29.08.10, 14:53

Trzęsienie ziemi na Woronicza: Orzeł zawieszony, Szwedo odwołany, Ławniczak przejął obowiązki prezesa

Odwołany przewodniczący Rady Nadzorczej i zawieszony prezes nie uznają piątkowych decyzji, czy Telewizji Polskiej znów grozi dwuwładza?

Piątek 27 sierpnia był dniem pełnym emocji na Woronicza. Rada Nadzorcza Telewizji Polskiej podjęła decyzję o odwołaniu jej przewodniczącego Bogusława Szwedo. Na czele Rady Nadzorczej stanął Grzegorz Borowiec - przedstawiciel Ministra Skarbu Państwa i dotychczasowy członek Rady. Później było jeszcze goręcej: "po wnikliwej analizie sytuacji w Spółce" zawieszony w obowiązkach został prezes TVP Romuald Orzeł i członek zarządu Przemysław Tejkowski. Od piątku pełniącym obowiązki prezesa telewizji publicznej jest Włodzimierz Ławniczak, dotychczasowy członek zarządu TVP. Paweł Paluch, trzeci członek zarządu, zachował stanowisko.

Nowy zarząd ma pełnić swoją funkcję do czasu rozstrzygnięcia konkursu na nowych członków RN i zarządu, które - w związku z wejściem w życie nowelizacji ustawy medialnej - rozpisze Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. "Zarząd przede wszystkim dokona analizy jakości programów telewizyjnych, ich zgodności ze standardami dziennikarskimi i dbałością o dobro widza oraz rozpatrzy sprawy pracowników TVP, którzy w ocenie wewnętrznej Komisji Etyki naruszyli zasady etyczne obowiązujące w telewizji publicznej." - czytamy w komunikacie wydanym przez Jacka Snopkiewicza, p.o. rzecznika TVP.

Istnieje jednak ryzyko, że na Woronicza ponownie zapanuje dwuwładza. Do podobnej sytuacji doszło już we wrześniu ubuegłego roku, kiedy to Bogusław Szwedo zastąpił na stanowisku prezesa Piotra Farfała. Wtedy Farfał uznał decyzje Rady Nadzorczej za bezprawne i nie wpuścił nowego prezesa do budynku. Tym razem to Bogusław Szwedo uznał piątkowe zebranie Rady Nadzorczej za "wadliwe", a co za tym idzie - wszystkie podjęte w piątek decyzje za bezprawne. Według byłego przewidniczącego RN, wnioskodawczyni posiedzenia Małgorzata Wiśnicka-Hińcza, zgodnie z regulaminem mogła zwołać posiedzenie dopiero w sobotę 28 sierpnia. Piątkowe posiedzenie Rady Nadzorczej Bogusław Szwedo nazwał "spotkaniem kilku jej członków". Również zawieszony prezes Romuald Orzeł uznał, że piątkowe "decyzje prawne Rady nie obowiązują".

W poniedziałek przekonamy się, czy obaj prezesi pojawią się w pracy i czy nowu p.o. prezesa zostanie wpuszczony do gabinetu. O prawomocności piątkowych decyzji Rady Nadzorczej Telewizji Polskiej zadecyduje Krajowy Rejestr Sądowy.

Komentarze

Powiązane

13.06.24, 10:46
| telewizja / VOD » informacje
Studio w kontakcie. Nowość w TVP Polonia
12 czerwca br. o godz. 22:15 w TVP Polonia zadebiutował program publicystyczny „Studio w kontakcie”, w którym każdy telewidz będzie mógł zabrać głos - niezależnie, czy mieszka w Polsce, czy poza granicami kraju.
13.06.24, 09:09
| telewizja / VOD » informacje
KRRiT przedłużyła w końcu koncesję kanału TVN Style
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przychyliła się do wniosku spółki TVN i przedłużyła o kolejny okres czasu koncesję dla kanału TVN Style.
13.06.24, 06:30
| telewizja / VOD » seriale
Asterix i Obelix w nowym serialu platformy Netflix. Serwis ujawnił kadr z animacji
W 2025 r. na platformie Netflix zadebiutuje pierwszy serial animowany poświęcony przygodom znanych na całym świecie Galów, czyli Astérixa i Obelixa.
12.06.24, 12:01
| telewizja / VOD » informacje
Mecze EURO 2024 w TVP1 i TVP2 z dźwiękiem w technologii Dolby AC-4 5.1
14 czerwca br. rozpoczynają się Mistrzostwa Europy w Niemczech. Telewizja Polska pokaże w TVP1 i TVP2 mecze w Naziemnej Telewizji Cyfrowej DVB-T2 z dźwiękiem w technologii Dolby AC-4 5.1 z możliwością personalizacji odbioru dźwięku przez telewidza z pilota telewizora.
11.06.24, 13:40
| telewizja / VOD » badania rynku
3,6 mln widzów meczu towarzyskiego z Turcją
W poniedziałek, 10 czerwca br. reprezentacja Polski wygrała mecz towarzyski z Turcją. Transmisję spotkania w TVP1 w momencie najwyższej oglądalności śledziło 4,2 mln widzów.
11.06.24, 06:30
| telewizja / VOD » informacje
Kanał TVC zyskał nową oprawę i odświeżone logo
10 czerwca br., Kanał TVC (MWE Networks) pojawił się w odświeżonej oprawie graficznej. To kolejny etap zmian w portfolio grupy MWE Networks, mający na celu zmianę identyfikacji wizualnej zbliżonej do estetyki TVC Super i Antena HD.
10.06.24, 10:42
| telewizja / VOD » informacje | internet » informacje
Anna Kalczyńska w ekipie Iberionu. Poprowadzi autorski format geopolityczny
Do Iberionu dołącza Anna Kalczyńska, która poprowadzi autorski format geopolityczny. Dziennikarka w ostatnich latach związana była ze stacją TVN.
07.06.24, 08:46
| telewizja / VOD » informacje
Polska Wybiera. Eurowybory 2024. Specjalne propozycje programowe kanałów Grupy Polsat
9 czerwca br. od 19:15 na antenach Polsat News, Wydarzeniach 24 i Polsat News Polityka pojawi się wieczór wyborczy „Polska Wybiera. Eurowybory 2024”, w którym pojawią się wyniki sondażowe głosowania do Parlamentu Europejskiego. Zaplanowano także specjalne wydanie „Wydarzeń 18:50”.
06.06.24, 16:15
| telewizja / VOD » informacje
Telewizja WP wybiera ContentHouse do komunikacji w mediach społecznościowych
Telewizja WP rozpoczyna współpracę z agencją ContentHouse. Działania obejmą bieżącą komunikację na profilach społecznościowych Telewizja WP oraz Kabaret TV.
06.06.24, 15:00
| telewizja / VOD » informacje
Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce na antenach TVP
7 czerwca br. rozpoczną się Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce w Rzymie, gdzie niemal 100 reprezentantów Polski będzie ze sobą rywalizować. 
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Specjalista/ka ds. promocji w Dziale Promocji i Komunikacji

Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

do 13.07.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

12-14 czerwca 2024 r. w Długopolu.