14.10.10, 22:21
Donald Tusk ulubieńcem mediów
Najbardziej medialnym liderem politycznym w naszym kraju jest Donald Tusk, wynika z nowego badania "Scena Polityczna" przeprowadzonego przez PRESS-SERVICE Monitoring Mediów.
Najbardziej medialnym liderem politycznym w naszym kraju jest Donald Tusk, wynika z nowego badania "Scena Polityczna" przeprowadzonego przez PRESS-SERVICE Monitoring Mediów. Tylko we wrześniu br., w polskiej prasie ukazało się na temat tego polityka 2773 publikacji. Najbardziej krytykowany był natomiast Jarosław Kaczyński – aż 34% negatywnych artykułów.
O Tusku traktowało znacznie więcej prasowych doniesień niż o Kaczyńskim, który osiągnął we wrześniu liczbę 1907 publikacji. Kilkakrotnie mniej pisze się o Waldemarze Pawlaku i Grzegorzu Napieralskim. W zestawieniu porównującym liderów partyjnych prezes PSL (534) wyraźnie wyprzedził szefa SLD (348).
Badanie "Scena Polityczna" przeprowadzone zostało na podstawie 1000 tytułów prasy ogólnopolskiej i regionalnej. Od 1. do 30. września 2010 roku analizie poddanych zostało przeszło 9,3 tys. publikacji. Raporty wydawane będą raz w miesiącu. PRESS-SERVICE Monitoring Mediów bada także wydźwięk artykułów na temat liderów partii politycznych, jakie ukazały się w tym czasie w dziennikach ogólnokrajowych.
Szef rządu zebrał aż 21% publikacji negatywnych i tylko 4% pozytywnych. Najczęściej pozytywnie o Tusku pisał "Fakt" oraz "Polska the Times", natomiast krytycznie "Nasz Dziennik", w którym prawie połowa tekstów, w jakich występował, miała wydźwięk negatywny. Pozostałe były neutralne. Ani jeden nie miał zabarwienia pozytywnego.
W ogniu krytyki znajduje się Jarosław Kaczyński. Ponad jedna trzecia tekstów (34%) z dzienników ogólnopolskich miała negatywne konotacje. Jednocześnie tylko 3% było pozytywnych. Prezes PiS-u najczęściej w niekorzystnym świetle był przedstawiany w "Fakcie" i "Polsce the Times". Z kolei pozytywnie pisał o nim głównie "Nasz Dziennik".
Największy odsetek publikacji pozytywnych spośród liderów partii uzyskał Grzegorz Napieralski (9%), o którym jednocześnie ukazało się relatywnie najmniej publikacji negatywnych (5%). O przewodniczącym SLD zdecydowanie najwięcej można było przeczytać w „Polsce the Times”. Polityk pomijany był w publikacjach "Rzeczpospolitej", która w ciągu miesiąca zamieściła na jego temat zaledwie kilkanaście materiałów, co jest rezultatem o wiele gorszym od pozostałych ujętych w rankingu.
Zły wizerunek Waldemarowi Pawlakowi kreują tabloidy. Zarówno "Super Express", jak i "Fakt" opublikowały najwięcej negatywnych artykułów – odpowiednio 50% i 40%. W pozostałych dziennikach Pawlak jest traktowany neutralnie. Teksty o zabarwieniu pozytywnym pojawiały się między innymi w "Dzienniku Gazecie Prawnej", "Gazecie Wyborczej" czy "Metro".
Jeżeli wziąć pod uwagę wszystkie przebadane tytuły prasowe to Donald Tusk znalazł się 190 razy na pierwszej stronie, a 210 razy jego nazwisko było obecne w tytule. Dla porównania Jarosław Kaczyński na pierwszej stronie pojawił się 142 razy, Waldemar Pawlak - 35, a Grzegorz Napieralski 12 razy w ciągu badanego miesiąca.
Ekwiwalent reklamowy publikacji o Tusku przekroczył 70 mln złotych. Doniesienia o Jarosławie Kaczyńskim analitycy wycenili na ponad 20 mln złotych mniej. Mniejsza liczba artykułów dotyczących Napieralskiego była więcej warta (12,5 mln zł) niż większa o Pawlaku (11 mln zł).
Kierownik Dworu Czeczów – jednostki organizacyjnej Centrum Kultury Podgórza
Centrum Kultury Podgórza | Kraków
Przejdź do ofertyDyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Filipowie
Urząd Gminy Filipów | Polska
Przejdź do oferty
Komentarze