Nowa płyta AKURAT

Przed dwoma miesiącami miała miejsce premiera singla zawierającego tytułowy utwór z trzeciego albumu grupy AKURAT.
Przed dwoma miesiącami miała miejsce premiera singla zawierającego tytułowy utwór z trzeciego albumu grupy AKURAT, a już 29 maja album „FANTASMAGORIE” trafił do sklepów.
Trzynaście zupełnie nowych piosenek, z których niektóre fani znają z tegorocznych koncertów zespołu. Okładkę zaprojektowała zaprzyjaźniona z grupą plastyczka Magda Kamora, a wideoklip do piosenki „Fantasmagorie” stworzył Przemek Kamiński. Tego samego dnia w sklepach pojawiły się również reedycje dwóch poprzednich płyt zespołu – „Pomarańcza” i „Prowincja”.

W ubiegłym roku Akurat zagrał blisko sto koncertów,w bieżącym około 40, co czyni z nich jedną z najpopularniejszych grup muzycznych środowiska akademickiego. Cechuje ich własna bezpretensjonalna twórczość, wymykająca się wszelkim klasyfikacjom. Jedni porównują ich z legendami reggae pokroju Daab i Gedeon Jerubal, a nawet UB40. Inni widzą w nich spadkobierców Mr.Zooba lub Kazika i Kultu. Jakby nie patrzeć, zespół wypracował własny rozpoznawalny już styl. Ich muzyka zawiera ogromny ładunek pozytywnej energii i radości z grania. Sami nazywali kiedyś swą twórczość poezją „ska-kaną”. Utwory Akurat to zgrabna mieszanka rocka z odrobiną ska. Teksty zaś to pełne dystansu i humoru „wierszyki” opisujące rzeczywistość, czasem zdarzą się kawałki napisane do wierszy Kazimierza Wierzyńskiego i Juliana Tuwima.

Grupa AKURAT powstała w Bielsku-Białej, w listopadzie 1994 roku. Założyli ją uczniowie i studenci o różnych planach zawodowych – graficy, filmowiec, aktor i dwaj muzycy „po szkole”. Od tego czasu skład, zmienił się w niewielkim stopniu i dzisiaj zespół tworzą - Tomasz Kłaptocz (śpiew, trąbka), Piotr Wróbel i Wojciech Żółty (gitary), Przemysław Zwias (saksofon, flet), Ireneusz Wojnar (bas) i Łukasz Gocal (perkusja). Ich zawodowa kariera rozpoczęła od kilku amatorskich przeglądów, na których zdobywali nagrody (Bielsko, Andrychów). Nieco później trafili na Przystanek Woodstock w Żarach gdzie grali trzykrotnie (1998, 1999, 2001). Potem zaliczyli kilka innych festiwali – m.in. Hunter Fest, Przystanek Olecko, FAMA, Regałowisko czy czeskie Mish & Mash Party i Skateboard Fest – i zagrali dziesiątki koncertów. W 2001 roku nagrali pierwszy album „Pomarańcza” (Universal), który zawiera m.in. ich późniejsze przeboje: „Hahaczyk”, „Espania”, „Droga długa jest” i „Lubię mówić z Tobą”. Kolejną płytę pt. „Prowincja” wydali własnym sumptem i mimo „pantoflowej promocji” rozeszła się ona w ilości 5000 egzemplarzy. Dwie pochodzące z niej piosenki – „Wiej-ska” i „Do prostego człowieka” - gościły na listach przebojów wielu rozgłośni radiowych.

AKURAT to już w pełni profesjonalna grupa, która nic nie straciła ze swej młodzieńczej witalności. Zespół gra ostrzej niż na początku, zdecydowanie rockowo, jednak nadal sięga po figury rytmiczne rodem ze ska i reggae. Charyzmatyczny wokalista, świetnie brzmiące dęciaki, rasowi gitarzyści i sprawna sekcja rytmiczna stanowią dzisiaj o sile zespołu, który w zasadzie skazany jest na sukces.

