29.08.10, 14:50

Politycy o piątkowych zmianach w TVP

PO obawia się, że zmiany opóźnią realizację ustawy o radiofonii i telewizji. PiS uważa je za dowód na przejęcie przez PO kontroli nad telewizją.

Politycy różnią się w ocenie dokonanych w piątek wieczorem zmian w kierownictwie Rady Nadzorczej i Zarządu TVP S.A. PO obawia się, że zmiany opóźnią realizację ustawy o radiofonii i telewizji. PiS uważa je za dowód na przejęcie przez PO kontroli nad telewizją.

Szefowa sejmowej komisji kultury i środków przekazu Iwona Śledzińska-Katarasińska wyraziła obawę, że dokonane zmiany mogą się przełożyć na opóźnienia w realizacji przez KRRiT ustawy o radiofonii i telewizji. - Gdybym to ja podejmowała decyzję, to oczywiście poczekałabym na wybór nowej rady nadzorczej, bo dla mnie odpowiedzialność jest wspólna całej tej ekipy. Cała rada nadzorcza i cały zarząd TVP w dotychczasowym składzie odpowiadają za zupełnie tragiczną sytuację w telewizji, za fatalną atmosferę, więc może należało to przerwać. Żałować nie ma kogo, ani pana Szwedo, ani pana Orła, ani pana Tejkowskiego, co do tego nie mam wątpliwości. Natomiast z drugiej strony mam ogromny dystans i wątpliwości co do ozdrowieńczego zrywu SLD-owskiej części rady nadzorczej - tak posłanka PO skomentowała nowy skład władz zarządu i Rady Nadzorczej telewizji publicznej.

Z kolei szef klubu PiS Mariusz Błaszczak uważa, że dokonane w piątek zmiany to "dowód na przejęcie kontroli przez większość rządzącą nad instytucją, która dotychczas od tej większości była niezależna". W jego opinii dowodem na to jest, że nowym przewodniczącym Rady został przedstawiciel Ministra Skarbu Państwa - ministra z PO. - To oczywiście jest złe dla demokracji, kiedy jedna partia polityczna kontroluje praktycznie wszystkie instytucje, których zadaniem jest kontrolowanie władzy - skomentował Błaszczak. Poseł uważa, że zmiany są realizacją scenariusza, o którym mówił Andrzej Wajda podczas inauguracyjnego posiedzenia komitetu honorowego Bronisława Komorowskiego. - Wówczas pan Andrzej Wajda powiedział, że środowisko polityczne, które dziś rządzi Polską, ma przyjaciół w jednej telewizji prywatnej, ma w drugiej i trzeba coś zrobić, żeby miało również poparcie, przyjaciół w mediach publicznych. Mamy realizację tego scenariusza - powiedział szef klubu PiS. Na uwagę, że zmiany we władzach TVP w istocie są tymczasowe, bo z mocy prawa ich kadencje niebawem wygasną, Błaszczak odparł, że "w Polsce prowizorki często trwają dość długo. Na pewno jest zamieszanie i mamy do czynienia z gorączkowością działania. Widać śpieszy się rządzącym, żeby podporządkować sobie media publiczne. Niewątpliwie, jest to gorszące" - uznał.

W ocenie wicemarszałka Sejmu Jerzego Wenderlicha zmiany personalne we władzach telewizji publicznej "to jest dobry omen". - Wreszcie Rada Nadzorcza TVP wypełnia swoje zadania - powiedział związany z lewicą wicemarszałek. Dodał też, że widzi zmiany takie, "z których może popłynąć lepsza jakość tych mediów publicznych". - Czekać będę teraz, czy te zmiany podjęte przez Radę Nadzorczą, a wkrótce i to wszystko co zacznie robić Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, rzeczywiście wypełni nasze myślenie o tym, żeby te media wreszcie nie służyły żadnej partii, tylko ''partii radiosłuchaczy i telewidzów' - skomentował Jerzy Wenderlich.

- Tradycją jest to, że ci, którzy pełnili funkcje w zarządzie - że tak powiem - przyspawali się do tych stołków i wielkimi siłami bronią się, by się nie dać odspawać - tak przebieg posiedzenia piątkowej Rady Nadzorczej TVP komentował w radiowej Trójce Jarosław Kalinowski z PSL. Według Kalinowskiego ci, którzy obserwują sytuację w TVP "nie mogą się połapać, co tam jest prawnie, a co nieprawnie, czy prawnie było zwołane posiedzenie RN, czy w odpowiednim czasie, kto był a kto nie był - to naprawdę już tylko sądy będą to rozstrzygać''.

