18.11.10, 20:40

Tak się dziś tworzy gazetki szkolne

Gazetki szkolne w formacie A4, powielane w kolorze czerni i bieli na kserokopiarce umieszczonej w pokoju nauczycielskim to już przeszłość. Dziś uczniowie korzystają z nowoczesnych narzędzi pracy, dzięki czemu gazetki swoim wyglądem nie odbiega od czołowych dzienników ogólnopolskich.

Gazetki szkolne w formacie A4, powielane w kolorze czerni i bieli na kserokopiarce umieszczonej w pokoju nauczycielskim to już przeszłość. Dziś uczniowie korzystają nie tylko z narzędzi takich jak aparaty cyfrowe czy kolorowe drukarki, lecz także z odpowiednich aplikacji, które sprawiają, że prasa wydawana na terenie placówki oświatowej swoim wyglądem nie odbiega od czołowych dzienników ogólnopolskich.

QMAM, czyli tworzę multimedialną gazetkę
Od niemal dwóch lat gimnazjaliści z Polski, Ukrainy i Białorusi mogą tworzyć swoje gazetki szkolne za sprawą Młodzieżowej Akcji Multimedialnej. Jej inicjatorem jest Fundacja Nowe Media. Qmam, bo tak nazywa się multimedialna gazeta nowej generacji, tworzona jest za pomocą wirtualnej redakcji dostępnej pod adresem mam.media.pl. „Są one wzorowane na tradycyjnym (szpaltowym) układzie czasopisma, pozwalają na umieszczanie w nich multimediów: wideo, zdjęć, grafiki, dźwięków, linków. Na każdym etapie pracy autorzy zachowują swobodę wyboru (treści i układu), możliwość kontaktu za pośrednictwem platformy oraz pełną kontrolę nad własnym tytułem. Podziałowi zadań w grupie odpowiada siedem funkcji z różnym poziomem dostępu do edycji treści: redaktor naczelny i jego zastępca, sekretarz, redaktor tematyczny, dziennikarz, grafik i korektor. Członkowie redakcji mogą wybrać jedną z kilku makiet sformatowanych ze względu na profil tematyczny gazety (np. magazyn kulturalny lub informacyjny) i dowolnie modyfikować style strony. Łącznie to ponad 100 gotowych schematów kolumn” – opisuje działanie Qmam-ów Michał Horbulewicz, redaktor portali projektu MAM. Jak podkreśla rozmówca Portalu Medialnego MediaFM.net, powstało już 1000 redakcji skupiających w sobie 8000 użytkowników. 80% Qmam-ów powstaje na terenie Polski, a pozostałe tworzone są na Ukrainie czy Białorusi.

Ale Qmam-y to nie tylko możliwość tworzenia gazetki szkolnej za pomocą odpowiedniej aplikacji. To także, a może przede wszystkim możliwość produkcji pisma nowej generacji, a więc formy uzupełnianej elementami multimedialnymi. Dlatego też przy produkcji Qmam-ów coś dla siebie znajdą osoby zajmujące się grafiką czy edycją dźwięku.

Możliwości, jakie przed młodymi ludźmi stawia Fundacja Nowe Media została doceniona nie tylko przez licealistów czy gimnazjalistów. Jak przyznaje Horbulewicz, także społeczności lokalne, czy hobbyści korzystają z Qmam-ów.

Gazetki w stylu „Polska. The Times”
Mniej multimedialny, a bardziej nastawiony na wzorce „papierowe” jest projekt Junior Media, z którym przed kilkoma tygodniami wystartowało Wydawnictwo Polskapresse. Jak podkreślają jego twórcy, jest on przeznaczony dla uczniów szkół (także podstawowych, czego nie zakłada Fundacja Nowe Media) oraz placówek oświatowych. Nad każdym z projektów czuwa nauczyciel, który koordynuje działanie redakcji. Organizator akcji Junior Media zadbał o to, aby była ona dostępna tylko i wyłącznie dla szkół poprzez rozesłanie do tych placówek specjalnych kodów dostępu umożliwiających założenie wirtualnej redakcji.
W przypadku projektu Junior Media, podobie jak i przy tworzeniu qmam-ów, pismo tworzone jest za pomocą specjalnej aplikacji dostępnej na stronie internetowej. Różnicą jest jednak fakt, iż każde pismo jest odpowiednio geotargetowane, przez co gazetka powstająca w Słupsku będzie miała wygląd i logotyp „Polski. Dziennika Bałtyckiego”, zaś tworzone w Krakowie upodobni się do „Polski. Gazety Krakowskiej”. Ale to nie jedyny element, jaki łączy szkolne gazetki z siecią dzienników wydawanych przez Polskapresse. Młodzi adepci sztuki dziennikarskiej mogą korzystać z treści umieszczonych na łamach lokalnych serwisów internetowych oraz z centralnej bazy fotografii wydawcy „Polski. The Times”.
Choć Qmam-y to formy po części multimedialne, twórcy aplikacji założyli możliwość wydruku młodzieżowych pism. Natomiast Polskapresse, której patronuje Wydawnictwo Pedagogiczne OPERON proponuje uczniom starania o stworzenie jak najlepszego pisma. Ci, którym się to uda będą mogli wziąć w swe ręce papierowe wydanie gazetki. Jednak jego wygląd przypominać będzie profesjonalny dziennik (wydruk w drukarni prasowej), a nie typową szkolną publikację powielaną na kserokopiarce.

