09.05.10, 20:08

Internauci chcą bojkotować reklamodawców Wyborczej, ESKI Rock

Po „Porannym WF-ie”, w którym Kuba Wojewódzki i Michał Figurski wykonali piosenkę „Do celu”, przez media przetoczyła się fala oburzenia w tej sprawie. Jak się okazuje, nie tylko ona wzbudziła negatywne emocje u odbiorców.

Po „Porannym WF-ie”, w którym Kuba Wojewódzki i Michał Figurski wykonali piosenkę „Do celu”, przez media przetoczyła się fala oburzenia w tej sprawie. Jak się okazuje, nie tylko ona wzbudziła negatywne emocje u odbiorców.

„Po trupach do celu – każdy chce leżeć na Wawelu” – śpiewali na antenie ESKI Rock Wojewódzki i Figurski. Choć wykonawcy utworu nie widzą w nim nic złego, odmienne zdanie na ten temat ma chociażby przewodnicząca Rady Etyki Mediów Magdalena Bajer, czy przedstawiciele Katolickiego Stowarzyszenia Mediów. Zastrzeżenia do prowadzących „Poranny WF” mają też sponsorzy audycji.

Firma Coca-Cola, której reklamy towarzyszyły porannemu programowi na antenie ESKI Rock, wycofała się ze współpracy. „Nie byliśmy świadomi, że nasza marka zostanie wykorzystana w politycznym kontekście. Łamie to naszą zasadę nieangażowania się w jakąkolwiek działalność polityczną. Rozmawialiśmy z radiem, żeby wyjaśnić sytuację i zapobiec wykorzystywaniu naszego logo w podobnym kontekście” – przyznała po sprawie Katarzyna Borucka, dyrektor ds. wizerunku Coca-Coli. W tym samym czasie forumowicze serwisu Fronda.pl podjęli akcję mającą na celu bojkot produktów Grupy Żywiec, której reklamy pojawiły się obok kontrowersyjnego nagrania – w miejsce promocji Coca-Coli. Na akcję błyskawicznie odpowiedział rzecznik Grupy Żywiec, który wystosował do forumowiczów Frondy specjalny list. Czytamy w nim: „Chciałbym Państwa zapewnić, że pojawienie się reklamy jednej z naszych marek w sąsiedztwie kontrowersyjnego nagrania na stronie internetowej stacji radiowej, o której Państwo piszą nie było intencją naszej firmy. Zleceniodawca reklamy, wykupując pakiet, nie ma żadnego wpływu na treści redakcyjne, w sąsiedztwie których zamieszczana jest reklama. Tak było również w opisanej powyżej sytuacji. Nasza reklama została z powyższej strony usunięta”.

Internauci nie pozostają bierni i rozszerzają swoją akcję. W serwisie społecznościowym Facebook pojawiła się akcja „Koniec zniewag”, której celem jest „przerwanie uwłaczającej kampanii, której poddawany jest śp. Prezydent Rzeczypospolitej”. Jak sądzą inicjatorzy akcji (niestety nie znani z imienia i nazwiska – nie udało nam się z nimi skontaktować), owej kampanii przewodziły media, na czele z Gazetą Wyborczą i TVN oraz ESKĄ Rock. Dlatego też pomysłodawcy bojkotu przedstawiają wzór listu i apelują o jego rozsyłanie do reklamodawców wskazanych mediów. Treść dokumentu przedstawia się następująco:
„Szanowni Państwo, Niestety jestem zmuszony zaprzestać kupowania Państwa produktów. Pozwolą Państwo, że przedstawię przyczynę: zauważyłem, że reklamują państwo swoje produkty na łamach mediów, które po tragicznej śmierci Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej uczestniczą w akcji znieważania śp. Prezydenta Rzeczypospolitej, a także rozpętują brutalną kampanię przeciwko jednemu z kanydatów na urząd prezydenta. W brutalny sposób, naruszając żałobę narodową po śmierci Pary Prezydenckiej, Gazeta Wyborcza, TVN i Radio Eska przeczą wszystkim wartościom kulturowym, które uznaję za swoje - uszanowanie żałoby i bólu bliskich, odłożenie na bok sporów politycznych w tak szczególnym momencie dziejów narodu. Łatwo sprawdzić w prasie dostępnej na naszym kontynencie, że akcja ta nie przystaje w żaden sposób do europejskich standardów informacyjnych. Nawet satyryczne czasopisma dotychczas nieprzychylne Prezydentowi RP potrafiły uszanować tragiczną śmierć pod Katyniem. Ponieważ siła tej akcji medialnej wspomnianych mediów wynikają ze sprzedaży reklam, m.in. i Państwa Firmy - nie mogę się zgodzić, aby moje pieniądze, które wydaję na Państwa produkty szły na potrzeby organizowania w przyszłości takich jak ta wspomniana uwłaczająca akcja, organizowana przez popularne media. Dlatego też wstrzymam się od zakupów Państwa produktów, do czasu, kiedy Państwa reklamy znikną ze wspomnianych mediów. O swojej decyzji poinformuje również swoich znajomych i inne osoby, które podzielają istotne dla mnie wartości. Wierze głęboko, ze misja Państwa Firmy nie zakłada aktywnego wspierania brutalnych akcji politycznych godzących w dobro społeczności i tysiącletnich wartości cywilizacyjnych”.