Komentarze

Powiązane

21.06.24, 23:20
| telewizja / VOD » informacje
TV Republika wPolsce24 pojawią się na MUX-8. KRRiT: będą gwarantem pluralistycznej oferty na rynku mediów
Na MUX-8 pojawią się zgodnie z oczekiwaniami - aż dwie stacje informacyjne – TV Republika i WPOLSCE24. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w ekspresowym tempie rozstrzygnęła konkurs koncesyjny.
20.06.24, 19:30
| telewizja / VOD » informacje
Koncert Kolektywów w Telewizji Polskiej . Polscy artyści w duetach z zagranicznymi piosenkarzami
W piątek, 21 czerwca br. o godz. 21:00 TVP Kultura, TVP Kultura 2 i TVP Polonia przeprowadzą transmisję „Koncertu Kolektywów”, podczas którego polscy artyści zaśpiewają w duetach z zagranicznymi piosenkarzami. Na scenie pojawią się m.in.: Paweł Domagała, Kasia Lins, Tomek Makowiecki, Gizmo Varillas z Hiszpanii czy Lubomyr Melnyk z Ukrainy. 
20.06.24, 11:30
| telewizja / VOD » informacje
Wakacyjne zmiany w informacyjnych kanałach Polsatu
Polsat wprowadza wakacyjne zmiany w ramówkach kanałów informacyjnych. „Gość Wydarzeń” będzie emitowany od poniedziałku do piątku oraz w niedzielę, wydłużona zostanie „Debata dnia” oraz „Debata powyborcza”.
19.06.24, 14:00
| telewizja / VOD » seriale
Yellowstone w wakacje na antenie TVN. Premiera serialu w naziemnej telewizji
W lipcu br. na antenie TVN zadebiutuje serial „Yellowstone” z Kevinem Costnerem w roli głównej na antenie. Pierwszy sezon produkcji będzie emitowany od 1 lipca br. o godz. 20:50. Stacja TVN jako pierwsza naziemna telewizja w Polsce, nabyła prawa do emisji serialu.
19.06.24, 07:30
| radio » informacje | telewizja / VOD » informacje | prasa » informacje
Raport Reuters Institute: RMF FM siódmy raz wygrywa ranking mediów cieszących się największym zaufaniem Polaków
Radio RMF FM już po raz siódmy rzędu zajęło pierwsze miejsce w rankingu mediów cieszących się największym zaufaniem Polaków, w badaniu prowadzonym przez Reuters Institute for the Study of Journalism. Co istotne, RMF FM jest liderem tego zestawienia od początku jego istnienia.
18.06.24, 12:44
| telewizja / VOD » informacje
Nie tylko Maciej Dowbor. Robert Janowski także żegna się z Polsatem
W nowym, 21. sezonie muzycznego show „Twoja Twarz Brzmi Znajomo” (Polsat) Robert Janowski nie zasiądzie w fotelu jurorskim.
18.06.24, 11:49
| telewizja / VOD » informacje
Maciej Dowbor kończy pracę w Polsacie
Po 20 latach współpracy, Maciej Dowbor rozstał się z Polsatem. Przez ostatnie dziesięć lat prezenter był współgospodarzem programu „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”.
18.06.24, 07:30
| telewizja / VOD » badania rynku
Mecz Polska - Holandia hitem TVP
Ponad 9 mln widzów zgromadził w niedzielę, 16 czerwca br. mecz Polska – Holandia transmitowany na antenach TVP.
17.06.24, 23:38
| telewizja / VOD » informacje
Polsat dementuje: Dorota Gawryluk nie będzie kandydatką w wyborach prezydenckich
Telewizja Polsat wydała oświadczenie dotyczące pogłosek o starcie jej dziennikarzy w wyborach prezydenckich.
14.06.24, 21:30
| telewizja / VOD » seriale
Drużyna A oraz Xena: Wojownicza księżniczka w AXN Black
W czerwcu br. AXN Black pokaże popularne amerykańskie seriale lat 90.: „Drużyna A” i „Xena: Wojownicza księżniczka”.
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

do 24.07.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 22.07.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.