07.09.09, 23:39
Rzeczpospolita najbardziej opiniotwórcza w lipcu
„Rzeczpospolita”, radio RMF FM oraz telewizja TVN 24 to najbardziej opiniotwórcze media lipca br. Instytut Monitorowania Mediów opublikował właśnie raport „Najbardziej opiniotwórcze polskie media w lipcu 2009r.”.
„Rzeczpospolita”, radio RMF FM oraz telewizja TVN 24 to najbardziej opiniotwórcze media lipca br. Instytut Monitorowania Mediów opublikował właśnie raport „Najbardziej opiniotwórcze polskie media w lipcu 2009r.”.
Badanie przeprowadzono na podstawie 9187 przekazów mediowych, które na łamach innych mediów pojawiały się 9310 razy .
Lipcowym zwycięzcą rankingu okazała się być „Rzeczpospolita” (podobnie jak w czerwcu br.). Na dziennik ten powoływano się 1182 razy, głównie za sprawą bardzo popularnych sondaży i rankingów, a także doniesień ekonomicznych. Tuż za nią uplasowały się jeszcze dwa inne tytuły prasowe – „Gazeta Wyborcza” (1025 odwołań) i „Dziennik” (975). Ten ostatni swoją pozycję zawdzięcza głównie szeroko komentowanemu wywiadowi z Piotrem Kownackim, informacjom dotyczącym polityki polskiej oraz działalności policji i przestępczości.
Tuż za podium znalazła się "najbardziej opiniotwórcza telewizja" – TVN 24, na którą powoływano się 682 razy. Lider wśród stacji radiowych, RMF FM, uplasował się na 7 miejscu w zestawieniu Instytutu Monitorowania Mediów za lipiec br. Na informacje rozgłośni powoływano się 280 razy – niemal dwa razy więcej niż na drugą stację radiową w rankingu, Radio ZET (147).
W czołowej piętnastce zestawienia najbardziej opiniotwórczych mediów nie zabrakło dzienników biznesowych - "Gazeta Prawna" (318 razy) i "Puls Biznesu" (172), a także tygodniki opinii – "Newsweek" (482), "Wprost" (223) i "Polityka" (134). Wysoka, piąta pozycja „Newsweek’a” to efekt szeroko komentowanego wywiadu z Waldemarem Pawlakiem.
Spośród portali internetowych zwycięzcą lipcowego rankingu został Onet.pl (189 cytowań), a tuż za nim uplasowały się dwa serwisy związane z telewizyjnymi stacjami informacyjnymi – TVN24.pl (128) i info.tvp.pl (105).
Lipiec w mediach minął pod znakiem nieporozumień na linii PO-PSL, krytycznej wypowiedzi Piotra Kownackiego o sytuacji w kancelarii prezydenta, wyboru Jerzego Buzka na szefa Parlamentu Europejskiego czy sprawy KDT w Warszawie. Dużo miejsca poświęcono tematowi śmierci Michaela Jacksona oraz wypowiedzi o. Rydzyka na temat czarnoskórego zakonnika - informacji o której jako pierwszy poinformował portal MediaFM.net.
Komentarze