24.02.10, 18:40
Rzeczpospolita najbardziej opiniotwórczym medium 2009 roku
Media drukowane były najbardziej opiniotwórczymi środkami masowego przekazu w minionym roku. Spośród nich niekwestionowanym liderem po raz kolejny została „Rzeczpospolita”, znacznie wyprzedzając „Dziennik Gazetę Prawną” i „Gazetę Wyborczą”.
Media drukowane były najbardziej opiniotwórczymi środkami masowego przekazu w minionym roku. Spośród nich niekwestionowanym liderem po raz kolejny została „Rzeczpospolita”, znacznie wyprzedzając „Dziennik Gazetę Prawną” i „Gazetę Wyborczą”.
Raport „Najbardziej opiniotwórcze polskie media w 2009 roku” przygotował Instytut Monitorowania Mediów. Do jego przygotowania wykorzystano 99876 przekazów mediowych (wycinków prasowych, programów radiowych i telewizyjnych) z okresu 1 stycznia – 31 grudnia 2009 r. Dziennikarze odnosili się do wiadomości podawanych na łamach innych mediów 105241 razy.
Czołówkę zestawienia stanowią tytuły prasowe i to właśnie prasa w zdecydowanym stopniu kształtowała opinię w minionym roku. Liderem rankingu za 2009 rok została (podobnie jak w roku ubiegłym) „Rzeczpospolita”, która zanotowała 16 221 powołań, wyprzedzając tym samym „Dziennik Gazetę Prawną” (12 985) i „Gazetę Wyborczą” (10 571). Zdecydowane zwycięstwo „Rz” to wynik publikacji przez dziennik szeregu niezwykle popularnych rankingów i sondaży, powołań dotyczących świata polityki, a także analiz z zakresu ekonomii, rynku i finansów. Dwa pozostałe miejsca na podium „DGP” i „GW” zawdzięczają przede wszystkim informacjom z zakresu polityki polskiej, ekonomii, rynku i finansów oraz ustawodawstwa i prawa, które pojawiały się na łamach obu tytułów.
Tuż za podium znalazła się stacja TVN24, najlepszy kanał telewizyjny wśród najbardziej opiniotwórczych mediów w 2009 roku. Dzięki licznym odniesieniom (6358)do poruszanej na antenie tematyki poświęconej działalności policji i przestępczości, polityki polskiej oraz wydarzeń na świecie, stacja informacyjna należąca do koncernu ITI jako jedyny kanał telewizyjny znalazł się w pierwszej dziesiątce zestawienia (miejsce 12. zajął TVN (1951)).
Miejsce piąte przypadło stacji radiowej. RMF FM zanotował 4105 cytowań (głównie w kontekście polityki polskiej, działalności policji i przestępczości oraz ekonomii, rynku i finansów), dzięki czemu w stosunku do ubiegłego roku awansował o trzy lokaty, a także wyprzedził w swojej kategorii Radio ZET (2784 i 7. miejsce w rankingu), czy „Pierwsze radio informacyjne” – TOK FM (1023, poza czołową piętnastką).
W zestawieniu „Najbardziej opiniotwórcze polskie media w 2009 roku” wysokie miejsca zajęły tygodniki opinii i media biznesowe. Najwyżej notowany „Wprost” (2692) zainteresował opinię publiczną publikowanymi na swoich stronach rankingami i sondażami oraz artykułami dotyczącymi polityki polskiej oraz ekonomii, rynku i finansów. Nieco słabiej, choć równie dobrze wypadły ”Newsweek” (2159, 9. miejsce) i „Polityka” (1840, 13. miejsce). Z kategorii mediów biznesowych w zestawieniu znalazł się zarówno „Puls Biznesu” (2062) jak i „Parkiet” (1384).
Mimo, iż penetracja Internetu w minionym roku wyniosła w Polsce niespełna 50%, media internetowe nie kształtują jeszcze tak silnie opinii odbiorców. Tylko jeden portal, Onet.pl, znalazł się w czołowej piętnastce zestawienia IMM. 2107 cytowań (10. miejsce) to efekt publikacji przede wszystkim informacji sportowych, ciekawostek oraz wiadomości ze świata kultury, sztuki i rozrywki, które były bardzo chętnie cytowane przez inne media. W przypadku stron internetowych czołówki polskich mediów ogólnoinformacyjnych nie cieszą się one tak dużą popularnością. Najbardziej opiniotwórczą witryną był serwis TVN24.pl (1208), wyprzedający tvp.info (898) i gazeta.pl (462).
Czołową piętnastkę w rankingu „Najbardziej opiniotwórcze polskie media w 2009 roku” zamyka tabloid – „Super Express” (1325 cytowań).
W minionym roku najczęściej cytowano informacje oscylujące wokół tematów polskiej polityki, ekonomii, rynku, finansów. Spośród konkretnych wydarzeń najwięcej uwagi przykuwały takie sprawy jak afera hazardowa, sprawa prywatyzacji polskich stoczni, wybory do Europarlamentu, kryzys ekonomiczny, działalność służb specjalnych, kontrowersje wokół polityka Platformy Obywatelskiej Janusza Palikota, sprawa podsłuchiwania dziennikarzy przez ABW, zbliżające się wybory prezydenckie, śledztwo w sprawie porwania i zabójstwa Krzysztofa Olewnika, działalność IPN, nieporozumienia w koalicji PODPSL, zabójstwo polskiego inżyniera w Pakistanie, kłopoty byłego ministra sprawiedliwości Andrzeja Czumy,
epidemia świńskiej grypy, sprawa szantażu senatora PO Krzysztofa Piesiewicza, tragedia w kopalni "Wujek", przygotowania do Euro 2012, kandydatury do NATO, obchody rocznicy wydarzeń 4 czerwca, afera sopocka, sprawa Alicji Tysiąc oraz aresztowanie Romana Polańskiego.
Konferencja Digital Gamechangers — Harbingers Data: 3 października 2024 Miejsce: Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie.
Komentarze