Kolenda-Zaleska i Lis odpowiadają Kurskiemu


Dziennikarze Katarzyna Kolenda-Zaleska i Tomasz Lis odpierają zarzuty posła PiS Jacka Kurskiego, który we wtorkowym programie TVN "Teraz My", mówił m.in., że dziennikarze ci byli "niezwykle aktywni w oczernianiu rządu Jana Olszewskiego". Kurski, mówiąc o Milanie Suboticiu, którego "Gazeta Polska" oskarżyła o współpracę z WSI, powiedział m.in., że Subotić, który był w TVP wydawcą, "miał pod sobą - jako guru - całe tak zwane kombo dziennikarzy: Tomasz Lis, Katarzyna Kolenda - niezwykle aktywnych ludzi w oczernianiu rządu Jana Olszewskiego i w preparowaniu takiego przekazu, który miał robić z Polaków -
patriotów: prawicowców, oszołomów i wpływać na decyzje polityczne".

Tomasz Lis, odnosząc się do zarzutów Kurskiego, powiedział w środę PAP, że jako dziennikarz TVP był "niezwykle aktywny w mówieniu prawdy, a Jacek Kurski był jak zwykle bardzo aktywny w propagowaniu kłamstw. Lata mijają, a nic się nie zmieniło". Jacek Kurski w tamtych czasach nie był jeszcze politykiem, ale "komisarzem politycznym, który próbował sterować informacjami i uprawiać ordynarną propagandę" - powiedział Lis. "To nieprawda, w 1992 roku nie pracowałam jeszcze w TVP, gdzie przyszłam dopiero w 1993 roku" - powiedziała PAP Katarzyna Kolenda- Zaleska.

Według niej, Kurski "nieprzypadkowo" wymnienił nazwiska jej i Tomasza Lisa. "To być może zemsta za ujawnienie przez Lisa w moim programie radiowym słów
Kurskiego: >to ściema, ale ciemny lud to kupi<". Kurski takie słowa miał wypowiedzieć - według Kolendy - na korytarzu w radiu, pytany o jego doniesienia jakoby dziadek Tuska zgłosił się na ochotnika do Wehrmachtu.

"We wtorek wymieniłem Tomasza Lisa i Katarzynę Kolendę-Zaleską. Wymienianie kolejnych osób powoduje oczywiście taką sytuację, że ci koledzy i koleżanki się zmawiają, jak tutaj dowalić, zniszczyć Kurskiego. Mówienie prawdy jest tutaj bardzo groźne" - przekonywał poseł w środę w audycji "Aktualności dnia" w Radiu Maryja.

"Tak naprawdę mamy nową partię polityczną, czy quasi partię polityczną w postaci czołowych dziennikarzy, którzy dyktują kogo zniszczyć, jaką aferę zatuszować, jaką sztucznie wykreować. Manipulacje informacją widać na każdym kroku" - powiedział Kurski. Jego zdaniem, trzeba zastanowić się nad publiczną debatą na ten temat.

"Mamy w Polsce pokaźną grupę, tzw. głównych dziennikarzy, takich pierwszoligowych, którzy mają osobiste interesy związane z trwaniem III RP, z trwaniem tego >układu<, gdzie robili kariery, gdzie są świetnie poustawiani. Zmiana oznacza często ich osobistą degradację" - podkreślił poseł.

Komentarze

Powiązane

05.12.23, 06:30
| radio » badania rynku
Olsztyn: RMF FM liderem, Meloradio Olsztyn w górę
RMF FM umocniło swoją pozycję jako najchętniej słuchanej stacji w Olsztynie - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez MillwardBrown SMG/KRC obejmującego okres od 1 kwietnia 2023 r. do 31 października 2023 r. (Radom).
04.12.23, 17:00
| radio » badania rynku
Częstochowa: RMF FM liderem, duży wzrost Radia Zet
RMF FM pozostaje najchętniej słuchaną stacja w Częstochowie - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez MillwardBrown SMG/KRC obejmującego okres od 1 maja 2023 r. do 30 października 2023 r. (Częstochowa).
01.12.23, 06:45
| radio » informacje
Ruszają licytacje charytatywne w Radiu 357. Tradycyjnie poprowadzi je Kuba Strzyczkowski
Rusza coroczna akcja charytatywna społeczności Radia 357. Cztery aukcje antenowe poprowadzi Kuba Strzyczkowski. W spocie antenowym promującym akcję wziął udział Wiktor Zborowski. W tym roku cała zebrana kwota zostanie przekazana Fundacji Świętego Mikołaja na zapewnienie pomocy psychologicznej dla dzieci z Polski i Ukrainy. 
30.11.23, 17:45
| radio » informacje
22. edycja Akcji Charytatywnej Choinki Jedynki 2023. Wspólne malowanie prac
3 grudnia br. o godz. 11.00 w siedzibie Polskiego Radia, w ramach Akcji „Choinki Jedynki 2023” odbędzie się wspólne malowanie prac z udziałem Przyjaciół Programu 1 Polskiego Radia. Prace zostaną przekazane na licytację na rzecz podopiecznych Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” oraz Fundacji „Wspólnota Nadziei”.
29.11.23, 17:18
| radio » informacje
Tradycyjnie tylko świąteczne piosenki w grudniu w RMF Classic
Już po raz 12. radio RMF Classic w grudniu modyfikuje format muzyczny i będzie grało świąteczne piosenki. Gwiazdą programu będzie Cher i jej album „Christmas”, na antenie pojawi się też specjalna piosenka Artura Andrusa oraz kolejna edycja Plebiscytu na Świąteczny Przebój Wszech Czasów.
29.11.23, 11:31
| radio » ludzie
Nie żyje Jerzy Rowiński
Zmarł Jerzy Rowiński – dziennikarz muzyczny, z branżą radiową związany od blisko 50 lat – podało Polskie Radio RDC
29.11.23, 06:30
| radio » informacje
Niedorzecznik. Nowy serial radiowy Michała Janczury w TOK FM
29 listopada br. ruszy nowy serial radiowy TOK FM zatytułowany "Niedorzecznik". Jego autorem jest Michał Janczura. Trzyodcinkowy serial opowiada o wydarzeniach z kadencji Mikołaja Pawlaka, kiedy prawa dziecka schodziły na drugi plan, a ich miejsce w działaniach odchodzącego Rzecznika Praw Dziecka zajmowały polityka i ideologia.
28.11.23, 17:00
| radio » informacje | prasa » informacje
Ruszyła II edycja Forum Dziennikarskiego Nagrody Woyciechowskiego
Forum Dziennikarskie Nagrody Woyciechowskiego to projekt stworzony w 2022 r. przez Radio ZET realizowany we współpracy z Uniwersytetem SWPS. Jego uczestnikami są studenci i studentki - stażyści, którzy tworzą Forum Dziennikarskie, korzystając ze wsparcia Rady Programowej oraz opiekunów stażu.
28.11.23, 14:38
| radio » informacje
Mrozu kolejnym gospodarzem formatu RMF FM w trasie
Mrozu będzie kolejnym po Agnieszce Chylińskiej i Darii Zawiałow gospodarzem audycji „RMF FM w trasie”. Artysta poprowadzi format od 2 grudnia br. w cztery kolejne soboty w godz. 15.00-17.00.
28.11.23, 09:51
| radio » informacje
BBC Studios z usługę BBC Podcasts Premium w Apple Podcasts także na polskim rynku
BBC Studios rozszerza dostępność subskrypcji BBC Podcasts Premium aż o 166 nowych krajów, w tym Polskę.Cena usługi wynosi 13,99 zł miesięcznie.