08.12.09, 22:39

Pełnoletnie Radio Maryja

’’Katolicki głos w Twoim domu”, to sztandarowe hasło towarzyszy miłośnikom Radio Maryja już od 18 lat.

’’Katolicki głos w Twoim domu”, to sztandarowe hasło towarzyszy miłośnikom Radio Maryja już od 18 lat.

Rozgłośnia zaczęła swoje obchody od 5 grudnia. Radio Maryja, czyli stacja radiowa o charakterze narodowo-katolickim, założona w Toruniu 8 grudnia 1991 r. przez zakonników ze Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela (redemptorystów), której dyrektorem jest ojciec Tadeusz Rydzyk. Kanał ten budzi wiele kontrowersji, aktywne włącza się w politykę.

Rozgłośnia rozpoczęła nadawanie programu radiowego dnia 9 grudnia 1991 roku, z nadajnika w Bydgoszczy, działając, jako stacja lokalna. Statut Radiu nadał prowincjał oo. Redemptorystów. Rozgłośnia ta otrzymała następnie 117 koncesji lokalnych nie przystępując do konkursu na koncesję ogólnokrajową. Dodatkowo w 1993 r. niektóre diecezje udostępniły Radiu Maryja otrzymane przez nich od KRRiT częstotliwości radiowe. W czerwcu 1994 r. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zmieniła to na siedmioletnią koncesję ogólnokrajową i obiecało 80% pokrycia powierzchni kraju. Obecnie Radio Maryja nadaje z 125 nadajników UKF w Polsce, przez satelity do Europy i Ameryki Północnej, poprzez wynajmowanie czasu w kilku rozgłośniach w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie oraz przez Internet.

Radio ma tzw. status nadawcy społecznego - w zamian za zobowiązanie się do rezygnacji z emisji reklam, opłata koncesyjna została zredukowana o 80% (dla stacji ogólnokrajowej wynosi ona w granicach 7 mln 640 tys. złotych rocznie). Głównym źródłem finansowania radio są dobrowolne składki radiosłuchaczy.

Tadeusz Rydzyk, ojciec założyciel Radia, a ostatnio także doktor (obronił swoją pracę doktorską na temat misji Radia Maryja  8.10.2009 r. na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego) nie poprzestał, tylko na rozgłośni. Jest on także ’’ojcem”: fundacji Nasza Przyszłość (pow. w 1995), Naszego Dziennika, Instytutu Edukacji Narodowej, fundacji Lux Veritatis (pow. w 1998), Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej (pow. w 2001) ,Telewizji Trwam (pow. w 2003) oraz dwóch najnowszych projektów z 2009 roku: odwiertów geotermalnymi oraz telefonii komórkowej wRodzinie. Rydzyk odpowiada również za całą wspólnotę Rodziny Radia Maryja.

Czyny i słowa założyciela, jak i jego pomysły wywołują często skrajne emocje, ostrą krytykę, niejasne domysły, co do jego misyjnej, chrystianizacyjno-ewangelickiej działalności. Chociażby organizacja zbiórki pieniędzy w sposób niezbyt przejrzysty na ratowanie Stoczni Gdańskiej, czy ostre wypowiedzi na temat niektórych osób.

Obecnie imperium medialne ojca Rydzyka przeżywa spory kryzys, a sam ojciec gorączkowo poszukuje pieniędzy na swoje przedsięwzięcia, prosząc słuchaczy o pilną i systematyczną finansową pomoc.

5 grudnia br. Nasz Dziennik wydał specjalny dodatek o stacji. Gazecie ojciec założyciel udzielił wywiadu, w którym mówił o trudnościach w pokonywaniu barier i pozorów świata, poruszył on także problem zmniejszającej się liczby mediów katolickich i sprzedaży ich komercyjnym konsorcjom. W rozmowie T. Rydzyk odniósł się do polityki, którą wg niego stacja RM ma obowiązek się zajmować oraz do innych mediów, zarzucając im stronniczość i brak obiektywizmu. Ojciec wspomniał o ogólnych problemach mediów, ulegających liberalizacji oraz przeprosił za swoja niedoskonałość i popełniane błędy.
 
