oraz ponad 700 logotypów upamiętniających mniejsze i większe wydarzenia w krajach całego świata. Doodle odnoszą się nie tylko do powszechnie znanych i celebrowanych na całym świecie świąt i rocznic. Te zaprojektowane na początek Perskiego Nowego Roku (21 marca), święto Shichi-go-san w Japonii (15 listopada) czy Koreański Dzień Wolności (15 sierpnia) odzwierciedlają globalną różnorodność, ciekawość i potrzeby internautów ze wszystkich zakątków świata.
W 2007 r. również polscy internauci doczekali się swojego pierwszego lokalnego doodla. W tłusty czwartek witryna Google.pl witała gości dwoma smakowitymi pączkami, widniejącymi w logo zamiast podwójnego „o”. Od tamtej pory pojawiło się już kilka doodli z biało-czerwonym akcentem – powstały logotypy upamiętniające rocznicę urodzin Fryderyka Chopina, a 11 listopada internauci korzystający
z wyszukiwarki google.pl mieli okazję zobaczyć doodle’a upamiętniającego Święto Niepodległości. Lokalne doodle to nie jedyny polski akcent w historii logotypów Google - dwa z globalnych doodli zostały przygotowane przez pracującego w Google Polaka – Marcina Wicharego. Były to pierwszy interaktywny, „grywalny” doodle z okazji trzydziestolecia jednej z najsłynniejszych gier wideo - PAC-MANa oraz współtworzony przez Marcina doodle z okazji 183 urodzin Juliusza Verne'a, pozwalający każdemu nawigować Nautilusem – legendarną łodzią podwodną, na pokładzie której rozgrywała się akcja najsłynniejszej książki Verne’a „20.000 mil podmorskiej żeglugi”.
Doodle inspirowane są również często przez samych internautów, którzy przesyłają pomysły i informacje o ciekawych wydarzeniach, które mogłyby zostać upamiętnione w ten szczególny sposób. 8 czerwca 2004 r. Google poinformowało niemal cały świat o niespotykanej od 122 lat konfiguracji Wenus i Słońca. Jeszcze 24 godziny wcześniej nawet Dennis Hwang nie miał bladego pojęcia o takim wydarzeniu. Po obfitej wymianie maili z pewnym francuskim astronomem, zaprojektował jednak logo, w którym zamiast jednego „o” pojawiało się Słońce z czarną plamką, imitującą Wenus.
Szkicowanie doodli to nie jedyne zajęcie Dennisa Hwanga. Pełni on obecnie w firmie funkcję webmastera, ale kreowanie okolicznościowych logotypów w dalszym ciągu należy do jego ulubionych obowiązków. Szczególną sympatią darzy on serię doodli, stworzoną z okazji urodzin m.in. Claude Moneta, Pabla Picassa i Vincenta Van Gogha. Jak sam mówi, te doodle traktuje nieco bardziej osobiście, w ich stworzenie włożył także znacznie więcej pracy, ponieważ naśladowanie stylu mistrza to nie lada wyzwanie, ale i ogromna przyjemność, zwłaszcza dla absolwenta szkoły artystycznej.

Komentarze

Powiązane

13.07.24, 16:00
| internet » informacje
Podcast „WojewódzkiKędzierski” w wakacyjnej odsłonie
Wakacyjne wydanie podcastu „WojewódzkiKędzierski” rusza w poniedziałek, 15 lipca br. Kuba Wojewódzki i Piotr Kędzierski będą rozmawiać z artystami muzycznymi.
09.07.24, 23:41
| internet » informacje
Karoliną Walczowska gospodynią formatu Onet Wakacje
Od lipca br. na stronie głównej Onetu pojawia się nowy program „Onet Wakacje” z Karoliną Walczowską w roli prowadzącej. Program jest emitowany w każdy piątek o godz. 12.00 na Onet.pl i jest częścią cyklu redakcyjnego „Onet Wakacje”, który przez całe wakacje pojawia się na stronie głównej Onetu.
09.07.24, 16:30
| prasa » informacje | internet » informacje
Złap urlop od codzienności czyli Wyborcza na wakacje
Wyborcza.pl i Wysokieobcasy.pl rozpoczęły kampanię pod hasłem “Złap urlop od codzienności”. Specjalnej ofercie prenumeraty na wakacje towarzyszą działania redakcyjne: cykle artykułów, podcasty, a dla podróżujących z przygodami czekać będzie Biuro Interwencji Turystycznej.
08.07.24, 12:30
| radio » informacje | internet » informacje
Maria Skłodowska-Curie bohaterką nowego serwisu specjalnego Polskiego Radia
Z okazji 90. rocznicy śmierci polskiej noblistki, Polskie Radio przygotowało serwis specjalny, który skupia się na historii polskiej uczonej. 
06.07.24, 23:00
| telewizja / VOD » informacje | internet » informacje
Onet On Tour. Dalmacja z Marcinem Prokopem. II sezon formatu w Onecie
W niedzielę, 30 czerwca br. o godz. 10:00 na stronie głównej Onet.pl i na kanale YouTube Onet On Tour pojawił się premierowy odcinek II sezonu programu „Onet On Tour. Dalmacja z Marcinem Prokopem”. Dziennikarz pokaże internautom Dalmację.
03.07.24, 19:00
| internet » informacje
Żyjemy tenisem! Interia relacjonuje Wimbledon
Interia na bieżąco będzie relacjonować Wimbledonem. Artur Gac, wysłannik portalu, przekazywać będzie informacje prosto z Londynu. Ofensywę medialną Interii ma wzmocnić kolejna odsłona kampanii „Żyjemy sportem”.
03.07.24, 07:30
| radio » informacje | internet » informacje
IV edycja Konkursu Podcast Roku imienia redaktora Janusza Majki. Zgłoszono ponad 320 podcastów
Podcast Roku to pierwszy ogólnopolski Konkurs, którego celem jest promowanie jakości, oryginalności i kultury przekazu różnych form dźwiękowych w mediach cyfrowych. Konkurs ma upamiętniać redaktora Janusza Majkę, związanego przez niemal 40 lat z Polskim Radiem w Rzeszowie – zmarłego w lutym 2021 r. Najlepsze podcasty wyłoni 45-osobowe jury.
02.07.24, 09:55
| prasa » ludzie | internet » ludzie
Łukasz Bielak redaktorem naczelnym wszystkich serwisów Grupy INFOR
Na początku lipca br. Łukasz Bielak stanął na czele wszystkich serwisów internetowych należących do Grupy INFOR.
01.07.24, 16:30
| internet » ludzie
Dariusz Dziduch redaktorem naczelnym BiznesInfo
Dariusz Dziduch objął funkcję naczelnego serwisu BiznesInfo (Iberion) w połowie czerwca br.
27.06.24, 14:15
| radio » informacje | internet » informacje
Mamy, tak jak jest. Anna Dereszowska gospodynią podcastu w Onet Audio i na Ofeminin.pl
W każdy piątek o godz. 20:00 w Onet Audio, na Ofeminin.pl oraz na popularnych platformach podcastowych można słuchać nowego podcastu Anny Dereszowskiej „Mamy, tak jak jest”. Podcast porusza tematy macierzyństwa i rodzicielstwa.
Subskrybuj RSS działu internet: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. PR

Krakowskie Biuro Festiwalowe | Kraków

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

8.10 - Katowice, 9.10 - Wrocław, 10.10 - Poznań.