22.03.11, 22:47

Media o Marcinie Dubienieckim

Firma NEWTON Media Sp. z o.o. zbadała, jak w dziennikach i tygodnikach ogólnopolskich pisano o Marcinie Dubienieckim - mężu Marty Kaczyńskiej.

Firma NEWTON Media Sp. z o.o. zbadała, jak w dziennikach i tygodnikach ogólnopolskich pisano o Marcinie Dubienieckim - mężu Marty Kaczyńskiej. Przeanalizowano wszystkie publikacje, które ukazały się w wybranych mediach od 1. stycznia do 20. marca br.  W sumie odszukano 242 artykuły spełniające powyższe kryteria. W styczniu ukazało się 47 artykułów - średnio 1,5 dziennie, w lutym już 59 – średnio 2 dziennie, a w ciągu dwudziestu dni marca - aż 136, czyli średnio prawie siedem publikacji dziennie.

Źródłem, które na swoich łamach najczęściej wymieniło nazwisko Marcina Dubieneckiego był "Super Express". Okazało się, że dzienniki ogólnopolskie stanowiły ponad 70% spośród wszystkich mediów.

O Marcinie Dubienieckim wszyscy dowiedzieliśmy się w 2007 roku, gdy został drugim mężem Marty Kaczyńskiej oraz krótko po tym – ojcem jej drugiego dziecka. Potem w ciągu trzech lat w mediach pojawiały się sporadyczne informacje, w których wymieniano jego nazwisko (głównie w kontekście żony). Od 10. kwietnia 2010 roku, kiedy to Marta Kaczyńska zaczęła "cieszyć się" zainteresowaniem mediów, o Marcinie Dubienieckim słyszymy już znacznie częściej. Media cytowały jego komentarze i wypowiedzi w imieniu żony, której stał się pełnomocnikiem. W kampanii prezydenckiej wspólnie poparli stryja, Jarosława. Pojawiły się spekulacje, że Dubieniecki zostanie członkiem Prawa i Sprawiedliwości. On sam z resztą nie ukrywał swojego zainteresowania polityką.

W styczniu br. kontrowersje wzbudziła wypowiedź Dubienieckiego dotycząca możliwości zamachu na samolot prezydencki w Smoleńsku. Zaraz potem media podchwyciły tezę jakoby Dubienecki chciał zastąpić Jarosława Kaczyńskiego. Na pytanie "Newsweeka", czy chciałby zająć stanowisko szefa PiS, Dubieniecki odpowiedział: "Jeśli są tacy w PiS, którzy mnie atakują, to widocznie mają obawy, co do mojej obecności w tej partii. Ja nie żywię urazy wobec tych ludzi. Zakładam nawet, że są w większości reformowalni i zdolni do podjęcia współpracy z ewentualnym prezesem, jeżeli kiedyś taki nastanie po Jarosławie Kaczyńskim".

Także w "Newsweeku" możemy przeczytać, że "Marcin Dubieniecki wszedł w życie publiczne w nagłych, posmoleńskich okolicznościach i nie zdążył oczyścić przedpola. Gdy gazety zaczęły mu się przyglądać, okazało się, że jest postacią kontrowersyjną". Zainteresowanie mediów Dubieneckim podobno nie podoba się także prezesowi PiS. Sprawę zaogniła informacja o tym, że Naczelna Rada Adwokacka chce, by mec. Dubieniecki wytłumaczył się przed rzecznikiem dyscyplinarnym ze swoich poczynań w sprawie pieniędzy SKOK-u. Chodzi o wyprowadzenie z wrocławskiej kasy SKOK za pomocą spółek krzaków - 12 mln zł. Zarzuty postawiono dwóm prawnikom i prezesowi tych spółek, którzy posługiwali się sfingowanymi umowami. Na ich podstawie wprowadzone w błąd sądy wydawały tytuły egzekucyjne, więc komornicy zajęli w SKOK-u owe 12 mln. W operacji przejęcia od komorników tych wyłudzonych pieniędzy uczestniczył Marcin Dubieniecki. Kolejna afera, która przyczyniła się do licznych publikacji w marcu dotyczyła powiązań Dubienieckiego ze skazanym przedsiębiorcą Adamem S., który w 2009 roku został ułaskawiony przez ówczesnego prezydenta – Lecha Kaczyńskiego. Poproszony przez dziennikarzy Polskapresse o komentarz, Dubieniecki odpowiedział: "Gdyby pan przyszedł do mojej kancelarii i poprosił o taki komentarz, dostałby pan w dziób. Niech pan się ode mnie odp... i niech pan do mnie nie dzwoni. Do widzenia". Jego słowa były szeroko komentowane i spowodowały lawinę felietonów, ocen ekspertów od wizerunku itp. Przybliżano czytelnikom sylwetkę Dubienieckiego, przeprowadzano wywiady z Jego kolegami z czasów studiów i na światło dzienne wyszła kolejna kontrowersyjna sprawa. Okazało się, że skazany za gwałt, Krzysztof T. ma udziały w spółce założonej przez Marcina Dubienieckiego.

Afery z udziałem Dubienieckiego skierowały światła reflektorów na rodzinę Kaczyńskich. Dziś Marta i Marcin Dubieneccy skarżą się na dziennikarzy. Mają dość drążenia i szukania haków. Tabloidy zaczęły nawet spekulować o kryzysie w ich małżeństwie i możliwym rozstaniu.

Jednak Dubieneccy "są wręcz idealni do tego, by być obiektem medialnej telenoweli. Młodzi, bogaci, mający znanych rodziców. Aż dziw bierze, że media zainteresowały się ich życiem tak późno" – mówi o Marcie Kaczyńskiej-Dubienieckiej i jej mężu Marcinie dr Wojciech Jabłoński, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego. "Do tego w ich życiu nie brakuje tajemnic, a to tylko podsyca zainteresowanie. Trudno się dziwić, że dzisiaj ich sprawy nie schodzą z łamów nie tylko prasy kolorowej, ale też poważnej" (Rzeczpospolita; „Marta i Marcin jak z telenoweli”; 17.03.2011; str.8;).

Komentarze

Powiązane

20.02.24, 14:02
| prasa » informacje
Kobieta i Życie z wydaniem specjalnym z przepisami czytelniczek na Wielkanoc
21 lutego br. na rynku prasowym ukaże się wydanie specjalne miesięcznika „Kobieta i Życie” – „Przepisy czytelniczek Wielkanoc" (Wydawnictwo Bauer).
20.02.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 21 lutego (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 21 lutego?
19.02.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 19 lutego (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 19 lutego?
18.02.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 18 lutego (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 18 lutego?
17.02.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 17 lutego (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 17 lutego?
16.02.24, 11:26
| prasa » informacje
2 tysiące osób wzięło udział w czterech polonezach zorganizowanych przez Gazetę Wyborczą
“Gazeta Wyborcza” od ponad 20 lat, organizuje poloneza dla uczniów i uczennic szkół średnich w Opolu, Płocku, Wrocławiu, a w 2024 r. po raz pierwszy także w Legnicy. Maturzyści tańczą wraz z władzami miast, władzami uczelni wyższych, a także ze specjalnymi gośćmi.
16.02.24, 09:44
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 16 lutego (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 16 lutego?
15.02.24, 11:12
| prasa » informacje
Polsko-Niemiecka Nagroda Dziennikarska 2024. Aż 171 zgłoszeń
Do tegorocznej rywalizacji w konkursie o Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską autorzy i autorki z polskich i niemieckich redakcji prasowych, radiowych, telewizyjnych i internetowych zgłosili aż 171 materiałów. Do końca marca br. organizatorzy ogłoszą maksymalnie 30 prac nominowanych do ścisłego finału.
15.02.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 15 lutego (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 15 lutego?
14.02.24, 14:35
| prasa » informacje | internet » informacje
Nie żyje Mariusz Jabłoński
Zmarł Mariusz Jabłoński, właściciel portalu OstrowiecNews.pl.
Subskrybuj RSS działu prasa: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. promocji

Zakopiańskie Centrum Kultury | inne

Przejdź do oferty

specjalista ds.promocji i PR

Teatr Kwadrat im. Edwarda Dziewońskiego | Warszawa

Przejdź do oferty

Specjalista ds. promocji

Galeria Sztuki w Legnicy | Polska

Przejdź do oferty
Konkursy
do 21.03.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 15.03.24

Do zdobycia jeden zestaw.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

16 marca 2024 r., Dom Towarowy Braci Jabłkowskich w Warszawie.