09.05.10, 20:08

Internauci chcą bojkotować reklamodawców Wyborczej, ESKI Rock

Po „Porannym WF-ie”, w którym Kuba Wojewódzki i Michał Figurski wykonali piosenkę „Do celu”, przez media przetoczyła się fala oburzenia w tej sprawie. Jak się okazuje, nie tylko ona wzbudziła negatywne emocje u odbiorców.

Po „Porannym WF-ie”, w którym Kuba Wojewódzki i Michał Figurski wykonali piosenkę „Do celu”, przez media przetoczyła się fala oburzenia w tej sprawie. Jak się okazuje, nie tylko ona wzbudziła negatywne emocje u odbiorców.

„Po trupach do celu – każdy chce leżeć na Wawelu” – śpiewali na antenie ESKI Rock Wojewódzki i Figurski. Choć wykonawcy utworu nie widzą w nim nic złego, odmienne zdanie na ten temat ma chociażby przewodnicząca Rady Etyki Mediów Magdalena Bajer, czy przedstawiciele Katolickiego Stowarzyszenia Mediów. Zastrzeżenia do prowadzących „Poranny WF” mają też sponsorzy audycji.

Firma Coca-Cola, której reklamy towarzyszyły porannemu programowi na antenie ESKI Rock, wycofała się ze współpracy. „Nie byliśmy świadomi, że nasza marka zostanie wykorzystana w politycznym kontekście. Łamie to naszą zasadę nieangażowania się w jakąkolwiek działalność polityczną. Rozmawialiśmy z radiem, żeby wyjaśnić sytuację i zapobiec wykorzystywaniu naszego logo w podobnym kontekście” – przyznała po sprawie Katarzyna Borucka, dyrektor ds. wizerunku Coca-Coli. W tym samym czasie forumowicze serwisu Fronda.pl podjęli akcję mającą na celu bojkot produktów Grupy Żywiec, której reklamy pojawiły się obok kontrowersyjnego nagrania – w miejsce promocji Coca-Coli. Na akcję błyskawicznie odpowiedział rzecznik Grupy Żywiec, który wystosował do forumowiczów Frondy specjalny list. Czytamy w nim: „Chciałbym Państwa zapewnić, że pojawienie się reklamy jednej z naszych marek w sąsiedztwie kontrowersyjnego nagrania na stronie internetowej stacji radiowej, o której Państwo piszą nie było intencją naszej firmy. Zleceniodawca reklamy, wykupując pakiet, nie ma żadnego wpływu na treści redakcyjne, w sąsiedztwie których zamieszczana jest reklama. Tak było również w opisanej powyżej sytuacji. Nasza reklama została z powyższej strony usunięta”.

Internauci nie pozostają bierni i rozszerzają swoją akcję. W serwisie społecznościowym Facebook pojawiła się akcja „Koniec zniewag”, której celem jest „przerwanie uwłaczającej kampanii, której poddawany jest śp. Prezydent Rzeczypospolitej”. Jak sądzą inicjatorzy akcji (niestety nie znani z imienia i nazwiska – nie udało nam się z nimi skontaktować), owej kampanii przewodziły media, na czele z Gazetą Wyborczą i TVN oraz ESKĄ Rock. Dlatego też pomysłodawcy bojkotu przedstawiają wzór listu i apelują o jego rozsyłanie do reklamodawców wskazanych mediów. Treść dokumentu przedstawia się następująco:
„Szanowni Państwo, Niestety jestem zmuszony zaprzestać kupowania Państwa produktów. Pozwolą Państwo, że przedstawię przyczynę: zauważyłem, że reklamują państwo swoje produkty na łamach mediów, które po tragicznej śmierci Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej uczestniczą w akcji znieważania śp. Prezydenta Rzeczypospolitej, a także rozpętują brutalną kampanię przeciwko jednemu z kanydatów na urząd prezydenta. W brutalny sposób, naruszając żałobę narodową po śmierci Pary Prezydenckiej, Gazeta Wyborcza, TVN i Radio Eska przeczą wszystkim wartościom kulturowym, które uznaję za swoje - uszanowanie żałoby i bólu bliskich, odłożenie na bok sporów politycznych w tak szczególnym momencie dziejów narodu. Łatwo sprawdzić w prasie dostępnej na naszym kontynencie, że akcja ta nie przystaje w żaden sposób do europejskich standardów informacyjnych. Nawet satyryczne czasopisma dotychczas nieprzychylne Prezydentowi RP potrafiły uszanować tragiczną śmierć pod Katyniem. Ponieważ siła tej akcji medialnej wspomnianych mediów wynikają ze sprzedaży reklam, m.in. i Państwa Firmy - nie mogę się zgodzić, aby moje pieniądze, które wydaję na Państwa produkty szły na potrzeby organizowania w przyszłości takich jak ta wspomniana uwłaczająca akcja, organizowana przez popularne media. Dlatego też wstrzymam się od zakupów Państwa produktów, do czasu, kiedy Państwa reklamy znikną ze wspomnianych mediów. O swojej decyzji poinformuje również swoich znajomych i inne osoby, które podzielają istotne dla mnie wartości. Wierze głęboko, ze misja Państwa Firmy nie zakłada aktywnego wspierania brutalnych akcji politycznych godzących w dobro społeczności i tysiącletnich wartości cywilizacyjnych”.

