09.11.10, 22:43
Muzeum TVP otwarte
Lampy „Konoskop” z lat 30-tych, magnetofon nakręcany na korbkę, który posłużył do nagrania rozmowy z Marleną Dietrich w 1966 r. i pierwsza kamera czarno-biała „Marconi” zakupiona do studia A w latach 1956/57 – to tylko niektóre z eksponatów nowo powstałego Muzeum TVP.
Lampy „Konoskop” z lat 30-tych do przekształcania obrazu optycznego na elektroniczny, magnetofon nakręcany na korbkę, który posłużył do nagrania rozmowy z Marleną Dietrich w 1966 r. i pierwsza kamera czarno-biała „Marconi” zakupiona do studia A w latach 1956/57 – to tylko niektóre z eksponatów nowo powstałego Muzeum TVP. Uroczyste otwarcie muzeum odbyło się we wtorek 9 listopada br., w gmachu telewizji publicznej w Warszawie.
Inicjatorem powstania ekspozycji nazwanej Muzeum TVP był Hubert Waliszewski, operator filmowy, związany z TVP od 1957 r., który od ponad 11 lat gromadził eksponaty. Od zapomnienia ocalił ich ponad pięćset, z czego wystawionych zostało ok. dwustu. Wśród urządzeń telewizyjnych, filmowych, fotograficznych i scenograficznych są m.in.: magnetofon nakręcany korbką, na którym nagrano rozmowę z Marleną Dietrich w roku 1966, lampy „Konoskop” do przekształcania obrazu optycznego na elektroniczny pochodzące z lat 30., pierwsza kamera czarno-biała „Marconi” zakupiona w roku 1956, przy użyciu której powstawały najgłośniejsze produkcje Teatru Telewizji (np. „Apollo z Bellac” z 1958 r., „Dzikie Palmy” i „Duet” z 1966 r., „Stawka większa niż życie” z 1965 r., „Noc listopadowa” z 1977 r).
TVP planuje powiększenie ekspozycji i stworzenie muzeum, w którym odbywać się będą m.in. projekcje filmowe, warsztaty techniczne, spotkania z młodymi osobami chcącymi poszerzać wiedzę o mediach, rozwijać swoje pasje i poznawać ciekawych ludzi.
Ekspozycja zbiorów telewizyjnych znajduje się w siedzibie Telewizji Polskiej, w nowym budynku B, na rogu ulic Woronicza i Samochodowej w Warszawie. Wystawa – czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00 – jest jedną z atrakcji dla zorganizowanych grup, które zwiedzają siedzibę TVP. Przewodnikiem po wystawie jest Hubert Waliszewski, absolwent Łódzkiej Szkoły Filmowej.
Telewizja publiczna zaprasza nie tylko do odwiedzenia nowo powstałego Muzeum TVP, ale również do zajrzenia na stronę retro.tvp.pl, gdzie można zapoznać się z archiwalnymi materiałami wideo ukazującymi rzeczywistość okresu PRL, początki telewizji, pierwsze występy największych gwiazd, pierwsze programy oraz wspomnienia o osobowościach telewizyjnych. Serwis retro.tvp.pl jest dostępny od ponad roku, zawiera unikatowe materiały telewizyjne ukazujące polską rzeczywistość od lat 60. do 90. – reportaże, materiały newsowe z czasów PRL-u, doskonale znane plansze i czołówki. Pokazują one historię samej telewizji oraz wiele wydarzeń historycznych dotyczących naszego kraju sprzed kilku dekad.
Serwis zawiera cztery katalogi: Rocznice i wydarzenia (gdzie znajdują się materiały poświęcone wydarzeniom ważnym dla społeczeństwa), Tak to było (katalog zawiera odnalezione materiały wideo obrazujące życie Polaków i polską rzeczywistość w latach 60. - 90), Archiwizja (sylwetki osób znanych z telewizji: prezenterów, prowadzących, autorów i dziennikarzy, zamieszczono tu również wiele anegdot i ciekawostek z historii telewizji), Seriale (prezentowane są znane seriale, m.in.: „Zmiennicy”, „Alternatywy 4”, „Karia Nikodema Dyzmy”, „Czterej pancerni i pies”, „Stawka większa niż życie”, „Tulipan”). Poszczególne kategorie są stale poszerzane o kolejne pozycje archiwalne.
Telewizja Polska rozpoczęła także projekt tworzenia archiwum cyfrowego. Jego celem jest stworzenie Centralnego Archiwum Cyfrowego TVP, które swoim zakresem obejmie docelowo wszystkie zasoby Telewizji Polskiej, które zostaną udostępnione na jednej platformie. Materiały wideo w Archiwum Cyfrowym zostaną udostępnione w wyższej niż dotąd jakości, co ma umożliwić oglądanie na większych ekranach. Jako pierwsze w portalu tvp.pl udostępnione zostaną najlepsze seriale wyprodukowane przez Telewizję Polską w ostatnich latach oraz filmy fabularne i dokumentalne. Na bieżąco pojawiać będą się także aktualne produkcje TVP i ciekawe materiały, również archiwalne, wyprodukowane przez Agencję Produkcji Audycji Informacyjnych TVP.
Inicjator ekspozycji nazwanej Muzeum TVP - Hubert Waliszewski, operator filmowy.
Aktualnie nie mamy ofert pracy.
Dodaj swoją ofertęZapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.
Komentarze