31.01.11, 19:27

Telewizyjny grudzień 2010: polityka w cieniu

Atak zimy, chaos na PKP i Święta Bożego Narodzenia zdominowały grudniowe telewizyjne serwisy informacyjne w Polsce. Polityka po raz pierwszy od wielu miesięcy nie była głównym tematem mediów, wynika z badania PRESS-SERVICE Monitoring Mediów.

 

Atak zimy, chaos na PKP i Święta Bożego Narodzenia zdominowały grudniowe telewizyjne serwisy informacyjne w Polsce. Polityka po raz pierwszy od wielu miesięcy nie była głównym tematem mediów. Agresywne wypowiedzi rządzących i opozycji w drugiej połowie miesiąca zupełnie ucichły – wynika z cyklicznego badania "Cztery Stacje" prowadzonego przez PRESS-SERVICE Monitoring Mediów.

Najwięcej uwagi w grudniu reporterzy poświęcili zimie, o której traktowało ponad osiemdziesiąt materiałów – przede wszystkim w "Panoramie" i "Wydarzeniach". Około siedemdziesięciu było na temat świąt Bożego Narodzenia. W czołówce,na trzecim miejscu, nieustannie plasuje się katastrofa smoleńska. Nieco mniej miejsca poświęcono wizycie prezydenta Miedwiediewa w Polsce, chaosowi na PKP oraz wyborom na Białorusi. 

Spośród partii politycznych na ekranach znacznie częściej występowało Prawo i Sprawiedliwość niż Platforma Obywatelska. W grudniu 2010 roku dotyczyło to wszystkich czterech badanych serwisów informacyjnych – "Faktów", "Panoramy", "Wiadomości" i "Wydarzeń". Co ciekawe, w "Faktach" PiS jest częściej obecny od PO nieprzerwanie od marca ubiegłego roku. W dodatku w grudniu 40% materiałów o wywodzącej się z PiS partii Polska Jest Najważniejsza, znalazło się właśnie w serwisie TVN-u. 

Analitycy PRESS-SERVICE Monitoring Mediów policzyli poszczególnym redakcjom wpadki emisyjne. Po pięć zdarzyło się dziennikarzom "Faktów" i "Wydarzeń", natomiast po cztery "Wiadomości" i "Panoramy". Dwa pierwsze zespoły popełniały jedynie błędy techniczne, natomiast redakcjom TVP przytrafiały się nie tylko takie, ale i językowe. "Panorama" zaliczyła także najpoważniejsze potknięcie – wpadkę merytoryczną. 

"Wydarzenia", które jeszcze w styczniu 2010 zaliczyły przeszło 30 błędów, w ciągu roku znacząco poprawiły jakość i w grudniu miały ich już ponad sześciokrotnie mniej. Zauważalna jest systematyczna tendencja spadkowa. Pozostałe redakcje utrzymywały się w tym zestawieniu na stałym poziomie. 

W grudniu zdecydowanie najwięcej wystąpień agresywnych zanotowali przedstawiciele PiS-u. Według analityków PRESS-SERVICE Monitoring Mediów było ich 53, natomiast PO miało ich 11. Na trzecim miejscu znalazł się SLD z sześcioma takimi wypowiedziami. Agresja polityków PO dotyczyła jedynie spraw politycznych, z kolei PiS formułował agresywne stanowiska w kwestiach zarówno politycznych, jak i ekonomicznych, związanych z tragediami, historią, przestępstwami oraz w sprawach obyczajowych. 

Znamienne, że od 17. grudnia aż do końca roku miała miejsce tylko jedna wypowiedź agresywna. Najczęściej spotykaliśmy się z nimi na początku miesiąca. Tylko 3. grudnia wyemitowano ich 15. 

Raport "Cztery Stacje" opiera się na analizie głównych wydań dzienników informacyjnych – "Faktów", "Panoramy", "Wiadomości" i "Wydarzeń". Badaniu podlegają wszystkie materiały wyemitowane w tych programach od 1. do 31. grudnia 2010 roku. 

 

Komentarze

Powiązane

20.02.24, 08:30
| telewizja / VOD » badania rynku
Niecały milion widzów obejrzało mecz Legii Warszawa z Molde FK
W czwartek, 15 lutego br. blisko milion widzów obejrzało na antenach Telewizji Polskiej mecz Legii Warszawa z norweskim Molde FK w ramach Ligi Konferencji Europy.
18.02.24, 16:10
| telewizja / VOD » informacje
Dom w cenie mieszkania. II sezon od marca w Zoom TV
Na antenie Zoom TV pojawi się drugi sezon polskiej produkcji „Dom w cenie mieszkania”. Gospodarzem formatu będzie Kuba Midel.
18.02.24, 08:00
| telewizja / VOD » ludzie
Bartosz Cebeńko gospodarzem Teleexpressu
Dziennikarz, reporter oraz prezenter telewizyjny, Bartosz Cebeńko, będzie trzecim, obok Macieja Orłosia i Aleksandry Kostrzewskiej gospodarzem „Telexpressu”. W nowej roli dziennikarz zadebiutował w sobotę, 17 lutego br.
17.02.24, 20:00
| telewizja / VOD » seriale
Nielegalni. Serial CANAL+ na antenie Kino TV
„Nielegalni”, polski serial produkcji CANAL+ pojawił się w ofercie Kino TV.
16.02.24, 23:55
| telewizja / VOD » seriale
Reżim z Kate Winslet. Serial HBO zadebiutuje w marcu
HBO zapowiada serial „Reżim” ze zdobywczynią Oscara Kate Winslet w roli głównej. Autorem scenariusza jest Will Tracy, reżyseruje Stephen Frears i Jessica Hobbs. Sześcioodcinkowa produkcja będzie miała swoją premierę 4 marca br. w HBO i HBO Max.
16.02.24, 08:30
| telewizja / VOD » informacje | internet » informacje
Co to będzie. Polityczny wideopodcast od Gazeta.pl
Portal Gazeta.pl rusza z nowym formatem politycznym, prowadzonym przez Martę Nowak oraz Miłosza Wiatrowskiego-Bujacza. Wideopodcast będzie publikowany  w każdy czwartek. Pierwszy odcinek został wyemitowany 15 lutego br.
15.02.24, 16:22
| telewizja / VOD » informacje
Telewizja Biznesowa w ofercie serwisu MEGOGO
Telewizja Biznesowa dołączyła do oferty platformy streamingowej MEGOGO.
15.02.24, 06:30
| telewizja / VOD » badania rynku
Spotkanie Ruchu Chorzów z Legią Warszawa z dużym zainteresowaniem na antenach CANAL+
Piłkarska PKO Bank Polski Ekstraklasa wróciła do gry po blisko dwumiesięcznej przerwie zimowej. Spotkanie pomiędzy Ruchem Chorzów a Legią Warszawa zanotowało duże zainteresowanie.
14.02.24, 19:37
| telewizja / VOD » informacje
TVP ABC świętuje dziesiąte urodziny
W czwartek, 15 lutego br. kanał TVP ABC będzie świętować swoje 10. urodziny. Z tej okazji mnóstwo zaplanowano Urodzinowy Maraton Konkursowy, a także specjalne wydanie „Studia ABC”.
14.02.24, 12:24
| telewizja / VOD » informacje
Olimpijskie kanały pop-up Eurosportu w ofercie INEA
Warner Bros. Discovery w Polsce oraz INEA nawiązały współpracę w celu udostępnienia usług telekomunikacyjnych dostępu do transmisji z Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024 na kanałach Eurosportu.
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Specjalista do spraw komunikacji i promocji

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie | Warszawa

Przejdź do oferty

Specjalista ds. promocji

Zakopiańskie Centrum Kultury | inne

Przejdź do oferty

Specjalista ds. promocji

Galeria Sztuki w Legnicy | Polska

Przejdź do oferty
Konkursy
do 21.03.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 15.03.24

Do zdobycia jeden zestaw.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

16 marca 2024 r., Dom Towarowy Braci Jabłkowskich w Warszawie.