20.03.11, 12:21

Wydawnictwo Murator S.A. organizuje ogólnopolski konkurs architektoniczny

Wydawnictwo Murator S.A. organizuje ogólnopolski konkurs dla architektów na projekt wolno stojącego domu jednorodzinnego, zgodnego z zasadami poszanowania energii i ochrony środowiska – konkurs "Dom Ekologiczny".

Wydawnictwo Murator S.A. organizuje ogólnopolski konkurs dla architektów na projekt wolno stojącego domu jednorodzinnego, zgodnego z zasadami poszanowania energii i ochrony środowiska – konkurs "Dom Ekologiczny". Patronat nad konkursem objęli: Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Organizację konkursu wspiera Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP oraz miesięcznik "Architektura-murator".

Konkurs "Dom Ekologiczny" ma na celu upowszechnienie i rozpropagowanie nowoczesnych rozwiązań ekologicznych w budownictwie jednorodzinnym. Jest odpowiedzią na przyjętą w ubiegłym roku dyrektywę Parlamentu i Rady Unii Europejskiej w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, która zobowiązuje państwa członkowskie UE do wprowadzenia od 31. grudnia 2020 roku we wszystkich nowych budynkach niemal zerowego zużycia energii. Dla osiągnięcia tego celu ustanowiono terminy pośrednie, w których będzie prowadzona kontrola stanu realizacji postanowień. Pierwszy, rok 2013, jest terminem wejścia w życie i obowiązywania przepisów wdrażających tę dyrektywę.

"Od 2013 roku w Polsce nie będzie można uzyskać pozwolenia na budowę domu, który dzisiaj jest standardem. Jeśli przyjmiemy, że średnia długość budowy domu trwa dwa lata, osoby planujące jego budowę już dzisiaj muszą wziąć pod uwagę przepisy unijne dotyczące energooszczędności. Mamy nadzieję, że Konkurs Dom Ekologiczny będzie zachętą do projektowania nowoczesnych domów jednorodzinnych spełniających owe wymagania" – mówi Anna Wrońska, redaktor naczelna miesięcznika "Murator".

Projekty zgłoszone do konkursu powinny spełniać kryteria: niskie zapotrzebowanie na energię do ogrzewania domu, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii do eksploatacji, umożliwienie racjonalnego gospodarowania wodą, zapewnienie mieszkańcom komfortu i zdrowych warunków życia, minimalizowanie negatywnego wpływu budynku na środowisko naturalne, przyjazne współistnienie architektury z naturalnym otoczeniem

Główna nagroda w konkursie wynosi 50 tys. złotych. Jury złożone z reprezentantów SARP, Polish Green Building Council, Narodowej Agencji Poszanowania Energii oraz przedstawicieli wydawnictwa Murator S.A. przyzna także wyróżnienia i nagrody rzeczowe. Honorową nagrodę miesięcznika "Murator" otrzyma projekt, który zwycięży w plebiscycie dla czytelników.

Architekci z całej Polski mogą nadsyłać prace do 25. sierpnia br., rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w październiku 2011 roku.

Komentarze

Powiązane

12.06.24, 09:53
| prasa » ludzie
Dziennik Zachodni, Gazeta Współczesna, Kurier Poranny i Kurier Lubelski. Nowi redaktorzy naczelni serwisów i tytułów Polska Press Grupy
Polska Press Grupa kontynuuje zmiany na stanowiskach redaktorów naczelnych. Tym razem, w ramach rekrutacji, wyłonionych zostało trzech szefów redakcji, którzy pokierują czterema serwisami i tytułami należącymi do spółki.
12.06.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 12 czerwca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 12 czerwca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
11.06.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 11 czerwca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 11 czerwca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
10.06.24, 16:30
| prasa » informacje
Dwudzieste wydanie magazynu Omnibus Wakacyjny Polityki
Po raz 20.na rynku ukaże się „Omnibus Wakacyjny Polityki”, czyli letnie wydanie specjalne dla osób lubiących umysłowe rozrywki.
10.06.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 10 czerwca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 10 czerwca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
09.06.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 9 czerwca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 9 czerwca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
08.06.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 8 czerwca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 8 czerwca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
07.06.24, 07:30
| prasa » informacje
Światowy Kongres Mediów Informacyjnych WAN-IFRA w 2025 r. zawita do Krakowa
World Association of News Publishers, to największa organizacja mediowa na świecie. W czasie 75. Światowego Kongresu Mediów Informacyjnych w Kopenhadze WAN-IFRA ogłosiła, że kolejne wydarzenie odbędzie się w maju 2025 r. w Polsce – miastem-gospodarzem wydarzenia będzie Kraków, a jego partnerem – Grupa Agora. 
07.06.24, 06:00
| prasa » informacje
Historyczna decyzja Polska Press Grupa. Kurier Lubelski będzie ukazywać się tylko trzy razy w tygodniu
Od 1 lipca br. „Kurier Lubelski” (Polska Press Grupa) zmienia swój cykl wydawniczy. Gazeta będzie ukazywać się trzy razy w tygodniu – w poniedziałki, środy i piątki. Nowe wydania będą dostępne w sprzedaży przez cały tydzień. Redakcja stawiać będzie teraz przede wszystkim na rozwój serwisu kurierlubelski.pl.
07.06.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 7 czerwca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 7 czerwca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
Subskrybuj RSS działu prasa: rss
Oferty pracy

Specjalista/ka ds. promocji w Dziale Promocji i Komunikacji

Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

do 13.07.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

12-14 czerwca 2024 r. w Długopolu.