Poniżej została przedstawiona lista reklamodawców, na ręce których winny trafić takie listy.

Zapytaliśmy Dorotę Liszkę, Managera ds. Komunikacji Korporacyjnych firmy Maspex, jak dużo listów o charakterze protestacyjnym spłynęło do producenta makaronu Lubella, jednak ta odmówiła komentarza w sprawie. Czy reklamodawcy przejęli się inicjatywą internautów? Jak przyznała Agata Szybieniecka z biura prasowego Grupy Agora, nic nie wiadomo jej na temat wycofania się któregoś z reklamodawców. "Gazeta Wyborcza" od lat buduje partnerskie relacje ze swoimi klientami i jest z nimi w stałym kontakcie” – dodała dla MediaFM.net Szybieniecka.

Komentarze

Powiązane

18.06.24, 17:42
| radio » ludzie
Kamila Pirogow-Małdzińska szefową Działu Prawnego Grupy Eurozet
1 lipca br. stanowisko dyrektora Działu Prawnego Grupy Eurozet obejmie Kamila Pirogow-Małdzińska.
17.06.24, 19:00
| radio » informacje | internet » informacje
Prosto z Euro w WP SportoweFakty na czas Euro 2024
Redakcja WP SportoweFakty uruchomiła format „Prosto z Euro”, który prowadzą Marcin Gazda i Paweł Pawłowski. Nowy program to analizy i komentarze dotyczące nie tylko meczów, ale także kulisów całego turnieju.
17.06.24, 17:45
| radio » informacje
Marek Wiernik prowadzi Strefę Euro 2024 w Radiu dla Ciebie
W piątek, 14 czerwca br. po godz. 16:00 ruszyła nowa audycja „Strefa Euro 2024” na antenie Radia dla Ciebie (Warszawa).
17.06.24, 12:04
| radio » informacje
Euro 2024 w Polskim Radiu. Transmisje, relacje i specjalny serwis
Mistrzostwa Europy w piłce nożnej będą relacjonowane na antenach Polskiego Radia. Publiczny nadawca przygotował także internetowy serwis specjalny.
17.06.24, 10:33
| radio » informacje
O prawie, lekturach, LGBT i fantastyce w wakacyjnych programach TOK FM
17 czerwca br. Radio TOK FM wprowadziło wakacyjną ramówkę w której znalazły się nowe audycje autorskie, a w nich tematy od fantastyki, przez prawa społeczności LGBT, po kanon lektur szkolnych.
17.06.24, 09:30
| radio » informacje | reklama & PR » informacje
Szybka piłka w Radiu Zet. Piłkarska kampania promująca Moonsy
Konkurs "Szybka piłka" na antenie Radia ZET oraz szerokie działania w prasie i Internecie na czele ze stronami sportowymi Onet.pl czy drukowaną wersją Przeglądu Sportowego – tak w czasie Euro 2024 promować będą się Moonsy – proteinowe chipsy z soczewicy.
17.06.24, 06:30
| radio » badania rynku
Sieci radiowe: Eska najchętniej słuchana, duży spadek Radia Pogoda
Radio Eska pozostaje najchętniej słuchaną siecią radiową w Polsce - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez Kantar Polska dla KBR obejmującego okres od 1 marca 2024 r. do 31 maja 2024 r. (sieci radiowe).
13.06.24, 19:00
| radio » informacje
XXVII edycja Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory. Organizatorzy podwyższyli granicę wieku uczestników
Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia organizuje XXVII edycję Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory, który jest skierowany do twórców, którzy nie ukończyli 40. roku życia. Celem przyznawanego stypendium jest zapewnienie warunków twórczego rozwoju młodym reportażystom radiowym.
13.06.24, 16:00
| radio » informacje | kultura » informacje
Nie do wiary. 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik
15 czerwca br. na PGE Narodowym w Warszawie odbędzie się 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia oraz Centrum Nauki Kopernik. W tym roku motywem przewodnim wydarzenia jest hasło: „Nie do Wiary!”. 
13.06.24, 11:42
| radio » informacje
Relacje z EURO 24 w Radiu Zet i TOK FM
14 czerwca br. rozpoczynają się Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej. Mecze polskiej reprezentacji będą relacjonować Krzysztof Wilanowski i Marcin Powideł z Radia ZET oraz Przemysław Pozowski i Michał Waszkiewicz z TOK FM.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Specjalista/ka ds. promocji w Dziale Promocji i Komunikacji

Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

do 18.07.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 18.07.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

12-14 czerwca 2024 r. w Długopolu.