30.11.10, 21:52
Gazeta Wyborcza najbardziej opiniotwórczym medium października 2010
Dwa tytuły prasowe i stacja telewizyjna – tak wygląda październikowa czołówka zestawienia „Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce”. Jednak liderem jest tym razem „Gazeta Wyborcza”, która zdetronizowała „Rzeczpospolitą”, wiodącą w rankingu od roku. Na podium znalazł się także TVN24.
Dwa tytuły prasowe i stacja telewizyjna – tak wygląda październikowa czołówka zestawienia „Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce”. Jednak liderem jest tym razem „Gazeta Wyborcza”, która zdetronizowała „Rzeczpospolitą”, wiodącą w rankingu od roku. Na podium znalazł się także TVN24.
Zwycięstwo dziennika wydawanego przez Agorę to efekt publikacji poświęconych inwigilacji dziennikarzy przez służby specjalne w czasach rządów Prawa i Sprawiedliwości oraz doniesień związanych z atakiem na siedzibę tej partii w Łodzi. W październiku odnotowano 895 cytowań tego tytułu. Dotychczasowy lider, „Rzeczpospolita”, w badanym okresie zanotowała 869 powołań, w których odnoszono się przede wszystkim do informacji ekonomicznych oraz rankingów i sondaży.
Czołówkę październikowego zestawienia przygotowanego przez Instytut Monitorowania Mediów zamyka telewizja TVN24, którą cytowano 412 razy, głównie w kontekście polskiej polityki, m.in. odnosząc się do wywiadu przeprowadzonego na antenie z Januszem Palikotem oraz do wypowiedzi Ryszarda Kalisza, który przyznał, że nie zamierza rozstawać się z SLD. Wysoki wynik TVN24 to część październikowego sukcesu grupy ITI. Inna stacja telewizyjna spod jej znaku, TVN, zanotowała 229 cytowań. W czołowej piętnastce znalazł się także portal TVN24.pl najbardziej opiniotwórczy serwis internetowy. Swoją wysoką lokatę (12 miejsce, 107 powołań) zawdzięcza on m.in. nowym, sensacyjnym wątkom w sprawie zabójstwa Krzysztofa Olewnika.
W głównej 15 zestawienia „Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce” znalazły się także trzy rozgłośnie radiowe, dwa tygodniki („Newsweek” i „Wprost”) czy chociażby dwa tytuły, które od dawna wzbudzają kontrowersje – „Nasz Dziennik” i „Gazeta Polska”. W przypadku stacji radiowych prym wiedzie RMF FM (7 lokata, 228 cytowań), za którym kolejno ustawiły się Radio ZET (178) i TOK FM (174). Radio RMF FM cytowane było zwłaszcza w kontekście katastrofy smoleńskiej (m.in. o rzekomej obecności w kokpicie dowódcy sił powietrznych oraz o utrudnieniach, jakie rosyjska prokuratura miała stosować wobec polskich archeologów).
Temat katastrofy prezydenckiego Tu-154 w pół roku od tragedii nadal pozostaje żywy w polskich mediach. Jak pokazuje październikowe zestawienie IMM, swoją częstością (684) ustępuje on tylko kwestiom polityki polskiej (861). W mniejszym stopniu wspominało się o sprawach ekonomicznych (541), rankingach i sondażach (388) prowadzonych na zlecenie poszczególnych mediów czy chociażby o ataku w łódzkim biurze Prawa i Sprawiedliwości.
Październikowe zestawienie „Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce” Instytutu Monitorowania Mediów powstało na podstawie 6102 przekazów mediowych (wycinków prasowych, programów radiowych i telewizyjnych) z okresu 1 – 31 października 2010 r. Dziennikarze odnosili się do wiadomości podawanych na łamach innych mediów 6139 razy (3820 razy w prasie, 1282 w telewizji i 1037 w radio).
Komentarze