Na antenie rozgłośni 5 grudnia można było usłyszeć specjalne programy, koncerty, homilie, msze i rozmowy nawiązujące do 18-lecia istnienia stacji. Nie obyło się bez dziwnych, a nawet skandalicznych sytuacji, nieuchodzących w kościele. W czasie sobotniej mszy, na którą przybyli zwolennicy RM z całej Polski w intencji Radia pojawiły się reklamy - na ołtarzu reklamowano produkty SKOK-u. Ogłoszono również wprowadzenie specjalnych kart kredytowych dla Rodziny Radia Maryja, które zostały wręczone ojcu Rydzykowi oraz jego bliskiemu współpracownikowi. Były także zabawne, jak to zwykle w wykonaniu ojca Tadeusza żarty, o tym jak to Radio lubi Platformę… ale oczywiście tę wiertniczą.

Również 7 grudnia Radio Maryja przygotowało dla odbiorców podobne propozycje opowiadające o 18 latach działalności tej katolickiej rozgłośni.

Komentarze

Powiązane

09.07.24, 14:58
| radio » badania rynku
Radio Zet znów w górę. RMF FM dalej liderem
Radio Zet zanotowało największy wzrost tzw. słuchalności - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez Kantar Polska dla KBR obejmującego okres od 1 kwietnia 2024 r. do 30 czerwca 2024 r. (stacje ogólnopolskie i ponadregionalne).
08.07.24, 12:30
| radio » informacje | internet » informacje
Maria Skłodowska-Curie bohaterką nowego serwisu specjalnego Polskiego Radia
Z okazji 90. rocznicy śmierci polskiej noblistki, Polskie Radio przygotowało serwis specjalny, który skupia się na historii polskiej uczonej. 
08.07.24, 09:06
| radio » informacje
Wielka Wyprawa Maluchów. Polskie Radio Kierowców relacjonuje charytatywny rajd
80 Fiatów pojawi się na trasie Warszawa - Monte Cassino. Wydarzenie „Wielka Wyprawa Maluchów” rozpoczęło się 5 lipca br., a uczestnikom w trasie towarzyszyć będą dziennikarze Polskiego Radia Kierowców.
08.07.24, 08:30
| radio » informacje
Fundusz Wczasów Pogodowych powraca do Radia Pogoda
Startuje wakacyjna ramówka Radia Pogoda. Tegoroczne lato stacja powitała 28 czerwca potańcówką w Krakowie, którą poprowadził poranny duet stacji - Joanna Kruk i Zygmunt Chajzer.
08.07.24, 07:30
| radio » informacje
Lato w RMF MAXX. Wakacyjny konkurs i nowe audycje
W te wakacje RMF MAXX będzie towarzyszyć słuchaczom na festiwalach muzycznych, a w ramówce znajdą się m.in. „Głosówki z wakacji” i codzienne sety DJ’skie.
08.07.24, 06:30
| radio » informacje
Lato w TOKu. Wakacyjna kampania Radia TOK FM
Radio TOK FM tradycyjnie chce towarzyszyć swoim słuchaczom w czasie wakacji. Rozgłośnia będzie przypominać o możliwość słuchania stacji zarówno na stronie internetowej jak i w aplikacjiw nowej odsłonie kampanii reklamowej „Lato w TOKu”.
05.07.24, 17:30
| radio » informacje
Ruszyła XIX edycja Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów Melchiory
Polskie Radio rozpoczęło przyjmowanie zgłoszeń do XIX Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów „Melchiory”.
05.07.24, 06:15
| radio » informacje
Czwarte urodziny Radia Nowy Świat. Świętowanie w Nowej Rudzie i Kinotece
Radio Nowy Świat rozpoczyna świętowanie czwartych urodzin rozgłośni. Urodzinowe spotkania odbędą się dwóch miastach i w dwóch terminach. 6 lipca br. stacja zaprasza do Nowej Rudy, a 10 lipca do stolicy.
04.07.24, 10:20
| radio » informacje
RadioStany. Jan Białostocki z audycją o nieznanych zakątkach w USA w Polskim Radiu 24
7 lipca br. na antenie Polskiego Radia 24 zadebiutuje audycja „RadioStany”. Na podróż po Stanach Zjednoczonych zaprasza Jan Białostocki. Emisja w każdą niedzielę o godz. 18.30.
03.07.24, 11:38
| radio » informacje
Sezon ogórkowy. Podcast Beaty Lubelskiej w ofercie Radia Zet
Radio Zet uruchomiło wakacyjną serię podcastów „Sezon ogórkowy” Beaty Lubeckiej.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. PR

Krakowskie Biuro Festiwalowe | Kraków

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

do 10.08.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 10.08.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.