22.03.11, 22:47

Media o Marcinie Dubienieckim

Firma NEWTON Media Sp. z o.o. zbadała, jak w dziennikach i tygodnikach ogólnopolskich pisano o Marcinie Dubienieckim - mężu Marty Kaczyńskiej.

Firma NEWTON Media Sp. z o.o. zbadała, jak w dziennikach i tygodnikach ogólnopolskich pisano o Marcinie Dubienieckim - mężu Marty Kaczyńskiej. Przeanalizowano wszystkie publikacje, które ukazały się w wybranych mediach od 1. stycznia do 20. marca br.  W sumie odszukano 242 artykuły spełniające powyższe kryteria. W styczniu ukazało się 47 artykułów - średnio 1,5 dziennie, w lutym już 59 – średnio 2 dziennie, a w ciągu dwudziestu dni marca - aż 136, czyli średnio prawie siedem publikacji dziennie.

Źródłem, które na swoich łamach najczęściej wymieniło nazwisko Marcina Dubieneckiego był "Super Express". Okazało się, że dzienniki ogólnopolskie stanowiły ponad 70% spośród wszystkich mediów.

O Marcinie Dubienieckim wszyscy dowiedzieliśmy się w 2007 roku, gdy został drugim mężem Marty Kaczyńskiej oraz krótko po tym – ojcem jej drugiego dziecka. Potem w ciągu trzech lat w mediach pojawiały się sporadyczne informacje, w których wymieniano jego nazwisko (głównie w kontekście żony). Od 10. kwietnia 2010 roku, kiedy to Marta Kaczyńska zaczęła "cieszyć się" zainteresowaniem mediów, o Marcinie Dubienieckim słyszymy już znacznie częściej. Media cytowały jego komentarze i wypowiedzi w imieniu żony, której stał się pełnomocnikiem. W kampanii prezydenckiej wspólnie poparli stryja, Jarosława. Pojawiły się spekulacje, że Dubieniecki zostanie członkiem Prawa i Sprawiedliwości. On sam z resztą nie ukrywał swojego zainteresowania polityką.

W styczniu br. kontrowersje wzbudziła wypowiedź Dubienieckiego dotycząca możliwości zamachu na samolot prezydencki w Smoleńsku. Zaraz potem media podchwyciły tezę jakoby Dubienecki chciał zastąpić Jarosława Kaczyńskiego. Na pytanie "Newsweeka", czy chciałby zająć stanowisko szefa PiS, Dubieniecki odpowiedział: "Jeśli są tacy w PiS, którzy mnie atakują, to widocznie mają obawy, co do mojej obecności w tej partii. Ja nie żywię urazy wobec tych ludzi. Zakładam nawet, że są w większości reformowalni i zdolni do podjęcia współpracy z ewentualnym prezesem, jeżeli kiedyś taki nastanie po Jarosławie Kaczyńskim".

Także w "Newsweeku" możemy przeczytać, że "Marcin Dubieniecki wszedł w życie publiczne w nagłych, posmoleńskich okolicznościach i nie zdążył oczyścić przedpola. Gdy gazety zaczęły mu się przyglądać, okazało się, że jest postacią kontrowersyjną". Zainteresowanie mediów Dubieneckim podobno nie podoba się także prezesowi PiS. Sprawę zaogniła informacja o tym, że Naczelna Rada Adwokacka chce, by mec. Dubieniecki wytłumaczył się przed rzecznikiem dyscyplinarnym ze swoich poczynań w sprawie pieniędzy SKOK-u. Chodzi o wyprowadzenie z wrocławskiej kasy SKOK za pomocą spółek krzaków - 12 mln zł. Zarzuty postawiono dwóm prawnikom i prezesowi tych spółek, którzy posługiwali się sfingowanymi umowami. Na ich podstawie wprowadzone w błąd sądy wydawały tytuły egzekucyjne, więc komornicy zajęli w SKOK-u owe 12 mln. W operacji przejęcia od komorników tych wyłudzonych pieniędzy uczestniczył Marcin Dubieniecki. Kolejna afera, która przyczyniła się do licznych publikacji w marcu dotyczyła powiązań Dubienieckiego ze skazanym przedsiębiorcą Adamem S., który w 2009 roku został ułaskawiony przez ówczesnego prezydenta – Lecha Kaczyńskiego. Poproszony przez dziennikarzy Polskapresse o komentarz, Dubieniecki odpowiedział: "Gdyby pan przyszedł do mojej kancelarii i poprosił o taki komentarz, dostałby pan w dziób. Niech pan się ode mnie odp... i niech pan do mnie nie dzwoni. Do widzenia". Jego słowa były szeroko komentowane i spowodowały lawinę felietonów, ocen ekspertów od wizerunku itp. Przybliżano czytelnikom sylwetkę Dubienieckiego, przeprowadzano wywiady z Jego kolegami z czasów studiów i na światło dzienne wyszła kolejna kontrowersyjna sprawa. Okazało się, że skazany za gwałt, Krzysztof T. ma udziały w spółce założonej przez Marcina Dubienieckiego.

Afery z udziałem Dubienieckiego skierowały światła reflektorów na rodzinę Kaczyńskich. Dziś Marta i Marcin Dubieneccy skarżą się na dziennikarzy. Mają dość drążenia i szukania haków. Tabloidy zaczęły nawet spekulować o kryzysie w ich małżeństwie i możliwym rozstaniu.

Jednak Dubieneccy "są wręcz idealni do tego, by być obiektem medialnej telenoweli. Młodzi, bogaci, mający znanych rodziców. Aż dziw bierze, że media zainteresowały się ich życiem tak późno" – mówi o Marcie Kaczyńskiej-Dubienieckiej i jej mężu Marcinie dr Wojciech Jabłoński, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego. "Do tego w ich życiu nie brakuje tajemnic, a to tylko podsyca zainteresowanie. Trudno się dziwić, że dzisiaj ich sprawy nie schodzą z łamów nie tylko prasy kolorowej, ale też poważnej" (Rzeczpospolita; „Marta i Marcin jak z telenoweli”; 17.03.2011; str.8;).

Komentarze

Powiązane

12.06.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 12 czerwca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 12 czerwca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
11.06.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 11 czerwca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 11 czerwca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
10.06.24, 16:30
| prasa » informacje
Dwudzieste wydanie magazynu Omnibus Wakacyjny Polityki
Po raz 20.na rynku ukaże się „Omnibus Wakacyjny Polityki”, czyli letnie wydanie specjalne dla osób lubiących umysłowe rozrywki.
10.06.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 10 czerwca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 10 czerwca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
09.06.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 9 czerwca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 9 czerwca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
08.06.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 8 czerwca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 8 czerwca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
07.06.24, 07:30
| prasa » informacje
Światowy Kongres Mediów Informacyjnych WAN-IFRA w 2025 r. zawita do Krakowa
World Association of News Publishers, to największa organizacja mediowa na świecie. W czasie 75. Światowego Kongresu Mediów Informacyjnych w Kopenhadze WAN-IFRA ogłosiła, że kolejne wydarzenie odbędzie się w maju 2025 r. w Polsce – miastem-gospodarzem wydarzenia będzie Kraków, a jego partnerem – Grupa Agora. 
07.06.24, 06:00
| prasa » informacje
Historyczna decyzja Polska Press Grupa. Kurier Lubelski będzie ukazywać się tylko trzy razy w tygodniu
Od 1 lipca br. „Kurier Lubelski” (Polska Press Grupa) zmienia swój cykl wydawniczy. Gazeta będzie ukazywać się trzy razy w tygodniu – w poniedziałki, środy i piątki. Nowe wydania będą dostępne w sprzedaży przez cały tydzień. Redakcja stawiać będzie teraz przede wszystkim na rozwój serwisu kurierlubelski.pl.
07.06.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 7 czerwca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 7 czerwca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
06.06.24, 10:24
| prasa » informacje
Daniel Obajtek przegrywa w sądzie z Onetem. Były szef Orlenu pozwał portal w trybie wyborczym
Onet wygrał w trybie wyborczym z Danielem Obajtkiem – poinformował portal Onet.pl. Kandydat Prawa i Sprawiedliwości na europosła pozwał serwis za jeden z artykułów. Orzeczenie nie jest prawomocne.
Subskrybuj RSS działu prasa: rss
Oferty pracy

Specjalista/ka ds. promocji w Dziale Promocji i Komunikacji

Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

do 13.07.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

12-14 czerwca 2024 r. w Długopolu.