Kontrapunkt w Radiu ALFA

"Kontrapunkt" – alternatywny magazyn muzyczny to nowy cykl autorski na antenie Radia Alfa 102,4 FM Kraków w każdy piątek od godziny 22.10 do 1.00.
"Kontrapunkt" – alternatywny magazyn muzyczny to nowy cykl autorski na antenie Radia Alfa 102,4 FM Kraków w każdy piątek od godziny 22.10 do 1.00.

"W założeniu ma być ambitną alternatywą dla programów muzycznych istniejących obecnie i w przeszłości na antenie polskich rozgłośni radiowych. Dlatego pojawiają się tu bardzo różne gatunki muzyczne, które łączy jedno – znikomy, a nawet zerowy ich udział w ofercie programowej innych stacji. Proporcje ustalają słuchacze, to oni także kreują program sugerując, co powinno pojawić się na antenie. Program adresowany jest do wymagającego słuchacza, poszukującego nieznanych dźwięków i klimatów, słuchacza o otwartym umyśle, który nie będzie bał się posłuchać czegoś niezwykłego, często trudnego, wymagającego skupienia i uwagi" - mówi o programie jego autor, Wiktor Janda.

Audycja obejmuje swoimi ramami dzieje muzyki niezależnej i alternatywnej od końca lat 70-tych po najnowsze produkcje. Pojawiają się w niej bloki tematyczne dotyczące wybranych nurtów muzycznych, wytwórni płytowych, zespołów i wykonawców. Stąd też, jeżeli już pojawia się tu muzyka pop, to jest to synth pop, electro pop i future pop wywodzące się z tak cenionego w Polsce new romantic lat 80-tych. Popularność w/w nurtów przechodzi w Polsce prawie bez echa, w przypadku "Kontrapunktu" stanowi swoisty pomost pomiędzy alternatywą a playlistą Radia "Alfa" bazującą na nagraniach z lat osiemdziesiątych. Jest tu także miejsce dla electro, electroclash i minimal od jego początków po dzień dzisiejszy.

"Miłośnicy mrocznych, mocnych kompozycji znajdą również coś dla siebie. Od death rocka, poprzez batcave, cold wave aż do współczesnego rocka gotyckiego czy szerzej pojmowanej muzyki gotyckiej" - dodaje Janda. "Pojawi się industrial we wszystkich tak różnych obecnie odmianach jak klasycznie maszynowy fabryczny industrial z początków jego powstawania, post-industrialny power noise, industrial metal z ostrymi jak brzytwa gitarami, elektroniczny harsh industrial oraz energetyczny EBM udowadniający, że muzyka elektroniczna może być równie mocna jak wszystkie odmiany muzyki metalowej."

Dla tych gustujących w smutnych, podniosłych i pięknych klimatach pojawią się takie nurty jak dream pop, dark pop, heavenly voices oraz dark folk i neo classic.

Za niesamowity, fascynujący, czasem przerażający klimat odpowiadają w programie formacje tworzące pod szyldem dark ambient dark/death industrial i martial industrial.

Obrazu całości dopełnia awangardowa, eksperymentalna elektronika, muzyka ambient, tzw. new electronic, IDM, trans, kraut rock, elektroniczny rock, a także wiele innych gatunków będących hybrydami wymienionych wyżej nurtów.

Czy tak różne dźwięki mogą ze sobą współgrać w jednym muzycznym programie autorskim? "Wydaje się, że jak najbardziej, o czym świadczy rosnąca z tygodnia na tydzień liczba słuchaczy programu" - podsumowuje mówi Wiktor.

Komentarze

Powiązane

17.06.24, 06:30
| radio » badania rynku
Sieci radiowe: Eska najchętniej słuchana, duży spadek Radia Pogoda
Radio Eska pozostaje najchętniej słuchaną siecią radiową w Polsce - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez Kantar Polska dla KBR obejmującego okres od 1 marca 2024 r. do 31 maja 2024 r. (sieci radiowe).
13.06.24, 19:00
| radio » informacje
XXVII edycja Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory. Organizatorzy podwyższyli granicę wieku uczestników
Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia organizuje XXVII edycję Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory, który jest skierowany do twórców, którzy nie ukończyli 40. roku życia. Celem przyznawanego stypendium jest zapewnienie warunków twórczego rozwoju młodym reportażystom radiowym.
13.06.24, 16:00
| radio » informacje | kultura » informacje
Nie do wiary. 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik
15 czerwca br. na PGE Narodowym w Warszawie odbędzie się 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia oraz Centrum Nauki Kopernik. W tym roku motywem przewodnim wydarzenia jest hasło: „Nie do Wiary!”. 
13.06.24, 11:42
| radio » informacje
Relacje z EURO 24 w Radiu Zet i TOK FM
14 czerwca br. rozpoczynają się Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej. Mecze polskiej reprezentacji będą relacjonować Krzysztof Wilanowski i Marcin Powideł z Radia ZET oraz Przemysław Pozowski i Michał Waszkiewicz z TOK FM.
12.06.24, 16:00
| radio » ludzie | reklama & PR » ludzie
10 osób awansuje w Dziale Sprzedaży Agencyjnej Grupy Eurozet
W ramach struktur Działu Sprzedaży Agencyjnej Grupy Eurozet awansowało dziesięć osób. Stanowiska dyrektorskie objęli Anna Chudzyńska i Michał Miętusiewicz.
12.06.24, 08:30
| radio » informacje
Mery Spolsky, Artur Barciś i Damian Kwiek w zespole Radia Nowy Świat
Mery Spolsky, Artur Barciś i Damian Kwiek dołączają do zespołu Radia Nowy Świat . Barciś pojawi się pierwszy raz na antenie 13 czerwca o godz. 14.00. Z kolei Kwiek pojawi się 14 czerwca z rozmową w programie „Cały nasz świat” (11:00-12:00), a w sobotę 15 czerwca o godz. 13.00 na antenie stacji zadebiutuje Mery Spolsky.
12.06.24, 06:30
| radio » ludzie
Wielki powrót do Polskiego Radia. Janusz Deblessem w Studiu Reportażu i Dokumentu PR
Janusz Deblessem rozpoczął pracę w Studiu Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Po trzech latach dziennikarz wraca do Polskiego Radia.
11.06.24, 14:32
| radio » informacje
Nowe podcasty od Czwórki w ofercie Polskiego Radia
Podcasty „Jamrozek wrażliwie” Kuby Jamrozka, „Nie ma lekko” Kamila Jasieńskiego , „Rejon ruchu” Piotra Galusa debiutują w ofercie platformy podcasty.polskieradio.pl.
11.06.24, 10:13
| radio » badania rynku
Radio Zet z dużym skokiem słuchalności. RMF FM liderem
Radio Zet osiągnęło największy wzrost tzw. słuchalności - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez Kantar Polska dla KBR obejmującego okres od 1 marca 2024 r. do 31 maja 2024 r. (stacje ogólnopolskie i ponadregionalne).
10.06.24, 13:12
| radio » informacje
RMF FM wysyła na Euro 2024 siedmioosobową ekipę
Do obsługi tegorocznych Mistrzostw Europy w Piłce Nożne RMF FM wysyła do Niemiec wóz transmisyjny oraz aż siedmioosobową ekipę: pięciu dziennikarzy i dwóch producentów-realizatorów.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Specjalista/ka ds. promocji w Dziale Promocji i Komunikacji

Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

do 13.07.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

12-14 czerwca 2024 r. w Długopolu.