12.10.06, 22:52
Ustawa o kinematografii zgodna z Konstytucją
Zakwestionowany przez Rzecznika Praw Obywatelskich ustęp 9 art. 19 ustawy o kinematografii okazał się zgodny z Konstytucją. Ustęp dotyczy egzekwowania wpłat na rzecz polskiej kinematografii przez nadawców telewizyjnych, dystrybutorów filmowych, kin oraz operatorów telewizji kablowych i satelitarnych. Rzecznik Praw Obywatelskich nie zakwestionował zasadności czy celowości tych wpłat, a jedynie wyraził wątpliwość, czy Instytut może je egzekwować w oparciu o ordynację podatkową.
Trybunał podkreślił, że wpłata określona w ustawie o kinematografii nie jest podatkiem, a szczególną daniną publiczną o charakterze celowym, zgodną zarówno z ustawą o finansach publicznych, jak i ordynacja podatkową.
- Orzeczenie Trybunału kończy ostatecznie czarny PR tworzony wokół ustawy o kinematografii. - komentuje to orzeczenie dyrektor PISF Agnieszka Odorowicz - Wielokrotnie powtarzane pomówienia, że ustawa o kinematografii nie jest zgodna z prawem unijnym czy Konstytucja RP okazały się nieprawdziwe. Mamy nadzieję, ze wyrok Trybunału otworzy nowy rozdział w kontaktach między polskimi twórcami, a zobowiązanymi do wpłat przedsiębiorcami - mecenasami polskiej kultury.
W maju tego roku zgodność ustawy o kinematografii z prawem Unii Europejskiej stwierdziła Komisja Europejska. I w tym wypadku uznano, że wpłat na rzecz polskiej kinematografii nie można traktować jako podatku czy "parapodatku". Pomoc państwa w sferze kinematografii jest zgodna z traktatem Wspólnoty Europejskiej, stwierdza orzeczenie Komisji z 16 maja 2006 roku.
Aktualnie nie mamy ofert pracy.
Dodaj swoją ofertęDo zdobycia jeden egzemplarz książki.
Do zdobycia jeden egzemplarz książki.
Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.
Komentarze