28.12.10, 22:12

Wprost w czołówce Najbardziej opiniotwórczych mediów, prowadzi Rz (XI 2010)

„Rzeczpospolita” powraca na czoło zestawienia „Najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce”. Ale listopadowy raport przygotowany przez Instytut Monitorowania Mediów nie jest wcale przewidywalny.

„Rzeczpospolita” powraca na czoło zestawienia „Najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce”. Ale listopadowy raport przygotowany przez Instytut Monitorowania Mediów nie jest wcale przewidywalny.

Zwycięstwo „Rz” i drugie miejsce „Gazety Wyborczej” to sytuacja do której można się już przyzwyczaić. Tradycyjnie już „Rzeczpospolita” (881) dominuje dzięki swoim rankingom i sondażom oraz doniesieniom z zakresu polskiej polityki, zaś wynik GW (645 cytowań) to efekt doniesień z naszej rodzimej sceny politycznej. Zaskakuje jednak tygodnik „Wprost”, który znalazł się na trzecim miejscu zestawienia. Tak dobry rezultat (488 cytowań) to zasługa informacji o katastrofie smoleńskiej, jakie pojawiły się na łamach tego pisma. Zeznania wdów po oficerach oraz informacje z 57 tomów akt śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej przykuły to uwagę nie tylko czytelników, ale i innych mediów. Ale na wynik tygodnika Wprost wpłynął także wywiad z Joanną Kluzik-Rostkowską, który stał się przyczynkiem do rozłamu w PiS.

Tuż za czołówką uplasowały się najbardziej opiniotwórcza stacja telewizyjna, TVN24 oraz Dziennik Gazeta Prawna. Szóste miejsce w listopadowym zestawieniu IMM przypadło radiu RMF FM (266), cytowanemu przede wszystkim (podobnie jak najbardziej opiniotwórcza stacja telewizyjna) odnośnie spraw polskiej polityki i katastrofy smoleńskiej.  Na antenie RMF FM często dementowano także informacje podawane przez inne media. Faktem godnym odnotowania jest to, iż w czołowej dziesiątce „Najbardziej opiniotwórczych…” znalazły się także takie media jak telewizja TVN czy „Nasz Dziennik”.

Wśród najczęściej cytowanych mediów, obok „Newsweeka”, „Polski”, „Radia ZET” oraz dwóch tabloidów („Super Express” i „Fakt”) znalazł się także jeden portal internetowy (tvn24.pl, 103 cytowania) i pismo o charakterze sportowym („Przegląd sportowy”). Obecność w czołowej 15 „Najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce” jedynego portalu internetowego to zasługa informacji dotyczących śmierci gen. Papały, które pojawiały się w tym serwisie.

Jak pokazuje listopadowe zestawienie Instytutu Monitorowania Mediów, zainteresowanie katastrofą smoleńską jest wciąż ogromne. I choć pozostaje ono w cieniu spraw polskiej polityki (961 doniesień medialnych), to i tak bardzo często pojawia się w mediach (555 razy) i tym samym buduje opiniotwórczość wielu z nich. Obok często cytowanych rankingów i sondaży (480) oraz informacji stricte ekonomicznych (382), media w listopadzie bardzo często skłaniały się ku sprawie rozłamu w Prawie i Sprawiedliwości (375 razy).

Komentarze

Powiązane

18.05.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 18 maja 2024 r. (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 18 maja?
17.05.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 17 maja 2024 r. (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 17 maja?
16.05.24, 16:00
| prasa » informacje
35. urodziny miesięcznika Pani
Magazyn „PANI” to jeden z najstarszych magazynów kobiecych w Polsce. Powstał w 1989 r. , kiedy wydawca pisma „Kobieta i Życie” postanowił stworzyć nowy kwartalnik poradniczo-relaksowy. 17 maja br. na rynku ukaże się urodzinowe wydanie pisma.
16.05.24, 07:45
| prasa » informacje
Kolporter rozwija i modernizuje sieć saloników
Nowe saloniki i kolejne zmodernizowane punkty – to bilans prac w sieci Kolportera w pierwszym kwartale 2024 roku.
16.05.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 16 maja 2024 r. (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 16 maja?
15.05.24, 07:30
| prasa » ludzie
Dorota Kruk szefową komunikacji i PR spółki Wyborcza
Z początkiem maja br., Dorota Kruk została szefową nowo utworzonego obszaru komunikacji i PR spółki Wyborcza. Będzie odpowiadać za zbudowanie strategii komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej, relacje z mediami oraz działania public relations związane z działalnością spółki Wyborcza, w tym “Gazety Wyborczej”.
15.05.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 15 maja 2024 r. (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 15 maja?
14.05.24, 15:48
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 14 maja 2024 r. (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 14 maja?
14.05.24, 07:30
| prasa » ludzie
Łukasz Grzymisławski nowym redaktorem naczelnym Książek. Magazynu do czytania
Od maja br. Łukasz Grzymisławski objął kierownictwo nad redakcją dwumiesięcznika „Książki. Magazyn do czytania”, będącego częścią portfolio wydawniczego spółki Wyborcza.
13.05.24, 07:30
| prasa » ludzie
Agnieszka Holland Człowiekiem Roku 2024 Gazety Wyborczej
„Gazeta Wyborcza” przyznała tegoroczny tytuł Człowieka Roku Agnieszce Holland. Redakcja uhonorowała reżyserkę w uznaniu dla jej artystycznych dokonań i obywatelskiej odwagi. Rozmowę i sylwetkę laureatki będzie można przeczytać w gazecie i na stronie internetowej „Wyborczej”.