01.01.10, 17:51

Dziennikarze Trójki protestują przeciwko Sobali

Członkom redkacji nie podoba się sposób i tempo powoływania nowych dyrektorów stacji

Kilkudziesięciu dziennikarzy Trójki zaprotestowało przeciwko odwołaniu Magdaleny Jethon z funkcji dyrektora stacji i zastąpieniu jej Jackiem Sobalą. Podpisani pod listem oburzeni są formą odwołania byłej dyrektor i brakiem merytorycznych przyczyn takiej decyzji. Pod listem pojawiły się podpisy czołowych dziennikarzy Trójki m.in. Wojciecha Manna, Jana Chojnackiego, Piotra Barona i Piotra Metza. List trafi do premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego. Poniżej prezentujemy jego treść:

My, niżej podpisani dziennikarze radiowej Trójki, wyrażamy zdziwienie z powodu odwołania Magdy Jethon z funkcji dyrektora Programu Trzeciego Polskiego Radia, a także dezaprobatę dla sposobu tego odwołania. Już po raz drugi w ciągu roku dokonuje się zmian w obsadzie stanowisk w mediach publicznych pod naciskiem bieżącego życia politycznego, pomimo zapisanej w polskim prawodawstwie autonomiczności tych mediów. Najlepsze w historii badań wyniki słuchalności, jakie Trójka osiągnęła jesienią 2009 roku, skuteczny program oszczędnościowy, przeprowadzony przy aprobacie zespołu przez dyrektor Jethon, powodzenie akcji zbierania pieniędzy na działalność promocyjną Trójki przez Komitet Miłośników Trójki - wszystko to powinno było pozwolić nam pracować w spokoju pod dotychczasową dyrekcją.

Błyskawiczne odwołanie dyrektor Jethon w okresie świątecznym, w czasie, gdy znaczna część zespołu rozproszyła się na urlopy, urąga jakimkolwiek standardom i świadczy o tym, że autorzy tej decyzji doskonale zdawali sobie sprawę z jej bulwersującego i nieuzasadnionego merytorycznie charakteru. Ta sytuacja nie wydarzyłaby się, gdyby szybciej sfinalizowano prace nad projektem ustawy medialnej, przygotowywanym przez ludzi kultury. Nie mając innej okazji chcemy tą drogą najgoręcej podziękować Magdzie Jethon za znakomite prowadzenie naszej stacji przez ostatnich dziesięć miesięcy - i wyrazić nadzieję, że nie jest to koniec naszej wspólnej przygody z Trójką.

Przypominamy, że Polskie Radio SA, jako medium publiczne, stanowi dobro społeczeństwa, nie zaś jakiejkolwiek partii, rządzącej czy pozostającej w opozycji. To słuchaczom, nie zaś politykom jesteśmy winni lojalność. Oczekujemy, że wyznaczona nam tymczasem nowa dyrekcja będzie w okresie swojej pracy z nami respektowała tę podstawową zasadę.

Dziennikarze Trójki (podpisy zebrane do 31.12. godz. 16:30; przepraszamy naszych kolegów, do których z powodu okresu urlopowego informacja o naszej inicjatywnie nie dotarła na czas):
1. Artur Andrus
2. Piotr Baron
3. Katarzyna Borowiecka
4. Dariusz Bugalski
5. Jan Chojnacki
6. Grażyna Dobroń
7. Wojciech Dorosz
8. Paweł Drozd
9. Fisz (Bartosz Waglewski)
10. Bartosz Gil
11. Sylwia Hejj
12. Grzegorz Hoffmann
13. Ryszard Jaźwiński
14. Edyta Kocemba-Górka
15. Karolina Kozak
16. Wiktor Legowicz
17. Wojciech Mann
18. Barbara Marcinik
19. Michał Margański
20. Piotr Metz
21. Michał Nogaś
22. Agnieszka Obszańska
23. Michał Olszański
24. Mariusz Owczarek
25. Michał Owczarek
26. Dariusz Pekałowski - Przewodniczący Komitetu Miłośników Trójki
26. Antoni Piekut
27. Katarzyna Pruchnicka
28. Jerzy Sosnowski
29. Piotr Stelmach
30. Katarzyna Stoparczyk
31. Kuba Strzyczkowski
32. Zofia Sylwin
33. Wojciech Waglewski
34. Hirek Wrona
35. Grzegorz Zembrowski
36. Tomasz Żąda

Komentarze

Powiązane

15.04.24, 07:30
| radio » badania rynku
Badanie Total Audio: dlaczego wybieramy treści audio? Informacje, muzyka i ulubieni prowadzący
Szybki dostęp do newsów, dostarczanie wiedzy, oferta muzyczna, kontakt z lubianymi osobowościami, możliwość dopasowania do nastroju czy towarzyszenie podczas różnych form aktywności – m.in. takie powody wskazali uczestnicy badania Total Audio, dla których Polacy sięgają po treści audio. Każdego dnia 79 proc. Polaków. „czegoś” słucha.
11.04.24, 12:51
| radio » informacje | reklama & PR » informacje
Nadawcy radiowi będą promować radio jako efektywne medium reklamowe
11 kwietnia br., z okazji Dnia Radia, ruszyła ogólnopolska akcja pod hasłem „I love radio”, której celem jest popularyzacja radia w Polsce, jako efektywnego medium reklamowego. Organizują ją wspólnie najwięksi, na co dzień konkurujący ze sobą, nadawcy radiowi: Polskie Radio, Grupa Euro-zet, Grupa RMF oraz Grupa ZPR Media.
11.04.24, 10:00
| radio » ludzie
Bilguun Ariunbaatar jako Szalony Reporter w Radiu ZET
11 kwietnia br. do ekipy porannego programu Radia ZET „Dzień dobry bardzo” dołączył Bilguun Ariunbaatar.
10.04.24, 16:00
| radio » badania rynku
Słuchalność sieci radiowych w I kwartale 2024 r.: Eska liderem, rosnie Audytorium 17 i Meloradio
Radio Eska pozostaje najchętniej słuchaną siecią radiowa w Polsce - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez Kantar Polska dla KBR obejmującego okres od 1 stycznia 2024 r. do 31 marca 2024 r. (sieci radiowe).
10.04.24, 15:00
| radio » badania rynku
Słuchalność radia w I kwartale 2024 r.: duży wzrost Radia Zet i Radia Maryja
Radio RMF FM pozostaje najchętniej słuchaną rozgłośnią w Polsce - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez Kantar Polska dla KBR obejmującego okres od 1 stycznia 2024 r. do 31 marca 2024 r. (stacje ogólnopolskie i ponadregionalne).
10.04.24, 06:30
| radio » badania rynku
Badanie Słuchacz podcastów w Polsce: rośnie słuchalności podcastów
W Polsce, podobnie jak na świecie, utrzymuje się rosnący trend popularności podcastów. W 2023 r. blisko 10 mln polskich internautów słucha treści słownych audio przynajmniej raz w miesiącu – wynika z V edycji badania „Słuchacz podcastów w Polsce” przygotowanego cyklicznie przez Grupę Eurozet we współpracy z Publicis Groupe.
09.04.24, 06:30
| radio » informacje
Wiosenna ramówka Polskiego Radia Rzeszów. Do stacji wracają znane głosy
Pod hasłami „Wiosna w Polskim Radiu Rzeszów, słuchaj z wzajemnością”, 8 kwietnia br. ruszyła nowa ramówka publicznej rozgłośni regionalnej nadającej w południowo-wschodniej Polsce. Zmiany dotyczą przede wszystkim pasm wieczornych, które po godz. 20.00 wypełnią rozmaite gatunki muzyczne podane w autorskiej, osobistej formie przez grono dawnych i nowych współpracowników stacji.
08.04.24, 10:51
| radio » ludzie
Anna Paluszek wraca do RMF FM. Będzie wydawczynią publicystyki
Do warszawskiej redakcji RMF FM w kwietniu br. dołączyła Anna Paluszek. Jest wydawczynią rozmów publicystycznych w RMF FM i Radiu RMF24.
08.04.24, 09:40
| radio » wywiady
Kunstkamera, Pogłosy oraz Przegląd prasy zagranicznej w ofercie Dwójki
„Kunstkamera” i „Pogłosy” to audycje debiutujące w ofercie Dwójki. Na antenie pojawią się także „Pprzeglądy prasy zagranicznej” .
08.04.24, 07:30
| radio » informacje
newonce na wiosnę. Nowe formaty i powraca
Wiosna w newonce to powrót do radia – dwadzieścia formatów audio-wideo, w tym kilkanaście nowych, zmiany w paśmie przedpołudniowym i kilka powrotów.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Specjalista do spraw promocji i komunikacji

Muzeum Narodowe w Poznaniu | Poznań

Przejdź do oferty
Konkursy
do 09.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 09.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 04.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy