15 września br. to ostatni dzień spotkania z filmami Gatlifa podczas retrospektywy jego twórczości w Muranowie. Na zakończenie niezapomnianego tygodnia widzowie mogli zobaczyć „Swing” i „Exils”.„Swing” (Francja/Japonia 2001) to kolejny po „Mondo” obraz, w którym Gatlif pokazuje świat z perspektywy dziecka. Główny bohater Max spędza wakacje u swojej babci. Chce grać na gitarze tak jak jego idol – znany cygański muzyk. W tym celu nabywa gitarę za discmana i przychodzi na lekcje do cygańskie dzielnicy. Poznaje tam Swinga – swojego rówieśnika, który wprowadza go w świat Romów, ich obyczajów i codziennego życia.
Film mądry, uczy tolerancji i szacunku do ludzi o odmiennych poglądach, pochodzeniu, czy kolorze skóry. Znamienną sceną, jest ta, w której trzej mężczyźni – Żyd, Arab i Cygan – siedzą przy jednym stole, bawią się i muzykują. Wydawałyby się to niemożliwe, zwłaszcza dzisiaj, kiedy na Wschodzie twa kolejna wojna. Gatlif jednak daje nadzieje, pokazuje, że ludzie ci pozornie tak różni, mogą stać się dla siebie bardzo bliscy. Spoiwem, które łączy bohaterów Gatlifa, jest muzyka. To ona sprawia, że chłopiec z dobrego domu, w tajemnicy przed babcią, wymyka się cygańskiej dzielnicy; to dzięki muzyce francuskie dziewczyny uczą się śpiewać po arabsku; to muzyka gromadzi ludzi różnych religii i różnego pochodzenia pod jednym dachem.
Mali bohaterowie spędzają wspólnie lato, niestety, wakacje wkrótce się kończą, Max musi wracać do matki, szkoły, domu – świata, który jest niedostępny dla Swinga. Ale kto, wie – może kiedyś będzie?„Exils” (Francja/Japonia, 2004) to prawdopodobnie najbardziej osobisty film Tony’ego Gatlifa – „Pragnąłem pokazać w nim swoje własne rany. Powrót do Algierii, kraju mojego dzieciństwa, zajął mi 43 lata. A to 4500 mil w drodze, pociągiem, samochodem, statkiem, czy po prostu piechotą.”
Dwójka bohaterów: Zano (Romain Duris) i jego dziewczyna Naima (Lubna Azabal) wyruszają do Algierii w poszukiwaniu swoich korzeni. Nie mają nic, wobec tego podróżują na gapę, piechotą, bez bagaży, z wyjątkiem muzyki, która jest ich jedyną religią, jak twierdzi Zano. Obydwoje są poranieni – historię życia znaczą blizny na ich ciałach.
Reżyser postanowił pokazać świat i bohaterów bardzo zmysłowo – poprzez ich nagie ciała, dotyk, zbliżenia - „Chciałem pokazać fizyczną zmysłowość bohaterów, to jak zgłębiają swoje ciała, jak ich ciała od siebie uciekają. Ciała tylko muśnięte i ciała ciasno ze sobą splecione. Ciała spięte i lubieżne, spocone, obnażające się poprzez skórę i blizny. Poprzez pełne przestrzeni, precyzyjne kadry chciałem oddać rzeczywistość, pokazać paryskie autostrady widziane z dachów bokowisk albo algierski cmentarz, czy główny plac w Sewilli o wschodzie słońca.”
Po raz kolejny Gatlif opowiada o emigrantach, wygnańcach, ludziach, którzy „są obcy, gdziekolwiek pójdą.” Para głównych bohaterów jedzie do Algierii, by spotkać się ze swoją przeszłością, odnaleźć ślady przodków, własną tożsamość. Naima jest bardziej zagubiona od swojego towarzysza – mimo że to Zano namówił ją na podróż do Algieru – to ona bardziej przeżywa spotkanie z przeszłością. Jest Arabką, która nie zna arabskiego, ani nie jest muzułmanką. Wszędzie czuje się obca, napiętnowana. Spotkanie z krajem dzieciństwa, a przede wszystkim rytualne oczyszczenie podczas sufickiego transu, w który zostaje wprowadzona, leczą jej rany i pomagają odnaleźć siebie.
Bohaterowie podróżują przez Francję, Hiszpanię, północną Afrykę – nieustannie towarzyszy im muzyka, która filmach Gatlifa zajmuje szczególne miejsce. W „ Exils” jest rodzajem dialogu, wyraża stany wewnętrzne bohaterów, podkreśla klimat miejsca w którym się znajdują. Stąd też jej zróżnicowanie – od elektronicznych dźwięków, poprzez flamenco, do tradycyjnej muzyki sufickiej.
Jest to obok „Vengo” i „Gadjo Dilo” najbardziej dojrzały artystycznie obraz Tony’ego Gatlifa. Autentyzm, świetna gra aktorów, urzekająca muzyka, dopracowane zdjęcia i ważny temat – wszystko to złożyła się na sukces „Exils”.
Film w 2004 roku zdobył nagrodę w Cannes za reżyserię.


kozyra

Komentarze

Powiązane

30.08.23, 20:30
| kultura » teatr
VIII Międzynarodowego Festiwalu Ulicznych Teatrów Lalkowych „Lalka na Scenie” 2023
W najbliższy weekend, 2-3 września br. w Warszawie na Rynku Nowego Miasta po raz ósmy zawita „Lalka na Scenie”. To coroczna teatralna uczta dla każdego. Wszystkie dwudniowe wydarzenia festiwalowe są bezpłatne.
29.08.23, 19:30
| internet » informacje | kultura » film
Influencerzy po raz pierwszy na dużym ekranie. Trwają zdjęcia do dokumentu Krystiana Kuczkowskiego
Trwają zdjęcia do filmu dokumentalnego opowiadającego o życiu najbardziej znanych polskich influencerów. Głównymi bohaterami dokumentu są Natalia Karczmarczyk „Natsu”, Kamil Labudda „Budda” oraz Michał Baron „Boxdel”.
20.08.23, 17:00
| kultura » książki
Pociąg do czytania. Wakacyjna Strefa NPRCz 2.0 na dworcach kolejowych
4 sierpnia 2023 r. na Dworcu Wschodnim w Warszawie ruszyła akcja "Pociąg do czytania". Pasażerowie będą mogli czytać książki i korzystać z aktywności przygotowanych przez bibliotekarzy. Akcja odbędzie się także w Katowicach, Gdyni, Krakowie i we Wrocławiu.
19.08.23, 08:00
| kultura » film
Przysięga Ireny. Światowa premiera na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto
„Przysięga Ireny”, polsko-kanadyjska koprodukcja, zakwalifikowała się do udziału w tegorocznym 48. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto. Koproducentem filmu jest Telewizja Polska.
16.08.23, 09:00
| kultura » książki
Niełatwo mnie zabić. Opowieść o Joannie Chmielewskiej pod koniec września w sprzedaży
27 września ukaże się powieść biograficzna pt. "Niełatwo mnie zabić. Opowieść o Joannie Chmielewskiej" autorstwa Katarzyny Drogi.
12.08.23, 22:00
| kultura » informacje
Muzyczne Konstelacje na Dziedzińcu Kultury. Kto jeszcze wystąpi?
Od 7 lipca do 25 sierpnia br. dziedziniec Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego stanie się muzycznym obserwatorium. Gwiazdy rocka, electro, jazzu i popu przeniosą swoich gości w różnorodne sfery muzycznego wszechświata.
11.08.23, 10:06
| kultura » książki
Rozpoczął się III nabór wniosków do konkursu Infrastruktura bibliotek 2021-2025 w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Można już składać wnioski na zadania dotyczące budowy, przebudowy, modernizacji i adaptacji obiektów bibliotecznych. W ramach konkursu „Infrastruktura bibliotek 2021-2025” Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 do dyspozycji jest ponad 84 mln zł.
11.08.23, 07:30
| kultura » informacje
15. edycja SOLANINA zbliża się wielkimi krokami. Kto będzie gościem specjalnym?
23 sierpnia br. wystartuje 15. Solanin Film Festiwal 2023 w Nowje Soli. W czterech konkursach weźmie udział 32 niezależne filmy. W ramach wydarzenia zaplanowano także pokazy przedmierowe i sekcje specjalne.
05.08.23, 22:38
| kultura » informacje
Czas apokalipsy z kobiecej perspektywy. Kulczyk Foundation wspiera pamięć o Powstaniu Warszawskim
2 sierpnia 2023 roku odbył się wernisaż wystawy "Podróż bohaterek" w Muzeum Powstania Warszawskiego, który pokazywał doświadczenia kobiet podczas wojny. Kulczyk Foundation jest partnerem wystawy.
04.08.23, 10:20
| kultura » informacje
Cyfrowa Sowa. Rusza projekt Izby Gospodarki Elektronicznej
„Cyfrowa Sowa” Izby Gospodarki Elektronicznej to seria zajęć online przygotowali profesjonaliści z branży, pod okiem pedagogów. To ludzie, którym zależy na wykształceniu wartości i wiedzy w pokoleniu Z i Alfa, które będą potrzebne młodzieży do bezpiecznego i odpowiedzialnego poruszania się w cyfrowym świecie.
Subskrybuj RSS działu kultura: rss
Oferty pracy

Kierownik Działu Komunikacji

Muzeum Sztuki w Łodzi | Łódź

Przejdź do oferty

Animator Kultury w obszarze czytelnictwa

Biblioteka publiczna w Dzielnicy Bemowo m.st.Warszawy | Warszawa

Przejdź do oferty

Specjalista/specjalistka ds. marketingu

Muzeum Getta Warszawskiego | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 20.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 18.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 14.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.