13.08.09, 19:04

Społeczności uwodzą kobiety, czy może jest na odwrót?

Czy Internet w końcu dopadła emancypacja? - zastanawia się Grzegorz Skuza, Creative & PR Manager Agencja Reklamy Eura7.

Co trzecia kobieta biorąca udział w badaniu „The Power of Social Networking for Woman”, wolałaby przestać jeść czekoladę, niż zrezygnować z udziału w społecznościach internetowych. Nic dziwnego, duża część z nich to e–business woman, które traktują sieć przede wszystkim jako środowisko pracy. Czy Internet w końcu dopadła emancypacja?

Internet jest atrakcyjny dla dojrzałych kobiet
Raport „The Power of Social Networking for Woman”, opracowany przez analityków firmy ShesConnected, wykazuje wiele zastanawiających zjawisk. Media społecznościowe kojarzono do tej pory przeważnie z młodymi użytkownikami sieci. Raport „The Power of Social Networking for Woman” wykazuje, że podobne opinie tracą obecnie na aktualności. W Kanadzie i USA, kobiety w wieku powyżej 40 lat, stanowią ponad 53% najbardziej aktywnych użytkowniczek sieci i mediów społecznościowych. Nic w tym dziwnego, skoro 56% społeczności Facebook’a jest płci żeńskiej.

Geek w spódnicy
Geek w wersji damskiej to bezdzietna, pracująca mężatka z wyższym wykształceniem. Sieć w jej życiu odgrywa dość poważną rolę. Spędza w niej ponad 5 godzin w pracy w 48% przypadków, dodatkowo jeszcze poświęcając surfowaniu 1 – 2 godziny po powrocie do domu (49%). 48% ankietowanych kobiet poświęca większość czasu w sieci na aktywną obecność w 4 lub więcej społecznościach internetowych. Do tego należy dodać, że 41% z nich korzysta w każdym serwisie z 2 do 5 grup. Daje to wynik łącznej obecności w minimum 8, a maksimum 20 grupach. Skoro do takich wniosków prowadzą badania ShesConnected to wyraźnie widać, że podstawą sukcesu we współczesnej komunikacji z docelowymi grupami kobiet, jest ich umiejętne zaangażowanie w interakcję ze światem tworzonym przez daną markę.

Zaskakujący jest charakter grup, w szeregi których najchętniej wstępują użytkowniczki sieci. W 34% były to zbiorowości o charakterze biznesowym. Co ciekawe, grupy o charakterze familijnym są preferowane przez zaledwie 6% użytkowniczek Internetu. Czy można więc mówić tutaj o emancypacji?

Wszędzie ich pełno
W badaniu ShesConnected użytkowniczki Internetu z USA i Kanady stwierdziły, że do ich ulubionych, najczęściej powtarzanych czynności w społecznościach internetowych należy oglądanie profili (81%), czytanie blogów (71%), oglądanie wideo online (65%) oraz komentowanie pojawiających się treści i opinii(51%). Wynika z tego, że kobiety są nad wyraz aktywne w Internecie. Z drugiej strony nie wiemy, jakby wyglądały podobne wyniki, gdyby analogiczne badanie przeprowadzono wśród mężczyzn.

Tendencje na jakie wskazuje raport „The Power of Social Networking for Woman” wydają się być coraz bardziej obecnie w polskiej przestrzeni internetowej. Wskazuje na to, m. in. założenie pierwszej sieci reklamowej dedykowanej kobietom (Glossy Media), uruchomienie kolejnych serwisów dla płci pięknej oraz popularność społeczności opartych o blogosferę, takich jak np. szafiarki.

Czym społecznościowa emancypacja jest dla e-marketingu?
Badanie „The Power of Social Networking for Woman” wskazuje, że tworząc obecnie strategie marketingowe obecności i aktywności marek w sieci należy nadal szczególną uwagę zwracać na płeć grupy docelowej. Targetowanie komunikatów reklamowych ze względu na płeć odbiorców jest jednak rozwiązaniem, które tak naprawdę było stosowane przez wiele lat i doprowadziło do konieczności uwzględnienia dodatkowych czynników.

Chcąc obecnie nawiązać interakcję z docelowymi grupami konsumentek danej marki warto zwrócić uwagę na to, jak wygląda ich wirtualne życie w społecznościach internetowych. Dotarcie z atrakcyjnym, ciekawym komunikatem poprzez kanały, które szczególnie upodobały sobie użytkowniczki sieci jest kluczem do nawiązania przez nie interakcji z marką. Kobieta jednak zmienną jest i zaistnienie takiego kontaktu powinno zostać poprzedzone odpowiednim przygotowaniem strategicznym. W przeciwnym wypadku pozostaje liczyć na łut szczęścia. W biznesie to nie jest akurat najlepsze rozwiązanie.

By zminimalizować ryzyko wystąpienie niepewności w toku prowadzenia kampanii, konieczna wydaje się być współpraca agencji interaktywnej, odpowiedzialnej za kreację z interaktywnym domem mediowym, dostowującym kreację i jej założenia do wymogów mediowych kampanii. Wnioskując z badania ShesConnected jest to wymagane wręcz przy kampaniach marek i produktów skierowanych typowo do kobiet.

Płeć piękna ozdobi Internet?
Analizując wnioski z badania „The Power of Social Networking for Woman” można powiedzieć, że kobiety zostały uwiedzione przez społeczności internetowe. Tak jednak jest nie do końca. Serwisy społecznościowe, blogi, mikroblogi i inne im podobne to wyłącznie narzędzia, nabierające rzeczywistej wartości, gdy znajdą się w rękach użytkowników – przepraszam użytkowników. Skoro kobiety są płcią piękną i zaczynają z pasją korzystać z sieci to może Internet również stanie się piękniejszy? Miejmy nadzieję, że tak.

Raport „The Power of Social Networking for Woman” jest dostępny tutaj.

Grzegorz Skuza
Creative & PR Manager
Agencja Reklamy Eura7
www.eura7.com

Komentarze

Powiązane

24.07.24, 11:57
| reklama & PR » informacje
Dew it anyway! Karol “Friz” Wiśniewski oraz Piotr “Izak” Skowyrski ambasadorami akcji Mountain Dew
Mountain Dew uruchamia kampanię “Dew it anyway!”. Ambasadorami akcji zostali Karol “Friz” Wiśniewski oraz Piotr “Izak” Skowyrski.
24.07.24, 07:30
| reklama & PR » informacje
Husqvarna globalnym partnerem Liverpool FC
Marka Husqvarna nawiązała współpracę z Liverpool FC. Klub piłkarski, dzięki partnerstwu, wykorzysta nowe rozwiązania szwedzkiej firmy. 
23.07.24, 20:09
| reklama & PR » informacje
Fokus na Allure. Projekt agencji Leo Burnett dla marki Peugeot
„Fokus na Allure” to lokalny projekt fotograficzny zrealizowany przez Leo Burnett Warszawa dla marki Peugeot. Inicjatywa powstała w ramach kampanii promującej nowego SUV-a.
23.07.24, 18:30
| reklama & PR » informacje
FoodCare przedłuża współpracę z Betclic 1 Liga
FoodCare i Betclic 1 Liga przedłużają partnerstwo. Marki z portfolio firmy będą obecne na stadionach oraz w kanałach digitalowych rozgrywek. 
23.07.24, 17:15
| reklama & PR » informacje
5BONSAI wygrała przetarg na dwie marki L’Oréal Luxe: Kiehl’s i Lancôme
Agencja 5BONSAI wygrała przetarg na obsługę dwóch brandów należących do L’Oréal Luxe: Kiehl’s i Lancôme. W ramach obsługi marek, zespół zajmie się działaniami z zakresu CRM i Marketing Automation.
23.07.24, 08:30
| reklama & PR » informacje
ONE House z kampanią dla Mlekpolu
ONE House realizuje ogólnopolską kampanię promującą produkty firmy Mlekpol. Akcja potrwa do końca października br. 
22.07.24, 19:38
| reklama & PR » informacje
Havas PR Warsaw poprowadzi działania dla Saint-Gobain
Saint-Gobain rozpoczął współpracę z agencją Havas PR Warsaw, która przygotuje działania komunikacyjne firmy na rynek ukraiński. 
22.07.24, 16:00
| reklama & PR » informacje
Heinz Zero - dla tych, którzy nie potrzebują dodatkowego słodzenia. Peppermint dla marki Heinz
Agencja Peppermint prowadzi kampanię promującą ketchup marki Heinz pod hasłem „Heinz Zero - dla tych, którzy nie potrzebują dodatkowego słodzenia”. 
22.07.24, 10:07
| reklama & PR » informacje | reklama & PR » ludzie
Magdalena Anisiewicz i Janusz Kotoński awansowali w OneMulti
Agencja OneMulti awansowała na stanowiska account executive swoich dwóch pracowników - Magdalenę Anisiewicz i Janusza Kotońskiego. 
22.07.24, 07:30
| reklama & PR » informacje
Najlepsza feta tylko z Favitą! Konkurs marki Favita z portfolio Mlekovity
15 lipca br. wystartował konkurs „Najlepsza feta tylko z Favitą!” promujący produkty marki Favita z portfolio Mlekovity. Za akcję odpowiada agencja First Line Polska sp. z o.o. 
Subskrybuj RSS działu reklama & PR: rss
Oferty pracy

Kierownik Działu Marketingu i PR

Centrum Kultury Podgórza | Kraków

Przejdź do oferty

Specjalista / Specjalistka ds. promocji i organizacji wydarzeń

Wawerskie Centrum Kultury | Warszawa

Przejdź do oferty

Specjalista ds. Digital i Social Media

Krakowskie Biuro Festiwalowe | Kraków

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

8.10 - Katowice, 9.10 - Wrocław, 10.10 - Poznań.