16.09.09, 23:26

Poradnik: Jak przygotować się do działań SEO? Hosting, domena.

Pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych osiągnęło już na dobre statut jednego z najskuteczniejszych narzędzi promocji. Obecnie sporo mówi się o aspektach bezpośrednio wpływających na efektywność tej metody - pisze w specjalnym tekście Grzegorz Skiera (wysokapozycja.pl).

Pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych osiągnęło już na dobre statut jednego z najskuteczniejszych narzędzi promocji. Obecnie sporo mówi się o aspektach bezpośrednio wpływających na efektywność tej metody. Dobór fraz, copywriting, monitorowanie statystyk odwiedzalności witryny czy optymalizacja strony - są popularnymi tematami rozmów nie tylko w świecie  SEO i SEM. Należy jednak pamiętać, że istnieją również inne  elementy wpływające na pozycjonowanie, których nie wymienia się w pierwszej kolejności, jako najważniejsze. Warto zwrócić na nie uwagę.... 

Znaczenie domeny jako ważnego czynnika identyfikującego firmę, a tym samym kształtującego jej sukces w sieci wciąż jest pomijane. Niewiele osób potrafi również udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy i w jakim stopniu hosting wpływa na efektywne pozycjonowanie. Taki stan rzeczy nierzadko staje na drodze do sukcesu sprzedażowego.

Profesjonalny hosting

Posiadanie własnej witryny w Internecie wymaga dobrego serwera.  Ze względu na fakt, że dobry serwer dedykowany dla firmy wiąże się ze sporymi kosztami, wiele przedsiębiorstw  korzysta z hostingu. Jest to usługa polegająca na udostępnianiu serwera wirtualnego i pocztowego zarówno przedsiębiorstwom, jak i osobom prywatnym. Decydując się na hosting warto jednak zwrócić uwagę na kilka ważnych spraw.  Niezwykle istotnym aspektem może okazać się np. geolokalizacja. Najlepiej kupować hosting na serwerach postawionych w kraju, do którego targetowana będzie kampania reklamowa. Wyszukiwarka Google potrafi bowiem przedstawiać różne wyniki wyszukiwania dla różnych krajów. Zdarza się, że np. w anglojęzycznych czy niemieckojęzycznych państwach istnieje w wyszukiwarce podział na strony z poszczególnych krajów np. UK, Niemcy, czy Austria. W tym momencie w wynikach wyszukiwania pojawiają się strony umieszczone na serwerach znajdujących się fizycznie w danym kraju. Ponadto odbiorcom kampanii szybciej załadują się strony umieszczone na serwerach krajowych. Sam serwer powinien również obsługiwać podstawowe języki programowania witryn internetowych tj. php czy asp. Dobrze jeśli obsługuje także  mod_rewrite, dzięki czemu można generować przyjazne linki. Co więcej, dobry serwer zwraca odpowiednie kody błędów np. 404, 500.  Wybierając serwer należy również unikać tzw. „złego sąsiedztwa”. Istnieją bowiem podejrzenia, że jeżeli firma hostingowa dopuszcza na swoich serwerach treści nietolerowane przez wyszukiwarki to adres IP takiego hosta może zostać odrzucony przez wyszukiwarki. Istnieje prawdopodobieństwo, że ucierpią wszyscy klienci posiadający strony www na tym serwerze. Hosting musi więc być prowadzony przez sprawdzoną i kompetentną  firmę. Trzeba również pamiętać, że roboty wyszukiwarek bardzo często odwiedzają strony www. W przypadku gdy strona nie działa, wyszukiwarka może obniżyć jej pozycję. Zdecydowanie należy unikać więc darmowych hostingów. Firmy oferujące tego typu usługi, nie są w stanie zapewnić wysokiej jakości działania serwerów, w wyniku czego strona może zupełnie nie działać. Natomiast  dużym firmom poleca się serwery dedykowane. Są one dużo szybsze, co ma również wpływ na szybkość indeksacji strony w wyszukiwarce.

