18.10.09, 15:50

Podsłuchy dziennikarzy zdominowały niedzielną publicystykę

Waldemar Pawlak: Ci którzy nie są podsłuchiwani, to się dzisiaj nie liczą na tym świecie

Sprawa podsłuchu rozmów dziennikarzy Bogdana Rymanowskiego i Cezarego Gmyza zdominowały niedzielną publicystykę. Waldemar Pawlak mówił w Radiu ZET, że zjawiska podsłuchowo-przeciekowe to dziś norma. - Ci którzy nie są podsłuchiwani, to się dzisiaj nie liczą na tym świecie. Ja mam raczej pewność, że jestem na stałym monitoringu – mówił Pawlak. Wicepremier dodał jednak, że w tym przypadku mamy do czynienia z drobną sprawą. - Jeśli chodzi o grubsze sprawy jak np. opcji walutowych, to chciałbym posłuchać takich podsłuchów. W takich sprawach jest zadziwiająca bezradność – powiedział Pawlak.

Znacznie dobitniej skomentował sprawę Joachim Brudziński z PiS. - Jest kryzys państwa, rządu i osobisty kryzys premiera Tuska. Problemem jest to, że w państwie prawa służby podsłuchują i wykorzystują podsłuchy dziennikarzy. To nie kto inny jak premier Tusk złamał prawo nie czekając na opinię prezydenta powołując pana Bondaryka, kolegę partyjnego na szefa ABW. Za aferę podsłuchową odpowiada ABW. Na czele agencji stoi pan Bondaryk, za którego odpowiada premier Tusk. Tylko tyle i aż tyle. To skandal – grzmiał Brudziński. Poseł zapowiedział, że sprawą zajmie się komisja ds. służb specjalnych. Jeszcze bardziej brutalny w swych osądach był Grzegorz Napieralski z SLD: - Nikt już nie panuje nad podsłuchami. Wszyscy wszystkich podsłuchują. Nawet dziennikarzy, co zagraża demokracji.

Aleksander Szczygło z Biura Bezpieczeństwa Narodowego powiedział, że prokuratura zwykle nie zgadza się nigdy na wykorzystanie materiałów z postępowania karnego w procesie cywilnym, choc w tym przypadku było inaczej. - Prawdopodobnie wynika to z tego, że dotyczy to wiceszefa ABW. To wykorzystanie własnej pozycji przez wiceszefa ABW do załatwienia prywatnych spraw. I to jest niepokojąca. Bo niby skąd pełnomocnik pana Jacka Mąki wiedział, o które materiały poprosić prokuraturę? Okazuje się, że wiedział. I poprosił – mówił Szczygło.

Problemu nie widział jednak Rafał Grupiński z Platformy Obywatelskiej. - Nie byli podsłuchiwani dziennikarze Gmyz i Rymanowski, tylko Sumliński . Osoby, które z nim rozmawiały znalazły się na taśmach. Po drugie to nie ABW podsłuchiwała tylko wykonywała czynności na zlecenie prokuratury. Te kwestie należy rozróżnić. Na prośbę pełnomocnika pana Mąki te materiały zostały udostępnione sądowi. W sytuacji kiedy świadkowie, czyli pan Sumliński i Gmyz mogli się zapoznawać z materiałami w tym procesie, to nagle to wyciekło. Pytam, czy to wyciekło od pana Mąki, Sumlińskiego czy ich pełnomocników – bronił sprawy Grupiński.

Komentarze

Powiązane

22.05.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 22 maja 2024 r. (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 22 maja?
21.05.24, 10:26
| prasa » ludzie
Marcin Madej przeszedł do Grupy INFOR PL. Będzie odpowiedzialny za rozwój obszaru cyfrowych subskrypcji DGP
Na początku maja br. stanowisko Head of Subscription w Dzienniku Gazecie Prawnej objął Marcin Madej. Blisko dwie dekady doświadczenia na rynku wydawniczym będzie wykorzystywać w Grupie INFOR PL jako osoba odpowiedzialna za rozwój obszaru cyfrowych subskrypcji DGP.
21.05.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 21 maja 2024 r. (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 21 maja?
19.05.24, 19:16
| prasa » informacje
Lidia Garbaczuk, była szefowa Biura Strategii Medialnych PAP, dołącza do Newserii
Lidia Garbaczuk w maju br. dołączyła do zespołu Newserii jako osoba odpowiedzialna za rozwój oferty agencji oraz współpracę ze strategicznymi klientami. Przez ostatnie cztery lata była szefową Centrum Prasowego Polskiej Agencji Prasowej oraz pełniła funkcję dyrektora Biura Strategii Medialnych PAP. 
19.05.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 19 maja 2024 r. (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 19 maja?
18.05.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 18 maja 2024 r. (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 18 maja?
17.05.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 17 maja 2024 r. (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 17 maja?
16.05.24, 16:00
| prasa » informacje
35. urodziny miesięcznika Pani
Magazyn „PANI” to jeden z najstarszych magazynów kobiecych w Polsce. Powstał w 1989 r. , kiedy wydawca pisma „Kobieta i Życie” postanowił stworzyć nowy kwartalnik poradniczo-relaksowy. 17 maja br. na rynku ukaże się urodzinowe wydanie pisma.
16.05.24, 07:45
| prasa » informacje
Kolporter rozwija i modernizuje sieć saloników
Nowe saloniki i kolejne zmodernizowane punkty – to bilans prac w sieci Kolportera w pierwszym kwartale 2024 roku.
16.05.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 16 maja 2024 r. (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 16 maja?
Subskrybuj RSS działu prasa: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 22.05.24

Ważna informacja dla biorących udział w konkursach na stronach portalmedialny.pl. 

do 20.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 16.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy