01.11.09, 21:11
Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce we wrześniu: Rzeczpospolita nadal liderem
Zdecydowanymi liderami wśród najbardziej opiniotwórczych mediów w we wrześniu zostały tytuły prasowe. Wśród stacji telewizyjnych zwycięzcą został TVN24, a spośród stacji radiowych – RMF FM.
Zdecydowanymi liderami wśród najbardziej opiniotwórczych mediów w we wrześniu zostały tytuły prasowe. Wśród stacji telewizyjnych zwycięzcą został TVN24, a spośród stacji radiowych – RMF FM.
Zestawienie „Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce” powstało na podstawie 8287 przekazów mediowych (wycinków prasowych, programów radiowych i telewizyjnych), przeanalizowanych przez Instytut Monitorowania Mediów. Dziennikarze odnosili się do wiadomości podawanych na łamach innych mediów 8434 razy. Treści analizowane w zestawieniu obejmują tylko te przekazy, które nie są przeglądami mediów.
Zwycięzcą wrześniowego rankingu została „Rzeczpospolita”, która utrzymała swoją sierpniową pozycję. Na informacje publikowane na łamach tego dziennika powoływano się 1041 razy. Podstawą sukcesu tego tytułu były głównie sondaże, które budziły zainteresowanie wśród czytelników. Drugim z najbardziej opiniotwórczych mediów września została „Gazeta Wyborcza” (960 nawiązań) ), która na swoich stronach komentowała wizytę Władimira Putina w Polsce oraz zajmowała się omawianiem ważnych wydarzeń w polityce zarówno polskiej, jak i zagranicznej. Ostatnie miejsce na podium zajął nowy tytuł prasowy - Dziennik Gazeta Prawna. Jego wynik (906 powołań), stanowi sumę powołań na "Dziennik Polska Europa Świat" i "Gazetę Prawną" przed połączeniem tytułów (14 września 2009).
Tuż za podium znalazła się najbardziej opiniotwórcza stacja telewizyjna. Na jej doniesienia (głównie w sprawie polskiej polityki, tragedii górników w kopalni "Wujek" oraz działalności policji i przestępczości) powoływano się w miesiącu wrześniu 588 razy. Spośród stacji telewizyjnych tylko TVN24, oraz TVN (218 powołań, 8 miejsce w zestawieniu) znalazły się w czołowej dziesiątce rankingu. Piąte miejsce w raporcie „Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce” zajęło radio RMF FM, który odnotował 335 powołań. Kolejna ze stacji radiowych – Radio ZET – uplasowała się dopiero na 9 pozycji w rankingu (193).
Największą niespodzianką wrześniowego raportu jest wysoka, dziesiąta pozycja „Gościa Niedzielnego”, który pozostawił w tyle m.in. dwa tygodniki opinii – „Newsweek” (138 cytowań, 13 pozycja) oraz „Wprost” (131, 15) Sytuacja ta to efekt sprawy pomiędzy Alicją Tysiąc a redakcją „Gościa Niedzielnego”. Media często przypominały cykl artykułów wywodzących się ze wspomnianego wydawnictwa, które to stały się podstawą w procesie.
W czołowej piętnastce rankingu znalazły się także dwa serwisy internetowe, będące własnością Grupy ITI - jedenastą pozycję w zestawieniu ogólnym oraz pierwsze miejsce wśród portali internetowych uzyskał onet.pl (145), zaś tvn24.pl zanotował 131 powołań (15 miejsce). W czołówce portali internetowych znalazł się także serwis wp.pl (118).
We wrześniu zainteresowanie mediów wzbudziła przede wszystkim tragedia w kopalni "Wujek". Kolejnym głośnym tematem była wspomniana już sprawa Alicji Tysiąc i publikacji na jej temat, które ukazały się w „Gościu Niedzielnym” po decyzji Trybunału Praw Człowieka. Podobnie do poprzedniego miesiąca, we wrześniu dużą popularność w mediach zdobyły relacje z obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz wizyty Władimira Putina i Angeli Merkel w Gdańsku. Wiele miejsca w analizowanym miesiącu prasa, stacje radiowe i telewizyjne poświęciły nieprawidłowościom związanym z działaniem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w szczególności zatrzymaniu przez ABW prezesa ZUS w Szczecinie - Sylwestra R. Kwestią niezwykle kontrowersyjną okazało się to, czy Weronika Marczuk-Pazura jest kolejną ofiarą słynnego agenta Tomka. We wrześniu media zajmowały się również: przygotowaniami do zbliżających się wyborów prezydenckich, różnicami w podejściu do zagadnienia bolesnej przeszłości historycznej, sprawą planowanej budowy dróg i autostrad, a także ciągle aktualnymi przygotowaniami do Euro 2012 oraz sprawą prywatyzacji polskich stoczni. Powszechnie interesowano się kwestiami związanymi z osobami medialnymi, czyli zatrzymaniem w Szwajcarii słynnego polskiego reżysera Romana Polańskiego oraz incydentem na zielonogórskim koncercie Pei. Kontrowersje budził również komentowany bankiet policji, na którym obecny był obserwowany przez Europol chiński biznesmen oraz problem wejścia Polski do strefy euro.
Komentarze