Biogram zespołu pochodzi ze strony grupy: www.akurat.pl

Komentarze

Powiązane

05.04.24, 17:12
| kultura » książki
10 książek w finale Nagrody Ryszarda Kapuścińskiego
Siedem polskich książek oraz trzy przetłumaczone z języków obcych ma w tym roku szansę na Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego. Finał jubileuszowej, 15. edycji konkursu odbędzie się pod koniec maja br. Jego organizatorami są Miasto Stołeczne Warszawa oraz redakcja „Gazety Wyborczej”. 
27.03.24, 19:04
| radio » informacje | telewizja / VOD » informacje | kultura » teatr
Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry powraca do Sopotu
27 marca br. w Sopocie odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca XXIII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”. Wydarzenie jest konkursem słuchowisk radiowych i spektakli telewizyjnych, które miały premierę w roku poprzedzającym daną edycję. Sopot będzie gospodarzem tegorocznego wydarzenia.
13.03.24, 14:07
| radio » informacje | kultura » informacje
Mirosław Baka Człowieka Roku. MocArty 2023 wręczone
W warszawskim Muzeum POLIN odbyła się uroczysta gala, w trakcie której przyznano MocArty 2023 – nagrody radia RMF Classic. Statuetki wręczono w czterech kategoriach, dodatkowo redakcja stacji przyznała jedną nagrodę specjalną.
11.03.24, 14:28
| telewizja / VOD » informacje | kultura » muzyka
Wojciech Waglewski zagra w ramach MTV Unplugged
W 16. edycji MTV Unplugged pojawi się Wojciech Waglewski. Artysta wystąpi „bez prądu” przed publicznością i kamerami 10 kwietnia br.
11.03.24, 11:30
| telewizja / VOD » informacje | internet » informacje | kultura » informacje
Przyznano O!Lśnienia – Nagrody Kulturalne Onetu i Miasta Krakowa. Galę transmitowała TVP Kultura
Joanna Kuciel-Frydryszak, Lech Janerka, L.U.C., Bartłomiej Topa, Krzysztof J. Czyżewski, Rafał Ochęduszko i Natalia Koziara-Ochęduszko oraz Mateusz Pakuła zostali laureatami VIII edycji plebiscytu O!Lśnienia - Nagrody Kulturalne Onetu i Miasta Krakowa. 
10.03.24, 22:41
| radio » informacje | kultura » informacje
Uwspółcześnione powieści Kornela Makuszyńskiego w gwiazdorskiej obsadzie w ofercie Empik Go
Nikodem Rozbicki, Aleksandra Domańska, Antonina Litwiniak, Zbigniew Zamachowski i Martyna Byczkowska pojawili się jako bohaterowie buntowniczych historii Kornela Makuszyńskiego. Kultowe powieści dla dzieci i młodzieży powracają w nowej odsłonie na platformie Empik Go.
28.02.24, 06:30
| telewizja / VOD » informacje | kultura » film
Dom Dobry. Wystartowały zdjęcia do nowego filmu Wojciecha Smarzowskiego
Ruszyły zdjęcia do najnowszego filmu Wojciecha Smarzowskiego „DOM DOBRY”. W rolach głównych grają, m.in.: Tomasz Schuchardt, Agata Turkot, Agata Kulesza, Arkadiusz Jakubik.
21.02.24, 13:04
| telewizja / VOD » informacje | kultura » film
220 tysięcy widzów zobaczyło w weekend otwarcia film Sami Swoi. Początek
16 lutego br. do kin w całej Polsce trafiła najnowsza koprodukcja TVN Warner Bros. Discovery "Sami swoi. Początek", prequel kultowej trylogii o waśni dwóch sąsiadów - Pawlaka i Kargula. W pierwszy weekend film przyciągnął przed białe ekrany ponad 220 tys. widzów.
17.02.24, 12:00
| internet » informacje | kultura » informacje
Rusza ósma edycja Plebiscytu O!Lśnienia – Nagród Kulturalnych Onetu i Miasta Krakowa
Po raz ósmy zostaną przyznane O!Lśnienia, nagrody kulturalne Onetu i Miasta Krakowa. Zwycięzców wybiorą internauci, a głosowanie potrwa do północy 1 marca br. 
17.02.24, 08:00
| radio » informacje | kultura » informacje
Nagrody MocArty RMF Classic 2023. Znamy pełną listę nominowanych
RMF Classic ogłosiło nominowanych do tegorocznej nagrody kulturalnej MocArty. Spośród propozycji nadesłanych przez słuchaczy redakcja wybrała 21 osób, wydarzeń i inicjatyw z dziedziny kultury i sztuki w czterech kategoriach.
Subskrybuj RSS działu kultura: rss
Oferty pracy

Specjalista do spraw promocji i komunikacji

Muzeum Narodowe w Poznaniu | Poznań

Przejdź do oferty
Konkursy
do 09.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 09.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 04.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy