13.01.10, 01:00

Skórzyński i Gierszewski z zarzutami

Krzysztof Skórzyński z TVN24 oraz Mariusz Gierszewski z Radia ZET usłyszeli zarzuty prokuratorskie, jakie postawiła im krakowska prokuratura w sprawie rzekomego ujawnienia treści zeznań świadka, który brał udział w postępowaniu prokuratury w Rzeszowie. W obronie dziennikarzy stanął m.in. Prezydent RP, Lech Kaczyński.

Krzysztof Skórzyński z TVN24 oraz Mariusz Gierszewski z Radia ZET usłyszeli zarzuty prokuratorskie, jakie postawiła im krakowska prokuratura w sprawie rzekomego ujawnienia treści zeznań świadka, który brał udział w postępowaniu prokuratury w Rzeszowie. W obronie dziennikarzy stanął m.in. Prezydent RP, Lech Kaczyński.

Zarzuty wobec dziennikarzy TVN24 i Radia ZET to pokłosie akcji CBA w Ministerstwie Rolnictwa. Żurnaliści przygotowali materiały, w których dowodzili, iż prokurator Jerzy Engelking, najbliższy współpracownik Zbigniewa Ziobry, wskazał Janusza Kaczmarka jako źródło przecieku w akcji CBA, choć tak naprawdę nie miał ku temu podstaw. W informacjach przygotowanych przez oskarżonych powoływano się na zeznania, jakie w rzeszowskiej prokuraturze złożyli śledczy badający tę sprawę. Pracownikom TVN24 i Radia ZET grozi grzywna, kara ograniczenia, lub pozbawienie wolności do lat dwóch, mimo, iż w tej samej sprawie prokuratura umorzyła śledztwo. Mowa tu o wystąpienia posła PO, Sebastiana Karpiniuka, który podczas posiedzenia komisji śledczej ds. nacisków wiosną 2009 r. ujawnił te same informacje, co Skórzyński i Gierszewski.

Obaj oskarżeni nie przyznali się do winy. "Odmówiłem składania zeznań i złożyłem krótkie oświadczenie, które mówi o tym, że prowadziłem dziennikarskie śledztwo, nie złamałem prawa i działałem w ważnym interesie publicznym i społecznym" - powiedział Gierszewski po przesłuchaniu.

Działania krakowskiej prokuratury budzą zastrzeżenia nie tylko w redakcjach, gdzie pracują oskarżeni dziennikarze. Głos w sprawie zabrali m.in. Janusz Kochanowski (RPO), Centrum Monitoringu Wolności Prasy, prokurator generalny Edward Zalewski, a także Prezydent RP. "Mój poważny niepokój budzi kolejna sprawa, w której dziennikarzowi stawia się zarzut ujawnienia tajemnicy państwowej"- napisał na swojej stronie internetowej Lech Kaczyński. "Prokuratura ma obowiązek ścigania takich przestępstw. Wątpliwości musi budzić jednak sytuacja, w której zarzuty stawia się nie bezpośrednim sprawcom przecieku tylko dziennikarzom, którzy wykonując swoją pracę przekazują uzyskane informacje społeczeństwu. Prawo musi być przestrzegane, ale jego egzekwowanie nie powinno zagrażać wolności słowa. W każdej tego typu sytuacji zadaniem dziennikarza powinna być również troska o polską rację stanu. Z drugiej strony dziennikarz musi mieć możliwość podjęcia samodzielnej decyzji, bez strachu przed instytucjami czy osobami, których interesy narusza" - dodaje Prezydent RP, podkreślając jednocześnie, że to własnie dzięki dziennikarzom ujawniono największe afery ostatniego 20-lecia.

