01.11.09, 21:23

Serial o pułkowniku Kuklińskim w TVP

16. listopada br. telewizyjna Jedynka wyemituje pierwszy z pięciu odcinków serialu „Gry wojenne”. Produkcja Dariusza Jabłońskiego przedstawi historię pułkownika Ryszarda Kuklińskiego, wokół którego do dzisiaj nie cichną kontrowersje.

16. listopada br. telewizyjna Jedynka wyemituje pierwszy z pięciu odcinków serialu „Gry wojenne”. Produkcja Dariusza Jabłońskiego przedstawi historię pułkownika Ryszarda Kuklińskiego, wokół którego do dzisiaj nie cichną kontrowersje.

Serial to opowieść o człowieku, który nie tylko poznał strategiczne założenia Układu Warszawskiego lat siedemdziesiątych, ale i sam je planował. Cykl pięciu odcinków „Gier wojennych”, to efekt blisko pięcioletniej pracy reżysera i ekipy filmowej, dzięki której w filmie wypowiadają się wyłącznie najważniejsi  żyjący  świadkowie działalności pułkownika Kuklińskiego z USA, Rosji i Polski. Efekt pracy Dariusza Jabłońskiego prezentuje także unikalne dokumenty dotyczące sprawy pułkownika oraz okresu, w którym działał, odtajnione przez twórców filmu z archiwów polskich, amerykańskich i  rosyjskich. W serialu widzowie zobaczą m.in. nigdy dotąd niepublikowany list płk Kuklińskiego do ambasady amerykańskiej w Bonn, od którego rozpoczęła się jego współpraca z Amerykanami, a którego istnienie było podważane lub wręcz negowane. Przed kamerami stanęli dowódcy Kuklińskiego: gen. Wojciech Jaruzelski, minister obrony narodowej w czasach, kiedy Kukliński przekazywał Amerykanom tajemnice Układu Warszawskiego, a następnie premier i przywódca stanu wojennego; generałowie:  Siwicki – wieloletni szef Sztabu Generalnego, jego zastępca Jasiński oraz Szklarski - bezpośredni dowódca Kuklińskiego.

W serialu wypowiada się także gen. Czesław Kiszczak, w gorącym roku 1981 minister spraw wewnętrznych, który był nieledwie przyjacielem pułkownika z kursu w moskiewskiej akademii Sztabu Generalnego. Głos w dyskusji zabierają m.in.: Jan Nowak Jeziorański, były dyrektor rozgłośni polskiej Radia Wolna Europa, prof. Zbigniew Brzeziński, doradca prezydenta Cartera i prof. Richard Pipes, doradca prezydenta Ronalda Reagana, którzy pułkownika Kuklińskiego poznali najpierw z racji pełnionych funkcji z jego raportów przesyłanych CIA, szczególnie w okresie Solidarności, a potem poznali go po opuszczeniu kraju i przyjeździe do USA. O ujawnieniu jego sprawy opowiada Jerzy Urban, który dokonał tego na zlecenie gen. Jaruzelskiego. Wypowiada się także prezydent Lech Wałęsa. Po raz pierwszy głos publicznie zabiera żona pułkownika Hanna, cichy bohater dramatycznej historii życia Kuklińskiego, opowiadając o niej z perspektywy najbliższych pułkownika. Reżyser ze swoją ekipą zarejestrowali w sumie ponad sto godzin rozmów ze świadkami. W filmie umieszczony został wybór z tych rozmów, w układzie  podyktowanym całym procesem badawczym i dokumentacyjnym. Rozmowy te były rejestrowane w miejscu zamieszkania bohaterów, a więc w Polsce, Rosji i USA. Zdjęcia zrealizowano w kilku krajach: USA, Rosji, Polsce, Słowacji, Czechach, Niemczech, Holandii, Belgii. Na potrzeby serialu przeprowadzony został niezwykle szeroki research w polskich i europejskich archiwach filmowych i telewizyjnych. W założeniu twórców, „Gry wojenne” mają być nie tylko historią pułkownika Kuklińskiego – przez jednych uważanego za bohatera, przez innych zaś za zdrajcę. Serial  to także opowieść o trzech dekadach najnowszej historii Polski,  przedstawiona poprzez wywiady, dokumenty, nagrania, materiały archiwalne i zdjęcia.

„Gry wojenne” powstały także w formie kinowego filmu dokumentalnego, którego premiera miała miejsce 9. grudnia 2008 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Patronat nad nią objęli ministrowie spraw zagranicznych, obrony narodowej oraz kultury i dziedzictwa narodowego.  W dwa dni później, w głównej siedzibie CIA w Langley odbyła się uroczysta prezentacja filmu, w której udział wzięli m.in.  prof. Zbigniew Brzeziński oraz dyrektor CIA Michael Hayden, a także wnuk pułkownika Kuklińskiego. Na prośbę reżysera i na życzenie wdowy p. Hanny Kuklińskiej uczestniczyło w nim kilkunastu polskich dziennikarzy.

Trzy dni po telewizyjnej premierze serialu, 19 listopada br. „Gry wojenne” jako pierwszy w historii polski film dokumentalny otworzą największy i najbardziej prestiżowy na świecie festiwal filmów dokumentalnych w Amsterdamie IDFA 2009. Pokaz ten będzie równocześnie międzynarodową premierą filmu.
 
Film został wyprodukowany przez Apple Film Production, w koprodukcji z TVP, francusko-niemiecką telewizją ARTE, firmą słowacką Trigon, przy wsparciu PISF i Ministerstwa Kultury Słowacji. Już teraz wzbudził ogromne zainteresowanie wielu zagranicznych stacji telewizyjnych.

Komentarze

Powiązane

18.07.24, 06:30
| telewizja / VOD » informacje | reklama & PR » informacje
207 reklamodawców promowało podczas EURO 2024 aż 368 marek na antenach TVP
Podczas zakończonych mistrzostw Europy w piłce nożnej, Telewizja Polska zanotowała wzrost przychodów komercyjnych o 12 proc. Wpływy ze sprzedaży reklam dotyczą tradycyjnych mediów jak i online.
17.07.24, 16:30
| telewizja / VOD » ludzie
Paulina Sykut-Jeżyna, Agnieszka Hyży, Krzysztof Ibisz i Maciej Rock wśród gospodarzy pasma halo tu polsat
Jesienią w Polsacie ruszy zapowiadane już nowe pasmo poranne. „halo tu polsat” będzie emitowane w każdy weekend - od piątku do niedzieli. Program poprowadzą trzy pary dziennikarzy w tym Paulina Sykut-Jeżyna z Krzysztofem Ibiszem oraz Agnieszka Hyży z Maćkiem Rockiem.
17.07.24, 10:01
| telewizja / VOD » informacje
Katarzyna Kasia i Grzegorz Markowski przechodzą z TVN24 do TVP INFO. Poprowadzą nowy format
Katarzyna Kasia i Grzegorz Markowski pożegnali się z widzami „Szkła Kontaktowego” (TVN24). Para poprowadzi od 2 września br. nowy format na antenie TVP INFO.
17.07.24, 08:30
| telewizja / VOD » informacje
482 transmisje w każdym sezonie do 2027 roku. Betclic 1. Liga i Betclic 2. Liga na antenach TVP
Polski Związek Piłki Nożnej, Pierwsza Liga Piłkarska, Telewizja Polska i Betclic ogłosiły plany dotyczące transmisji rozgrywek Betclic 1. Ligi i Betclic 2. Ligi w sezonach 2024/2025, 2025/2026 i 2026/2027. Publiczny nadawca pokaże przez trzy lata niemal 1,5 tysiąca meczów prowadzonych przez piłkarską centralę. 
17.07.24, 07:30
| telewizja / VOD » badania rynku
Finał Euro 2024 hitem weekendu. Ale oglądalność spotkań z polską drużyną była wyższa
Blisko 7,3 mln widzów oglądało w niedzielę, 14 lipca br. mecz Hiszpania – Anglia transmitowany na antenach TVP. Ponad 6,4 mln widzów śledziło spotkanie przed telewizorami w domach, a 900 tys. widzów oglądało finał Euro 2024 poza domem.
17.07.24, 06:30
| telewizja / VOD » informacje
AVIOS ma nowy skład. Zarządu i plany ekspansji
Stanowisko Prezesa Zarządu w spółce AVIOS objął dr inż. Tymoteusz Biłyk, twórca marki AVIOS i członek Rady Metodologicznej ds. RPD (Return Path Data) przy projekcie Telemetria Polska Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
16.07.24, 07:30
| telewizja / VOD » informacje
Nowa struktura programów dla zagranicy. Zmiany dotkną Biełsat i TVP World
Telewizja Polska włączy swoje obcojęzyczne kanały do jednej struktury organizacyjnej. W skład nowo tworzonej jednostki wejdą dwie anteny: obecny kanał TVP World nadawany w języku angielskim oraz Telewizja Biełsat, emitująca program po białorusku, rosyjsku i ukraińsku. Szefem nowej struktury będzie Michał Broniatowski.
16.07.24, 06:30
| telewizja / VOD » badania rynku
Milion widzów oglądało program Lepsza Polska Kontynuacja formatu od września
Program publicystyczny Doroty Gawryluk „Lepsza Polska” w pierwszym, wiosennym sezonie oglądało średnio milion widzów. Stacja zapowiada kontynuację formatu.
15.07.24, 16:30
| telewizja / VOD » informacje
21 edycja formatu Twoja Twarz Brzmi Znajomo. Aleksander Sikora wśród uczestników
Polsat jesienią pokaże 21. sezon programu „Twoja Twarz Brzmi Znajomo. Najlepsi”. Do Macieja Rocka w roli gospodyni programu dołączy Agnieszka Hyży.
15.07.24, 12:14
| telewizja / VOD » informacje
Top of the Top Sopot Festival w sierpniu. Wystapią m.in. Ewa Bem, Urszula, Kayah i Rubens
19 sierpnia br. ruszy Top of the Top Sopot Festival. Podczas czterech dni koncertów w Operze Leśnej w Sopocie wystąpią gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Całość wydarzenia będzie transmitowana antenie TVN.
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. PR

Krakowskie Biuro Festiwalowe | Kraków

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

8.10 - Katowice, 9.10 - Wrocław, 10.10 - Poznań.