14.10.10, 22:21

Donald Tusk ulubieńcem mediów

Najbardziej medialnym liderem politycznym w naszym kraju jest Donald Tusk, wynika z nowego badania "Scena Polityczna" przeprowadzonego przez PRESS-SERVICE Monitoring Mediów. 

 

Najbardziej medialnym liderem politycznym w naszym kraju jest Donald Tusk, wynika z nowego badania "Scena Polityczna" przeprowadzonego przez PRESS-SERVICE Monitoring Mediów. Tylko we wrześniu br., w polskiej prasie ukazało się na temat tego polityka 2773 publikacji. Najbardziej krytykowany był natomiast Jarosław Kaczyński – aż 34% negatywnych artykułów.

O Tusku traktowało znacznie więcej prasowych doniesień niż o Kaczyńskim, który osiągnął we wrześniu liczbę 1907 publikacji. Kilkakrotnie mniej pisze się o Waldemarze Pawlaku i Grzegorzu Napieralskim. W zestawieniu porównującym liderów partyjnych prezes PSL (534) wyraźnie wyprzedził szefa SLD (348). 

Badanie "Scena Polityczna" przeprowadzone zostało na podstawie 1000 tytułów prasy ogólnopolskiej i regionalnej. Od 1. do 30. września 2010 roku analizie poddanych zostało przeszło 9,3 tys. publikacji. Raporty wydawane będą raz w miesiącu. PRESS-SERVICE Monitoring Mediów bada także wydźwięk artykułów na temat liderów partii politycznych, jakie ukazały się w tym czasie w dziennikach ogólnokrajowych.

Szef rządu zebrał aż 21% publikacji negatywnych i tylko 4% pozytywnych. Najczęściej pozytywnie o Tusku pisał "Fakt" oraz "Polska the Times", natomiast krytycznie "Nasz Dziennik", w którym prawie połowa tekstów, w jakich występował, miała wydźwięk negatywny. Pozostałe były neutralne. Ani jeden nie miał zabarwienia pozytywnego. 

W ogniu krytyki znajduje się Jarosław Kaczyński. Ponad jedna trzecia tekstów (34%) z dzienników ogólnopolskich miała negatywne konotacje. Jednocześnie tylko 3% było pozytywnych. Prezes PiS-u najczęściej w niekorzystnym świetle był przedstawiany w "Fakcie" i "Polsce the Times". Z kolei pozytywnie pisał o nim głównie "Nasz Dziennik".

Największy odsetek publikacji pozytywnych spośród liderów partii uzyskał Grzegorz Napieralski (9%), o którym jednocześnie ukazało się relatywnie najmniej publikacji negatywnych (5%). O przewodniczącym SLD zdecydowanie najwięcej można było przeczytać w „Polsce the Times”. Polityk pomijany był w publikacjach "Rzeczpospolitej", która w ciągu miesiąca zamieściła na jego temat zaledwie kilkanaście materiałów, co jest rezultatem o wiele gorszym od pozostałych ujętych w rankingu. 

Zły wizerunek Waldemarowi Pawlakowi kreują tabloidy. Zarówno "Super Express", jak i "Fakt" opublikowały najwięcej negatywnych artykułów – odpowiednio 50% i 40%. W pozostałych dziennikach Pawlak jest traktowany neutralnie. Teksty o zabarwieniu pozytywnym pojawiały się między innymi w "Dzienniku Gazecie Prawnej", "Gazecie Wyborczej" czy "Metro". 

Jeżeli wziąć pod uwagę wszystkie przebadane tytuły prasowe to Donald Tusk znalazł się 190 razy na pierwszej stronie, a 210 razy jego nazwisko było obecne w tytule. Dla porównania Jarosław Kaczyński na pierwszej stronie pojawił się 142 razy, Waldemar Pawlak - 35, a Grzegorz Napieralski 12 razy w ciągu badanego miesiąca.

Ekwiwalent reklamowy publikacji o Tusku przekroczył 70 mln złotych. Doniesienia o Jarosławie Kaczyńskim analitycy wycenili na ponad 20 mln złotych mniej. Mniejsza liczba artykułów dotyczących Napieralskiego była więcej warta (12,5 mln zł) niż większa o Pawlaku (11 mln zł). 

 

Komentarze

Powiązane

10.04.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 10 kwietnia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 10 kwietnia?
09.04.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 9 kwietnia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 9 kwietnia?
08.04.24, 16:48
| prasa » informacje
Nieustraszona w pracy. Piąta edycja akcji Wysokich Obcasów
Od kwietnia do grudnia br. potrwa akcja “Wysokich Obcasów” – „Nieustraszona w pracy”, inspirująca kobiety do walki o równe prawa i budująca wspólnotę odważnych, wspierających się kobiet. Podczas gali wieńczącej projekt poznamy laureatki plebiscytu – dwie „Nieustraszone”.
08.04.24, 14:28
| prasa » ludzie
Katarzyna Dębek naczelną Forbes Polska. Paweł Zielewski odchodzi, a Aleksandra Karasińska szefową nowo powstającej fundacji w RASP
15 kwietnia br. Katarzyna Dębek, dotychczasowa zastępczyni redaktora naczelnego magazynu „Forbes”, obejmie stanowisko redaktor naczelnej i jako szefowa wszystkich tytułów wydawanych pod marką Forbes będzie odpowiedzialna za magazyn „Forbes Polska”, „Forbes Women”, serwis Forbes.pl oraz wydania tematyczne.
08.04.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 8 kwietnia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 8 kwietnia?
07.04.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 7 kwietnia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 7 kwietnia?
05.04.24, 23:55
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 6 kwietnia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 6 kwietnia?
05.04.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 5 kwietnia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 5 kwietnia?
04.04.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 4 kwietnia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 4 kwietnia?
03.04.24, 17:14
| prasa » ludzie
Maciej Kwaśniewski rozstaje się z Gazetą Krakowską i Dziennikiem Polskim
Polska Press Grupy poinformowała o kolejnej już zmianie na stanowisku redaktora naczelnego. Tym razem zmiany obejmą „Gazetę Krakowską” i „Dziennik Polski”.
Subskrybuj RSS działu prasa: rss
Oferty pracy

Specjalista do spraw promocji i komunikacji

Muzeum Narodowe w Poznaniu | Poznań

Przejdź do oferty
Konkursy
do 09.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 09.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 04.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy