Kontrapunkt w Radiu ALFA

"Kontrapunkt" – alternatywny magazyn muzyczny to nowy cykl autorski na antenie Radia Alfa 102,4 FM Kraków w każdy piątek od godziny 22.10 do 1.00.
"Kontrapunkt" – alternatywny magazyn muzyczny to nowy cykl autorski na antenie Radia Alfa 102,4 FM Kraków w każdy piątek od godziny 22.10 do 1.00.

"W założeniu ma być ambitną alternatywą dla programów muzycznych istniejących obecnie i w przeszłości na antenie polskich rozgłośni radiowych. Dlatego pojawiają się tu bardzo różne gatunki muzyczne, które łączy jedno – znikomy, a nawet zerowy ich udział w ofercie programowej innych stacji. Proporcje ustalają słuchacze, to oni także kreują program sugerując, co powinno pojawić się na antenie. Program adresowany jest do wymagającego słuchacza, poszukującego nieznanych dźwięków i klimatów, słuchacza o otwartym umyśle, który nie będzie bał się posłuchać czegoś niezwykłego, często trudnego, wymagającego skupienia i uwagi" - mówi o programie jego autor, Wiktor Janda.

Audycja obejmuje swoimi ramami dzieje muzyki niezależnej i alternatywnej od końca lat 70-tych po najnowsze produkcje. Pojawiają się w niej bloki tematyczne dotyczące wybranych nurtów muzycznych, wytwórni płytowych, zespołów i wykonawców. Stąd też, jeżeli już pojawia się tu muzyka pop, to jest to synth pop, electro pop i future pop wywodzące się z tak cenionego w Polsce new romantic lat 80-tych. Popularność w/w nurtów przechodzi w Polsce prawie bez echa, w przypadku "Kontrapunktu" stanowi swoisty pomost pomiędzy alternatywą a playlistą Radia "Alfa" bazującą na nagraniach z lat osiemdziesiątych. Jest tu także miejsce dla electro, electroclash i minimal od jego początków po dzień dzisiejszy.

"Miłośnicy mrocznych, mocnych kompozycji znajdą również coś dla siebie. Od death rocka, poprzez batcave, cold wave aż do współczesnego rocka gotyckiego czy szerzej pojmowanej muzyki gotyckiej" - dodaje Janda. "Pojawi się industrial we wszystkich tak różnych obecnie odmianach jak klasycznie maszynowy fabryczny industrial z początków jego powstawania, post-industrialny power noise, industrial metal z ostrymi jak brzytwa gitarami, elektroniczny harsh industrial oraz energetyczny EBM udowadniający, że muzyka elektroniczna może być równie mocna jak wszystkie odmiany muzyki metalowej."

Dla tych gustujących w smutnych, podniosłych i pięknych klimatach pojawią się takie nurty jak dream pop, dark pop, heavenly voices oraz dark folk i neo classic.

Za niesamowity, fascynujący, czasem przerażający klimat odpowiadają w programie formacje tworzące pod szyldem dark ambient dark/death industrial i martial industrial.

Obrazu całości dopełnia awangardowa, eksperymentalna elektronika, muzyka ambient, tzw. new electronic, IDM, trans, kraut rock, elektroniczny rock, a także wiele innych gatunków będących hybrydami wymienionych wyżej nurtów.

Czy tak różne dźwięki mogą ze sobą współgrać w jednym muzycznym programie autorskim? "Wydaje się, że jak najbardziej, o czym świadczy rosnąca z tygodnia na tydzień liczba słuchaczy programu" - podsumowuje mówi Wiktor.

Komentarze

Powiązane

23.09.23, 15:25
| radio » informacje
Cugowski Akustycznie. Koncert Piotra Cugowskiego w Trójce
W niedzielę, 24 września br. o godz. 20.05 w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej odbędzie się koncert Piotra Cugowskiego, który zagra m.in. przedpremierowe utwory. Transmisja koncertu została zaplanowana na antenie Programu 3 Polskiego Radia.
22.09.23, 07:30
| radio » informacje
Jazz dla ciebie. Cykl koncertów wraca na antenę RDC
W poniedziałek, 25 września br., po godz. 19:00 w Studiu Radia dla Ciebie odbędzie się koncert pt. "Cały świat". Zaśpiewa Iza Połońska, a towarzyszył jej będzie pianista Marcel Baliński. Będzie to pierwszy koncert z powracającego cyklu „Jazz dla Ciebie”.
19.09.23, 13:01
| radio » badania rynku
Radio Eska najchętniej słuchaną siecią radiową. Spadek RMF MAXX
Najpopularniejszą siecią radiowa pozostaje Radio Eska - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez MillwardBrown SMG/KRC obejmującego okres od 1 czerwca 2023 r. do 31 sierpnia 2023 r. (sieci radiowe).
19.09.23, 10:48
| radio » informacje
Dzień po wyborach. Nowy podcast TOK FM i Polityki Insight
Radio TOK FM i Polityka Insight uruchomiły wspólnie nowy podcast polityczny "Dzień po wyborach" . Maciej Głogowski wraz z ekspertami rozmawia o możliwych scenariuszach powyborczych.
18.09.23, 14:43
| radio » informacje | internet » informacje
Onet uruchomił Radio Onet na wybory
Ruszyło Radio Onet z codzienną ramówką przygotowaną specjalnie z okazji nadchodzących wyborów parlamentarnych. Portal przygotował również serwis wyborczy, a także codzienny newsletter wyborczy.
18.09.23, 11:01
| radio » informacje
Urodzinowa trasa Radia ZET. Stacja spełni wybrane życzenia słuchaczy
Radio ZET rusza w swoją urodzinową trasę po Polsce. 28 września br. stacja skończy 33 lata.
17.09.23, 13:00
| radio » informacje
48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni na antenach Jedynki i Trójki
W dniach 18 – 23 września br. odbędzie 48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, którego patronem medialnym jest Polskie Radio. Jedynka i Trójka zaplanowały rozmowy, audycje plenerowe i relacje dziennikarskie z wydarzenia.
17.09.23, 09:00
| radio » informacje
Skarb. Pierwsze słuchowisko kryminalne w ofercie Radia 357
Radio 357 rusza z emisją pierwszego słuchowiska kryminalnego „Skarb”, którego scenariusz oparty jest na prawdziwych wydarzeniach. Produkcja powstała wspólnie z Krajm Story.
15.09.23, 11:45
| radio » informacje
Muzyczne wybory. Gwiazdy rządzą w Radiu Złote Przeboje
Słuchacze Radia Złote Przeboje będą mogli wziąć udział w muzycznych wyborach z udziałem artystów. Zwieńczeniem akcji "Gwiazdy rządzą w Radiu Złote Przeboje" będzie "Wielki muzyczny wieczór wyborczy".
14.09.23, 18:04
| radio » informacje
Tu się dzieje! Radio ZET promuje jesienną ramówkę
Pod hasłem "Tu się dzieje!" rusza kampania reklamowa Radia Zet, która będzie promowała jesienną ramówkę stacji. Działania promocyjne obejmą telewizję, sieci kin, internet oraz nośniki reklamy zewnętrznej.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Kierownik Działu Komunikacji

Muzeum Sztuki w Łodzi | Łódź

Przejdź do oferty

Specjalista/specjalistka ds. marketingu

Muzeum Getta Warszawskiego | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 27.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 26.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 20.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.