Dzięki nowym technologiom dzieci i młodzież mogą stworzyć pismo o którym ich starsi koledzy kilka lat temu nawet nie śnili wydając pisma, które poprzez swoją formę przeszły już do lamusa. Także ich zaistnienie w świecie prawdziwych mediów staje się bardziej realne – chociażby za sprawą warsztatów, jakie oferuje Fundacja Nowe Media czy Polskapresse. W oby przypadkach mogą oni wziąć udział w warsztatach dziennikarskich prowadzonych przez fachowców z tej dziedziny (w przypadku projektu Junior Media będą one miały formę Kongresów Gazetek Szkolnych, które odbędą się w 8 regionach naszego kraju). Również i dla nauczycieli przewidziano cykl szkoleń z zakresu edukacji medialnej.

Więcej informacji o projektach można znaleźć na stronach www.juniormedia.pl oraz www.mammedia.pl

Komentarze

Powiązane

12.06.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 12 czerwca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 12 czerwca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
11.06.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 11 czerwca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 11 czerwca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
10.06.24, 16:30
| prasa » informacje
Dwudzieste wydanie magazynu Omnibus Wakacyjny Polityki
Po raz 20.na rynku ukaże się „Omnibus Wakacyjny Polityki”, czyli letnie wydanie specjalne dla osób lubiących umysłowe rozrywki.
10.06.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 10 czerwca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 10 czerwca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
09.06.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 9 czerwca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 9 czerwca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
08.06.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 8 czerwca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 8 czerwca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
07.06.24, 07:30
| prasa » informacje
Światowy Kongres Mediów Informacyjnych WAN-IFRA w 2025 r. zawita do Krakowa
World Association of News Publishers, to największa organizacja mediowa na świecie. W czasie 75. Światowego Kongresu Mediów Informacyjnych w Kopenhadze WAN-IFRA ogłosiła, że kolejne wydarzenie odbędzie się w maju 2025 r. w Polsce – miastem-gospodarzem wydarzenia będzie Kraków, a jego partnerem – Grupa Agora. 
07.06.24, 06:00
| prasa » informacje
Historyczna decyzja Polska Press Grupa. Kurier Lubelski będzie ukazywać się tylko trzy razy w tygodniu
Od 1 lipca br. „Kurier Lubelski” (Polska Press Grupa) zmienia swój cykl wydawniczy. Gazeta będzie ukazywać się trzy razy w tygodniu – w poniedziałki, środy i piątki. Nowe wydania będą dostępne w sprzedaży przez cały tydzień. Redakcja stawiać będzie teraz przede wszystkim na rozwój serwisu kurierlubelski.pl.
07.06.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 7 czerwca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 7 czerwca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
06.06.24, 10:24
| prasa » informacje
Daniel Obajtek przegrywa w sądzie z Onetem. Były szef Orlenu pozwał portal w trybie wyborczym
Onet wygrał w trybie wyborczym z Danielem Obajtkiem – poinformował portal Onet.pl. Kandydat Prawa i Sprawiedliwości na europosła pozwał serwis za jeden z artykułów. Orzeczenie nie jest prawomocne.
Subskrybuj RSS działu prasa: rss
Oferty pracy

Specjalista/ka ds. promocji w Dziale Promocji i Komunikacji

Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

do 13.07.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

12-14 czerwca 2024 r. w Długopolu.