16.09.09, 23:26

Poradnik: Jak przygotować się do działań SEO? Hosting, domena.

Pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych osiągnęło już na dobre statut jednego z najskuteczniejszych narzędzi promocji. Obecnie sporo mówi się o aspektach bezpośrednio wpływających na efektywność tej metody - pisze w specjalnym tekście Grzegorz Skiera (wysokapozycja.pl).

Pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych osiągnęło już na dobre statut jednego z najskuteczniejszych narzędzi promocji. Obecnie sporo mówi się o aspektach bezpośrednio wpływających na efektywność tej metody. Dobór fraz, copywriting, monitorowanie statystyk odwiedzalności witryny czy optymalizacja strony - są popularnymi tematami rozmów nie tylko w świecie  SEO i SEM. Należy jednak pamiętać, że istnieją również inne  elementy wpływające na pozycjonowanie, których nie wymienia się w pierwszej kolejności, jako najważniejsze. Warto zwrócić na nie uwagę.... 

Znaczenie domeny jako ważnego czynnika identyfikującego firmę, a tym samym kształtującego jej sukces w sieci wciąż jest pomijane. Niewiele osób potrafi również udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy i w jakim stopniu hosting wpływa na efektywne pozycjonowanie. Taki stan rzeczy nierzadko staje na drodze do sukcesu sprzedażowego.

Profesjonalny hosting

Posiadanie własnej witryny w Internecie wymaga dobrego serwera.  Ze względu na fakt, że dobry serwer dedykowany dla firmy wiąże się ze sporymi kosztami, wiele przedsiębiorstw  korzysta z hostingu. Jest to usługa polegająca na udostępnianiu serwera wirtualnego i pocztowego zarówno przedsiębiorstwom, jak i osobom prywatnym. Decydując się na hosting warto jednak zwrócić uwagę na kilka ważnych spraw.  Niezwykle istotnym aspektem może okazać się np. geolokalizacja. Najlepiej kupować hosting na serwerach postawionych w kraju, do którego targetowana będzie kampania reklamowa. Wyszukiwarka Google potrafi bowiem przedstawiać różne wyniki wyszukiwania dla różnych krajów. Zdarza się, że np. w anglojęzycznych czy niemieckojęzycznych państwach istnieje w wyszukiwarce podział na strony z poszczególnych krajów np. UK, Niemcy, czy Austria. W tym momencie w wynikach wyszukiwania pojawiają się strony umieszczone na serwerach znajdujących się fizycznie w danym kraju. Ponadto odbiorcom kampanii szybciej załadują się strony umieszczone na serwerach krajowych. Sam serwer powinien również obsługiwać podstawowe języki programowania witryn internetowych tj. php czy asp. Dobrze jeśli obsługuje także  mod_rewrite, dzięki czemu można generować przyjazne linki. Co więcej, dobry serwer zwraca odpowiednie kody błędów np. 404, 500.  Wybierając serwer należy również unikać tzw. „złego sąsiedztwa”. Istnieją bowiem podejrzenia, że jeżeli firma hostingowa dopuszcza na swoich serwerach treści nietolerowane przez wyszukiwarki to adres IP takiego hosta może zostać odrzucony przez wyszukiwarki. Istnieje prawdopodobieństwo, że ucierpią wszyscy klienci posiadający strony www na tym serwerze. Hosting musi więc być prowadzony przez sprawdzoną i kompetentną  firmę. Trzeba również pamiętać, że roboty wyszukiwarek bardzo często odwiedzają strony www. W przypadku gdy strona nie działa, wyszukiwarka może obniżyć jej pozycję. Zdecydowanie należy unikać więc darmowych hostingów. Firmy oferujące tego typu usługi, nie są w stanie zapewnić wysokiej jakości działania serwerów, w wyniku czego strona może zupełnie nie działać. Natomiast  dużym firmom poleca się serwery dedykowane. Są one dużo szybsze, co ma również wpływ na szybkość indeksacji strony w wyszukiwarce.

