22.04.10, 21:28
Pożegnano Kwiat Senatu - Krystynę Bochenek
"Byłaś dokładnie taka w życiu i w pracy, jak wyglądałaś - piękna i ciepła”, „perła w koronie; kwiat Senatu; jednoosobowe biuro pomocy ludziom" – takimi słowami pożegnano Krystynę Bochenek.
"Byłaś dokładnie taka w życiu i w pracy, jak wyglądałaś - piękna i ciepła”, „perła w koronie; kwiat Senatu; jednoosobowe biuro pomocy ludziom" – takimi słowami pożegnano Krystynę Bochenek. Wicemarszałek Izby Wyższej polskiego parlamentu spoczęła 22 kwietnia br. na katowickim cmentarzu.
Jak podaje PAP, uroczystość pogrzebowa odbyła się w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla, gdzie pojawili się m.in. premier, marszałek Senatu, szef europarlamentu, przewodniczący Senatu Czech Premysl Sobotka i wiceprzewodniczący Rady Federacji Zgromadzenia Federalnego Federacji Rosyjskiej Aleksander Torszin, liczni parlamentarzyści, dziennikarze, językoznawcy i setki Krystyn z całej Polski - uczestniczek zjazdów pań o tym imieniu, których inicjatorką była Bochenek.
Mszę pogrzebową celebrował metropolita katowicki, abp Damian Zimoń, zaś o oprawę muzyczną uroczystości zadbali artyści Filharmonii Śląskiej i Akademii Muzycznej w Katowicach oraz zespół Śląsk. W trakcie homilii metropolita wskazał, że śmierć wszystkich ofiar katastrofy pod Smoleńskiem jest wezwaniem do wierności wartościom, reprezentowanym przez zmarłych. Arcybiskup wspominał także Krystynę Bochenek jako osobę, która "udowodniła że polityka jest miejscem dla świeckich katolików, w którym mogą skutecznie pracować na rzecz dobra wspólnego".
"Byłaś dokładnie taka w życiu i w pracy, jak wyglądałaś - piękna i ciepła. Wszyscy tutaj dzisiaj coś tobie zawdzięczają. Ja dzięki tobie utrzymałem wiarę w to, że w Polsce w życiu publicznym naprawdę dobroć i miłość mają sens i nie są tylko słowami (…). Jak patrzę dzisiaj na nas, bez ciebie, widzę tak bardzo wyraźnie, że byłaś prawdziwą perłą w koronie i że bez ciebie tutaj już nic nie będzie takie samo" - mówił premier Donald Tusk, zaś Bogdan Borusewicz, Marszałek Senatu określił zmarłą mianem „kwiatu w Senacie”. "Uczyłaś nas szacunku, uczyłaś nas dumy z naszego języka (). Oczekiwałaś, abyśmy się - mówiąc - nie mylili. A my tylko próbowaliśmy mówić tak pięknie jak ty" – żegnał Krystynę Bochenek Jerzy Buzek nawiązując do idei Ogólnopolskiego Dyktanda, którego inicjatorką była tragicznie zmarła.
Wśród obecnych na uroczystościach pogrzebowych nie zabrakło także dziennikarzy. W imieniu tego środowiska pożegnanie wygłosił Kamil Durczok, który pierwsze dziennikarskie doświadczenia zdobywał w Polskim Radiu Katowice pod okiem Krystyny Bochenek. "To ona z tym swoim nadzwyczajnym darem przewidywania prowadziła tę wielką grupę do prawdziwych publicznych mediów. Z tą swoją już legendarną dobrocią, brakiem zawodowej zawiści, zazdrości, pomagała, a słuchaczom i tu na Śląsku, i także za sprawą radiowej Trójki w całej Polsce, dała nowe media" – stwierdził dziennikarz „Faktów”. "Twórz to swoje nowe radio tam, na wysokiej częstotliwości. Kiedyś będziemy je tworzyć razem" – zakończył Durczok. Jeszcze przed rozpoczęciem mszy, w imieniu przyjaciół i współpracowników z Polskiego Radia Katowice, z którym przez 30 lat związana była K. Bochenek, pożegnała ją wybitna reportażystka radiowa, Anna Sekudewicz. "Krystyna była piękna i dobra. Wszystko, co robiła, służyło ludziom; świat wartości był dla niej ogromnie ważny (…). Zawsze będzie dla nas punktem odniesienia" - powiedziała Sekudewicz.
Zmarła wicemarszałek Senatu została pośmiertnie odznaczona m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski oraz odznaczeniami resortowymi.
Krystyna Maria Bochenek zginęła w katastrofie prezydenckiego samolotu Tu-154, który zmierzał na uroczystości 70 rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Od 1976 była dziennikarką Polskiego Radia Katowice. Przez wiele lat współpracowała z prasą i telewizją. Zajmowała się upowszechnianiem kultury języka polskiego i popularyzacją zdrowia. Twórczyni ogólnopolskiego Dyktanda, największej w kraju i organizowanej także za granicą imprezy promującej język polski. Przygotowała blisko tysiąc godzin programów o zdrowiu, w tym radiowy „Magazyn Medyczny”. Była również współautorką programu telewizyjnego „Od A do Zdrowia”. Animatorka wielu zdarzeń medialnych i akcji charytatywnych na Śląsku, w tym w 1992 kwesty „Mamo nie płacz” na rzecz ratowania Oddziału Hematologii Dziecięcej w Zabrzu. We współpracy ze śląskimi redakcjami prowadziła akcję profilaktyki raka piersi u kobiet pod nazwą „Różowa wstążka. Katowice rynek 2000”. Współtworzyła pierwszą „Wampiriadę” (niekonwencjonalną akcję honorowego oddawania krwi) oraz akcję Rzuć palenie. Prowadziła wiele licytacji na cele społeczne wspomagając m.in. Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, odbudowę spalonego gmachu Opery Śląskiej, Teatr Śląski i Fundację Rodzin Górniczych. Była inicjatorką cyklicznej imprezy Zjazd Krystyn, dorocznego zgromadzenia imienniczek, które pozwala setkom kobiet o różnym statusie społecznym poznawać odległe zakątki Polski. Pełniła również funkcję wicemarszałka Senatu VII kadencji.
Komentarze