29.04.10, 23:25

Paweł Książkiewicz: Czarnej Owcy przepis na kryzys

"Na wiosnę ub.r., miałem w planach wydanie pierwszego w Polsce poradnika dla gejów. I Jacek Santorski uważał, że to może zaszkodzić wydawnictwu. Bał się o swoich klientów biznesów i nie chciał, żeby wydawnictwo kojarzyło się z gejami" - mówi w specjalnej rozmowie Paweł Książkiewicz, Prezes Czarnej Owcy.

Rozmowa z Pawłem Książkiewiczem, Prezesem Czarnej Owcy.

Marcin Krzos: Jakie były początki wydawnictwa Czarna Owca?
Paweł Książkiewicz, Prezes Czarnej Owcy: Wcześniej wydawnictwo nazywało się Jacek Santorski i spółka (Jacek Santorski & Co). Z byłym współwłaścicielem Jackiem Santorskim rozstaliśmy się pięc lat temu. Wtedy ja i dwójka partnerów przejęliśmy jego udziały, z zastrzeżeniem, że Santorski może wetować pewne tytuły na mocy prawa o ochronie wizerunku. Ponadto kupiliśmy prawa do jego książek. Kolejna zmiana opierała się na innej nazwie wydawnictwa.

M.K.:  Jak poróżniliście się z Jackiem Santorskim?
P.K.: Na wiosnę ub.r., miałem w planach wydanie pierwszego w Polsce poradnika dla gejów. I Jacek Santorski uważał, że to może zaszkodzić wydawnictwu. Bał się o swoich klientów biznesów i nie chciał, żeby wydawnictwo kojarzyło się z gejami. Okazało się, że nie ma możliwości kompromisu. My chcieliśmy się od tego odciąć i tak na wiosnę powstała Czarna Owca

M.K.: Żałuje Pan tego?
P.K.: Uważam, że to bardzo dobra decyzja. Nazwisko Jacka Santorskiego działało czasem dobrze, czasem źle. Jak to w życiu, nie wszyscy muszą być kochani czy lubiani.

M.K.: A skąd pomysł na taką nazwę?
P.K.: Ta nazwa ma odzwierciedlać naszą ideę. Chęć bycia trochę pod prąd, np. w wydawaniu książek, które mogą być kontrowersyjne. Odróżniać się od całej masy wydawnictw. Ludzie słysząc naszą nazwę  ludzie gratulowali. Została również bardzo dobrze przyjęta przez rynek.

M.K.: W samym wydawnictwie też zaszły zmiany?
P.K.: Przyznam, że zmiany dobrze nam zrobiły. Rozwijamy się, rozrastamy. Sami pracownicy przyznają, że to musi być magia Czarnej Owcy. Sprzedaż idzie nam znakomicie. (...) Nie mamy na co narzekać. Chcemy zbudować atmosferę wokół wydawnictwa, które nie boi się trudnych tematów.

M.K.: Kryzys Wam nie straszny?
P.K.: Gdy zaczynam mówić o kryzysie to się okazuje, że miałem rację. Potwierdziłem to również czytając zagraniczną prasę. W czasach bessy, ludzie zawsze wracają do książek. Ludzie nie kupują nowych samochodów, domów, telewizorów.  Oszczędzają na dużych wydatkach, zatem zostaje np. na książki.

M.K.: Co zrobiliście by nie dać się kryzysowi?
P.K.: Wiele wydawnictw ogranicza liczbę wydawanych tytułów, zmniejszyli liczbę swoich książek. A my odwrotnie – zwiększyliśmy. To spowodowało, że naszych tytułów było więcej niż innych w księgarniach. Zrobiliśmy przewagę.

M.K.: Nic tylko jak założyć wydawnictwo?
P.K.: Tego  nie powiedziałem. Jest za dużo wydawnictw, za duża konkurencja. Zależy co się reprezentuje, zależy co się wydaje i jakie książki. Czasem trzeba mieć szczęście – można trafić na bestseller. W innych wydawnictwach odczuwa się duże wahania w sprzedaży, nie potrafią zareagować na rozmaite sytuacje np. kryzys.

M.K.: W Polsce książka nadal będzie przegrywać z telewizją?
P.K.: Już nie wrócą lata 60., 70., 80. Oferta innych dóbr kultury jest ogromna. Wszystkiego jest więcej, konkurencja jest większa. Ma to wszystko przekład na sprzedawane książki. Spójrzmy się na bestsellery, kiedyś potrzebne było kilkadziesiąt tys nakładu – teraz to 9 tys jest dużo.

M.K.: Da się wygrać z telewizją?
P.K.: Myślę, że tak. Czasem stawia się apokaliptyczne wizje, że książka zniknie totalnie z półek. Jestem optymistą, że książka przetrwa – w mniejszym rozmiarze, ale przetrwa. Czytanie książek w Internecie o nie to samo co wzięcie do ręki. Na szczęście nie jestem sam w tym myśleniu.

M.K.: Książkowy konserwatysta?
P.K.: Nie nazwałbym tego. Jest w Polsce tradycja czytania książki, ale nie tak jak choćby we Szwecji. Ja sam dużo przesłuchałem książek jadąc w samochodzie i myślę, że takiego typu audiobooki mają szansę się rozwinąć. E-książki to bardziej powinno mieć zastosowanie do podręczników niż do tradycyjnego rodzaju książek.

M.K.: Chcecie zainwestować w audiobooki?
P.K.: Na razie poczekamy mimo wszystko jak się będzie rozwijał rynek książek w Internecie. Póki co bardziej myślimy o tym, żeby wydawać audiobooki. Ludzie jeżdzą samochodami, gotują w kuchni. Słuchają radia, ale równie dobrze, można posłuchać dobrej książki.

M.K. Dziękuje za rozmowę
P.K. Dziękuję.

Komentarze

Powiązane

30.08.23, 20:30
| kultura » teatr
VIII Międzynarodowego Festiwalu Ulicznych Teatrów Lalkowych „Lalka na Scenie” 2023
W najbliższy weekend, 2-3 września br. w Warszawie na Rynku Nowego Miasta po raz ósmy zawita „Lalka na Scenie”. To coroczna teatralna uczta dla każdego. Wszystkie dwudniowe wydarzenia festiwalowe są bezpłatne.
29.08.23, 19:30
| internet » informacje | kultura » film
Influencerzy po raz pierwszy na dużym ekranie. Trwają zdjęcia do dokumentu Krystiana Kuczkowskiego
Trwają zdjęcia do filmu dokumentalnego opowiadającego o życiu najbardziej znanych polskich influencerów. Głównymi bohaterami dokumentu są Natalia Karczmarczyk „Natsu”, Kamil Labudda „Budda” oraz Michał Baron „Boxdel”.
20.08.23, 17:00
| kultura » książki
Pociąg do czytania. Wakacyjna Strefa NPRCz 2.0 na dworcach kolejowych
4 sierpnia 2023 r. na Dworcu Wschodnim w Warszawie ruszyła akcja "Pociąg do czytania". Pasażerowie będą mogli czytać książki i korzystać z aktywności przygotowanych przez bibliotekarzy. Akcja odbędzie się także w Katowicach, Gdyni, Krakowie i we Wrocławiu.
19.08.23, 08:00
| kultura » film
Przysięga Ireny. Światowa premiera na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto
„Przysięga Ireny”, polsko-kanadyjska koprodukcja, zakwalifikowała się do udziału w tegorocznym 48. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto. Koproducentem filmu jest Telewizja Polska.
16.08.23, 09:00
| kultura » książki
Niełatwo mnie zabić. Opowieść o Joannie Chmielewskiej pod koniec września w sprzedaży
27 września ukaże się powieść biograficzna pt. "Niełatwo mnie zabić. Opowieść o Joannie Chmielewskiej" autorstwa Katarzyny Drogi.
12.08.23, 22:00
| kultura » informacje
Muzyczne Konstelacje na Dziedzińcu Kultury. Kto jeszcze wystąpi?
Od 7 lipca do 25 sierpnia br. dziedziniec Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego stanie się muzycznym obserwatorium. Gwiazdy rocka, electro, jazzu i popu przeniosą swoich gości w różnorodne sfery muzycznego wszechświata.
11.08.23, 10:06
| kultura » książki
Rozpoczął się III nabór wniosków do konkursu Infrastruktura bibliotek 2021-2025 w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Można już składać wnioski na zadania dotyczące budowy, przebudowy, modernizacji i adaptacji obiektów bibliotecznych. W ramach konkursu „Infrastruktura bibliotek 2021-2025” Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 do dyspozycji jest ponad 84 mln zł.
11.08.23, 07:30
| kultura » informacje
15. edycja SOLANINA zbliża się wielkimi krokami. Kto będzie gościem specjalnym?
23 sierpnia br. wystartuje 15. Solanin Film Festiwal 2023 w Nowje Soli. W czterech konkursach weźmie udział 32 niezależne filmy. W ramach wydarzenia zaplanowano także pokazy przedmierowe i sekcje specjalne.
05.08.23, 22:38
| kultura » informacje
Czas apokalipsy z kobiecej perspektywy. Kulczyk Foundation wspiera pamięć o Powstaniu Warszawskim
2 sierpnia 2023 roku odbył się wernisaż wystawy "Podróż bohaterek" w Muzeum Powstania Warszawskiego, który pokazywał doświadczenia kobiet podczas wojny. Kulczyk Foundation jest partnerem wystawy.
04.08.23, 10:20
| kultura » informacje
Cyfrowa Sowa. Rusza projekt Izby Gospodarki Elektronicznej
„Cyfrowa Sowa” Izby Gospodarki Elektronicznej to seria zajęć online przygotowali profesjonaliści z branży, pod okiem pedagogów. To ludzie, którym zależy na wykształceniu wartości i wiedzy w pokoleniu Z i Alfa, które będą potrzebne młodzieży do bezpiecznego i odpowiedzialnego poruszania się w cyfrowym świecie.
Subskrybuj RSS działu kultura: rss
Oferty pracy

Animator Kultury w obszarze czytelnictwa

Biblioteka publiczna w Dzielnicy Bemowo m.st.Warszawy | Warszawa

Przejdź do oferty

Specjalista/specjalistka ds. marketingu

Muzeum Getta Warszawskiego | Warszawa

Przejdź do oferty

Kierownik Działu Komunikacji

Muzeum Sztuki w Łodzi | Łódź

Przejdź do oferty
Konkursy
do 20.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 18.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 14.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.