Unikatowa domena

Domena internetowa to adres www identyfikujący daną firmę w sieci, przenoszący Internautów wprost na jej witrynę. Im bardziej prestiżowa i charakterystyczna, tym lepsze stanowi wsparcie dla działań SEO. Przy wyborze domeny warto pokierować się podobną zasadą jak przy hostingu. Domena powinna pochodzić z kraju, do którego kierowana będzie kampania promocyjna. W Polsce warto zakupić domenę „.pl” lub „.com.pl”. Unikać należy natomiast domen tj. „.info”, „.com”, „.net”,  ponieważ z reguły trudniej się je pozycjonuje na rynku polskim. Najlepszym przykładem jest fakt, że niełatwo znaleźć w TOP 50 witryny z domenami zawierającymi popularne frazy tj. opony czy meble. Natomiast domeny „.pl” i „.com.pl” zdecydowanie szybciej się indeksują i lepiej pozycjonują niż domeny „.com” czy „net”.  Co więcej, unikać  należy także domen darmowych, dzziałają one na nieprzyjaznych dla Google ramkach. Nie warto brać pod uwagę domen hostingowców. Google traktuje je bowiem jako subdomeny i część serwisu głównego. W niektórych przypadkach warto zdecydować się na przechwycenie starej domeny. Starsze domeny zdecydowanie łatwiej się pozycjonuje. Przed zakupem trzeba jednak sprawdzić historię takiej domeny. Może zdarzyć się bowiem tak, że wybrana domena została już wcześniej wyrzucona z wyszukiwarki  i  trudno będzie zrobić z niej ponownie użytek. Doskonałym wsparciem dla pozycjonowania jest możliwość umieszczenia w domenie słowa kluczowego dla danej firmy. Domeny takie są jednak w tej chwili  już trudno dostępne. Dla firm działających na rynku lokalnym zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zakup tzw. domeny lokalnej np. „.katowice.pl”. Taka domena traktowana jest podobnie jak domena ze słowem kluczowym. Co więcej, obserwuje się, że Google zwęża coraz bardziej krąg geolokalizacji, umieszczając mapki nad wynikami wyszukiwania. W przypadku witryn zaprojektowanych w kilku językach, warto zakupić dodatkową domenę i pozycjonować ją na odpowiednim dla niej rynku.

Wciąż wielu marketingowców nie łączy bezpośrednio domeny i hostingu z efektywnym pozycjonowaniem. Są to jednak elementy, od których warto zacząć, przymierzając się do rozpoczęcia kampanii w wyszukiwarkach internetowych. Witryna aktywna w Internecie, umieszczona  na dobrym serwerze, to konieczność dla uzyskania i utrzymania wysokiej pozycji w wyszukiwarce, a także zadowolenia Internautów odwiedzających stronę. Natomiast domena  internetowa, odpowiednio dostosowana do profilu firmy, staje się sama w sobie skutecznym narzędziem działań marketingowych.

Grzegorz Skiera
wysokapozycja.pl

Grzegorz Skiera - z branżą internetową związany jest od roku 2000. Początkowo jako twórca stron internetowych oraz prezentacji Flash. Od 2004 roku specjalizuje się w pozycjonowaniu stron w wyszukiwarkach internetowych. W latach 2005-2009  jako właściciel firmy  Silence! prowadził działalność związaną z reklamą w wyszukiwarkach, usługami internetowymi oraz eventami z muzyką elektroniczną. Od marca 2009  szef działu e- marketingu  w  cyberstudio sp. z o.o. - właściciela marek abeon oraz wysokapozycja.
Grzegorz Skiera jest  absolwentem wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej oraz Akademii Ekonomicznej w Katowicach  na kierunku "Zarządzanie i marketing". Do tej pory publikował swoje teksty w "PC World Komputer - Linux Extra". Po godzinach miłośnik gór, nart, aktywnego spędzania czasu.
 


cyberstudio to firma nowych technologii od 1994 działająca na rynku e-commerce oraz internetu w szerokim ujęciu. cyberstudio zajmuje się projektowaniem aplikacji oraz rozwiązań informatycznych dla Internetu, promocji i reklamy on-line.
Agencja posiada szeroką ofertę usług dotyczących tworzenia serwisów i portali internetowych, internetowych kampanii reklamowych, projektowania graficznego, hostingu.
cyberstudio to agencja kreatywna zbudowana przez zespół profesjonalistów tworzących nowoczesne rozwiązania internetowe oraz ekspertów w dziedzinie e-marketingu. Rozwiązania cyberstudio kompleksowo obsługują relacje z Klientami i optymalizują działania operacyjne oraz procesy biznesowe.  Firma jest właścicielem marek abeon.pl oraz wysokapozycja.pl.

cyberstudio sp. z o.o.
ul. Raciborska 24/1, 40-074 Katowice
telefon: +48 32 / 781-41-41
telefon / fax: +48 32 / 252-81-55
biuro@cyberstudio.pl

Komentarze

Powiązane

06.06.24, 08:30
| radio » informacje | internet » informacje
Nowy serwis historyczny Polskiego Radia z okazji 35. rocznicy wyborów
Z okazji 35. rocznicy wyborów, Polskie Radio przygotowało specjalny historyczny serwis internetowy. Portal zawiera unikatowe nagrania z Archiwum Polskiego Radia i Archiwum Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, dzięki czemu stanowi niezwykły dokument tamtych dni.
05.06.24, 16:30
| telewizja / VOD » informacje | internet » informacje
Patrycjusz Wyżga gospodarzem wieczoru wyborczego w Wirtualnej Polsce
W niedzielę, 9 czerwca br. Wirtualna Polska przygotuje specjalny wieczór wyborczy dotyczący wyborów do europarlamentu. Program emitowany będzie na Stronie Głównej WP, kanale YouTube i w mediach społecznościowych.
05.06.24, 08:30
| internet » informacje
Hotele, o jakich marzysz… w cenach, o jakich marzysz. Kampania portalu rezerwacyjnego Travelist.pl
Pod hasłem „Hotele, o jakich marzysz… w cenach, o jakich marzysz” Travelist.pl ruszył z kampanią reklamową, która otwiera kolejny rozdział w komunikacji marketingowej portalu. Towarzyszyć jej będzie hasło.
04.06.24, 10:56
| internet » informacje
Dr Serce na YouTube. Prof. Robert Gajda gospodarzem nowego formatu
Na platformie YouTube zadebiutuje program internetowy „Dr Serce”, który jest prowadzony przez kardiologa, prof. Roberta Gajdę
04.06.24, 07:30
| internet » informacje
Galą Gwiazd Plejady 2024 powraca w odświeżonej formule
Serwis Plejada.pl po trzech latach przerwy wraca do organizacji Gali Gwiazd Plejady. Tegoroczna edycja wydarzenia odbędzie się 18 czerwca br. w Warszawie. Poprzedza je plebiscyt, w którym internauci wybierają Gwiazdy Plejady w pięciu wyjątkowych i zupełnie nowych kategoriach.
30.05.24, 21:00
| internet » e-commerce | biznes i technologie » informacje
Answear.com w I kw. 2024 r.: zwiększa swoje przychody i inwestuje mimo wymagającej sytuacji rynkowej
Answear.com podsumowuje I kw. 2024 r. Pomimo wymagającej sytuacji rynkowej, a także okresu inwestycji w rozwój marki PRM, spółka utrzymała dodatnie dynamiki wzrostu sprzedaży, a także przeprowadziła inwestycje związane z uruchomieniem dwóch concept store w Warszawie dla marki PRM oraz Answear.
29.05.24, 11:41
| internet » informacje
Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków uruchamia platformę Znany Konserwator
Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków oficjalnie uruchomił 27 maja br. platformę Znany Konserwator. To pierwsza baza danych, która ma połączyć wykwalifikowanych specjalistów z osobami potrzebującymi wsparcia przy remontach i konserwacji zabytków.
29.05.24, 07:30
| internet » informacje | reklama & PR » informacje
WP wprowadza CEEId. To alternatywa w świecie bez cookies
WP wprowadza identyfikator CEEId, który umożliwia identyfikację użytkowników internetu pomiędzy różnymi domenami i urządzeniami. Identyfikator pozwala na skuteczne, spersonalizowane kampanie reklamowe, ich optymalizację i pomiar w ekosystemie pozbawionym plików cookies stron trzecich (ang.: third-party cookies).
28.05.24, 20:00
| internet » informacje
Wirtualna Polska sygnatariuszem Karty Praw Dziecka w Biznesie
Wirtualna Polska Holding podpisała Kartę Praw Dziecka w Biznesie. To inicjatywa, która ma zachęcić do konkretnych działań na rzecz ochrony praw dziecka, również w internecie. Kartę przygotowało Forum Odpowiedzialnego Biznesu we współpracy z firmami i organizacjami społecznymi.
24.05.24, 07:39
| radio » informacje | internet » informacje
Bar Paragraf. Nowy podcast w Onecie i w Onet Audio o głośnych sprawach kryminalnych z lat 90.
W każdy piątek w Onet Audio, w Onecie oraz na wybranych platformach podcastowych pojawiać się będzie nowy podcast audio Jana Stanisławskiego i Wojciecha Sroczyńskiego. „Bar paragraf” to podcast o najgłośniejszych sprawach kryminalnych lat 90. Gościem pierwszego odcinka podcastu był Artur Górski.
Subskrybuj RSS działu internet: rss
Oferty pracy

Specjalista/ka ds. promocji w Dziale Promocji i Komunikacji

Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

do 13.07.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

12-14 czerwca 2024 r. w Długopolu.