Unikatowa domena

Domena internetowa to adres www identyfikujący daną firmę w sieci, przenoszący Internautów wprost na jej witrynę. Im bardziej prestiżowa i charakterystyczna, tym lepsze stanowi wsparcie dla działań SEO. Przy wyborze domeny warto pokierować się podobną zasadą jak przy hostingu. Domena powinna pochodzić z kraju, do którego kierowana będzie kampania promocyjna. W Polsce warto zakupić domenę „.pl” lub „.com.pl”. Unikać należy natomiast domen tj. „.info”, „.com”, „.net”,  ponieważ z reguły trudniej się je pozycjonuje na rynku polskim. Najlepszym przykładem jest fakt, że niełatwo znaleźć w TOP 50 witryny z domenami zawierającymi popularne frazy tj. opony czy meble. Natomiast domeny „.pl” i „.com.pl” zdecydowanie szybciej się indeksują i lepiej pozycjonują niż domeny „.com” czy „net”.  Co więcej, unikać  należy także domen darmowych, dzziałają one na nieprzyjaznych dla Google ramkach. Nie warto brać pod uwagę domen hostingowców. Google traktuje je bowiem jako subdomeny i część serwisu głównego. W niektórych przypadkach warto zdecydować się na przechwycenie starej domeny. Starsze domeny zdecydowanie łatwiej się pozycjonuje. Przed zakupem trzeba jednak sprawdzić historię takiej domeny. Może zdarzyć się bowiem tak, że wybrana domena została już wcześniej wyrzucona z wyszukiwarki  i  trudno będzie zrobić z niej ponownie użytek. Doskonałym wsparciem dla pozycjonowania jest możliwość umieszczenia w domenie słowa kluczowego dla danej firmy. Domeny takie są jednak w tej chwili  już trudno dostępne. Dla firm działających na rynku lokalnym zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zakup tzw. domeny lokalnej np. „.katowice.pl”. Taka domena traktowana jest podobnie jak domena ze słowem kluczowym. Co więcej, obserwuje się, że Google zwęża coraz bardziej krąg geolokalizacji, umieszczając mapki nad wynikami wyszukiwania. W przypadku witryn zaprojektowanych w kilku językach, warto zakupić dodatkową domenę i pozycjonować ją na odpowiednim dla niej rynku.

Wciąż wielu marketingowców nie łączy bezpośrednio domeny i hostingu z efektywnym pozycjonowaniem. Są to jednak elementy, od których warto zacząć, przymierzając się do rozpoczęcia kampanii w wyszukiwarkach internetowych. Witryna aktywna w Internecie, umieszczona  na dobrym serwerze, to konieczność dla uzyskania i utrzymania wysokiej pozycji w wyszukiwarce, a także zadowolenia Internautów odwiedzających stronę. Natomiast domena  internetowa, odpowiednio dostosowana do profilu firmy, staje się sama w sobie skutecznym narzędziem działań marketingowych.

Grzegorz Skiera
wysokapozycja.pl

Grzegorz Skiera - z branżą internetową związany jest od roku 2000. Początkowo jako twórca stron internetowych oraz prezentacji Flash. Od 2004 roku specjalizuje się w pozycjonowaniu stron w wyszukiwarkach internetowych. W latach 2005-2009  jako właściciel firmy  Silence! prowadził działalność związaną z reklamą w wyszukiwarkach, usługami internetowymi oraz eventami z muzyką elektroniczną. Od marca 2009  szef działu e- marketingu  w  cyberstudio sp. z o.o. - właściciela marek abeon oraz wysokapozycja.
Grzegorz Skiera jest  absolwentem wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej oraz Akademii Ekonomicznej w Katowicach  na kierunku "Zarządzanie i marketing". Do tej pory publikował swoje teksty w "PC World Komputer - Linux Extra". Po godzinach miłośnik gór, nart, aktywnego spędzania czasu.
 


cyberstudio to firma nowych technologii od 1994 działająca na rynku e-commerce oraz internetu w szerokim ujęciu. cyberstudio zajmuje się projektowaniem aplikacji oraz rozwiązań informatycznych dla Internetu, promocji i reklamy on-line.
Agencja posiada szeroką ofertę usług dotyczących tworzenia serwisów i portali internetowych, internetowych kampanii reklamowych, projektowania graficznego, hostingu.
cyberstudio to agencja kreatywna zbudowana przez zespół profesjonalistów tworzących nowoczesne rozwiązania internetowe oraz ekspertów w dziedzinie e-marketingu. Rozwiązania cyberstudio kompleksowo obsługują relacje z Klientami i optymalizują działania operacyjne oraz procesy biznesowe.  Firma jest właścicielem marek abeon.pl oraz wysokapozycja.pl.

cyberstudio sp. z o.o.
ul. Raciborska 24/1, 40-074 Katowice
telefon: +48 32 / 781-41-41
telefon / fax: +48 32 / 252-81-55
biuro@cyberstudio.pl

Komentarze

Powiązane

13.09.23, 19:00
| internet » informacje
Co drugi nastolatek czerpie wiedzę o finansach z TikToka i YouTube’a
Wyniki badania zrealizowanego na zlecenie Santander Bank Polska pokazują, że nastolatkowie nisko oceniają swoją wiedzę na temat finansów.
12.09.23, 21:15
| internet » informacje
Onet Rano Finansowo powered by BI. Mikołaj Kunica i Marcin Lis gospodarzami nowego formatu Onetu i Business Insider Polska
W ofercie platformy Onet znajdzie się program „Onet Rano Finansowo powered by BI”. To propozycja programowa w ramach formatu „Onet Rano”. Odcinki programu, który przygotowuje redakcja Business Insider Polska, będą emitowane w każdą środę o godz. 10.00.
12.09.23, 12:07
| internet » informacje
Nowa odsłona strony głównej serwisu Medonet.pl
Z początkiem września 2023 r. na stronie głównej Medonet.pl wprowadzono nowy wygląd, który oprócz bardziej przejrzystej nawigacji, oferuje lepszą ekspozycję personalizowanych treści dla użytkowników i reklamodawców.
12.09.23, 06:00
| internet » ludzie
Krzysztof Majak nowym zastępcą redaktora naczelnego Onetu
Krzysztof Majak zostanie zastępcą redaktora naczelnego Onetu, a Piotr Markiewicz będzie nowym szefem strony głównej
06.09.23, 17:45
| internet » informacje
Interia na 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
Interia, jako jedyny portal horyzontalny w Polsce, objęła patronatem 48. edycję Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Interia uruchomi festiwalowe studio, gdzie eksperci filmowi i reporterzy będą relacjonować wydarzenia festiwalowe i rozmawiać z laureatami nagród.
06.09.23, 10:16
| internet » informacje
Money.pl uruchomił licznik obietnic wyborczych
Money.pl podsumował obietnice komitetów wyborczych, a Forum Obywatelskiego Rozwoju obliczyło ich koszty. Portal udostępnił na stronie licznik, który sumuje te koszty.
06.09.23, 07:00
| telewizja / VOD » informacje | internet » informacje
Diginomia – świat cyfrowego biznesu. Agnieszka Mosór rusza z cyklem programów o sztucznej inteligencji i cyfrowej rewolucji w biznesie
Agnieszka Mosór, wieloletnia reporterka i gospodyni „Wydarzeń” w Polsacie, wraca do mediów. Po roku przerwy, dziennikarka rusza z własnym kanałem na YouTube „Diginomia – świat cyfrowego biznesu”.
05.09.23, 15:00
| internet » ludzie
Łukasz Szymak dołącza do Zarządu MZN Property SA oraz Grupy Morizon-Gratka
Z początkiem 2024 r. Łukasz Szymak obejmie funkcję CEO MZN Property SA oraz CEO Grupy Morizon-Gratka, a dotychczas pełniący te obowiązki Jarosław Święcicki przejdzie do rady nadzorczej MZN Property SA. W okresie przejściowym od 1 września br. Szymak będzie pełnił funkcję COO (dyrektora operacyjnego) obu spółek.
05.09.23, 10:01
| internet » informacje
Stan wyjątkowy na wybory. Będą dwie premiery tygodniowo
Od 5 września br. „Stan Wyjątkowy” będzie emitowany dwa razy w tygodniu. Premiery będą się odbywać na stronie głównej Onetu we wtorki o godz. 19:00, w soboty o godz. 20:00 i będą dostępne dla wszystkich użytkowników. Podcast będzie dostępny również w aplikacji Onet Audio.
04.09.23, 17:45
| internet » ludzie
Paweł Pawłowski przechodzi z RMF FM do Wirtualnej Polski
Od września br. do zespołu prowadzących Telewizji WP i programów wideo Wirtualnej Polski dołączył Paweł Pawłowski. Dziennikarz poprowadzi, m.in. programy publicystyczne i newsowe - "Tłit", "Newsroom" i "WP News".
Subskrybuj RSS działu internet: rss
Oferty pracy

Specjalista/specjalistka ds. marketingu

Muzeum Getta Warszawskiego | Warszawa

Przejdź do oferty

Animator Kultury w obszarze czytelnictwa

Biblioteka publiczna w Dzielnicy Bemowo m.st.Warszawy | Warszawa

Przejdź do oferty

Kierownik Działu Komunikacji

Muzeum Sztuki w Łodzi | Łódź

Przejdź do oferty
Konkursy
do 20.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 18.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 14.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.