Poniżej została przedstawiona lista reklamodawców, na ręce których winny trafić takie listy.

Zapytaliśmy Dorotę Liszkę, Managera ds. Komunikacji Korporacyjnych firmy Maspex, jak dużo listów o charakterze protestacyjnym spłynęło do producenta makaronu Lubella, jednak ta odmówiła komentarza w sprawie. Czy reklamodawcy przejęli się inicjatywą internautów? Jak przyznała Agata Szybieniecka z biura prasowego Grupy Agora, nic nie wiadomo jej na temat wycofania się któregoś z reklamodawców. "Gazeta Wyborcza" od lat buduje partnerskie relacje ze swoimi klientami i jest z nimi w stałym kontakcie” – dodała dla MediaFM.net Szybieniecka.

Komentarze

Powiązane

27.09.23, 08:30
| radio » ludzie
Vivian Mohr Prezesem Bauer Media Audio
Vivian Mohr opuszcza stanowisko dyrektora finansowego i dyrektora operacyjnego pionu OCP Bauer Media Group (porównywarki internetowe) i obejmuje funkcję prezesa Bauer Media Audio, do którego w Polsce należy Grupa RMF.
27.09.23, 07:30
| radio » informacje
Świat wyborów. Rusza podcast TOK FM i kolektywu Outriders
TOK FM i kolektyw Outriders przygotowują wspólny podcast „Świat wyborów”. Prowadzący - Anna i Jakub Górniccy - w każdym odcinku przyjrzą się wybranym kampaniom wyborczym na świecie.
27.09.23, 06:30
| radio » ludzie
Katarzyna Piecuch dyrektorką marketingu Grupy Eurozet
Katarzyna Piecuch objęła stanowisko dyrektorki marketingu w Grupie Eurozet . Odpowiada za działania marketingowe i realizację strategii komunikacji połączonej Grupy Radiowej Agory i Eurozetu.
25.09.23, 09:00
| radio » ludzie
Piotr Sworakowski przechodzi z Meloradia do Radia Pogoda
Piotr Sworakowski dołączył do zespołu Radia Pogoda. Poprowadzi codzienne pasmo od 10.00 do 15.00.
23.09.23, 15:25
| radio » informacje
Cugowski Akustycznie. Koncert Piotra Cugowskiego w Trójce
W niedzielę, 24 września br. o godz. 20.05 w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej odbędzie się koncert Piotra Cugowskiego, który zagra m.in. przedpremierowe utwory. Transmisja koncertu została zaplanowana na antenie Programu 3 Polskiego Radia.
22.09.23, 07:30
| radio » informacje
Jazz dla ciebie. Cykl koncertów wraca na antenę RDC
W poniedziałek, 25 września br., po godz. 19:00 w Studiu Radia dla Ciebie odbędzie się koncert pt. "Cały świat". Zaśpiewa Iza Połońska, a towarzyszył jej będzie pianista Marcel Baliński. Będzie to pierwszy koncert z powracającego cyklu „Jazz dla Ciebie”.
19.09.23, 13:01
| radio » badania rynku
Radio Eska najchętniej słuchaną siecią radiową. Spadek RMF MAXX
Najpopularniejszą siecią radiowa pozostaje Radio Eska - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez MillwardBrown SMG/KRC obejmującego okres od 1 czerwca 2023 r. do 31 sierpnia 2023 r. (sieci radiowe).
19.09.23, 10:48
| radio » informacje
Dzień po wyborach. Nowy podcast TOK FM i Polityki Insight
Radio TOK FM i Polityka Insight uruchomiły wspólnie nowy podcast polityczny "Dzień po wyborach" . Maciej Głogowski wraz z ekspertami rozmawia o możliwych scenariuszach powyborczych.
18.09.23, 14:43
| radio » informacje | internet » informacje
Onet uruchomił Radio Onet na wybory
Ruszyło Radio Onet z codzienną ramówką przygotowaną specjalnie z okazji nadchodzących wyborów parlamentarnych. Portal przygotował również serwis wyborczy, a także codzienny newsletter wyborczy.
18.09.23, 11:01
| radio » informacje
Urodzinowa trasa Radia ZET. Stacja spełni wybrane życzenia słuchaczy
Radio ZET rusza w swoją urodzinową trasę po Polsce. 28 września br. stacja skończy 33 lata.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Specjalista/specjalistka ds. marketingu

Muzeum Getta Warszawskiego | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 28.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 27.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 26.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.