Komentarze

Powiązane

16.05.24, 09:52
| radio » informacje
Próbny lot wraca. Radio Nowy Świat szuka nowych dziennikarzy
Od 9 maja br. w środy o godz. 10:00 i w czwartki o 22:00 Radio Nowy Świat emitować będzie program „Próbny lot”, w której będą prezentować się debiutanci. Zainteresowani, którzy sprawdzą się w roli „lotników” dołączą do redakcji muzycznej Radia Nowy Świat.
15.05.24, 00:01
| radio » informacje
RMF MAXX Tomaszów Mazowiecki nadaje już testowo
W poniedziałek, 13 maja br. wystartowało nowe radio lokalne – RMF MAXX Tomaszów Mazowiecki. Rozgłośnia nadaje na częstotliwości 88,4 FM i słychać ją w mieście oraz okolicach.
14.05.24, 23:35
| radio » informacje
Świat zwariował, czy z nami jest coś nie tak? Debata w Czwórce
„Świat zwariował, czy z nami jest coś nie tak?”. Radiowa Czwórka organizuje debatę o kondycji psychicznej młodych i nieco starszych. Wezmą w niej udział nastolatki, studenci, psycholożki, psychiatrzy, pedagodzy i rodzice. Spotkanie poprowadzą Justyna Dżbik - Kluge i Jakub Jamrozek. Start w czwartek, 16 maja br. o godz. 20.00.
14.05.24, 07:30
| radio » badania rynku
RMF FM liderem. Najlepszy wynik Radia Zet od dziesięciu lat
Radio RMF FM umocniło pozycję najchętniej słuchanej stacji w Polsce - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez Kantar Polska dla KBR obejmującego okres od 1 lutego 2024 r. do 30 kwietnia 2024 r. (stacje ogólnopolskie i ponadregionalne).
13.05.24, 11:44
| radio » informacje
Twoje fajne miasto. RMF wznawia akcję sprzed kilku lat w nowej formule
W sobotę, 18 maja br. ruszy akcja „Twoje fajne miasto w RMF FM”. Co tydzień ekipa rozgłośni odwiedzać będzie polskie miasta i miasteczka. Pierwszym miejscem na trasie stacji będzie Rawicz.
13.05.24, 10:32
| radio » informacje
Jedynka wprowadza do oferty nowe audycje historyczne
Program 1 Polskiego Radia rozpoczyna emisję audycji „Odrodzona-nieznana” Grzegorza Kalinowskiego (niedziele po godz. 12.00) oraz „Historia bliska” Marka Stremeckiego i Michała Wójcika (poniedziałki po 21.00).
10.05.24, 14:00
| radio » informacje
Oxford Drama w Trójce na żywo
W niedzielę, 12 maja br. o godz. 19.05 w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej odbędzie się koncert wrocławskiego duetu Oxford Drama, który zagra m.in. utwory z najnowszej płyty „The World Is Louder”.
10.05.24, 11:09
| radio » informacje
Transmisje festiwalowe w Filharmonii Dwójki
Program 2 Polskiego Radia zaplanował transmisję z inauguracji „Festiwalu Katowice Kultura Natura” oraz z koncertu laureatów XII Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego. Obydwa wydarzenia odbywają się pod patronatem medialnym Dwójki.
10.05.24, 10:19
| radio » informacje
O bezpieczeństwie na drogach w Polskim Radiu Kierowców
Polskie Radio Kierowców, promując bezpieczeństwo na drogach, 10 maja br. weźmie udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Kierowcy Zawodowego, a następnie 11 maja  w Mistrzostwach Polski Kierowców Zawodowych w Porcie Radomsko. Na relację zaprasza Patryk Kuniszewicz i Łukasz Tymków. 
09.05.24, 12:30
| radio » badania rynku
Toruń: RMF FM liderem, Radio Gra notuje największy spadek
Nowym liderem na toruńskim rynku radiowym zostało radio RMF FM - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez MillwardBrown SMG/KRC obejmującego okres od 1 października 2023 r. do 31 marca 2023 r. (Toruń).
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 22.05.24

Ważna informacja dla biorących udział w konkursach na stronach portalmedialny.pl. 

do 20.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 16.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy