10.03.10, 18:46

Orzeł przedstawił plan oszczędności dla TVP

Telewizja Polska potrzebuje 100 mln zł, aby móc funkcjonować. We wtorek, 9. marca br. prezes TVP spotkał się z senacką komisją kultury, aby przedstawić swój plan na zachowanie płynności finansowej spółki.

Telewizja Polska potrzebuje 100 mln zł, aby móc funkcjonować. We wtorek, 9. marca br. prezes TVP spotkał się z senacką komisją kultury, aby przedstawić swój plan na zachowanie płynności finansowej spółki.

Romuald Orzeł zapowiedział, że w najbliższym czasie zwróci się do ministra skarbu z prośbą o zgodę na zaciągnięcie przez spółkę kredytu obrotowego w wysokości 100 mln zł. "Nie mówimy o kredycie inwestycyjnym, tylko chodzi o taki kredyt, który pozwalałby nam funkcjonować " - powiedział szef TVP. Próba pozyskania dodatkowych środków z tytułu pożyczki to nie jedyny krok, na jaki zdecydował się Orzeł. Przyznał, że wraz z wnioskiem o zgodę na zaciągnięcie kredytu na biurko ministra skarbu trafi "pakiet działań doraźnych", które mają uchronić TVP przed utratą płynności finansowej, jaka grozi spółce w efekcie załamania systemu abonamentowego. Wśród wspomnianych działań szef Telewizji Polskiej przewiduje zwolnienia grupowe, których skala ma być „dość znaczna", a także program zachęcający pracowników do przechodzenia na kilkumiesięczne, bezpłatne urlopy. Orzeł zapowiedział także wprowadzenie nowego systemu premii, których wysokość ma nie przekraczać progu 5% (podczas gdy dotychczas wypłacano 20-procentowe premie motywacyjne).

Ponadto spółka przegląda swoje zasoby kadrowe i majątkowe, by wytypować zbędne nieruchomości do sprzedaży oraz obszary, gdzie zamiast zatrudniać pracowników można korzystać z usług dostawców zewnętrznych. "Będziemy wprowadzać outsourcing różnych sfer działalności np. flota samochodowa, księgowość, obsługa kadrowa, ochrona fizyczna" - powiedział Orzeł.

Wraz z tymi oszczędnościami pewne zmiany dotkną poszczególne kanały TVP. Zwłaszcza oddziały terenowe publicznego nadawcy mają ograniczyć swoje działania "do niezbędnego minimum". Ograniczone ma być funkcjonowanie TV Polonia, zminimalizowane mają być koszty TVP Kultura, głęboka restrukturyzacja czeka Agencję Filmową, a kanały tematyczne TVP Historia, TVP Sport, TVP HD mogą zostać czasowo zawieszone lub czeka je "bardzo istotne ograniczenie funkcjonowania". Działania jakie zaplanował Romuald Orzeł są efektem spadających wpływów z opłaty abonamentowej. Dlatego też, zgodnie ze swoimi wcześniejszymi zapowiedziami, zdecydował on, iż ogólnopolskie anteny TVP w całości muszą się utrzymać ze środków komercyjnych. Wiąże się z tym zwiększenie przychodów z tytułu reklam, szeroko wykorzystywanego product placementu, a także funduszy unijnych. W ten sposób zarząd TVP chce doprowadzić do oszczędności na poziomie ok. 200 mln zł, tak aby budżet TVP na koniec 2010 r. mógł się zbilansować.

W trakcie spotkania Romualda Orła z senatorami doszło do dyskusji. Członkowie Senatu podkreślali, że rozumieją, iż TVP znalazła się w bardzo trudnej sytuacji finansowej, wskazywali jednak, by nawet w obliczu kryzysu nie traktować "lekko" sprawy finansowania TV Polonia, programów dla dzieci, przestrzegali przed zawieszaniem kanałów tematycznych jak TVP Sport, wskazywali na konieczność przyciągania do TVP fachowców i autorytetów dziennikarskich. Senatorowie zwrócili uwagę także na upolitycznienie TVP, czy zatrudnianie m.in. rzecznika TVP Stanisława Wojtery (radny miasta Warszawy z klubu PiS), czy doradców zarządu jak Bolesław Borysiuk.

W odpowiedzi na te zarzuty szef TVP stwierdził, że chciałby mieć do czynienia z telewizją apolityczną skrojoną na miarę BBC. "I mam nadzieję, że dożyję takich czasów. Ale dopóki to politycy będą przygotowywać zapisy ustawowe, będzie to niemożliwe, nad czym również mogę ubolewać" – powiedział Orzeł.

Komentarze

Powiązane

10.04.24, 13:50
| telewizja / VOD » informacje | kultura » muzyka
Bo źródło wciąż bije… Koncert poświęcony pamięci Jacka Kaczmarskiego w TVP1
W środę, 10 kwietnia br. o godz. 21:10 w TVP1 zostanie wyemitowany koncert „Bo źródło wciąż bije…” poświęcony pamięci Jacka Kaczmarskiego w 20. rocznicę jego śmierci. W repertuarze znajdą się słynne utwory artysty w interpretacji, m.in.: Jacka Wójcickiego, Katarzyny Dąbrowskiej, Janusza Radka, Krzysztofa Iwaneczki czy Krzysztofa Szczepaniaka. Koncert zrealizowano w industrialnych wnętrzach Stoczni Gdańskiej.
09.04.24, 14:45
| telewizja / VOD » informacje
MWE Networks: TVC Super i Szlagier TV już działają
Grupa MWE Networks uruchomiła dwa nowe kanały - TVC Super i Szlagier TV. Stacje będą szeroko dystrybuowane.
09.04.24, 12:39
| telewizja / VOD » informacje
Telewizja Polska już formalnie postawiona w stan likwidacji. Jest wpis do KRS
Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy wpisał do Krajowego Rejestru Sądowego Daniela Gorgosza jako likwidatora. Do KRS zostało wpisane postawienie Telewizji Polskiej w stan likwidacji.
09.04.24, 07:30
| telewizja / VOD » informacje
Kanały z portfolio A+E Network z większym zasięgiem w Polsce
W ostatnich miesiącach marki telewizyjne z portfolio A+E Networks – HISTORY Channel, HISTORY2 oraz Crime+Investigation Polsat, poszerzyły swój zasięg w Polsce o prawie 100 tys. dodatkowych gospodarstw domowych.
05.04.24, 21:00
| telewizja / VOD » ludzie
Edyta Zając w Dzień Dobry TVN
Edyta Zając dołączyła do redakcji „Dzień Dobry TVN”. Prezenterka została jedną z prowadzących cykl “Show-biznes”, w którym od poniedziałku do piątku przedstawiane są najważniejsze informacje ze świata rozrywki i kultury.
04.04.24, 23:36
| telewizja / VOD » informacje
Zmarła Stanisława Ryster
Nie żyje Stanisława Ryster - prawniczka i prezenterka telewizyjna związana z Telewizją Polską. Przez ponad 30 lat była gospodynią kultowego teleturnieju „Wielka gra”.
04.04.24, 19:00
| telewizja / VOD » badania rynku
Telewizja Puls liderem w Święta Wielkanocne wśród widzów NTC
W Święta Wielkanocne Telewizja Puls odnotowała rekordowe wyniki wśród widzów NTC w grupie 16-59.
04.04.24, 07:45
| telewizja / VOD » informacje | internet » informacje
Mikołaj Kunica nowym gospodarzem formatu Onet Rano
Mikołaj Kunica dołączył do grona prowadzacych program „Onet Rano”. Pierwsze wydanie prowadzone przez redaktora naczelnego Business Insider Polska zostanie wyemitowane 4 kwietnia br. od godz. 7.55 w Onecie oraz w mediach społecznościowych.
03.04.24, 20:42
| telewizja / VOD » informacje
Kabarety całą dobę w Kabaret TV. Nowa stacja TV Wirtualnej Polski
2 kwietnia br. Wirtualna Polska uruchomiła Kabaret TV, kanał telewizyjny w pełni poświęcony rozrywce.
03.04.24, 12:23
| telewizja / VOD » informacje
Polska Wybiera. Wybory samorządowe 2024. Wieczór wyborczy w kanałach Polsatu bez Doroty Gawryluk
7 kwietnia br. od 20.00 do 24.00 zaplanowano wieczór wyborczy „Polska Wybiera. Wybory samorządowe 2024”, który pojawi się w trzech kanałach informacyjnych Polsatu: Polsat News, Wydarzeniach 24 i Polsat News Polityka. W Polsacie wieczór antenę emitowany będzie od godz. 20.55.
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Specjalista do spraw promocji i komunikacji

Muzeum Narodowe w Poznaniu | Poznań

Przejdź do oferty
Konkursy
do 09.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 09.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 04.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy