13.02.10, 17:41

Nagroda dla Kroniki Sportowej

11 lutego br. została przyznana Nagroda Rady Programowej Polskiego Radia za rok 2009. Uhonorowano nią twórców audycji „Kronika Sportowa” Programu 1 Polskiego Radia.

11 lutego br. została przyznana Nagroda Rady Programowej Polskiego Radia za rok 2009. Uhonorowano nią twórców audycji „Kronika Sportowa” Programu 1 Polskiego Radia.

Autorzy „Kroniki Sportowej”, audycji obchodzącej w 2009 r. jubileusz 55-lecia, otrzymali nagrodę za niepowtarzalny charakter, łączący istotę misji radia publicznego i radiowego warsztatu: informacji, relacji „na żywo”, wywiadów i reportaży.

Członkowie Rady zwrócili szczególną uwagę na bogatą historię audycji oraz zjawisko swoistej „sztafety pokoleniowej dziennikarzy”. Nagroda ma charakter zespołowy, przyznana jest wszystkim dotychczasowym twórcom. Z uwagi na trudną sytuację finansową Polskiego Radia, Rada odstąpiła od przyznania nagrody pieniężnej.

Rada Programowa Polskiego Radia od 2001 roku przyznaje coroczną nagrodę twórcom programów lub autorskim cyklom audycji najpełniej realizującym misję Polskiego Radia, jako nadawcy publicznego. Nagradza programy i audycje wyróżniające się szczególnymi wartościami - zarówno pod względem treści i formy, jak i siły oddziaływania na słuchaczy. Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się między innymi: Radiowe Centrum Kultury Ludowej, Wacław Tkaczuk, Jakub Strzyczkowski, Małgorzata Kownacka, Michał Montowski. Nagroda za rok 2008 została przyznania autorom audycji „Poranki Muzyczne” w Programie 1 Polskiego Radia: Małgorzacie Zalewskiej, Piotrowi Orawskiemu, Maciejowi Szajkowskiemu oraz Jakubowi Kukli.

„Kronika Sportowa” jest najstarszą audycją sportową w Polsce, nadawaną od 30 listopada 1954 roku. Od ponad 55 lat cieszy się niezmiennym powodzeniem, wciąż budzi zainteresowanie i sympatię słuchaczy, w tym także tych najmłodszych. Audycja ma niepowtarzalny charakter i skupia w sobie niemal wszystkie elementy misji radia publicznego: informacje, relacje na żywo, wywiady i reportaże. Najwybitniejszym sprawozdawcą w historii polskiej radiofonii był Bohdan Tomaszewski, który sprawił, że zawód dziennikarza sportowego, nie tylko radiowego, zdobył uznanie wielu środowisk – w tym artystycznych. Wybitna polska aktorka Mieczysława Ćwiklińska, gdy traciła wzrok, mawiała „że głos Bohdana Tomaszewskiego przywraca jej wzrok...”. Sprawozdawcą, który połączył epoki był Lesław Skinder. Debiutował na Igrzyskach Olimpijskich w Meksyku w 1968 roku, a służbę sprawozdawczą zakończył w Atenach w 2004 roku.

Historię „Kroniki Sportowej” tworzyli znakomici dziennikarze i sprawozdawcy: Konrad Gruda, Tadeusz Pyszkowski, Witold Dobrowolski, Bohdan Tomaszewski, Bogdan Tuszyński, Lesław Skinder, Dariusz Szpakowski, Włodzimierz Szaranowicz, Henryk Urbaś, Krzysztof Miklas, Renata Susałko, Bogdan Chruścicki, Marek Rudziński, Jarosław Idzi, Cezary Gurjew, Andrzej Janisz, Tomasz Zimoch, Janusz Sternowski, Maciej Pakulski, Włodzimierz Rezner, Tadeusz Kwaśniak, Marek Solecki, Artur Dyczewski, Krzysztof Klepczyński, Jerzy Góra, Henryk Grzonka, Adam Socha, Adam Tomanek, Marcin Figura, Jacek Fuglewicz, Roman Napłoszek, Marcin Rosengarten, Andrzej Gajda, Bogdan Saternus, Sylwia Urban, Piotr Falkowski, Jerzy Gebert i wielu innych.

Komentarze

Powiązane

19.06.24, 07:30
| radio » informacje | telewizja / VOD » informacje | prasa » informacje
Raport Reuters Institute: RMF FM siódmy raz wygrywa ranking mediów cieszących się największym zaufaniem Polaków
Radio RMF FM już po raz siódmy rzędu zajęło pierwsze miejsce w rankingu mediów cieszących się największym zaufaniem Polaków, w badaniu prowadzonym przez Reuters Institute for the Study of Journalism. Co istotne, RMF FM jest liderem tego zestawienia od początku jego istnienia.
18.06.24, 17:42
| radio » ludzie
Kamila Pirogow-Małdzińska szefową Działu Prawnego Grupy Eurozet
1 lipca br. stanowisko dyrektora Działu Prawnego Grupy Eurozet obejmie Kamila Pirogow-Małdzińska.
17.06.24, 19:00
| radio » informacje | internet » informacje
Prosto z Euro w WP SportoweFakty na czas Euro 2024
Redakcja WP SportoweFakty uruchomiła format „Prosto z Euro”, który prowadzą Marcin Gazda i Paweł Pawłowski. Nowy program to analizy i komentarze dotyczące nie tylko meczów, ale także kulisów całego turnieju.
17.06.24, 17:45
| radio » informacje
Marek Wiernik prowadzi Strefę Euro 2024 w Radiu dla Ciebie
W piątek, 14 czerwca br. po godz. 16:00 ruszyła nowa audycja „Strefa Euro 2024” na antenie Radia dla Ciebie (Warszawa).
17.06.24, 12:04
| radio » informacje
Euro 2024 w Polskim Radiu. Transmisje, relacje i specjalny serwis
Mistrzostwa Europy w piłce nożnej będą relacjonowane na antenach Polskiego Radia. Publiczny nadawca przygotował także internetowy serwis specjalny.
17.06.24, 10:33
| radio » informacje
O prawie, lekturach, LGBT i fantastyce w wakacyjnych programach TOK FM
17 czerwca br. Radio TOK FM wprowadziło wakacyjną ramówkę w której znalazły się nowe audycje autorskie, a w nich tematy od fantastyki, przez prawa społeczności LGBT, po kanon lektur szkolnych.
17.06.24, 09:30
| radio » informacje | reklama & PR » informacje
Szybka piłka w Radiu Zet. Piłkarska kampania promująca Moonsy
Konkurs "Szybka piłka" na antenie Radia ZET oraz szerokie działania w prasie i Internecie na czele ze stronami sportowymi Onet.pl czy drukowaną wersją Przeglądu Sportowego – tak w czasie Euro 2024 promować będą się Moonsy – proteinowe chipsy z soczewicy.
17.06.24, 06:30
| radio » badania rynku
Sieci radiowe: Eska najchętniej słuchana, duży spadek Radia Pogoda
Radio Eska pozostaje najchętniej słuchaną siecią radiową w Polsce - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez Kantar Polska dla KBR obejmującego okres od 1 marca 2024 r. do 31 maja 2024 r. (sieci radiowe).
13.06.24, 19:00
| radio » informacje
XXVII edycja Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory. Organizatorzy podwyższyli granicę wieku uczestników
Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia organizuje XXVII edycję Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory, który jest skierowany do twórców, którzy nie ukończyli 40. roku życia. Celem przyznawanego stypendium jest zapewnienie warunków twórczego rozwoju młodym reportażystom radiowym.
13.06.24, 16:00
| radio » informacje | kultura » informacje
Nie do wiary. 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik
15 czerwca br. na PGE Narodowym w Warszawie odbędzie się 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia oraz Centrum Nauki Kopernik. W tym roku motywem przewodnim wydarzenia jest hasło: „Nie do Wiary!”. 
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

do 22.07.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 18.07.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

12-14 czerwca 2024 r. w Długopolu.