01.11.09, 21:33

Tragedia w kopalni Wujek-Śląsk głównym tematem wrześniowych serwisów informacyjnych

Wraz z końcem wakacji do telewizyjnych serwisów informacyjnych zdecydowanie powróciła polityka. Jednak to nie Warszawa, a Śląsk stały się głównym punktem zainteresowania mediów. Znamy już podsumowanie wrześniowych wydań „Faktów”, „Panoramy”, „Wiadomości” i „Wydarzeń”.

Wraz z końcem wakacji do telewizyjnych serwisów informacyjnych zdecydowanie powróciła polityka. Jednak to nie Warszawa, a Śląsk stały się głównym punktem zainteresowania mediów. Znamy już podsumowanie wrześniowych wydań „Faktów”, „Panoramy”, „Wiadomości” i „Wydarzeń”.

Wrześniowym liderem wśród najważniejszych serwisów informacyjnych emitowanych w telewizji została „Panorama”, w której wyemitowano niemal 317 materiałów. Tuż za nią uplasowały się „Wiadomości” (291 wątków), „Fakty” (271) i „Wydarzenia” (258). Wśród wszystkich zrealizowanych materiałów zdecydowana większość dotyczyła spraw politycznych, jednak nie tylko polityka była istotnym tematem wrześniowych programów informacyjnych. Dziennikarze tychże serwisów wiele czasu poświęcili także zagadnieniom historycznym (wpływ na to miała 70. rocznica wybuchu II wojny światowej i wizyta Władimira Putina w Polsce), a także doniesieniom ze Śląska, gdzie rozegrała się tragedia w kopalni Wujek-Śląsk. Informacje na temat wybuchu metanu i pożaru w kopalni Wujek Śląsk podejmowany był łącznie aż 66-krotnie, przez co można mówić, iż stały się one najważniejszym tematem września. Drugi w zestawieniu temat szczegółowy - zdobycie złotego medalu mistrzostw Europy przez polskich siatkarzy pojawiał się na antenie serwisów informacyjnych trzy razy rzadziej. Cztery największe serwisy informacyjne mocno zainteresowały się też sprawą aresztowania Romana Polańskiego oraz wycofaniem się Stanów Zjednoczonych z oferty budowy na terytorium Polski elementów tarczy antyrakietowej.

W programach informacyjnych nie zabrakło jednak polityków. Najczęściej informowano o sprawach rządu i premiera, a także Prawa i Sprawiedliwości – największej partii opozycyjnej. Partia rządząca pojawiała się w przekazie medialnym rzadziej, choć sytuacja ta wygląda nieco inaczej w przypadku „Wydarzeń”, gdzie o PO mówiono częściej niż o PiS-ie.

W comiesięcznym zestawieniu czołowych programów informacyjnych pojawiły się także dane pokazujące słabe strony tychże programów. Na początku nowego roku szkolnego na naganę zasłużyły programy telewizji publicznej, które odnotowały największy wzrost błędów. Niechlubnym liderem w tej dziedzinie zostały „Wiadomości”, w trakcie których pojawiło się aż 13 wpadek (w tym 8 językowych). Dotychczasowy wielomiesięczny lider wpadek, „Wydarzenia” telewizji Polsat we wrześniu zanotował 7 potknięć, przez co znalazł się ex equo z „Faktami” na 3 pozycji. W przypadku pozostałych serwisów dominowały problemy techniczne.

Na pierwsze miejsce w klasyfikacji liczby komentarzy ironicznych powróciły „Fakty”. Dziennikarze stacji TVN przygotowali 19 takich materiałów i zdecydowanie wyprzedzili sierpniowych liderów – reporterów „Wydarzeń” (we wrześniu 7 takich materiałów) oraz „Panoramę” (6 materiałów) i „Wiadomości” (5). Najbardziej ironicznymi dziennikarzami byli we wrześniu Paweł Abramowicz (6) oraz Maciej Mazur (5) z „Faktów”, a także Maria Stepan (3) z „Wiadomości” i Marek Pyza (3) z „Panoramy”.

Komentarze

Powiązane

11.04.24, 08:30
| telewizja / VOD » informacje
HISTORY Channel w Bułgarii rusza ze sprzedażą reklam
Od 9 kwietnia br. A+E Networks EMEA uruchomiło sprzedaż czasu reklamowego na HISTORY Channel w Bułgarii.
10.04.24, 13:50
| telewizja / VOD » informacje | kultura » muzyka
Bo źródło wciąż bije… Koncert poświęcony pamięci Jacka Kaczmarskiego w TVP1
W środę, 10 kwietnia br. o godz. 21:10 w TVP1 zostanie wyemitowany koncert „Bo źródło wciąż bije…” poświęcony pamięci Jacka Kaczmarskiego w 20. rocznicę jego śmierci. W repertuarze znajdą się słynne utwory artysty w interpretacji, m.in.: Jacka Wójcickiego, Katarzyny Dąbrowskiej, Janusza Radka, Krzysztofa Iwaneczki czy Krzysztofa Szczepaniaka. Koncert zrealizowano w industrialnych wnętrzach Stoczni Gdańskiej.
09.04.24, 14:45
| telewizja / VOD » informacje
MWE Networks: TVC Super i Szlagier TV już działają
Grupa MWE Networks uruchomiła dwa nowe kanały - TVC Super i Szlagier TV. Stacje będą szeroko dystrybuowane.
09.04.24, 12:39
| telewizja / VOD » informacje
Telewizja Polska już formalnie postawiona w stan likwidacji. Jest wpis do KRS
Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy wpisał do Krajowego Rejestru Sądowego Daniela Gorgosza jako likwidatora. Do KRS zostało wpisane postawienie Telewizji Polskiej w stan likwidacji.
09.04.24, 07:30
| telewizja / VOD » informacje
Kanały z portfolio A+E Network z większym zasięgiem w Polsce
W ostatnich miesiącach marki telewizyjne z portfolio A+E Networks – HISTORY Channel, HISTORY2 oraz Crime+Investigation Polsat, poszerzyły swój zasięg w Polsce o prawie 100 tys. dodatkowych gospodarstw domowych.
05.04.24, 21:00
| telewizja / VOD » ludzie
Edyta Zając w Dzień Dobry TVN
Edyta Zając dołączyła do redakcji „Dzień Dobry TVN”. Prezenterka została jedną z prowadzących cykl “Show-biznes”, w którym od poniedziałku do piątku przedstawiane są najważniejsze informacje ze świata rozrywki i kultury.
04.04.24, 23:36
| telewizja / VOD » informacje
Zmarła Stanisława Ryster
Nie żyje Stanisława Ryster - prawniczka i prezenterka telewizyjna związana z Telewizją Polską. Przez ponad 30 lat była gospodynią kultowego teleturnieju „Wielka gra”.
04.04.24, 19:00
| telewizja / VOD » badania rynku
Telewizja Puls liderem w Święta Wielkanocne wśród widzów NTC
W Święta Wielkanocne Telewizja Puls odnotowała rekordowe wyniki wśród widzów NTC w grupie 16-59.
04.04.24, 07:45
| telewizja / VOD » informacje | internet » informacje
Mikołaj Kunica nowym gospodarzem formatu Onet Rano
Mikołaj Kunica dołączył do grona prowadzacych program „Onet Rano”. Pierwsze wydanie prowadzone przez redaktora naczelnego Business Insider Polska zostanie wyemitowane 4 kwietnia br. od godz. 7.55 w Onecie oraz w mediach społecznościowych.
03.04.24, 20:42
| telewizja / VOD » informacje
Kabarety całą dobę w Kabaret TV. Nowa stacja TV Wirtualnej Polski
2 kwietnia br. Wirtualna Polska uruchomiła Kabaret TV, kanał telewizyjny w pełni poświęcony rozrywce.
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Specjalista do spraw promocji i komunikacji

Muzeum Narodowe w Poznaniu | Poznań

Przejdź do oferty
Konkursy
do 09.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 09.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 04.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy