08.12.09, 22:39

Pełnoletnie Radio Maryja

’’Katolicki głos w Twoim domu”, to sztandarowe hasło towarzyszy miłośnikom Radio Maryja już od 18 lat.

’’Katolicki głos w Twoim domu”, to sztandarowe hasło towarzyszy miłośnikom Radio Maryja już od 18 lat.

Rozgłośnia zaczęła swoje obchody od 5 grudnia. Radio Maryja, czyli stacja radiowa o charakterze narodowo-katolickim, założona w Toruniu 8 grudnia 1991 r. przez zakonników ze Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela (redemptorystów), której dyrektorem jest ojciec Tadeusz Rydzyk. Kanał ten budzi wiele kontrowersji, aktywne włącza się w politykę.

Rozgłośnia rozpoczęła nadawanie programu radiowego dnia 9 grudnia 1991 roku, z nadajnika w Bydgoszczy, działając, jako stacja lokalna. Statut Radiu nadał prowincjał oo. Redemptorystów. Rozgłośnia ta otrzymała następnie 117 koncesji lokalnych nie przystępując do konkursu na koncesję ogólnokrajową. Dodatkowo w 1993 r. niektóre diecezje udostępniły Radiu Maryja otrzymane przez nich od KRRiT częstotliwości radiowe. W czerwcu 1994 r. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zmieniła to na siedmioletnią koncesję ogólnokrajową i obiecało 80% pokrycia powierzchni kraju. Obecnie Radio Maryja nadaje z 125 nadajników UKF w Polsce, przez satelity do Europy i Ameryki Północnej, poprzez wynajmowanie czasu w kilku rozgłośniach w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie oraz przez Internet.

Radio ma tzw. status nadawcy społecznego - w zamian za zobowiązanie się do rezygnacji z emisji reklam, opłata koncesyjna została zredukowana o 80% (dla stacji ogólnokrajowej wynosi ona w granicach 7 mln 640 tys. złotych rocznie). Głównym źródłem finansowania radio są dobrowolne składki radiosłuchaczy.

Tadeusz Rydzyk, ojciec założyciel Radia, a ostatnio także doktor (obronił swoją pracę doktorską na temat misji Radia Maryja  8.10.2009 r. na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego) nie poprzestał, tylko na rozgłośni. Jest on także ’’ojcem”: fundacji Nasza Przyszłość (pow. w 1995), Naszego Dziennika, Instytutu Edukacji Narodowej, fundacji Lux Veritatis (pow. w 1998), Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej (pow. w 2001) ,Telewizji Trwam (pow. w 2003) oraz dwóch najnowszych projektów z 2009 roku: odwiertów geotermalnymi oraz telefonii komórkowej wRodzinie. Rydzyk odpowiada również za całą wspólnotę Rodziny Radia Maryja.

Czyny i słowa założyciela, jak i jego pomysły wywołują często skrajne emocje, ostrą krytykę, niejasne domysły, co do jego misyjnej, chrystianizacyjno-ewangelickiej działalności. Chociażby organizacja zbiórki pieniędzy w sposób niezbyt przejrzysty na ratowanie Stoczni Gdańskiej, czy ostre wypowiedzi na temat niektórych osób.

Obecnie imperium medialne ojca Rydzyka przeżywa spory kryzys, a sam ojciec gorączkowo poszukuje pieniędzy na swoje przedsięwzięcia, prosząc słuchaczy o pilną i systematyczną finansową pomoc.

5 grudnia br. Nasz Dziennik wydał specjalny dodatek o stacji. Gazecie ojciec założyciel udzielił wywiadu, w którym mówił o trudnościach w pokonywaniu barier i pozorów świata, poruszył on także problem zmniejszającej się liczby mediów katolickich i sprzedaży ich komercyjnym konsorcjom. W rozmowie T. Rydzyk odniósł się do polityki, którą wg niego stacja RM ma obowiązek się zajmować oraz do innych mediów, zarzucając im stronniczość i brak obiektywizmu. Ojciec wspomniał o ogólnych problemach mediów, ulegających liberalizacji oraz przeprosił za swoja niedoskonałość i popełniane błędy.
 
Na antenie rozgłośni 5 grudnia można było usłyszeć specjalne programy, koncerty, homilie, msze i rozmowy nawiązujące do 18-lecia istnienia stacji. Nie obyło się bez dziwnych, a nawet skandalicznych sytuacji, nieuchodzących w kościele. W czasie sobotniej mszy, na którą przybyli zwolennicy RM z całej Polski w intencji Radia pojawiły się reklamy - na ołtarzu reklamowano produkty SKOK-u. Ogłoszono również wprowadzenie specjalnych kart kredytowych dla Rodziny Radia Maryja, które zostały wręczone ojcu Rydzykowi oraz jego bliskiemu współpracownikowi. Były także zabawne, jak to zwykle w wykonaniu ojca Tadeusza żarty, o tym jak to Radio lubi Platformę… ale oczywiście tę wiertniczą.

Również 7 grudnia Radio Maryja przygotowało dla odbiorców podobne propozycje opowiadające o 18 latach działalności tej katolickiej rozgłośni.

Komentarze

Powiązane

15.04.24, 10:57
| radio » informacje
Czwarty Dzień Patronów w Radiu Nowy Świat. Specjalna ramówka i koncert
16 kwietnia br., w Dniu Patronów, ramówka radia zostanie zmieniona. Oprócz stałych, wtorkowych pozycji pojawią się inne, lubiane przez patronów audycje. Na wieczór zaplanowano koncert Waglewski Fisz Emade z udziałem patronów. 
15.04.24, 08:30
| radio » informacje
Fajne radio RMF. Doda, zespół The Kolors i dziennikarze RMF FM w kampanii wizerunkowej
Ruszyła kampania wizerunkowa radia RMF FM pod hasłem „Fajne radio RMF”. Jej twarzami została Doda, członkowie zespołu The Kolors oraz prezenterzy stacji. Częścią akcji jest konkurs antenowy oraz event, w ramach którego RMF FM odwiedzi polskie miasta i miasteczka.
15.04.24, 07:30
| radio » badania rynku
Badanie Total Audio: dlaczego wybieramy treści audio? Informacje, muzyka i ulubieni prowadzący
Szybki dostęp do newsów, dostarczanie wiedzy, oferta muzyczna, kontakt z lubianymi osobowościami, możliwość dopasowania do nastroju czy towarzyszenie podczas różnych form aktywności – m.in. takie powody wskazali uczestnicy badania Total Audio, dla których Polacy sięgają po treści audio. Każdego dnia 79 proc. Polaków. „czegoś” słucha.
11.04.24, 12:51
| radio » informacje | reklama & PR » informacje
Nadawcy radiowi będą promować radio jako efektywne medium reklamowe
11 kwietnia br., z okazji Dnia Radia, ruszyła ogólnopolska akcja pod hasłem „I love radio”, której celem jest popularyzacja radia w Polsce, jako efektywnego medium reklamowego. Organizują ją wspólnie najwięksi, na co dzień konkurujący ze sobą, nadawcy radiowi: Polskie Radio, Grupa Eurozet, Grupa RMF oraz Grupa ZPR Media.
11.04.24, 10:00
| radio » ludzie
Bilguun Ariunbaatar jako Szalony Reporter w Radiu ZET
11 kwietnia br. do ekipy porannego programu Radia ZET „Dzień dobry bardzo” dołączył Bilguun Ariunbaatar.
10.04.24, 16:00
| radio » badania rynku
Słuchalność sieci radiowych w I kwartale 2024 r.: Eska liderem, rosnie Audytorium 17 i Meloradio
Radio Eska pozostaje najchętniej słuchaną siecią radiowa w Polsce - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez Kantar Polska dla KBR obejmującego okres od 1 stycznia 2024 r. do 31 marca 2024 r. (sieci radiowe).
10.04.24, 15:00
| radio » badania rynku
Słuchalność radia w I kwartale 2024 r.: duży wzrost Radia Zet i Radia Maryja
Radio RMF FM pozostaje najchętniej słuchaną rozgłośnią w Polsce - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez Kantar Polska dla KBR obejmującego okres od 1 stycznia 2024 r. do 31 marca 2024 r. (stacje ogólnopolskie i ponadregionalne).
10.04.24, 06:30
| radio » badania rynku
Badanie Słuchacz podcastów w Polsce: rośnie słuchalności podcastów
W Polsce, podobnie jak na świecie, utrzymuje się rosnący trend popularności podcastów. W 2023 r. blisko 10 mln polskich internautów słucha treści słownych audio przynajmniej raz w miesiącu – wynika z V edycji badania „Słuchacz podcastów w Polsce” przygotowanego cyklicznie przez Grupę Eurozet we współpracy z Publicis Groupe.
09.04.24, 06:30
| radio » informacje
Wiosenna ramówka Polskiego Radia Rzeszów. Do stacji wracają znane głosy
Pod hasłami „Wiosna w Polskim Radiu Rzeszów, słuchaj z wzajemnością”, 8 kwietnia br. ruszyła nowa ramówka publicznej rozgłośni regionalnej nadającej w południowo-wschodniej Polsce. Zmiany dotyczą przede wszystkim pasm wieczornych, które po godz. 20.00 wypełnią rozmaite gatunki muzyczne podane w autorskiej, osobistej formie przez grono dawnych i nowych współpracowników stacji.
08.04.24, 10:51
| radio » ludzie
Anna Paluszek wraca do RMF FM. Będzie wydawczynią publicystyki
Do warszawskiej redakcji RMF FM w kwietniu br. dołączyła Anna Paluszek. Jest wydawczynią rozmów publicystycznych w RMF FM i Radiu RMF24.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Specjalista do spraw promocji i komunikacji

Muzeum Narodowe w Poznaniu | Poznań

Przejdź do oferty
Konkursy
do 16.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 16.05.24

Do zdobycia jeden zestaw. Wariant kolorystyczny może różnić się od tego na zdjęciu w informacji w zależności od stanu magazynu.

do 16.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy